czy crohn przebiega w ukryciu?

Miejsce dla wszystkich co mają ochotę prowadzić dziennik czy swój temat, opisując jak na co dzień zmagają się z chorobą.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: atabe » 02 cze 2019, 16:36

Pojawiły się wymioty, ale wtedy był już zamknięty żołądek i konieczność operacji . Był też spadek wagi ,ale niewielki , więc nie niepokoił mnie . Tym bardziej ,że starałam się trochę schudnąć . Dopiero z wymiotami waga zaczęła lecieć . Do diagnozy 15 kg , ale dlatego ,że nic się nie przedostawało poza żołądek . A wcześniej nic, zupełny spokój . Zero biegunek, zaparć , bóli czy innych atrakcji

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 03 cze 2019, 18:04

atabe pisze:
02 cze 2019, 16:36
Pojawiły się wymioty, ale wtedy był już zamknięty żołądek i konieczność operacji . Był też spadek wagi ,ale niewielki , więc nie niepokoił mnie . Tym bardziej ,że starałam się trochę schudnąć . Dopiero z wymiotami waga zaczęła lecieć . Do diagnozy 15 kg , ale dlatego ,że nic się nie przedostawało poza żołądek . A wcześniej nic, zupełny spokój . Zero biegunek, zaparć , bóli czy innych atrakcji
To znaczy ze dopiero podczas operacji okazało się co Ci dolega? Długo trwały te wymioty zanim trafiłaś do szpitala? Bo rozumiem ze to trochę trwało skoro schudłaś piętnaście kg.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: atabe » 05 cze 2019, 16:18

CD zdiagnozowano przed operacją Trafił mi się lekarz/ niestety trzeci do którego trafiłam/ ,który w trakcie gastroskopii rozpoznał dziadostwo i potwierdził w wycinkach . Przedtem myślano ,że to zwykłe wrzody żołądka /z racji umiejscowienia/ . Trwało długo/ ok. pół roku/ , bo trochę się broniłam przed gastroskopią /mam silny odruch wymiotny/ , a potem przed operacją . Ale może i na dobre wyszło , bo dostałam w końcu prawidłową diagnozę .

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 05 cze 2019, 18:27

atabe pisze:
05 cze 2019, 16:18
CD zdiagnozowano przed operacją Trafił mi się lekarz/ niestety trzeci do którego trafiłam/ ,który w trakcie gastroskopii rozpoznał dziadostwo i potwierdził w wycinkach . Przedtem myślano ,że to zwykłe wrzody żołądka /z racji umiejscowienia/ . Trwało długo/ ok. pół roku/ , bo trochę się broniłam przed gastroskopią /mam silny odruch wymiotny/ , a potem przed operacją . Ale może i na dobre wyszło , bo dostałam w końcu prawidłową diagnozę .
.Dziękuję za informacje. Cieszy mnie że teraz w remisji jesteś. Liczę po cichu że mój syn chyba wcześnie rozpoznany może nie będzie miał jakiś olbrzymich zaostrzeń. W sumie jakby coś się działo niepokojącego to już wiemy gdzie leży przyczyna.
Dzięki raz jeszcze.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: atabe » 06 cze 2019, 20:19

Powodzenia i długiej remisji :))

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 26 lip 2019, 18:57

Czy ktoś z forumowiczów miał wykonywaną endoskopię kapsułkową przy crohnie? U mojego syna prawdopodobnie jest zwężone jelito na odcinku 8 cm ale jest to jeszcze w fazie konsultacji z radiologiem. Pani profesor głośno zastanawia się nad wykonaniem tego badania ale sama mówi, że kapsułka może się zablokować w jelicie.

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Bizonik » 28 lip 2019, 16:02

Witaj.
Miałem robioną kapsułkę endoskopową ale przed zrobili mi pasaż jelita aby wykluczyć zwężenia w których mogłaby utkać kapsułka.
Badanie jak najbardziej przydatne ale niestety niesie ryzyko niedrożności. Uważam że bez wykonania badań wstępnych miedzy innymi pasażu jelita jest to dość ryzykowne skoro lekarz wstępnie diagnozuje przewężenie.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Noelia » 28 lip 2019, 22:09

Bizonik pisze:
28 lip 2019, 16:02
jest to dość ryzykowne skoro lekarz wstępnie diagnozuje przewężenie.
Też tak uważam.
Jeśli kapsułka utknie w zwężonym fragmencie jelita, to niestety nie ma innego rozwiązania niż operacja.
Przejrzyj też ten wątek: Endoskopia - kapsułkowa
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 31 lip 2019, 08:38

Dziękuję za informacje. Póki co czekam na wynik konsultacji

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 02 sie 2019, 19:34

Dziś odebrałam wynik rezonansu. Opis jest następujący:
Bez cech restrykcji dyfuzji wody (DWi/adc), ognisk w swi nie uwidoczniono.
Widoczne pogrubienie ściany jelita cienkiego na odcinku długości około 80 mm, na pograniczu jelita czczego i krętego, pogrubienie do 6-8 mm, widoczne wzmocnienie pokontrastowe pogrubiałej ściany z jej trójwarstwowym układem.
Pozostałe pętle jelita czczego i krętego, okolica zastawki krętniczo-kątniczej o prawidłowym obrazie MR.
Widoczne węzły chłonne krezkowe, drożne wielkości do 12 mm, najpewniej odczynowe.

Pani profesor powiedziała, że nie jest żle. Póki co bez dodatkowych badań. we wrześniu wizyta w poradni.

Może ktoś odniesie się do tego opisu.
Dodam jeszcze , że wg gastroskopii Blona Śluzowa żołądka niezmieniona. Opuszka dwunastnicy niezmieniona. W części pozaopuszkowej widoczne pojedyncze nadżerki na szczytach fałdów bez cech stanu zapalanego otaczającej błony śluzowej.

Wg wypisu ze szpitala - PUCAI 0 pkt)
Proszę o opinię

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Noelia » 06 sie 2019, 13:39

Pogrubienie ściany jelita cienkiego świadczy o stanie zapalnym, podobnie jak te powiększone węzły chłonne krezkowe.
Prof. powiedziała, że nie jest źle i to prawda, bo nic więcej się nie dzieje, ale trzymajcie rękę na pulsie i kontrolujcie sytuację, bo Crohn bywa bardzo podstępny.
A jakie leki syn obecnie przyjmuje?
Dorota1973 pisze:
02 sie 2019, 19:34
Wg wypisu ze szpitala - PUCAI 0 pkt
Skala PUCAI dotyczy tylko CU = WZJG u dzieci (Paediatric Ulcerative Colitis Activity Index), a Twój syn choruje na CD, tak że to chyba jakaś pomyłka.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 06 sie 2019, 18:04

Noelia pisze:
06 sie 2019, 13:39
Pogrubienie ściany jelita cienkiego świadczy o stanie zapalnym, podobnie jak te powiększone węzły chłonne krezkowe.
Prof. powiedziała, że nie jest źle i to prawda, bo nic więcej się nie dzieje, ale trzymajcie rękę na pulsie i kontrolujcie sytuację, bo Crohn bywa bardzo podstępny.
A jakie leki syn obecnie przyjmuje?
Dorota1973 pisze:
02 sie 2019, 19:34
Wg wypisu ze szpitala - PUCAI 0 pkt
Skala PUCAI dotyczy tylko CU = WZJG u dzieci (Paediatric Ulcerative Colitis Activity Index), a Twój syn choruje na CD, tak że to chyba jakaś pomyłka.
Tez myślę że to pomyłka z PUCAI co do oznaczenia.
Wojtek przyjmuje halicid, pentasa, żelazo, wit .D , wapń oraz vsl3

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 06 sie 2019, 18:07

Noelia pisze:
06 sie 2019, 13:39
Pogrubienie ściany jelita cienkiego świadczy o stanie zapalnym, podobnie jak te powiększone węzły chłonne krezkowe.
Prof. powiedziała, że nie jest źle i to prawda, bo nic więcej się nie dzieje, ale trzymajcie rękę na pulsie i kontrolujcie sytuację, bo Crohn bywa bardzo podstępny.
A jakie leki syn obecnie przyjmuje?
Dorota1973 pisze:
02 sie 2019, 19:34
Wg wypisu ze szpitala - PUCAI 0 pkt
Skala PUCAI dotyczy tylko CU = WZJG u dzieci (Paediatric Ulcerative Colitis Activity Index), a Twój syn choruje na CD, tak że to chyba jakaś pomyłka.
Dodam jeszcze że od rozpoczęcia leczenia kiedy było 7.5 pkt do dziś przybyło mu 10 kg na wadze.
To chyba oznacza jednak aktualnie prawidłowe wchłanianie składników pokarmowych. . Te kg nie spowodowały nadwagi ponieważ jest wysoki

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: Dorota1973 » 10 wrz 2019, 19:07

Dzień dobry wszystkim.
Mojemu synowi pojawiły się wczoraj afty w buzi. Czy mam to postrzegać jako zaostrzenie choroby?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: czy crohn przebiega w ukryciu?

Post autor: atabe » 11 wrz 2019, 15:58

Ja miewam afty w remisji ,więc chyba nie ma co panikować. Ale obserwować organizm nie zaszkodzi

ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja Historia”