Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elwik18
Początkujący ✽✽
Posty: 96
Rejestracja: 09 gru 2010, 18:49
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: G...

Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: elwik18 » 15 cze 2014, 19:37

Właśnie zaczynam 7 m-c ciąży i w tym samym czasie pojawiło się zaostrzenie choroby, które u mnie zawsze w pierwszym miesiącu wiąże się z zaparciami. Przeważnie musiałam sięgać wtedy po środki farmakologiczne bo niestety nic nie pomagało.
Cały poprzedni tydzień miałam problemy z zaparciami ale wiązałam to raczej z samą ciążą ale niestety pojawiła się krew i śluzowo-ropna wydzielina więc teraz już wiem że jest to zaostrzenie. Innych objawów, prócz wzdęć, na razie brak.
Piję bardzo dużo wody i rumianku, który zawsze mi pomagał, zajadam się owocami, popijam kefirki i niestety nic nie działa, a zawsze przynosiło pozytywny skutek.
Co jeszcze można podjadać, ewentualnie czy można kupić w aptece jakiś syropek, który pomógłby walczyć z zaparciami a jednocześnie można go stosować w ciąży?
Dodatkowo te zaparcia są kłopotliwe bo miałam na razie stosować same czopki.

melunia
Początkujący ✽✽
Posty: 106
Rejestracja: 17 sty 2014, 19:27
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: melunia » 15 cze 2014, 20:32

mówią, że śliwki dobre są tylko nie wiem, czy Tobie nie zaszkodzą... n o i teraz to tylko mrożone są dostępne... choć może morele też by pomogły...
Melunia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: ranka » 16 cze 2014, 20:40

laktuloze mozna w ciazy
Obrazek

elwik18
Początkujący ✽✽
Posty: 96
Rejestracja: 09 gru 2010, 18:49
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: G...

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: elwik18 » 17 cze 2014, 08:09

Dzięki ranka - nawet mam ją w apteczce ale wyszłam z założenia, że na pewno nie wolno, a tu faktycznie jest dozwolona.
Przez ostatnie dni wieczorem zalewałam wrzącą wodą suszone śliwki, później dodawałam troszkę miodku i rano wypijałam na czczo (bez jedzenia śliwek bo niestety po nich mam ostatnio mega bóle brzucha) - troszkę pomogło (patent na zalewane wodą śliwki mam od położnej).

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Beata-92 » 31 lip 2014, 09:47

Witam.

Czy któraś z Mam męczyła się z zaostrzeniem na początku ciąży ? jak to wpłynęło na dziecko??

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Mamcia » 31 lip 2014, 19:21

najważniejsze jest, aby zaostrzenie leczyć. Zdrowa mam to zdrowe dziecko. Wg badań snutki zaostrzenia są groźniejsze dla dziecka niż działania niepożądane starannie dobranego leczenia.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Beata-92 » 31 lip 2014, 19:27

Mamcia, wiem o tym , ale problem w tym że od dobrych 2 tygodni męcze się z biegunkami i nie pomagają mi sterydy , w sobote ide do gastrologa . Martwi mnie to że tak długo trwa zaostrzenie i że może coś stać się dziecku.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Mamcia » 31 lip 2014, 19:31

A co poza sterydami??/
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Beata-92 » 31 lip 2014, 20:16

W marcu zakończyłam leczenie Imuranem , moja Doktor mi go odstawiła , ponieważ nie dawał efektów , a w wynikach miałam coś podwyższone od niego ( chyba krwinki białe ? ) Mam Asamax 3x2 . Wlewki z Salofalku nie stosuje , ponieważ powiedziano mi że powodują skurcze macicy .

Chciałam zrobić sobie morfologie , ale niestety lekarz moj rodzinny na urlopie .

Obawiam się bardzo , bo zawsze sterydy mi pomagały , a teraz nie ma efektu ;/

Zastanawiam się czy to nie była za mała dawka , bo zaczęłam od 30 mg .

[ Dodano: 31-07-2014 ]
Dodam jeszcze,że mam bardzo krótkie remisje . W tym roku naprawdę bardzo ciężko jest , ponieważ od kwietnia mam nawroty .
Podobno jest,to spowodowane stresem jaki był w moim życiu ( strata pierwszego dziecka i wiele innych spraw , które bardzo wpłyneły na moją psychikę )

A od 2010 roku mam stwierdzoną sterydozależność .

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Mamcia » 31 lip 2014, 20:22

To jest leczenie, którego bym nie zalecała mojej córce, gdyby zaszła w ciąże. Zerknęłam na Toje posty i nie znalazłam informacji jaką część jelita masz zajętą.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Beata-92 » 31 lip 2014, 20:40

Od samego początku stwierdzono u mnie Colitis ulcerosa , do zagięcia wątrobowego . Przy zaostrzeniu chora jest esica i odbytnica .

Kolonoskopia z dn . 2013.11.22
Okolica odbytu niezmieniona , per rectum drobne guzki krwawnicze . Obejrzano jelito do głębokości ok.30cm - stwierdzono : błona śluzowa granulowana z poj.wybroczynami , całkowitym brakiem rysunku naczyniowego - zaostrzenie w przebiegu WZJG .

Mamcia, uważasz,że to leczenie jest złe ?

[ Dodano: 31-07-2014 ]
bardzo mnie zastanawia opis z 2010 roku , w którym jest napisane (pancolitis) Zwiększona obecność granulocytów kwasochłonnych może być wyrazem zaostrzenia choroby zasadniczej , jakkolwiek nie mozna wykluczyć innej przyczyny tego stanu tło alergiczne .

I często mam właśnie takie opisy tło alergiczne lub coś wirusowego ;/ podejrzenie celiaki było , ale zostało wykluczone ..

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Mamcia » 01 sie 2014, 19:49

Czyli w zasadzie nie wiadomo ile masz zajęte. Możliwe, że miałaś pancolitis i przy takim leczeniu zagoił się pierwszy (proksymalny) odcinek j. grubego.
Gdyby dotyczyło to naszej Panny i zaostrzenie bylo ograniczone do zagięcia śledzionowego to włączyłabym leczenie doodbytnicze. Uważam, że biegunki są większym zagrożeniem dla ciąży, niż skuteczne leczenie. Wlewki można też robić ze sterydów i w ten sposób zmniejszyć sterydy ogólne. Nie są one niebezpieczne dla dziecka, ale w większej dawce przez dłuższy czas nie powinny być podawane nawet osobom nieciężarnym.
Jak wiesz nie jestem lekarzem i może dlatego tyle kombinuję.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Beata-92 » 01 sie 2014, 20:52

Mamcia, wiem ale zawsze warto poczytać porady innych . Wiesz może czy takie wlewki ze sterydu można robić w domu ??
Ja nigdy nie miałam takich w domu tylko zawsze jak już w szpitalu ;/

Lekarz,który mnie leczył na dziecinnym jeszcze mało mi mówił mojej mamie też .
Z tego co czytam karty wypisowe ze szpitala , to na kazdej jest co innego .

Odkąd jestem już leczona przez lekarza dla dorosłych nigdy mi nie mówiono,aby miałam zajętą większą część. Tylko ta odbytnica najgorsza .

[ Dodano: 01-08-2014 ]
Dziękuję za pomoc . Jutro idę do Pani Doktor i zobaczę co mi powie . Miłej nocy :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Mamcia » 01 sie 2014, 21:21

Oczywiście wlewki można robić w domu i te ze sterydów i 5-ASA
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Beata-92
Początkujący ✽✽
Posty: 222
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:30
Choroba: CU
województwo: lubelskie
miasto: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciąża, zaostrzenie cu i zaparcia

Post autor: Beata-92 » 02 sie 2014, 13:13

Mam jeszcze jedno pytanie , ponieważ byłam dziś u gastro i powiedziała mi że w poniedziałek zrobimy badanie czyli sprawdzi co dzieje sie w końcowym odcinku jelita .
Wyczytałam,że w II trymestrze ciąży nie powinno się robić tego badania .

Zastanawiam się teraz czy to bedzie bezpieczne dla dziecka ??

Czy mam zgodzić się na to badanie ??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przebieg Ciąży”