Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

nasze problemy i obawy z zajściem w ciąże

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
SSlawek
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2005, 23:49
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Tychy

Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: SSlawek » 02 lis 2005, 20:20

Sulfasalazin dziala jak "antykoncepcyjna tabletka dla mezczyzn" choc sobie tego nie zyczylem. A jakie macie Wy z tym doswiadczenie?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Mamcia » 02 lis 2005, 21:44

Działa, ale nie zawsze. Stosując sulfoslazynę możecie mieć obnżoną płodność, ale nie jest to pewny środek antykoncepcyjny. Więcej w dziale ciąża i lecznia na stronach J-elity http://nzj.iimcb.gov.pl/niesterydowe_le ... palne.html
Mamcia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: ranka » 20 gru 2005, 23:41

na 12 ttygodni przed planowanym poczeciem trzeba odstawic sulfasalazyne bo powoduje nieplodnosc
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Mamcia » 21 gru 2005, 14:33

Nie powoduje, ale może spowodować czasową odwracalną oligospermię.
A to różnica
Mamcia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: ranka » 21 gru 2005, 16:57

no przeciez jak pisze ze odstawic to chyba wiadomo ze czasowo..pozniej wraca
Obrazek

Awatar użytkownika
mako
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 26 cze 2005, 17:00
Choroba: CU
Lokalizacja: Gdynia/Wrocław

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: mako » 12 cze 2006, 17:36

ranka pisze:na 12 ttygodni przed planowanym poczeciem trzeba odstawic sulfasalazyne bo powoduje nieplodnosc
salofalk w zamian?
fell deeds awake
now for wrath
now for ruin
...and a red dawn!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Mamcia » 12 cze 2006, 22:06

z literatury wynika, że mesalazynajest OK
mamcia

Awatar użytkownika
Blue
Początkujący ✽✽
Posty: 188
Rejestracja: 14 gru 2005, 09:28
Choroba: CU u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Już nie Poznań

Kiedyś tu napisałam takiego posta

Post autor: Blue » 11 gru 2006, 14:00

Teraz mogę sama na to odpowiedzieć: nie poczynać ... po odstawieniu leku należy odczekać minimum tyle, ile trwa proces spermatogenezy.
Nasze dziecko zostało poczęte wcześniej - po 2 miesiącach remisji i pod koniec I trymestru zmarło. Przyczyną były wady genetyczne...

-Ania- edit za pozwolenie Blue
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :grin:
*** myśl pozytywnie *** myśl pozytywnie ***

Bolo
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2010, 13:17
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Bolo » 09 sie 2010, 13:40

mój pierwszy post i temat konkretny :wink:

Osobiście zauważyłem spadek potencji przy braniu SULFALANIZYNY EN, wcześniej byłem nabuzowany, a przy braniu tego leku, nie myślę za często o seksie, często nie mam na niego ochoty nawet... z choć są dni, że wraca moją dawna "chęć" :roll:

Przy okazji, aby nie zakładać tematu - wstydliwe pytanie do Panów, czy przy tych lekach macie odcień spermy żółtawy ?? Lekarz powiedział mi, że mocz będzie żółty i sperma też, ale jakoś nie mam 100% pewności i spokoju w tej sprawie....

Awatar użytkownika
Blue
Początkujący ✽✽
Posty: 188
Rejestracja: 14 gru 2005, 09:28
Choroba: CU u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Już nie Poznań

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Blue » 09 sie 2010, 13:43

Bolo pisze:Przy okazji, aby nie zakładać tematu - wstydliwe pytanie do Panów, czy przy tych lekach macie odcień spermy żółtawy ??
Czy ja mogę odpowiedzieć :?: :razz:
Tak :wink: konsystencja też inna :wink: za to nie zauważyłam absolutnie żadnego wpływu na libido.
Pozdrawiam :grin:
*** myśl pozytywnie *** myśl pozytywnie ***

Bolo
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2010, 13:17
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Bolo » 09 sie 2010, 22:06

ależ poprawiam Panie też mogą się wypowiadać :wink:

hmm widocznie może nie tyle SULFALANIZYNA wpływa na mój popęd, co sterydy, które przyjmowałem. Ogólnie skutki uboczne jak puchnięcie stóp, bóle stawów, bóle mięśni i różne inne bóle, dopadły mnie po ok. tygodnia jak skończyłem "kurację" na Metypredzie. Chyba, że ja po prostu się starzeję :D:D:D:D

Nic zabieram się za czytanie forum, bo jest sporo przydatnych informacji :)

dethleffs

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: dethleffs » 09 sie 2010, 22:22

Bolo pisze:skutki uboczne jak puchnięcie stóp, bóle stawów, bóle mięśni i różne inne bóle, dopadły mnie

no nie sprzyja to - 'temu' ;) :roll: więc jakoś pośrednio sterydy widać wpływają temu tu - fiku miku, no
a właśnie, babeczki nie pisać ! mało - nawet nie zaglądać ;)

Awatar użytkownika
marzen7
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 01 lip 2010, 13:34
Choroba: CU u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: marzen7 » 10 sie 2010, 14:18

bo???????????? :wink:
marzen7

Awatar użytkownika
Blue
Początkujący ✽✽
Posty: 188
Rejestracja: 14 gru 2005, 09:28
Choroba: CU u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Już nie Poznań

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Blue » 10 sie 2010, 14:21

dethleffs pisze: nawet nie zaglądać ;)
A ja zapytam gdzie :neutral:
:razz:
Pozdrawiam :grin:
*** myśl pozytywnie *** myśl pozytywnie ***

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Sulfasalazin a plodnosc u mezczyzn

Post autor: Noelia » 27 wrz 2018, 00:30

Nie wiem, dlaczego ten temat był zablokowany, ale otwieram, bo mam pytanie - czy któryś mężczyzna z Forum przyjmuje (lub przyjmował kiedyś) sulfasalazynę :?:
Jak to jest w końcu z tymi plemnikami :?:

Czy sulfa to taka "antykoncepcja gratis" ("antykoncepcyjna tabletka dla mężczyzn", jak zostało to określone w pierwszym poście), więc można by zrezygnować ze standardowej antykoncepcji, np. z hormonalnej (super, bo jednak takie hormony nie są obojętne dla zdrowia + nowa ciekawostka w kontekście NZJ: ostatnie doniesienia mówią o zwiększonym ryzyku mikroskopowego zapalenia jelita grubego: HTZ i hormonalne środki antykoncepcji wiążą się z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego) czy mechanicznej (też super, bo kto lubi gumki?).
Jeśli ktoś nie planuje ciąży, to taki skutek uboczny leku jest wręcz pozytywny i pożądany.
Wiadomo, że nie jest to metoda 100% skuteczna, więc odpada u par, które kategorycznie nie chcą mieć dziecka.
Ale np. u nas sytuacja nie jest tak bezwzględna - aktualnie nie planujemy drugiego dziecka, ale też nic by się nie stało, gdyby taka nieplanowana ciąża się zdarzyła.
Także ogółem byłoby dla nas idealnie, gdyby sulfa zażywana przez męża zapobiegała ciąży w jakiejś tam mierze, a 100% pewność nie jest nam do szczęścia potrzebna.

Czy właśnie jest wręcz przeciwnie - trzeba z jeszcze większą uwagą pilnować tematu antykoncepcji, bo może dojść np. do wad płodu?
Problem polega na tym, że nigdzie nie napisano tego wprost.
Zazwyczaj piszą, że sulfa powoduje "przemijającą niepłodność", więc "przed planowanym zapłodnieniem należy ją zastąpić mesalazyną".
I tu sprawa jest jasna.
Ale przecież nie wszystkie zapłodnienia są planowane.
Jeśli nie stosuje się nowoczesnych metod hormonalnych (tylko takie są niemal 100% skuteczne, np. wkładka Mirena itp.), to jednak zawsze jest szansa (choćby te kilka %), że dojdzie do ciąży.

W przypadku np. metotreksatu zalecenia są jasne i konkretne - np. cytat ze strony J-elity:
Zarówno kobiety jak i mężczyźni stosujący metotreksat powinni stosować skuteczną antykoncepcję ze względu na zwiększenie ryzyka poronienia oraz wpływ na powstawanie wad rozwojowych płodu (działanie mutagenne).
A w przypadku sulfasalazyny :?:
Może skopiuję najważniejsze cytaty, jakie udało mi się znaleźć:
Strona J-elity:
Nie stwierdzono wpływu sulfosalazyny i mesalazyny na uszkodzenia płodu.
Poradnik J-elity "Płodność, ciąża i karmienie piersią w NZJ":
U mężczyzn przyjmujących sulfasalazynę może wystąpić czasowa niepłodność.
Lek ten, a dokładnie jego cząsteczka zwana sulfapirydyną, powoduje oligospermię (zmniejszenie liczby plemników), zmniejszenie ilości płynu nasiennego, odchylenia od normy w przeżywalności i budowie plemników.
Efekt ten jest całkowicie odwracalny po zaprzestaniu przyjmowania suflasalazyny lub zamianie na inny lek z grupy pochodnych kwasu 5-aminosalicylowego.
Dlatego mężczyźni planujący ojcostwo powinni co najmniej na trzy miesiące przed planowanym zapłodnieniem zaprzestać przyjmowania sulfasalazyny, a leczenie kontynuować preparatami mesalazyny, które nie wpływają na płodność.
Artykuł WPŁYW NIESWOISTYCH ZAPALEŃ JELIT NA CIĄŻĘ I PŁODNOŚĆ - ZASADY POSTĘPOWANIA, SPECYFIKA LECZENIA
Stosowane leki, poza sulfasalazyną, która wywołuje przemijające zahamowanie spermatogenezy, także nie obniżają płodności.
Stosowanie sulfasalazyny prowadzi do zaburzeń spermatogenezy w postaci oligospermii, zmian morfologicznych i zmniejszenia ruchliwości plemników u około 80-90% mężczyzn.
Zaburzenia te są wywołane przez jej metabolit, sulfapirydynę, i ustępują po 2-3 miesiącach od odstawienia leku.
Można uniknąć okresu przemijającej niepłodności u mężczyzn, zastępując sulfasalazynę na co najmniej 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem innym lekiem z grupy pochodnych 5-ASA, tj. mesalazyną.
Ulotka Sulfasalazin EN Krka:
Lek powoduje zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co może mieć wpływ na płodność. Działanie to jest zwykle odwracalne po zakończeniu leczenia.
Możliwe działania niepożądane:
- przemijająca oligospermia
Artykuł Immunosuppressive Medications during Pregnancy and Lactation in Women with Autoimmune Diseases
Sulfasalazine
Men wishing to conceive a child with a partner should be counseled to discontinue the medication 3 months prior to conception. It is also important to counsel men to explain that, although fertility may be reduced, the use of sulfasalazine is not considered to be an effective form of contraception. Abnormal or reduced spermatogenesis is due to the sulfasalazine metabolite, sulphapyridine.

Mężczyznom planującym ojcostwo doradza się przerwanie leczenia na 3 miesiące przed poczęciem.
Ważne jest to, że chociaż płodność może zostać zmniejszona, to stosowanie sulfasalazyny nie jest uważane za skuteczną formę antykoncepcji.
Nieprawidłowa lub zmniejszona spermatogeneza wynika z metabolitu sulfasalazyny - sulfapirydyny.
Artykuł No excess risks in offspring with paternal preconception exposure to disease-modifying antirheumatic drugs.
W skrócie - nie ma ryzyka u potomstwa ojców przyjmujących DMARD (czyli m.in. sulfasalazynę).
The DMARDs (monotherapy or combination treatment) to which the fathers were exposed most frequently within 12 weeks of conception were methotrexate (n = 49), sulfasalazine (n = 17), and tumor necrosis factor inhibitors (n = 57). Neither adverse pregnancy outcomes nor occurrence of congenital malformations differed between patients and reference subjects in either group.

CONCLUSION:
Preconception paternal exposure to DMARDs was not associated with an increase in adverse pregnancy outcomes. Importantly, no increased risk of congenital malformations was observed.

Czyli:
WNIOSEK:
Stosowanie leków z grupy DMARD przez ojca przed zapłodnieniem nie wiąże się ze wzrostem niekorzystnych "efektów ciążowych". Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka wrodzonych wad rozwojowych.
A tymczasem inny artykuł - całkiem nowy, bo z marca 2018 - Sexual and reproductive issues and inflammatory bowel disease: a neglected topic in men.
("Kwestie seksualne oraz rozrodcze a NZJ - zaniedbywany temat u mężczyzn")
Furthermore, sulfasalazine should be switched to mesalazine at least 4 months before conception because of a higher risk of congenital malformations in pregnancies fathered by men treated with this drug.

Ponadto sulfasalazyna powinna zostać zamieniona na mesalazynę co najmniej 4 miesiące przed zapłodnieniem, ze względu na większe ryzyko wrodzonych wad rozwojowych płodów poczętych przez mężczyzn leczonych tym lekiem.
(wszystkie tłumaczenia moje)

Zna ktoś może więcej danych, artykułów czy publikacji na ten temat :?:
Tzn. jakie są realne szanse na zajście w ciążę, gdy partner przyjmuje sulfasalazynę?
A jeśli mimo tak minimalnego (teoretycznie) prawdopodobieństwa dojdzie jednak do zapłodnienia, to jakie konkretnie mogą być konsekwencje - poronienie, wady wrodzone itp.?
Jednym zdaniem - jak bardzo ryzykowny jest seks bez zabezpieczenia, gdy mężczyzna jest leczony sulfą?

Zastanawia mnie, jak inne pary postępują w takiej sytuacji.
Czy sumiennie i skrupulatnie stosują jak najskuteczniejszą antykoncepcję, by w ciążę absolutnie nie zajść, w żadnych wypadku, bo plemniki uszkodzone przez lek, więc w sumie to tak do końca nie wiadomo, co z tego wyniknie.
Czy właśnie są spokojniejsi i bardziej na luzie, bo traktują sulfę jako swoje "dodatkowe zabezpieczenie", więc mogą machnąć ręką na resztę antykoncepcji, trochę odpuścić temat, nie stresować się i cieszyć się seksem w pełni, bez obaw o nieplanowaną ciążę.
Oczywiście chciałabym bardzo, żeby ta druga opcja była możliwa - tj. żeby w tym wszystkim chodziło tylko o "czasową niepłodność" (jak jest to określane) - ale czy rzeczywiście tak jest?

Gdy przez pewien okres mąż przyjmował azatioprynę, to podjęłam decyzję o powrocie do hormonalnej antykoncepcji.
Różne są opinie lekarzy na temat azy u facetów planujących ojcostwo, a w Poradniku J-elity napisali tak:
Nie ma konieczności przerywania leczenia azatiopryną i 6-merkaptopuryną, jednakże można rozważyć ich odstawienie na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem.
Jednak na podstawie publikacji itp., które przeczytaliśmy, było dla nas jasne, że w tym przypadku ciąża jest wykluczona, a niestety nie ma skuteczniejszych metod anty niż te hormonalne.
Wahałam się jedynie, czy wkładka, czy krążek, czy może plaster.
Ale zanim ten plan zrealizowałam, to mężowi azę odstawiono ze względu na znaczną leukopenię, więc dylemat niejako sam się rozwiązał.

Natomiast kwestia "sulfasalazyna a plemniki" jest dla mnie totalnie niejasna, nie ma żadnych wytycznych, nie ma oficjalnych statystyk, badania wychodzą niejednoznacznie, no ogólnie chaos informacyjny :(

Ale niestety nie kojarzę, by ktokolwiek tutaj na Forum przyjmował sulfę (?)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Płodność”