Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Tak to prawda, dużo dzieci choruje na NZJ. Tutaj rodzice mogą opisywać swoje przeżycia, doświadczenia, dzielić się radami.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: ZonaCrohna » 11 sty 2018, 13:03

Mam pytanie, prośbę o opinię. Mój mąż ma Crohna. W 2013 roku urodził nam się jeden synek, rozwija się prawidłowo, wszystko jest ok. Jest szczupły choć je dużo, od urodzenia na siatkach centylowych utrzymywał się na 25 centylu. 8 miesięcy temu urodził nam się drugi synek. Karmię go piersią tak samo jak pierwszego, ale to właśnie o niego mam pytanie. Jak się urodził wagowo przybiera łatwo z początku super. Był nawet na 50 centylu. Potem dalej przybierał na wadze ale już nie tak intensywnie i zaczął spadać na 25, potem na 10 centyl. Pediatra zleciała nam więc badania CRP, Żelazo, OB, Mocz. Wszystkie wyniki super. Dziś na wizycie znowu okazało się, że przybiera na wadze i rośnie ale wzrost utrzymuje mu się na 25 centylu a waga jest miedzy 3 a 10. Lekarka wie o chorobie męża i jak zapytałam czy to mogą być początki u synka bez przekonania powiedziała że można by zlecić wizytę u gastrologa i immunologa. I tu właśnie moje pytanie. Oprócz małych przyrostów wagi synek nie ma biegunek, nie jest blady, wzrostowo rośnie, przy ostatnich badaniach nie miał anemii ale też nie wygląda na anemicznego, dużoooooo się rusza (czoła się i wstaje), oprócz piersi je inne posiłki owoce, jogurty, obiadki, kaszki itp. Czy jest więc powód do niepokoju? Czy takim małym dzieciom przeprowadza się już jakieś badania w kierunku Crohna? A jeśli już dostanę jakieś skierowania to do jakich lekarzy i gdzie się udać w Krakowie?

temat poprawiony zgodnie z reg.
Anette

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: Anette28 » 11 sty 2018, 14:18

ZonaCrohna pisze:
11 sty 2018, 13:03
Czy jest więc powód do niepokoju?
Myślę, że nie ma powodów do niepokoju. Gdyby dziecko nie jadło, wymiotowało, miało biegunki lub jadłowstręt to wtedy warto zbadać sytuację.
Sama mam syna zawsze obserwowałam go pod kątem CD, (bo przeważnie syn dziedziczy po matce, a córka po ojcu-tak przynajmniej lekarz mówi). Mój syn to w ogóle niejadek, szczupły, wysoki więc często się martwiłam. Nawet jak złapał grypę żołądkową to ja już widział Crohn. Dopiero z czasem nauczyłam się nad tym panować w tej kwestii powinien być wyczulony Pani mąż, bo On zna wszystkie objawy i chorobę.
Proszę też zaobserwować czy syn jest bardzo aktywny, jeśli tak być może musi jeść więcej, a częściej o stałych porach.
ZonaCrohna pisze:
11 sty 2018, 13:03
Czy takim małym dzieciom przeprowadza się już jakieś badania w kierunku Crohna?
Tak przeprowadza się.
ZonaCrohna pisze:
11 sty 2018, 13:03
A jeśli już dostanę jakieś skierowania to do jakich lekarzy i gdzie się udać w Krakowie?
Mamy cały dział o lekarzach, proszę poczytać link
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: ZonaCrohna » 11 sty 2018, 14:27

Synek jest mega aktywny. Goni za starszym bratem na miarę swoich możliwości (pełza) i non stop wstaje i wspina się na meble. Je 5 głównych posiłków i coś zawsze w międzyczasie. Zaczęłam mu nawet deserki zagęszczać kaszką. Może taka jego uroda...

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: Anette28 » 11 sty 2018, 14:33

ZonaCrohna pisze:
11 sty 2018, 14:27
Synek jest mega aktywny. Goni za starszym bratem na miarę swoich możliwości (pełza) i non stop wstaje i wspina się na meble. Je 5 głównych posiłków i coś zawsze w międzyczasie. Zaczęłam mu nawet deserki zagęszczać kaszką. Może taka jego uroda...
też mi się tak wydaje, mój syn zawsze chudzielec widelec waga w dolnej granicy normy, co w niego nie wpakuje i tak jest chudy; trzymaj rękę na pulsie, jeśli zauważysz mocny spadek wagi lub objawy które wyżej wymieniłam musisz zacząć działać
Zapraszam do poczytania poradników i kwartalników, męża także; wiele cennej wiedzy znajduje się w nich link
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Izunia65
Początkujący ✽✽
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2018, 22:48
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Włocławek

Re: Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: Izunia65 » 11 sty 2018, 14:39

Moim zdaniem nie ma się czym martwić :) Mój synek też jest bardzo szczupły. Ma prawie 2,5 roku a waży 11kg (94cm wzrostu).

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Posty: 501
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:18
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: Karaoke » 14 sty 2018, 22:23

Wydaje mi się, że to co do tej pory robisz (obserwujesz) jest wystarczające i pozostań przy tym.
Ewentualne działania podejmij z chwilą pojawienia się typowych dla nzj objawów.
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Mały przyrost wagi- prośba o opinię, radę

Post autor: ZonaCrohna » 14 sty 2018, 22:38

Dziękuję wszystkim za rady, opinie. Są pocieszające :) Postanowiłam zostawić to tak jak jest, nie będę szukać u synka nic na siłę. Cieszę się że lekarka jest czujna I chce ale nie chcę też narażać synka na niepotrzebne badania a i też na pewno nieprzyjemne bez potrzeby. Co ma być to będzie, żyję nadzieją że nie będę musiała przeprowadzać badań, jeżeli jednak nie będzie mi to dane wtedy będę działać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Maluchy NZJ”