Interpretacja wyników maluszka

Tak to prawda, dużo dzieci choruje na NZJ. Tutaj rodzice mogą opisywać swoje przeżycia, doświadczenia, dzielić się radami.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cassianka89
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2017, 16:05
Choroba: CU u dziecka
województwo: wielkopolskie

Interpretacja wyników maluszka

Post autor: Cassianka89 » 02 wrz 2017, 16:56

Witam was serdecznie,

U mojego Kacperka zdjagnozowano CU. Dostalismy wyniki z wycinkow jednak nie rozumiem ich. Nigdzie nie moge znalezc co to jest Tunica mucosae dudodeni. Czekamy na wizyte u lekarza ... Prosze zebyscie zerkneli na wynik moze ktos bedzie cos mogl nam wyjasnic. Dodam ze Kacperek po dlugich bataliach i orzeczeniach o alergii w koncu zostal zdjagnozowany bedac juz w stanie krytycznym... krew kapala mu juz z pupki gdy zrobil kupke ;( niesamowity bol brzuszka anemia itd. Teraz jest na sterydach i jest chwilowo lepiej. Juz konczy je brac ... boje sie panicznie co bedzie po odstawieniu.

Przedstawiam czesc wynikow ktorej nie rozumiemy

Koncowe rozpoznanie mikroskopowe:
Tunica mucosae dudodeni.
Kosmki jelitowe wyksztalcone, liczba limfocytow srodnablonkowych (CD3+) rzedu 26-27-28/100 enterocytow.
Wg klasyfikacji Marsha typ 0
Wg Corazza stopien A
W podscielisku obecne komorki plazmatyczne, limfocyty oraz eozynofile (ok. 4-5 w DPW)
Trofozoitow lamblii nie stwierdzono.
PS Robilismy testy DNA ktore wykluczyly celiakie i nietolerancje laktozy. Jest na diecie bezmlecznej od ok roku.

Pozdrawiam i z gory dziekuje
Kasia

tytuł edytowany zgodnie z regulaminem
Pandziaak

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wynikow maluszka

Post autor: Noelia » 02 wrz 2017, 17:33

Cassianka89 pisze:Nigdzie nie moge znalezc co to jest Tunica mucosae dudodeni.
Błona śluzowa dwunastnicy.
Cassianka89 pisze:Przedstawiam czesc wynikow ktorej nie rozumiemy

Koncowe rozpoznanie mikroskopowe:
Tunica mucosae dudodeni.
Kosmki jelitowe wyksztalcone
Czyli celiakia wykluczona.
Cassianka89 pisze:krew kapala mu juz z pupki gdy zrobil kupke niesamowity bol brzuszka anemia itd.
Krwawienia (często obfite żywoczerwoną krwią), silny ból oraz anemia to typowe objawy w zaostrzeniu CU, niestety :(

Oby leki pomogły jak najszybciej, trzymam kciuki za synka :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Cassianka89
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2017, 16:05
Choroba: CU u dziecka
województwo: wielkopolskie

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: Cassianka89 » 02 wrz 2017, 18:02

Dziękuję bardzo!!Poprostu nazwa? Ja myslalam ze to jakas choroba :/ bo jak wpisywalam na necie wychodzilo mi z koncowki nazwy czerniak :/

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: Noelia » 02 wrz 2017, 18:15

Cassianka89 pisze:Dziękuję bardzo!!Poprostu nazwa? Ja myslalam ze to jakas choroba :/ bo jak wpisywalam na necie wychodzilo mi z koncowki nazwy czerniak :/
Na 100% :)
Tunica to skóra lub błona, mucosus to śluzowy, a duodenum to dwunastnica.
Chodziłam z mężem do liceum, w którym łacina była obowiązkowa przez 2 lata, więc mamy mega słownik w domu, a odmianę przez przypadki jeszcze jako tako pamiętamy po tylu latach ;)
A po drugie to mąż również miał gastroskopię, a nawet dwie (+ wycinki hist-pat z dwunastnicy) :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: BlackRose » 04 wrz 2017, 08:55

Noelia pisze:
Cassianka89 pisze:Dziękuję bardzo!!Poprostu nazwa? Ja myslalam ze to jakas choroba :/ bo jak wpisywalam na necie wychodzilo mi z koncowki nazwy czerniak :/
Na 100% :)
Tunica to skóra lub błona, mucosus to śluzowy, a duodenum to dwunastnica.
Chodziłam z mężem do liceum, w którym łacina była obowiązkowa przez 2 lata, więc mamy mega słownik w domu, a odmianę przez przypadki jeszcze jako tako pamiętamy po tylu latach ;)
A po drugie to mąż również miał gastroskopię, a nawet dwie (+ wycinki hist-pat z dwunastnicy) :roll:
Podepnę się do tematu - a czy podczas gastroskopii zawsze są pobierane wycinki również z dwunastnicy?

Cassianka89
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2017, 16:05
Choroba: CU u dziecka
województwo: wielkopolskie

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: Cassianka89 » 04 wrz 2017, 10:03

Ja nie wiem. Moja mama miala robione jedno i drugie i ani razu nie pobrali :/

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: S_Gosia » 04 wrz 2017, 11:51

Cassianka89 pisze:Ja nie wiem. Moja mama miala robione jedno i drugie i ani razu nie pobrali :/
w zasadzie powinni pobrać, dla lepszej diagnozy, ale jak widać nie zawsze tak robią.
Może przed badaniem lepiej zapytać i nawet poprosić/wymusić pobranie.

Mój syn miał pobierane wycinki przy każdym badaniu (rektoskopia, kolonoskopia, gastroskopia)
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: Noelia » 04 wrz 2017, 23:08

BlackRose pisze:Podepnę się do tematu - a czy podczas gastroskopii zawsze są pobierane wycinki również z dwunastnicy?
Przed badaniem koniecznie poproś o wycinki - zarówno z żołądka, jak i z dwunastnicy.
Na podstawie tych z dwunastnicy (z jelita cienkiego) stwierdza się lub wyklucza celiakię.

Mąż miał kolonoskopię, 2 gastroskopie, rektoskopię i sigmoidoskopię - podczas każdego badania miał pobrane po kilka wycinków, z różnych miejsc.

Dziwne, że nie wszędzie robią biopsje podczas endoskopii, przecież nie zawsze wszystko jest widoczne gołym okiem.
Wyniki hist-pat spod mikroskopu mogą wiele wnieść do diagnozy.

Lepiej im wcześniej przypomnieć, żeby pobrali wycinki - mąż nic za to nie płacił (NFZ), a prywatnie to nie wiem, jak sprawa wygląda.
Wg mnie endoskopia bez biopsji jest trochę bez sensu, szkoda się męczyć głodówką i czyszczeniem (no i samym nieprzyjemnym badaniem oczywiście).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Interpretacja wyników maluszka

Post autor: BlackRose » 05 wrz 2017, 13:47

Tak zrobię właśnie, dzięki.
Ciekawe co tam wyjdzie.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Maluchy NZJ”