Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

nasze problemy i obawy z zajściem w ciąże

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Caterina

Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Caterina » 03 mar 2004, 16:39

Witam,
Od 2 lat choruje na CU, obecnie mog3am sobie pozwolic na odstawienie leków i mysle o powiekszeniu rodziny. Nie bedzie to proste bo na skutek problemów z wag? i leczenia sterydami nabawilam sie zaburzen hormonalnych, miesiączkuje regularnie ale cykle mam bezowulacyjne wiec bez leczenia hormonami nie da rady. czytalam też że choroby autoimmunologiczne mogł byc przyczyną niepłodnosci - chciałabym wiedziec czy ktos (któras) z Was miala problemy z zajsciem w ciąże, jak długo trzeba sie starac, jaki powinien upłynąc czas miedzy odstawieniem leków a zajsciem. Interesuje mnie wszystko co wiąże sie z tym tematem, licze na Waszą pomoc bo czuje sie zagubiona, mój gin nie bardzo jest w stanie mi pomóc-poza przepisaniem leków hormonalnych a czas ucieka-mam 32 lata...
Z góry dziekuje za odpowiedzi, bardzo serdecznie pozdrawiam i życze powodzenia w zmaganiach z chorobą :-)
Asia
Ostatnio zmieniony 21 cze 2008, 19:01 przez Caterina, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Małgosia
Początkujący ✽✽
Posty: 267
Rejestracja: 07 lis 2003, 15:41
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Małgosia » 03 mar 2004, 16:46

A dlaczego odstawi3a? leki? Z tego co wiem i co pisz? tutaj ludzie na forum to leków nie mozna odstawiaa - nawet w czasie remisji. Dawke potrzymuj?c? nale?y braa ca3y czas. :(
Co do zaj?cia w ci??e - to s? na forum szcze?liwe mamy tak wiec jest to mo?liwe. (poszukaj w ró?nych tematach postów na ten temat).
Moja pani doktor twierdzi (i prof. Bartnik to potwierdzi3) ?e w czasie ci??y mo?na braa mesalazyne - nie stanowi to zadnego zagro?enia dla p3odu.
Zapytaj sie swojego gastroenterologa o t? kwestie.
Pozdrowienia i ?ycze Ci ?eby? za 9 miesiecy mia3a ju? swoje malenstwo.
:D

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Jari » 03 mar 2004, 21:02

Witaj Caterino/Asiu.

Popieram Ma3gosie je?li chcesz urodzia dziecko a czujesz sie dobrze nie ryzykój zaprzestaj?c braa leki.Zawsze to zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Jakie? pigu3ki musisz 3ykaa np:Sulfasalazin Pentasa itp.(ale nie hormony oczywi?cie).
Panie chore na CU zachodz? w ci??e i rodz?, tak przynajmniej wyczyta3em w innych postach wiec zachecam do poszukiwan.
Poszukaj dobrego gastrologa, który zna sie na CU on napewno bedzie wiedzia3 jak jest z ci???.

Powodzenia ci zycze :wink: napewno sie uda.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: papuas » 03 mar 2004, 23:04

oczywisicie nie wiem jak to jest ze strony kobiet, ale moge powiedziec co ja wiem na ten temat jesli chodzi o mezczyzn. otoz lekarz kategorycznie zakazal mi miec dzieci podczas przyjmowania Imuranu (biore go rok czasu). Oczywiscie nie przekrasla to przyszlosci, jednak w momencie decyzji o potomstwie musze sie zglosic odpowiednio wczesniej (potrzebna bedzei min 3 miesieczna przerwa, wystarczy kilka dni, ale lepiej z tym uwazac). Z pewnoscia tez i jest podobnie z innymi sterydami i lekami immuno.
PAMIETAJCIE WIEC OTYM BO NIERPZYJEMNIE MOZE TO SIE SKONCZYC!!!

malgosia

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: malgosia » 04 mar 2004, 14:30

Klopoty z zaj?ciem w ci??e nie sa pp zwi?zane z UC, tylko z innymi k3opotami. Polecam konsultacje z endokrynologiem je?eli ginekolog nie mo?e sobie z tym poradzia. Gastroenterolog powinien wiedziea o planowanej ci?zy i ustawia bezpieczn? trerapie. Odstawienie leków ca3kowicie nie jest chyba najlepszym wyjsciem.
Zycze powodzenia a poni?ej obecny stan wiedzy na temat p3odno?ci i ci??y w IBD. To samo dotyczy karmienia piersi? (ostro?niej ze sterydami). Nale?y panietaa o od?ywianiu. Jak powstanie portal to ten tekst obuduje odno?nikami do literatury i poprawie od strony jezykowej.


Badania prowadzone od USA po Japonie nie wykazywa3y ró?nic w p3odno?ci chorych na IBD w porównaniu z grup? kontroln?. Jedyn? grup?, u której zaobserwowano obni?enie p3odno?ci by3y pacjentki po z UC po zabiegach chirurgicznych. Jednak?e kobiety z aktywn? chorob? w chwili zap3odnienia, s? w wiekszym stopniu nara?one na wczesne poronienie i obumarcie p3odu lub martwe urodzenia. Dlatego moment zap3odnienia jest wa?ny dla przebiegu ci??y i szansy na urodzenie zdrowego dziecka. Wp3yw ten jest wyra1niejszy u pacjentek z CD ni? z UC. Prognozy, co do przebiegu ci??y w fazie reemisji s? takie same, jak ogó3u populacji. Klinicy?ci postuluj? planowanie ci??y w okresach reemisji i kontynuacje leczenia, aby nie dopu?cia do nawrotu choroby. Je?eli wznowa sie pojawia zalecane jest agresywne leczenie, bo negatywny wp3yw choroby matki na przebieg ci??y i zdrowie p3odu jest wiekszy ni? ewentualny negatywny wp3yw leków. Pacjentki, które zajd? w nieplanowan? ci??e w okresie wznowy, powinny bya leczone do?a agresywnie, aby zwiekszya szanse donoszenia ci??y.
We wszystkich racach naukowych po?wiecone tematowi ci??y w IBD postuluje sie ?e leczenie preparatami 5-ASA, jak i hormonami jest bezpieczne, a ich wp3yw na przebieg ci??y jest niewielki. Azatiopthioprine i 6-merkaptoputyne nale?y stosowaa ostro?no?ci?. Nie zaobserwowano, co prawda, ich wp3ywu na czesto?a wystepowania wad wrodzonych, natomiast leki te miea wp3yw na zwiekszenie odsetka przedwczesnych urodzen i niedowage dziecka. Methotrexate jest zabroniony, gdy? nie tylko mo?e powodowaa wady rozwojowe, ale ze wzgledu na jego dzia3ania proaborcyjny. (lek stosowany m.in. do usuwania ci??y). Jak dotychczas brak jest informacji na temat wp3ywu leczenia infliximabem, metronidazolem i ciprofloxacinem na przebieg ci??y.
Doniesienia o wp3ywie ci??y na przebieg choroby nie s? spójne. S? prace donosz?ce o jej zbawiennym wp3ywie, jak równie? takie, które mówi?, ?e 1/3 cie?arnych czuje sie lepiej, a 1/3 gorzej. Jaki jest mechanizm pozytywnego wp3ywu ci??y przebieg choroby? W czasie ci??y 3o?ysko produkuje bia3ko zwane relaksyn?, które powoduje rozpuszczenie i dezorganizacje w3ókien kolagenowych, za? p3ód produkuje swoje w3asne limfocyty, które wydaj? sie powodowaa os3abienie odpowiedzi mmunologicznej matki. Mechanizm ten wydaje sie naturalny, gdy? w przeciwnym wypadku du?o cze?ciej dochodzi3oby do samoistnego odrzucenia p3odu.
Oko3o 15% kobiet z CD rodzi dzieci przedwcze?nie i z nisk? wag? urodzeniow? (7 z CU vs 5% zdrowych). Nie ma zgodno?ci, co do czesto?ci wystepowania wad wrodzonych u dzieci. Jedni autorzy obserwuj? czestsze wystepowanie tych wad u dzieci matek z CU, inni za? stwierdzaj? czestsze wystepowanie wad uk3adu moczowego, kostnego bez wp3ywu na odsetek dzieci urodzonych z wadami. Kiedy decydujemy sie na dziecko nale?y pamietaa, ?e choroby autoimmunologiczne maj? (przynajmniej cze?ciowo) pod3o?e dziedziczne, i szansa na to, ?e dziecko zachoruje na jedna z nich wynosi od 5 do 10%.
Nie ma zgodno?ci w?ród badaczy, co do wp3ywu za?ywania immunosupresorów przez me?czyzn na zap3odnienie i przebieg ci??y. Istnieje prawdopodobienstwo, ?e leki te mog? miea wp3yw na jako?a nasienia zaleca sie zaprzestanie leczenia na trzy miesi?ce przed planowanym zap3odnieniem.

Awatar użytkownika
Małgosia
Początkujący ✽✽
Posty: 267
Rejestracja: 07 lis 2003, 15:41
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Małgosia » 04 mar 2004, 15:51

do Ma3gosi-go?cia
Piszesz du?o m?drych rzeczy. Du?e uznanie dla Twojej wiedzy.
Ale mam pro?be - zaloguj sie na sta3e do forum i nadaj sobie inny pseudonim/imie - np. Ma3gosia1 - nie chce (i Ty pewnie te?) ?eby nas mylono i przypisywano mi wiedze której nie posiadam.
Pozdrawiam i ?ycze zdrowia :D

malgosia

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: malgosia » 04 mar 2004, 16:02

Zalogowalam sie tak pare miesiecy temu. Nie u?ywam polskich liter i pisze sie z ma3ej litery. Moge login zmienia tylko musze go zapisaa - och ta pamiea.
Co do wiedzy to moge odpowidaa na pytania zgodnie ze stanem obecnej wiedzy naukowej, bo czytam wszystko, co sie da od czasu diagnozy mojej córki. Chce zaznaczya, ?e nie jestem lekarzem, ale pracuje na pograniczu medycyny i rozumiem, co czytam.
od dzi? Mamcia

Caterina

Colitis ulcerosa a problemy z zajsciem w ci??e- pomocy !!!

Post autor: Caterina » 05 mar 2004, 09:56

Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Ma3gosiu- to co napisa3a? rozja?ni3o duzo moich watpliwo?ci, podziwiam Cie ?e mia3as czas i checi na udzielenie tak wyczerpuj?cej odpowiedzi :wink: U endokrynologa ju? by3am, na podstawie wyników badan poziomu hormonów zaproponowa3 mi leczenie- na razie na uregulowanie cyklu, potem kontrola i ew. stymulacja owulacji.
Je?eli masz dostep do innych materia3ów na ten temat i zechcesz sie nimi podzielic bede wdzieczna. Mysle ?e nie tylko mnie interesuje ten problem i ?e jest nas wiecej w podobnej sytuacji.
Pozdrawiam :-)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Mamcia » 05 mar 2004, 10:16

Zmieni3am sie z malgosi w Mamcie, bo chyba jestem du?o starsza od wiekszo?cu forumowiczów. Tekst napisa3am z my?l? u pó1niejszym umieszczeniu na stronach internetowych.
Nie wiem o jakie dodatkowe informacje chodzi. Prosze o konkretne pytania, a postaram sie udzielic odpowiedzi. Jeszcze jedna rzecza, którr? mo?na sobie pomóc to psychoterapia.
Powodzenia

Magdabw2
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2008, 09:03
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Magdabw2 » 14 cze 2008, 10:19

Witam wszystkich,jestem nowa.Trzy lata temu zdiagnozowano u mnie cu.Jestem w fazie remisji.Od roku próbuję zajść w druga ciążę.Pierwsza ciąża była przed chorobą i bez problemu.Natomiast teraz kolejne próby(czwarta) kończą sie poronieniem samoistnym. Mam pytanie czy znacie dobrego ginekologa w Lublinie,może na Jaczewskiego w Poliklinice,bo tam leczę sie u dr Cichoż.Napiszcie jak jest u was z zajściem w ciąze.
Co ja tutaj robię?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: ranka » 14 cze 2008, 11:19

My tez staramy sie z mezem o dziecko pare miesiecy ale nie wiaze tego z CU ,chyba ze mialas operacje na jamie brzusznej lub masz torbiele ( bo tu zwiazek jest - prace naukowe).

U ciebie zaistnial fakt poronien nawykowych i musisz koniecznie udac sie na diagnostyke w tym kierunku.

Powiem ci ze ja tez juz nie czekam i udaje sie do Kliniki :)
Powodzenia :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:54
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Linda123 » 14 cze 2008, 19:16

Co za zbieg okoliczności, ja też mam w planach małego bobaska, ale okazało się to bardzo trudne, ze względu na brak owulacji (sterydy) i imuran który bym musiała odstawić a jest to tak naprawdę jedyny lek który mi pomaga i który u mnie doprowadził do remsji.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: ranka » 14 cze 2008, 19:20

hym owulacje mozna przywrocic,niekoniecznie odstawiajac sterydy :)

ja owulacje mam ale cos tam jednak nie wychodzi :cry:
Obrazek

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:54
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Linda123 » 14 cze 2008, 20:02

Fajnie by było, bo imuran muszę odstawić i będę przez całą ciąże prawdopodobnie na sterydach (jak się wszystko uda oczywiście). Narazie konsultacja ginekologiczna była teraz jeszcze muszę zaliczyć gastro. i niech myślą tęgie głowy :wink: , bo mi się takie małe baby marzy... ech
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis Ulcerosa a problemy z zajsciem w ciążę-pomocy!!!

Post autor: Mamcia » 14 cze 2008, 20:12

Kod: Zaznacz cały

Leki immunosupresyjne
Azatiopryna i 6-merkaptopuryna  zaliczane są do kategoria D dlatego nie są one zalecane w ciąży. Nie powinni ich także przyjmować kobiety i mężczyźni w wieku rozrodczym, planujący posiadanie potomstwa. Dostępne dane nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi na temat bezpieczeństwa stosowania tych leków. U zwierząt doświadczalnych powodują one wzrost ryzyka wad wrodzonych takich jak: rozszczep podniebienia, wady oczu, szkieletu lub wodogłowie. Nie obserwowano natomiast wzrostu ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet leczonych tymi lekami. Najwięcej danych pochodzi od osób kobiet chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów i po przeszczepach. Opublikowane niedawno badania badaczy duńskich wskazują na nieznacznie większe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u kobiet leczonych azatiopryną w okresie ciąży. Dlatego lek ten może być stosowany po wnikliwym rozważeniu wszystkich za i przeciw.
Z poradnika przygotowywanego do druku
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Płodność”