Siemie lniane w nowej odsłonie:)

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cyryjanka
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2009, 19:33
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Cyryjanka » 21 sty 2009, 21:29

Hej!

Ciekawa jestem czy macie jakies przepisy na urozmaicenie mielonego lnu? Mnie nie przechodzi to przez gardlo po zaparzeniu ... te gluty od razu wywoluja u mnie odruch wymiotny, a jednoczesnie wiem, jak dobroczynne dzialanie wywiera on przy takich schorzeniach ukladu pokarmowego.
Ja znalazlam jeden fajny sposob, tyle, ze jak tak bede sobie ten len aplikowac to w krotkim czasie bede paczuszkiem okraglym...
Oto moj przepis: 2 lyżeczki chałwy - smak do wyboru, pokruszyc, dodac lyżeczke mielonego lnu wymieszac... przygotowac goraca herbate. Delektowac sie powolutku zjadajac pyyyyyszne lekarstwo, po odrobince... popijajac pozniej kilkoma lykami goracej herbaty. Jem juz tak od tygodnia... smakuje mi to nieziemsko, ale moze poza tym sposobem sa inne, na ktore nie wpadlam, a sa mniej kaloryczne.

pozdrawiam
Cyryjanka
Jeśli ktoś kiedyś zarzuci Ci, że wykonujesz swoją pracę nieprofesjonalnie, odpowiedz mu, że Arkę Noego zbudowali amatorzy, a Titanic profesjonaliści...Ave!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: obyty.z.cu » 21 sty 2009, 22:03

tyle juz tu pisano o tym --> proponuje opcje "szukaj" i znajdziesz wiele odpowiedzi :wink:
viewtopic.php?t=62
viewtopic.php?t=62&postdays=0&postorder ... e&start=60
viewtopic.php?t=6276&highlight=siemie+lniane
viewtopic.php?t=4994&postdays=0&postorder=asc&start=15
i wiele wiecej..
pozdrawiam i zycze milej lektury :roll:
Ostatnio zmieniony 21 sty 2009, 22:06 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

renataszneler
Debiutant ✽
Posty: 46
Rejestracja: 16 lis 2008, 16:23
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: Myszków

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: renataszneler » 21 sty 2009, 22:04

z tego co wiem to len podobno pije sie na czczo bo ma lepsze dzialanie na jelita . Ja len pije bez dodatkow zamykam oczy i na wdechu bo tez czasem niemoge.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Natalka » 21 sty 2009, 23:26

Dzięki obyty.z.cu :smile:
Cyryjanka pisz w którymś z tych podanych tematów, w tym co Ci najbardziej pasuje.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Mamcia » 22 sty 2009, 16:34

Zależy też od tego w jakim celu siemię konsumujemy. Osłonowo - pektyny - można sam glut czyli zaparzyć cale ziarenka przecedzić i zrobić z tego kisiel lub galaretkę. Od tygodnia pijam po 1 l dziennie i nawet nie mieszam z sokiem.
Na obstrukcje mieszałam z jogurtem (moja mama z sokiem winogronowym) i jadłam łyżeczką nim zrobił się totalny klej i popijałam dużą ilością wody. Muszę przyznać, że do dziś myślę o tym z brzydzeniem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Renata2
Początkujący ✽✽
Posty: 394
Rejestracja: 22 sty 2007, 21:36
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Renata2 » 26 lut 2009, 17:56

płyn niegęsty, bez ziarenek, świeży, można wypić sam lub z odrobiną soku. No, ale musi być świeży :beer:
Renata2
asamax / salofalk /pentasa / 500g 2-0-2
tardyferon fol

Anen
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 03 mar 2009, 20:19
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Anen » 05 mar 2009, 18:09

Mi mama z kolei gotuje je z cynamonem i muszę przyznać że dużo lepsze. Piję to paskudztwo 3 razy dziennie:/ Tylko mam wątpliwości, słyszałam ostatnio od kogoś że cynamon ma właściwości przeczyszczające to prawda?

marzenciaz4
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2009, 18:39
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: marzenciaz4 » 05 mar 2009, 18:58

Ja zaparzam siemie idodaję , odrobinę miodu lub soku ,piję zanim ostygnie,polecam da się wypic. :spoko:
Marzena

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: ita71 » 05 mar 2009, 23:59

Dawałam synowi siemie lniane,niestety nie może wylądował
po tym w szpitalu.
Nigdy nie mów nigdy...

MałaMi
Początkujący ✽✽
Posty: 203
Rejestracja: 04 lut 2009, 23:24
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Tarnów
Kontakt:

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: MałaMi » 08 mar 2009, 20:56

ja uwielbiam siemię lniane :) wyjadam te gluty łyżeczką, dla mnie to jest pyszne
Rise. Life is in motion. I'm stuck in line.
Rise. You can't be neutral on a moving train.
One day the symptoms fade. Think I'll throw these pills away.
And if hope could grow from dirt like me. It can be done.

Won't let the light escape from me.
Won't let the darkness swallow me.

So long.
http://www.youtube.com/watch?v=UN-MwovMrbI
_________________

NIC nie zażywam poza SANROBI

Awatar użytkownika
Arabella
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 15 lut 2009, 11:25
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: małe misteczko :)

Siemię lniane na biegunkę?

Post autor: Arabella » 21 mar 2009, 12:08

Wyczytałam, że niektórym na zaparcie pomaga siemię lniane, ale jak to działa na biegunkę? Przeszukałam cały internet i niektórzy piszą, że na biegunkę też ono pomaga, ale inni piszą, że wręcz wywołuje :) Sama więc już nie wiem, jak z tym siemieniem lnianym jest.

Ten temat już istnieje, dlatego scaliłam Twój post z wątkiem o siemieniu, który był poruszany niedawno. Na przyszłość proszę szukaj, czy już ktoś nie poruszał danego zagadanienia. Jeśli nie, dopiero wtedy zakłądają nowy wątek.

O lnie mielonym- temat bliskoznaczny, napisano tutaj:

viewtopic.php?t=4994&highlight=len+mielony


W każdym forum u dołu strony możesz wpisać dane słowo i kliknąć SZUKAJ, by się przekonać, czy nie ma już wątku, który Cię interesuje.

Do pomocy są tez moderatorzy.

Misia
Ostatnio zmieniony 21 mar 2009, 12:21 przez Arabella, łącznie zmieniany 2 razy.

Unknown
Początkujący ✽✽
Posty: 441
Rejestracja: 29 sie 2008, 23:08
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: ...

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Unknown » 29 cze 2009, 11:00

Pewnie to mało odkrywcze, ale zmielone siemię lniane świetnie nadaje się też do zagęszczania lekkich sosów (duszone pomidory + pulpety itp). Dla mnie taka forma jest zdecydowanie łatwiejsza do przełknięcia niż tradycyjny kisielek, choć taki z dodatkiem
miodu czy owoców to już co innego... :P
How does it feel
To be on your own
With no direction home
Like a complete unknown
Like a rolling stone?

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: maggie0278 » 04 lip 2009, 23:47

Unknown pisze:zmielone siemię lniane świetnie nadaje się też do zagęszczania lekkich sosów (duszone pomidory + pulpety itp).
i do zagęszczania zup :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Jalimana
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2019, 12:11
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: Jalimana » 03 wrz 2019, 12:22

Siemię lniane zalecane zalecane jest przy leczeniu zaparć, które przeważają przy zespole jelita drażliwego (IBS). Jednak korzyści zdrowotne tych małych nasion wykraczają poza wspomaganie leczenia IBS. Ich korzyści to przede wszystkim poprawa funkcji trawiennych, zmniejszenie wzdęć, zapobieganie zaparciom, poprawa poziomu cholesterolu we krwi i zdrowia serca, zmniejszenie objawów menopauzy i prawdopodobnie poprawa wrażliwości na insulinę oraz kontrola poziomu glukozy we krwi. W tych maleńkich nasionach jest dużo dobroci! Większość z nas nie je zalecanej ilości błonnika, o czym również warto pamiętać. Dodanie siemienia lnianego do diety to łatwy i wygodny sposób na zwiększenie błonnika pokarmowego w codziennym menu. Można zacząć od łyżeczki dziennie i zwiększać tę dawkę powoli, aż do ok. 1-2 łyżki stołowej rozłożonej w ciągu dnia. Naprawdę ważne jest, aby zwiększyć spożycie płynów wraz z błonnikiem, dlatego trzeba starać się codziennie spożywać 8-10 filiżanek płynów bezalkoholowych.

Nasiona lnu, szczególnie w postaci mielonej, są doskonałym wegetariańskim źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega 3 - kwasu alfa-linolenowego (ALA). Nasze ciała nie są w stanie wytwarzać ALA, więc „niezbędnym” jest, aby uzyskać je z naszej diety. Te niezbędne kwasy tłuszczowe mają właściwości przeciwzapalne, oferując korzyści zdrowotne przeciwko wielu chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca, cukrzyca i zapalenie stawów. Źródło: https://drakka.pl/siemie-lniane/

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Siemie lniane w nowej odsłonie:)

Post autor: romek » 11 wrz 2019, 11:51

Czy zmielone siemię lniane można pić przy stanie ostrym CU? Boję się, że jednak będzie drażnić jelito.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”