Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Tu piszemy o wszystkim, co dotyczy: rent, orzeczeń o niepełnosprawności, odliczeń za leki i dofinansowań do sanatoriów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
leal
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 05 gru 2015, 17:27
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: leal » 14 gru 2015, 10:55

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku wyżej wymienionych chorób istnieje możliwość starania się o nauczanie indywidualne na uczelniach wyższych? Doświadczenia związane z indywidualnym trybem nauczania mam naprawdę spore. W dzieciństwie oraz jako nastolatek cierpiałem z powodu fobii społecznej, korzystałem z terapii psychologicznej oraz psychiatrycznej. Gimnazjum oraz liceum ukończyłem poprzez nauczania indywidualne, egzamin maturalny zdawałem w oddzielnej sali, specjalnie przygotowanej przez dyrekcje szkoły na moją prośbę. Po ukończeniu szkoły postanowiłem złożyć papiery na studia, dostałem się bez większych problemów na wybrany przeze mnie kierunek niestety nie potrafiłem odnaleźć się w grupie wśród rówieśników i po niespełna dwóch latach zdecydowałem się przerwać naukę. W międzyczasie podjąłem zatrudnienie a raczej staż w urzędzie skarbowym na okres 6 miesięcy, którego również nie zdołałem ukończyć. W tym roku dopadły mnie problemy ze zdrowiem fizycznym, pierwsze problemy pojawiły się na przełomie marca/kwietnia kiedy to po raz pierwszy pojawiała się krew w malutkich ilościach na papierze toaletowym. Przez następne tyg krwawiłem symptomatycznie mniej więcej co dwa tyg. Punkt komunikacyjny rozpoczął się pod koniec lipca. Na papierze toaletowym zostawiłem coraz więcej śladów krwi, ba woda w muszli klozetowej potrafiła często zabariwić się na kolor czerwony. Do objawów krwawienia dołączyły silne, kurczowe bóle brzucha, parcie na stolec, biegunka rzecz jasna z krwią oraz śluz w kale. Straciłem apetyt, schudłem. Bóle brzucha oraz biegunki nasilały się niemalże po wszystkim co zjadłem. Najgorzej czułem się po produktach mlecznych, po zjedzeniu zwykłego serka danio, odwiedzałem toaletę średnio 10-15 razy w ciągu dnia. Napoje gazowane, tłuste potrawy, słodycze także powodowały następujące dolegliwości. Z tymi problemi udałem się do lekarza poz, dostałem skierwania na cito na badania krwi, rtg, kolonoskopie oraz do gastroenterologa. Lekarz stwierdził, że kwalifikuje się do szpitala że względu na dostrzegalny gołym okiem zły stan zdrowia ( byłem blady jak sufit). Tego samego tyg zrobiłem morfologię krwi oraz rtg, wyniki były dobre. Na kolonoskopie udało mi się zapisać dość wcześnie bo 16 listopada, badania w multimedzie na ul. Waryńskiego 6. Badania wykonano w znieczuleniu ogólnym, obraz endoskopowy odpowiadał WZJG, błona śluzowa rozpulchniona, obrzęknięta, zaczerwieniona i zwysiekiem krwawiąca kontaktowo, licznie owrzodzenia, afty, nadżerki, w rektum i dystalnej esicy brak rysunku naczyniowego. Badania histopatologiczne potwierdziły tą chorobę w opisie pojawiła się konkluzja, że zmiany odpowiadają aktywnej fazie WZJG. Od gastrologa otrzymałem leki, asmax oraz encorton. Biorę je od tyg i od tego czasu bóle brzucha, krwawienia ustały nawet konsystencja oraz wielkość mojego kału wróciła do normy, od lipca dzień w dzień męczyła mnie biegunka, już zapomniałem jak wygląda stolec u zdrowej osoby :razz:
:wink:. Do rzeczy w nowym roku mam w planach naukę na studiach, interesuje mnie socjologia np, na UW lub Colegium Civitas. Aktualnie choruje na cu, leczę się na bardzo silną depresję. Pracuję w domu. Chciałbym studiować w trybie indywidualnym od pierwszego roku, nie muszą to być zajęcia w trybie dziennym, aktualnie prqcuje w domu więc znalazłbym środki na studia zaoczne. Będę starał się o orzeczenie ws niepełnosprawności, przy moich problemach zdrowotnych istnieje duża szansa aby komisja przyznała mi choćby umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy szansa żeby dziekanat pozytywnie rozpatrzył moją prośbę o nauczaniu indywidualnym, czy w polskim systemie o szkolnictwie wyższym są przewidziane okoliczności w którym można w ogóle rozważać taką ewentualności. Czy jest jakikolwiek sens abym mógł starać się o taką formę nauczania?
Ostatnio zmieniony 14 gru 2015, 11:10 przez leal, łącznie zmieniany 1 raz.
Asd

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Anette28 » 14 gru 2015, 11:04

Myślę, że czas skończyć z izolacją i próbować wyjść do ludzi ciągłe zamykanie się to błędne koło, które się nigdy nie skończy jeśli nie zrobisz pierwszego kroku. Jak założysz w przyszłości rodzinę jak będziesz się izolować, spójrz na świat inaczej, postaraj się otworzyć, walcz o siebie i swoją przyszłość.

Znalazłam dla ciebie:
cyt. "REGULAMIN STUDIÓW NA UW

§2 pkt 6): indywidualny tok studiów (ITS) - program kształcenia i plan studiów przygotowany dla studenta, realizowany we współpracy z opiekunem naukowym;

§2 pkt 7): indywidualny tryb zaliczania - zaliczanie zajęć lub przedmiotów w inny sposób lub w innych terminach niż przewidziane w sylabusach oraz w harmonogramie zajęć i sesji egzaminacyjnych;

§20 ust. 1: Dziekan wyznacza opiekuna naukowego dla studenta, który studiuje według indywidualnego toku studiów i zatwierdza indywidualny program kształcenia. Indywidualny program kształcenia musi spełniać wymagania, wynikające z efektów kształcenia określonych dla kierunku. ust.

§20 a: Dla studentów niepełnosprawnych, przechodzących długotrwałą chorobę lub rekonwalescencję i w innych, uzasadnionych przypadkach dziekan, nie naruszając obowiązków wynikających z realizacji programu kształcenia, może wyznaczyć indywidualny tryb zaliczania zajęć i zdawania egzaminów.
SZCZEGÓŁOWE ZASADY STUDIOWANIA NA WLS

§2 ust. 1. Student po ukończeniu pierwszego roku studiów, który uzyskał średnią ocen co najmniej 4,5, może ubiegać się o podjęcie indywidualnego toku studiów (ITS), jeżeli podejmuje studia równoległe lub wyjeżdża na stypendium naukowe (z wyjątkiem stypendium Erasmus lub MOST).

§2 ust. 2. Student, który nie spełnia warunków określonych w ust. 1, może ubiegać się o ITS w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie choroby uniemożliwiającej uczestnictwo w zajęciach, samotnego wychowywania dziecka, bardzo trudnej sytuacji rodzinnej.

§2 ust. 3. Opiekunem naukowym dla studenta studiującego według ITS powinien być pracownik naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny jednostki prowadzącej studia posiadający co najmniej stopień doktora.

§2 ust. 4. Wniosek o ITS wraz z uzasadnieniem oraz wskazaniem proponowanego opiekuna naukowego składa się w terminie do 14 dni od rozpoczęcia semestru. Do wniosku dołącza się projekt programu kształcenia i planu studiów, który miałby być realizowany w ramach ITS, zgodnie z wzorem w załączniku nr 1 do niniejszej Uchwały.

§2 ust. 5. Dziekan wyznacza opiekuna naukowego dla studenta studiującego według ITS.

§2 ust. 6. Student wraz z opiekunem ustalają program kształcenia i plan studiów tak, aby student:

mógł ukończyć studia w terminie,
w każdym roku studiów mógł zgromadzić co najmniej 48 pkt. ECTS.

§2 ust. 7. Osoby pragnące kontynuować ITS na kolejnych latach studiów składają ponownie wniosek o przyznanie ITS przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego w terminie do 7 dni po zakończeniu sesji poprawkowej.

§2 ust. 8. Plan studiów na semestr letni student przedstawia do akceptacji opiekunowi naukowemu co najmniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru letniego.
IKSI

"Na I roku studiów 20 student, który podejmuje studia równoległe lub wyjeżdża na stypendium naukowe (z wyjątkiem stypendium Erasmus z IKSI lub MOST), może ubiegać się o ITS na podstawie oceny na dyplomie co najmniej 4,5.

Student, który nie spełnia warunków wynikających z §5 Zasad Studiowania na WLS UW lub z powyższego zapisu, może ubiegać się o ITS w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, samotnego wychowywania dziecka. Indywidualny tok studiów nie dotyczy studiów niestacjonarnych realizowanych w trybie zaocznym".
KB, KSI

"Student wraz z opiekunem ustalają program nauczania i plan studiów tak, aby w poszczególnych etapach zachowane zostały wszystkie przedmioty podstawowe przewidziane dla tych etapów.

Zasady zaliczenia poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach ITS student ustala z prowadzącymi poszczególne zajęcia i od ich decyzji zależy wymóg uczestnictwa w zajęciach".
KU

"Studenci realizujący semestr w trybie ITS składają egzaminy w terminie wyznaczonym dla całego roku".

Proszę pamiętać o tym, że do podania o ITS powinni Państwo dołączyć wypełnioną przez wszystkich prowadzących zajęcia oraz opiekuna ITS tabelkę. Procedurę wnioskowania o ITS powinni więc Państwo zacząć od rozmowy z potencjalnym opiekunem ITS oraz ze wszystkimi prowadzącymi zajęcia."
źródło http://www.wls.uw.edu.pl
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: patkaas » 14 gru 2015, 15:10

leal pisze: Czy szansa żeby dziekanat pozytywnie rozpatrzył moją prośbę o nauczaniu indywidualnym, czy w polskim systemie o szkolnictwie wyższym są przewidziane okoliczności w którym można w ogóle rozważać taką ewentualności. Czy jest jakikolwiek sens abym mógł starać się o taką formę nauczania?
Oczywiście, że jest sens. To są jedne z powodów, dla których przyznają ITZ. Ja w tym roku złożyłam sobie o to po raz pierwszy i przyznali bez niczego. W powodach zaznaczyłam niepełnosprawność oraz chorobę przewlekłą uniemożliwiającą systematyczne uczęszczanie na zajęcia. Do tego dołączyłam orzeczenie o niepełnosprawności i zaświadczenie od lekarza. Na stronie uczelni powinien być wzór podania.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Natuśka » 15 gru 2015, 08:03

Ja miałam w swoim roku studiów i Indywidualny Rozkład Zajęć i urlop dziekański zdrowotny.

IRZ bardzo fajna rzecz. Niektóre uczelnie dopuszczają go po zaliczeniu pierwszego semestru, ale może ze względów zdrowotnych uda się zdobyć zgodę na wcześniejszy. Generalnie uczelnie, sprawy związane ze zdrowiem traktują bardzo indywidualnie i wydaje mi się, że dość przychylnie.

Warto też spotkać się z dziekanem ds.studentów/studenckich (w zależności od uczelni różnie się ich tytułuje) lub też z uczelnianym pełnomocnikiem/ prorektorem ds.osób niepełnosprawnych.

Ja osobiście wychodzę z założenia, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście ;-)

No i pomyśl, czy nie powalczyć jeszcze ze swoimi słabościami :-)

Trzymaj się dzielnie!
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Brawurka » 15 gru 2015, 08:36

Jasne, że możesz. Sama korzystałam z tej formy i dałam radę przy dobrej organizacji ukończyć studia magisterskie :)
Powodzenia.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: kalka_96 » 15 gru 2015, 12:22

u mnie można składać dopiero po ukończeniu 1go roku :smutny:
niefajnie, bo ja jeszcze pierwszego semestru nie ukończyłam a już Crohn nieźle skopał mnie po tyłku. do sesji to już całkiem zniknę :p bo za chwilkę będzie mnie mniej 7kg.
stres robi swoje
od początku roku nikt jeszcze nie wie, że jestem chora. chyba czas najwyższy to zmienić i się ujawnić, bo wezmą mnie znów za anorektyczkę.

ciężko jest.
ale walczę
i leal, życzę powodzenia! jak to mówi moja Mama - nie ma rzeczy niemożliwych :D I jak wyrzucają drzwiami to wchodź oknem. Trzymaj się!

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Brawurka » 15 gru 2015, 20:39

kalka_96, u mnie też tak było, ale na magisterce podeszli indywidualnie do tematu, ponieważ po roku można się starać z powodu wysokiej średniej, więc chorobę potraktowano wyjątkowo. Przestudiuj regulamin.
Na obecnej Uczelni mam problem, ale "dziekanat" strasznie niedouczony, nieprzychylny i organizacja fatalna.
Trzeba czytać i kłócić się o swoje :wink:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

fiona

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: fiona » 15 gru 2015, 22:58

Leal złożyć zawsze możesz, ale jesteś na 1 roku i nikt Cię nie potraktuje na poważnie.
Po prostu na studia dzisiaj idzie za dużo osób i nikt się nie cacka ze studentami z pierwszego roku. Pozostaje Ci się przemęczyć na pierwszym roku lub zrezygnować.
Kalka_96 słuchałam o anorektyczkach i szczerze jakoś mało mnie to obchodziło. Wiesz na co chorujesz, znasz swoją wartość, a gadaniem innych nie warto się przejmować. Ludzie są różni jedni zrozumieją inni są jak dzieci w podstawówce. Jeżeli masz l4 lub wypis ze szpitala zawsze z tym możesz udać się do prowadzącego dane zajęcia i uzgodnić ich termin odrobienia. Z laboratoriami może być problem, ponieważ z góry jest założone, że masz 2 lub 3 terminy. Ewentualnie może ktoś Ci jeszcze doradzić rezygnacje przez dziekanat z danego kursu.
Brawurka co innego studia magisterskie, a co innego studia inżynierskie lub licencjackie. Na studia magisterskie idą Ci co chcą zrobić więcej niż imprezę w akademiku.

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
Posty: 659
Rejestracja: 30 wrz 2014, 19:33
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: R....

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Kinia87 » 16 gru 2015, 10:24

A ja mam pytanie a propo studiowania. Jeżeli złożyłam wniosek o stypendium dla niepełnosprawnych posiadając orzeczenie to czasami mogę tą informacje użyć jako dowód nieobecności na zajęciach? Tzn u mnie jest chory system, że sprawdzają obecność na wykładach (a nie powinno byc) i ćwiczeniach, niektórzy podwyższają ocenę za każdą obecność, niektórzy jednego dnia dają 2 nieobecności a wiadomo z chorymi nigdy nic nie wiadomo :mrgreen: zwłaszcza, że przyszły rok bedzie rokiem konkretnych wyjazdów lekarskich i czy w takim przypadku mogę powiedzieć, że posiadam orzeczenie (jako dowód w dziekanacie w którejś teczce) i usprawiedliwią mi?? Bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że mówiąc o bólu brzucha (a to każdy może wymysleć) albo odklejeniu worka mi uwierzyli :neutral:

A o anorektyczkach to spoko luz, ja do tego stopnia doszłam, że w lecie jak było powyżej 30' chodziłam w spodniach i w długim rękawie, żeby nie daj boże nikt nie zobaczył moich kości :mrgreen: A teraz mam to po drugiej stronie tęczy i ubieram nawet spódnice bo wiem, że ludziom nie dogodzę a najgłupszą rzeczą u człowieka jest "co ludzie powiedzą"
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

fiona

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: fiona » 17 gru 2015, 13:20

Orzeczenie o niepełnosprawności potwierdza jedynie, że jesteś osobą niepełnosprawną. Nie możesz go użyć jako usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach. Przedstawiasz każdemu prowadzącemu u którego nie byłaś na zajęciach l4 wystawione przez lekarza.
Zapewne sprawdzanie obecności na wykładzie wiążę się z dopisaniem punktów do kolokwium lub egzaminu z danego kursu. Oczywiście prowadzący może wstawić 2 nieobecności na zajęciach, jeżeli to się tyczy kursu typu wykład i ćwiczenia jednego dnia, chyba o taką sytuację chodziło. Pozostaje jeszcze uzgodnienie terminu odrabiania zajęć typu laboratoria/ćwiczenia. Nie wiem jak u Ciebie określa to plan studiów. Musisz go doczytać. Zapewne będzie tam się znajdował limit ile nieobecności możesz mieć na zajęciach nieusprawiedliwionych (przeważanie są to 2 na 30h).
Co do przyszłego roku w dziekanacie mogą Ci zaproponować urlop zdrowotny z tego względu.
I kolejny raz musisz przedstawić każdemu prowadzącemu dany kurs l4, a nie orzeczenie. Jeżeli wiesz, że nie będziesz, ponieważ masz z góry zaplanowany wyjazd możesz wcześniej uzgodnić sposób odrabiania zajęć.
Ogólnie prowadzący nie zwracają uwagi na wychodzących studentów z zajęć, chyba że masz zajęcia w bardzo małych grupach lub są to laboratoria lub dość często wychodzisz. Jeżeli obawiasz się zwracania uwagi to możesz poinformować prowadzącego (przed zajęciami), że chorujesz i może mieć miejsce sytuacja natychmiastowej ewakuacji. Mogą zapytać na co chorujesz i na tym skończy się dany temat.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Mamcia » 18 gru 2015, 21:35

u mnie można składać dopiero po ukończeniu 1go roku
A niby dlaczego??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: kalka_96 » 18 gru 2015, 21:37

Mamcia, tak jest napisane w regulaminie.
po świętach będę gadać w tej sprawie z kierownikami Katedry i miłymi Paniami w Dziekanacie ;)
Może uda się to jakoś 'obejść'. Podjadę też do biura osób niepełnosprawnych mojej uczelni i pogadam o tym.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Mamcia » 18 gru 2015, 21:52

A czy regulamin jest zgodny z aktami wyższego rzędu??
Nie śledzę tego tematu, może jakiś adept prawa sprawdzi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

leal
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 05 gru 2015, 17:27
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: leal » 29 gru 2015, 11:42

Cóż widzę, że zdania są podzielone. Pozostaje liczyć na przychylność i zrozumienie ze strony dziekanatu. W Warszawie mamy ogromny wybór uczelni wyższych, które prowadzą zajęcia z socjologii. Urodziłem się i mieszkam w stolicy nie wyobrażam sobie innej miejscowości w której mógłbym podjąć naukę :wc: . Będę stopniowo badał grunt, czytał regulamin uczelni i wysyłał podania z prośbą o przyznanie mi indywidualnego trybu nauczania. Od nowego roku rozpocznę pracę w dziale HR ( po znajomości ). Mała firma, umowa o pracę, standardowo 8 godzin dziennie. Na chwilę obecną studia w trybie dziennym odpadają pozostaje tryb zaoczny.
Asd

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Indywidualny tok studiów przy CU i depresji

Post autor: Brawurka » 29 gru 2015, 12:21

Mamcia pisze:
u mnie można składać dopiero po ukończeniu 1go roku
A niby dlaczego??
Ze względu na wysoką średnią.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady Prawne”