Akwarystyka

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Doktorek

Re: Akwarystyka

Post autor: Doktorek » 23 wrz 2011, 12:19

Marzy mi się co najmniej 250-litrowy morszczak (akwarium morskie), ale to niestety, przynajmniej na razie, tylko marzenie, głównie ze względu na notoryczny brak kasy i czasu :cry: kota jeśli chcesz pogadać o tym hobby zapraszam na PW ewentualnie GG :-)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Akwarystyka

Post autor: Alis » 23 wrz 2011, 12:33

W akwarium mojej siostry skalarek jakos dziwnie pływa i to już od wczoraj :cry: biedaczek :cry: chyba jest chory...
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Doktorek

Re: Akwarystyka

Post autor: Doktorek » 27 wrz 2011, 18:07

A oto mój baniaczek:

Obrazek

Gdy znajdę foty krewetkariów to też postaram się wrzucić :-)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Akwarystyka

Post autor: Alis » 27 wrz 2011, 18:31

Doktorek pisze:A oto mój baniaczek:
Allllleeee roślinność :smile:
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Doktorek

Re: Akwarystyka

Post autor: Doktorek » 12 paź 2011, 09:36

Alis pisze: Allllleeee roślinność :smile:
Dzięki :wink: w przypadku roślinniaka LT takie zielsko to raczej reguła, dlatego każdemu (szczególnie "leniwcom", poświęcającym mało czasu swoim baniakom) polecam ten prosty i łatwy w obsłudze typ akwarium. Na florę w moim baniaku składają się min. różne odmiany Microsorium Pteropus, Anubiasów, Vallisnerii, Sagitaria Subulata, Blyxa Japonica, Elatine Triandra, Crinum, Onopogeton Crispus, mały "Heniek", Mayacca Fluviatilis i jeszcze kilka innych, których nazwy mi umknęły :wink: Zaś co do fauny są w nim: gurami mozikowe, brzanki Titeya, kardynałki, otoski i brzanki pięciopręgie :wink: typowy biotop azjatycki, zresztą nazwałem go Asian Rainforrest LT

Doktorek

Re: Akwarystyka

Post autor: Doktorek » 18 paź 2011, 19:05

Dzięki :oops: ale mówiłem już, to nie jest aż takie trudne, po prostu trzeba przezwyciężyć przywiązanie do tradycji (jakiś tam jałowy żwirek na dnie, jakieś tam, byle jak posadzone w nim roślinki, a potem niepowodzenie i zniechęcenie do tego hobby gotowe), a przede wszystkim pogłębiać swoją wiedzę, podglądać prace mistrzów (Takashi Amano, Oliver Knott) i próbować samemu coś stworzyć :roll: wiem początki są trudne (jak wszędzie), ale kolejny, któryś tam z kolei aranż będzie już zadowalający, czego wszystkim aquascaperom życzę :wink:

A tu fotka mojego baniaka w większej rozdziałce:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 5106c.html

Zaś tak wyglądał mój 1-szy Low-Tech 54 litrowy (jak widać aranżacja taka sobie, ale wrzucam, żeby pokazać, że warto się uczyć i rozwijać):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... efd18.html

A tu fotki moich stworków, krewetek karłowatych Blue Pearl i Crystal Red:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 7fc1f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... edf87.html

Awatar użytkownika
szczesciara
Początkujący ✽✽
Posty: 136
Rejestracja: 04 lut 2011, 20:49
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarystyka

Post autor: szczesciara » 23 paź 2011, 22:11

Doktorek jestem przed zakładaniem akwarium-może mógłbyś tak uczulić mnie na najbardziej istotne szczegóły?
Posiadam Akwarium 60l z wyposażeniem, żwirek, korzeń który 2 tygodnie moczyłam :oops: :wink:
Twoje akwa zrobiły na mnie mega wrażenie, uwielbiam taką estetyczna bujną roślinność...

Doktorek

Re: Akwarystyka

Post autor: Doktorek » 24 paź 2011, 21:39

szczesciara dzieki :oops: żeby uczulić Cię na szczegóły muszę wiedzieć jakie masz plany? Jaka ma być wizja Twojego akwarium tzn. chodzi mi jego o typ, a masz co najmniej kilka opcji: 1. zwykłe akwarium z żwirkiem jako podłożem (osobiście odradzam :neutral: przechodziłem kiedyś ten etap i na pewno do niego nigdy nie wrócę, powód - problemy ze stabilnością, glony, bardzo słabo rosnące wręcz wegetujące rośliny, często zamierające "bez powodu"), 2. akwarium w ogóle bez roślin z podłożem żwirowatym bądź kamienistym(czasem, przy pewnych gat. rybek oraz bezkręgowców może być nawet atrakcyjne, wymaga jednak bardzo dużo zachodu, doskonałej filtracji mechanicznej i biologicznej oraz częstych znacznych podmian wody), 3. akwarium LT (takie jak moje) z warstwą ziemi przykrytą wypłukanym żwirkiem (polecam - rośliny ładnie rosną, glonów brak, pełna stabilizacja, brak dużych nakładów na jego utrzymanie, możliwe do prowadzenia nawet dla laika nieobytego w nowinkach ze świata akwarystyki), 4. akwarium HT (high tech) często ze specjalnym substratem w roli podłoża (zaleta - stabilizuje baniak, wada - cena!), konieczność stosowania skomplikowanego nawożenia (wymagane doświadczenie), dozwania CO2 (wymagany drogi osprzęt (butla do CO2 + instalacja, konieczność częstego nabijania butli), intensywne oświetlenie (rachunki za prąd, znaczny koszt samego oświetlenia), dobry i wydajny filtr (najczęściej kanistrowy, drogi dobrej firmy, tańszy chiński zamiennik, ale też bardziej awaryjny), 5. połączenie LT i HT - dobre dla doświadczonego akwarysty, sam stosuję ze znakomitym skutkiem. Wybór rodzaju myślę, że powinien być poprzedzony nie tylko chwilą zastanowienia, przemyślenia, ale tez odpowiednią lekturą i tu polecam zalogowanie się na jakimś forum akwariów roślinnych i czytanie, czytanie, czytanie...w razie pytań proszę o kontakt na PW albo GG :roll:

Awatar użytkownika
szczesciara
Początkujący ✽✽
Posty: 136
Rejestracja: 04 lut 2011, 20:49
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarystyka

Post autor: szczesciara » 25 paź 2011, 11:11

Doktorek pisze:3. akwarium LT (takie jak moje) z warstwą ziemi przykrytą wypłukanym żwirkiem (polecam - rośliny ładnie rosną, glonów brak, pełna stabilizacja, brak dużych nakładów na jego utrzymanie, możliwe do prowadzenia nawet dla laika nieobytego w nowinkach ze świata akwarystyki),
Jaka powinna być ziemia? żwirek mam...
Czy roślinki rzeczywiście są lepsze z czyjejś Hodowli, tzn. ktoś sprzedaje nadmiar swoich(?)

sitek
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:32
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Czarna Sędź/Rzeszów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: sitek » 27 paź 2011, 22:35

szczesciara pisze:Jaka powinna być ziemia? żwirek mam...
Ziemia powinna być zwykła ukopana w ogródku albo kupiona w biedronce jak najtaniej . Ważne jest rzeby miała jak najmniej chemii .

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: kalatos » 23 lis 2013, 22:26

Widzę, że wśród cudaków są i akwaryści, ja po 20 latach wróciłem do tego hobby, póki co spokojnie, 25l :)
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inni Ulubieńcy”