siemię lniane

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: siemię lniane

Post autor: pea » 20 wrz 2011, 22:21

ja się spotkałam z opiniami, że siemie "zaszlamia" jelita utrudniając przenikanie substancji odżywczych przez ścianki i nie powinno się go stosować na dłuższą metę.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: siemię lniane

Post autor: Alis » 21 wrz 2011, 12:20

pea pisze:ja się spotkałam z opiniami, że siemie "zaszlamia" jelita utrudniając przenikanie substancji odżywczych przez ścianki i nie powinno się go stosować na dłuższą metę.
Tak?? To ciekawe dlaczego gastrolodzy polecają siemię lniane :neutral:
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Gottii » 21 wrz 2011, 12:33

dajcie jakiś linki do poczytania a nie jak przekupki na targu :) ja słyszałam a ja nie :):D
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: siemię lniane

Post autor: Alis » 21 wrz 2011, 13:21

Gottii pisze: przekupki
Ale my przekupki własnie, to się nie dziw :lol: :lol:
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Mamcia » 21 wrz 2011, 22:02

Gottii nazwanie kogoś, kto prosi o podanie źródła informacji sprzecznej z wiedzą medyczną, przekupką jest niezgodne z regulaminem.
Ponieważ mam wielkie serce matki wszystkich CUDaków przebaczam.
Intencją moich pytań jest, aby z jednej strony zdusić "słyszałem" w zarodku, z drugiej jeśli jest coś co przeoczyłam w lit. naukowej - doczytać.
I małe OT na temat etymologii słowa "przekupka". To taka osoba, która prze na kupę. CUD-aków to dość rzadko dotyczy. Tutaj kupa prze na nas. Powinniśmy być raczej nazywani "nieprzekupni".
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 22:07 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: siemię lniane

Post autor: Alis » 22 wrz 2011, 11:43

Mamcia pisze:I małe OT na temat etymologii słowa "przekupka". To taka osoba, która prze na kupę. CUD-aków to dość rzadko dotyczy. Tutaj kupa prze na nas. Powinniśmy być raczej nazywani "nieprzekupni".
Mistrzostwo :brawo: i oczywiście zgadzam się w 100% :smile:
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: siemię lniane

Post autor: pea » 22 wrz 2011, 16:05

niestety nie jestem w stanie podać żadnego źródła naukowego, to jest tylko jakaś obiegowa opinia, którą zdarzyło mi się usłyszeć. Być może Key0 wie coś więcej.

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Gottii » 22 wrz 2011, 19:32

Mamcia pisze:Gottii nazwanie kogoś, kto prosi o podanie źródła informacji sprzecznej z wiedzą medyczną, przekupką jest niezgodne z regulaminem.
nie za bardzo chaczę o czym to ....
Mamcia pisze:Ponieważ mam wielkie serce matki wszystkich CUDaków przebaczam.
niby co ?
Mamcia pisze:I małe OT na temat etymologii słowa "przekupka". To taka osoba, która prze na kupę.
nie znalazłem takiego źródła ale byłbym wdzięczny za wskazówki ja znalażlem [Literatura] w przenośni: kłótnica , awanturnica, [Literatura] w przenośni: krzykaczka , krzykała - więc znowu nie bardzo chaczę
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Mamcia » 22 wrz 2011, 22:15

No cóż. Muszę twój post Gottii pominąć milczeniem, bo to nie przepaście dzielą ludzi, ale ...
I pozwolisz, ze twoje następne posty będę konsekwentnie ignorować.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Natalka » 22 wrz 2011, 22:49

no to już nam wystarczy tego OTa i wracamy do tematu siemienia lnianego
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Gottii » 23 wrz 2011, 06:08

Mamcia pisze:twoje następne posty będę konsekwentnie ignorować.
niemam nic przeciwko temu, wg mnie prośba o podanie źródła gdzie jest napisane o zaszlamianiu była jak najbardziej na miejscu, ale skoro każdy post ma przechodzić przez cenzure ... po co robić otwarte forum ? jeśli kogokolwiek obraziło słowo przekupka bardzo przepraszam ale najważniejsze jest chyba to żeby nie było na forum domysłów tylko fakty.
Generalnie dziękuję za upomnienie i pstryczka w nos, i dobrze że pilnujecie by nie było wodolejstwa.
Żeby nie było ot:
ja siemię piję, uważam iż jest jak najbardziej pomocne w prawidłowej pracy moich jelit.
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: siemię lniane

Post autor: pea » 23 wrz 2011, 12:45

kota pisze:pea, bo wałkuje się temat, że siemię lniane daje "poślizg" w jelitach i ułatwia perystaltykę i przechodzenie kolejno pokarmu, kału przez układ pokarmowy, jak może zaszlamiać, a prędzej zamulać jelito, skoro daje "poślizg"? jak dla mnie niestety bzdura...
ja to rozumiem inaczej ;): każdy wie, że siemie lniane działa osłonowe, więc siłą rzeczy osiada na ściankach jelita - stąd może utrudniać przenikanie składników odżywczych. sama piszesz, że daje poślizg - owszem, ale i jest mega kleiste..

nie mam zamiaru negować korzyści płynących z jego picia - padło pytanie czy ktoś słyszał o negatywnych stronach picia - słyszałam i dla mnie wcale nie brzmi to bzdurnie, ale tak jak piszę - jest to info do zweryfikowania ;)

ja raczej źle wspominam picie siemia lnianego. moje jelito i tak produkuje już sporo śluzu, w momencie kiedy doszło do tego siemie ilość się zwiększyła a przez to również wizyty w toalecie były częstsze

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Cinimini » 25 lis 2011, 21:12

Znalazłam dziś prażone siemię lniane - próbowaliście? Podobno smakuje bardzo dobrze ma smak migdałów i sezamu. Wyglądało to kusząco, fajna sprawa jako coś do "pochrupania". Nie kupiłam go jednak, bo mam obawy co do tego czy możemy jeść ziarenka siemienia, czy tylko wywar z nich, bądź mielone.
Ktoś z Was próbował prażonych ziarenek?
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: siemię lniane

Post autor: Cinimini » 25 lis 2011, 21:23

tola, ale ten właśnie jest prażony do 'chrupania', nie do parzenia czy mielenia...
Miałam nadzieję, że siemię to siemię - dla nas dobre niezależnie od formy - ta by mi pasowała - bo glutów nie lubię :D
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: siemię lniane

Post autor: Alis » 16 lut 2012, 11:17

Mam pytanie simie lniane na żołądek wystarczy pic raz dziennie na noc, czy przed każdym posiłkiem??
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”