Ciąża, a Merkaptopuryna

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nianiapracapl
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2016, 19:24
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciąża, a Merkaptopuryna

Post autor: nianiapracapl » 05 sie 2016, 15:56

Mamcia pisze:To jakaś bzdura. NZJ to nie są choroby genetyczne, a każdy dziedziczy jakieś skłonności, których nie możemy przewidzieć przyszłej mieszanki genów. Już umiemy zbadać jakie geny mają rodzice, ale już ich interakcji i regulacji w niewielkim stopniu.
O genetyce dziecka adoptowanego wiemy jeszcze mniej, a lekarka ma dość dziwne poglądy.
zgazam sie na cale 100 %

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, a Merkaptopuryna

Post autor: Beata-92 » 06 sie 2016, 15:25

Cóż za bzdury. Lepiej adoptować, bo co ? My chorzy na kiszki,to tak upośledzeni ludzie,którzy nie mogą mieć dzieci? Już czytałam wypowiedź jednego takiego mądrego,który stwierdził że krzywdzimy nasze dzieci pozwalając im "rodzić się" w takiej rodzinie. Dla mnie to nienormalne stwierdzenie. Matka zdrowa i ojciec zdrowy, a dziecko może urodzić się chore.

Annyy
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:48
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
miasto: Jersey

Mercaptopurine

Post autor: Annyy » 26 mar 2019, 14:08

Witam czy ktoś przed ciąża i podczas ciąży przyjmował Mercaptopurine ,chcemy mieć drugie dziecko mój gastrol.twierdzi że mogę a ja jakoś jestem przerażona

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Mercaptopurine

Post autor: -Ania- » 28 mar 2019, 10:27

Hej

Ja nie przyjmowalam... mi mowili ze to lek wczesnoporonny.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Annyy
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:48
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
miasto: Jersey

Re: Mercaptopurine

Post autor: Annyy » 28 mar 2019, 10:35

Mój lekarz GP mówi że tego leku nie można przyjmować w ciąży a gastrolog twierdzi że można sama niewiem co mam robić

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Mercaptopurine

Post autor: Noelia » 29 mar 2019, 00:13

Jest już taki temat - połączyłam :roll:
-Ania- pisze:
28 mar 2019, 10:27
mi mowili ze to lek wczesnoporonny.
Annyy pisze:
28 mar 2019, 10:35
Mój lekarz GP mówi że tego leku nie można przyjmować w ciąży a gastrolog twierdzi że można sama niewiem co mam robić
Metotreksat jest wczesnoporonny, niedopuszczalny w ciąży, jak i również u partnera (przed zapłodnieniem - bo wpływa na plemniki).
Cytaty z tego artykułu: WPŁYW NIESWOISTYCH ZAPALEŃ JELIT NA CIĄŻĘ I PŁODNOŚĆ - ZASADY POSTĘPOWANIA, SPECYFIKA LECZENIA
Metotreksat (MTX)
Metotreksat jest lekiem cytostatycznym wykazującym działanie immunosupresyjne, który nie powinien być stosowany u pacjentów z IBD starających się o dziecko. Jest silnym teratogenem, należy do kategorii X bezpieczeństwa stosowania w ciąży, a jego toksyczność rozwojowa zależy od dawki i czasu stosowania. Badania na zwierzętach wykazały, że MTX zwiększa ryzyko wystąpienia mutacji chromosomalnych, co może powodować wady wrodzone oraz inne powikłania, np. poronienie lub poród przedwczesny. Duże dawki tego leku są nawet stosowane do indukcji aborcji. Z tego względu stosowanie MTX u kobiet w ciąży lub starających się o dziecko jest przeciwwskazane – zaleca się jego odstawienie na co najmniej 6 miesięcy przed poczęciem. Jeżeli ze względów klinicznych nie jest to możliwe, należy zastosować antykoncepcję.
Natomiast Mercaptopurine, o którą pytasz, to 6-merkaptopuryna, czyli w skrócie 6-MP - jest to czynny metabolit azatiopryny, więc sprawa wygląda podobnie jak w przyp. azy -> czyli część lekarzy twierdzi, że bezpieczna w ciąży, a druga część, że lepiej odstawić.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, musicie sami zdecydować z partnerem.
Badania kliniczne wychodzą coraz bardziej na korzyść azy i jej metabolitu 6-MP, tzn. okazuje się, że nie są tak szkodliwe dla płodu, jak kiedyś sądzono i jak jest to opisane w oficjalnych ulotkach.
Jednak nadal jest to sprawa dość kontrowersyjna, bo bywa różnie.
Ja np. nie zdecydowałabym się na ciążę podczas brania tych leków, wolałabym spokojnie poczekać do końca kuracji, żeby nie ryzykować.
Ale w przyp. wpadki nie powinno się odstawiać azy ani 6-MP, bo zaostrzenie jest bardziej niebezpieczne dla ciąży niż przyjmowane leki.
Cytat z powyższej publikacji:
Azatiopryna (AZA) i 6-merkatopuryna (6-MP)
Dawniej uważano, że leki immunosupresyjne, takie jak AZA i 6-MP, jeśli są stosowane u kobiet ciężarnych, zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak poronienia, przedwczesne rozwiązanie czy wady wrodzone.
Najnowsze badania oraz coraz szersze stosowanie tych leków w transplantologii i w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) udowodniły, że ich podawanie przed zapłodnieniem oraz w czasie ciąży jest stosunkowo bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdego leku, nie można w pełni zagwarantować, że działania niepożądane na pewno nie wystąpią. Dlatego wytyczne europejskie i amerykańskie zalecają stosowanie AZA i 6-MP u pacjentek z IBD w ciąży jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne, tj. gdy inne leczenie jest nieskuteczne.
Z ulotki ChPL merkaptopuryny:
6-Merkaptopuryna (Mercaptopurinum)
Ciąża:
O ile to możliwe, powinno się unikać stosowania 6-merkaptopuryny podczas ciąży, szczególnie w jej pierwszym trymestrze. W każdym indywidualnym przypadku należy rozważyć potencjalne ryzyko dla płodu i oczekiwane korzyści dla matki.
Tak, jak w wypadku wszystkich cytotoksycznych chemioterapeutyków, zaleca się odpowiednie środki antykoncepcyjne, jeżeli którykolwiek z partnerów leczony jest merkaptopuryną.
Karmienie:
Matki otrzymujące preparat Mercaptopurinum VIS nie powinny karmić piersią, gdyż lek ten wykryto w mleku kobiet karmiących po transplantacji nerek poddawanych terapii immunosupresyjnej z azatiopryną-prekursorem 6-merkaptopuryny
Przejrzyj też wątki o azie, bo to jest podobny temat, np. ciąża i azathiopryna - wiele kobiet ma za sobą taką ciążę.
Z tego, co czytam tak ogólnie, to najczęściej gastrolog jest na tak (że można brać azę), a ginekolog na nie (że nie można).
Oczywiście decyzja zawsze należy do partnerów planujących dziecko.
Jeśli chodzi o inne leki w CU, to np. mesalazyna i sterydy są bezpieczne w ciąży, tylko dawki trzeba odpowiednio zmodyfikować.
Poczytaj Poradnik "Płodność, ciąża i karmienie piersią w nieswoistych zapaleniach jelita"
Z tego Poradnika:
Azatiopryna i 6-merkaptopuryna
Oba leki zaliczane są do grupy C. W przeszłości uważano, że immunosupresja stosowana u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko niepowodzeń położniczych lub powikłań u dziecka. Szersze zastosowanie tej grupy leków w transplantologii przyczyniło się do poszerzenia grupy obserwowanych ciężarnych. Wykazano, że stosowanie azatiopryny i 6-merkaptopuryny przed i w czasie ciąży jest stosunkowo bezpieczne dla matki, jak i jej dziecka. Mimo badań wskazujących na bezpieczeństwo ich stosowania, nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych tych leków, dlatego zastosowanie ich jest zalecane tylko wtedy, gdy inne leczenie jest nieskuteczne lub gdy korzyści przeważają nad ryzykiem.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Annyy
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:48
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
miasto: Jersey

Re: Ciąża, a Merkaptopuryna

Post autor: Annyy » 29 mar 2019, 10:44

Do końca leczenia zostało mi jeszcze dużo ;)dopiero jest 3 lata jak biorę mercaptopurine czyli lekarz mówił że mam 75 procent że choroba się cofnie po kolejnych 2 latach brania mercaptopurine będzie 50 procent czyli dlugoooo po przeczytaniu chyba odpuszczę dobrze ze ma chociaż jedno dziecko

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przebieg Ciąży”