dziedziczenie crohna?

nasze problemy i obawy z zajściem w ciąże

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Dziedziczenie crohna

Post autor: ZonaCrohna » 24 cze 2015, 10:21

Witam serdecznie,
Chciałam zapytać czy w ostatnich latach zmieniło się coś w kwestiach dziedziczenia crohna? Jakieś 3-4 lat temu jak czytałam poradniki j-elity mówiło się o 5-10% szansy. Teraz w poradniku z 2012 roku jest już 10-15%. Czy to oznacza że choroba ta robi się coraz bardziej genetyczna? Nie do końca rozumiem też zapis na stronie j-elity "zwiększona zachorowalnosc wśród krewnych zwłaszcza pierwszego stopnia (30-100 więcej niż w ogólnej populacji). Czy to oznacza że szansę na odziedziczenie choroby przez dziecko osoby chorej wynosi 30-100%? Czy są tu osoby chore które w przeciągu ostatnich 2-3 lat urodziły dziecko? I osoby które pomimo choroby zdecydowały się na drugie lub kolejne? Czy mogłyby się coś wypowiedzieć odnośnie tego co mówili im lekarze? Bardziej chodzi mi o osoby z chorobą crohna bo z tego co zdążyłam się zorientować jest różnica przy osobach z crohnem a wzjg.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: dziedziczenie crohna?

Post autor: Raysha » 24 cze 2015, 12:19

No wiesz... nie wiem na ile jestem wiarygodna, ale moja babcia miała Colitis Ulcerosa (tylko z tego co wiem nie znali wtedy choroby Crohna dlatego dawali taką diagnozę, a potem jak mi opowiadała o objawach to był ewidetny Crohn) Mój tato ma gen Crohna, ale nieaktywny, a ja mam Crohna po całości.

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Gen crohna

Post autor: ZonaCrohna » 24 cze 2015, 15:36

A to te geny da się jakoś sprawdzić badaniami genetycznymi? Jeśli tak to kiedy robiono je u Ciebie w rodzinie że wiadomo że Twój tata ma uśpiony ten gen? W końcu to tylko jeden gen odpowiada za całą chorobę?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: dziedziczenie crohna?

Post autor: obyty.z.cu » 24 cze 2015, 16:11

http://convatec.pl/media/14287693/nt48_08062015.pdf
na str. 30 dr Wojciech Szczęsny odpowiada o przyczynach choroby CD, warto przeczytać.
Mi akurat pasują jego słowa, że np. u bliźniąt jednojajowych może chorować tylko jedno z nich.
Nic więc do końca nie jest przesądzone, a statystyka... cóż,to dziedzina nauki i należy ją szanować i cenić, ale zawsze jest też inna strona medalu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: dziedziczenie crohna?

Post autor: atabe » 24 cze 2015, 18:09

Pewnie z tym dziedziczeniem jest różnie. Zależy jak trafi i nikt, nawet lekarze i naukowcy nie odpowiedzą czy dziecko zachoruje. Ja mam crohna . Mam troje dzieci, z których jedno ma diagnozę CU/środkowe/. I oby tak zostało. U mnie choroba ujawniła się , gdy dzieci już były prawie dorosłe, u córki w wieku 19 lat.

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Dziedziczenie crohna

Post autor: ZonaCrohna » 24 cze 2015, 18:46

Dziękuję za odpowiedzi i za artykuł. Artykuł jest dość budujący.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: dziedziczenie crohna?

Post autor: Mamcia » 24 cze 2015, 19:43

O predyspozycjach dziedzicznych pisaliśmy nie raz w naszych poradnikach i w kwartalniku dostępnych na stronach j-elita.org.pl . Z chorobami, do których dziedziczy się skłonności, a nie chorobę, nikt nie da odpowiedzi ja będzie, bo te szanse to wypadkowa wielu przypadków, a jednostkowe historie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: dziedziczenie crohna?

Post autor: Raysha » 24 cze 2015, 21:07

Kiedyś były jakieś badania w Centrum Zdrowia Dziecka i właśnie wtedy poproszono mojego tatę na pobranie krwi. Pewnie chcieli rozwikłać zagadkę dziedziczenia etc.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: dziedziczenie crohna?

Post autor: Dżordż » 24 cze 2015, 23:11

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9352,d.d24
To link zawiera inna hipotezę n/t Crohn Disease

ODPOWIEDZ

Wróć do „Płodność”