Imuran dla dziecka

Tak to prawda, dużo dzieci choruje na NZJ. Tutaj rodzice mogą opisywać swoje przeżycia, doświadczenia, dzielić się radami.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
niewa2
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:29
Choroba: CU u rodzica
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: inowrocław

Imuran dla dziecka

Post autor: niewa2 » 14 lis 2016, 18:35

Antek ma obecnie 5 lat. Urodził się z ciąży drugiej, porodu drugiego, o czasie w 40 Hbd, ważył 3350g, 10 Apqar, pępek goił się prawidłowo. Do pierwszego roku życia karmiony piersią. Od urodzenia oddawał zawsze luźne stolce. Od pierwszego roku życia pojawiła się suchość skóry i niewielkie zmiany skórne. Do 2,5 roku życia nie chorował i nie otrzymywał antybiotyków. Po tym czasie luźne stolce się nasiliły i pojawił się w nich śluz i krew. W 3 roku życia hospitalizowany w oddziale gastroenterologii dziecięcej, gdzie rozpoznano w 2014r. uczulenie na albuminę surowicy bydlęcej, mleko krowie, mąkę pszenną, soję i seler. Wprowadzono dietę eliminacyjną. Krótko po hospitalizacji przeszedł ostre zakażenie sallmonellozą (salmonella bongorii) i przeszedł leczenie biseptolem. będąc na diecie eliminacyjnej otrzymywał probiotyk (enterol) i nastąpiła kilkumiesięczna poprawa. We wrześniu 2014r. rozpoczął uczęszczanie do przedszkola. Po dwóch miesiącach zachorował po raz pierwszy na ostre zapalenie uszu i przeszedł leczenie antybiotykiem. niestety po dwóch tygodniach nastąpił nawrót i kolejny antybiotyk. Poprawa krótkotrwała i nawrót. Hospitalizowany, pobrano wymaz i stwierdzono zakażenie pneumokokowe antybiotykooporne. Przeszedł SIRS (CRP 207). Leczony Vancomycyną, tarcefoksym,klabax,biseptol. po kilku dniach od hospitalizacji ponowna hospitalizacja i zapalenie prawego stawu kolanowego. punkcja i NLPZ. Po miesiącu (grudzień 2014) ponowna hospitalizacja jednocześnie z obustronnym ostrym zapaleniem uszu, zapaleniem stawu biodrowego, krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zapaleniem opryszczkowym jamy ustnej. anemia. Ponownie skierowany do poradni gastroenterologicznej. hospitalizacja w kwietniu 2015 r. na oddziale gastroenterologii dziecięcej, gdzie przeprowadzono kolonoskopię i pobrano bioptaty z jelita grubego.(wyniki w załączeniu). Wniosek: obraz morfologiczny niejednoznaczny może odpowiadać alergicznemu zapaleniu jelita grubego. od kwietnia 2015r. następuje wyciszenie choroby. We wrześniu 2015r. po wizycie u reumataloga i usg stawu kolanowego prawego stwierdzono MIZS i wprowadzono sulfasalazynę. Po wizycie u alergologa w 2015r. i przeprowadzeniu testów PRICK nie wykazano uczulenia na badane alergeny. W październiku 2015r. nastąpił nawrót zapalenia uszu z jednoczesnym obrzękiem stawu kolanowego. Punkcja stawu i antybiotykoterapia. Stwierdzono przerost migdałka gardłowego. W styczniu 2016 r. hospitalizacja z powodu kolejnego zapalenia uszu i stwierdzenie przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha prawego. W lutym 2016r. przeprowadzono adenotomię i założono drenaż uszu. od momentu rozpoczęcia przyjmowania sulfasalazyny nastąpiła poprawa w oddawaniu stolca, stał się uformowany, jasny, bez domieszki krwi i śluzu z 1do 2 wypróżnień na dobę. W lutym 2016 r, hospitalizowany na oddziale reumatologii dziecięcej, gdzie stwierdzono MZS w obu stawach kolanowych, antygen HLA-B*27 – ujemny.
W lipcu 2016r. podczas wizyty u gastroenterologa oznaczono poziom kalprotektyny w kale, który wynosił 300ug/g bez objawów z przewodu pokarmowego. 3 sierpnia 2016r. przeprowadzono kontrolną kolonoskopię i gastroskopię. W gastroskopii endoskopowo norma, w kolonoskopii zmiany makroskopowe przypominające infekcję grzybiczną w obrębie jelita grubego. pobrano wycinki do badania z zaleceniem leczenia przeciwgrzybicznego. Po podaniu leku Flumykon pojawiły się częste stolce, luźne z domieszką krwi. Podawano Vivomix. Ponowna hospitalizacja we wrześniu 2016r. i kolejna kolonoskopia w wyniku której stwierdzono w jelicie grubym cryptitis. obraz morfologiczny odpowiadający nieswoistemu zapaleniu jelit o typie colitis ulcerosa. kalprotektyna 971. Rozpoczęto sterydoterapię encortonem. W pierwszych dniach podawania sterydu nastąpiła poprawa w konsystencji, częstości i wyglądzie stolca. Jest jasny, uformowany, bez domieszki krwi, śluzu, 1do 2 wypróżnień. Na stałe przyjmowane leki to: sulfasalazyn 500mg 2x ½ tabl., kwas foliowy 5mg w poniedziałki, środy i piątki, helicid 10 mg, Kalium syrop 2x 5ml, calperos 500, wit. d3 2 krople, encorton ( 3tyg -20 mg, 2tyg – 15 mg, 2 tyg – 10 mg) Obecnie trwa 7 tydzień sterydoterapii i zaproponowano wprowadzenie leku o nazwie imuran. Nie wiem czy to jest konieczne????? Proszę o pomoc i wyjaśnienie

Zgodnie z regulaminem proszę o pisanie małymi literami i wyłączenie caps lock bo trudno się to czyta. Proszę poprawić post.
Treść tematu została zmieniona zgodnie z regulaminem nie można pisać tytułów typu "proszę o pomoc lub proszę o konsultacje", a temat przeniesiony do odpowiedniego działu.
Dziękuję bardzo za naniesienie poprawek.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2016, 10:15 przez niewa2, łącznie zmieniany 3 razy.
niewa2

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Imuran dla dziecka

Post autor: Anette28 » 15 lis 2016, 10:21

Polecam lekturę w kwartalniku http://j-elita.org.pl/wp-content/upload ... 4-2008.pdf warto też zaczekać na odpowiedzi specjalistów :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Imuran dla dziecka

Post autor: Mamcia » 18 lis 2016, 20:51

Wrocławska Klinika to dobre miejsce i możesz porozmawiać z lekarzem. Azatiopryna ma zapobiec nawrotom choroby. Oczywiście nie wiadomo jak dziecko zareaguje na lek. Nasza Pnna przyjmuje AZA od parunastu lat praktycznie bez przerwy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Maluchy NZJ”