Przepisy

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pacino
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 27 lis 2014, 15:05
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Przepisy

Post autor: pacino » 10 gru 2014, 02:12

Stwierdziłem, że muszę częściej spożywać dania z diety lekkostrawnej bo za bardzo sobie pofolgowałem i mam takie pytanie do WAs. Czy macie jakieś ciekawe i sprawdzone przepisy? Nie chcę jeść ciągle kurczaka i warzyw na parzę bo mi się to nudzi i przez to wracam do tych innych dań:P

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Przepisy

Post autor: obyty.z.cu » 10 gru 2014, 12:20

pacino pisze:muszę częściej spożywać dania z diety lekkostrawnej bo za bardzo sobie pofolgowałem
w innym temacie piszesz że chodzisz na siłownie,grasz w piłkę.czyli organizm ma wysiłek to potrzebuje,temat w tym by mu dostarczać tego co potrzebuje,a nie to co lubi !!
Trzeba ogarniać podstawy,białko,tłuszcze,węglowodany itd...to wszystko trzeba dostarczyć w takiej czy innej formie,więc przepisy muszą to uwzględniać.
No i Ty jesteś w remisji,a to znaczy że możesz więcej i inaczej.
Na forum wiele przepisów,musisz nauczyć się wybierać te właściwe,nie ma sensu wpisywac tu to co jest już w innych tematach.
"Te pofolgowania" to najczęsciej efekt tłuszczy i cukrów,więc i tu chyba by pomyśleć,za to więcej owoców i warzyw.Ale,to też trzeba kontrolować w kaloriach,bo łatwo tu namieszać.

kiedyś dużo pisałem http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=10659
i wiele przepisów,pewnie że i ciasta,ale i inne,choćby tarty warzywne czy ryba z foli i piekarnika.
Musisz poszperać i samemu gotować.
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... c&start=15
https://picasaweb.google.com/1028022244 ... directlink
https://picasaweb.google.com/1028022244 ... directlink
Przygotować pstrąga każdy umie :oczyścić (u mnie musi być bez glowy :wink: znaczy żona inaczej nie zje,bo przecież nie będzie jadła ryby która "patrzy" na nią :razz: ),przygotować folie aluminiowa na długość ryby,posmarować olejem z oliwy "miejsce" przeznaczone na rybe,rybe skropić cytryna, srodek osolić,ciutke pieprzu,troche masła,kawalek koperku zielonego,zielony rozmaryn z ogródka,na zewnatrz podobnie,skropic cytryną,osolić,opieprzyć,obłożyć gałązka rozmarynu,dołożyć marchewki cienko skrojone,i coś jeszcze,np. ja dodaje seler naciowy skrojony w plasterki.
Folie złożyć na pół,uzyskując kopertę zamkniętą,z ryba w środku,zawinąć boki szczelnie.
Całość do piekarnika na 30 - 35 minut w temperaturze ok.200 C.
Życzę wytrwałości !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: chrzanovy » 10 gru 2014, 17:43

pacino tez nie głupim wyjsciem jest pogadać z dietetykiem w szpitalu, zawsze cos ci może ułożyć do diety
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Konraaad
Aktywny ✽✽✽
Posty: 579
Rejestracja: 24 wrz 2014, 00:23
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: Konraaad » 10 gru 2014, 20:09

Nawiązując do dietetyka, to jutro się wybieram :wink:
Ciekawe co ciekawego mi powie ??
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę :spoko:

pacino
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 27 lis 2014, 15:05
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przepisy

Post autor: pacino » 10 gru 2014, 20:48

Kolejny raz dziękuje forumowiczom za porady.
pacino tez nie głupim wyjsciem jest pogadać z dietetykiem w szpitalu, zawsze cos ci może ułożyć do diet
Jakiś czas temu koleżanka pomogła ułożyć mi dietę chociaż nie wie, że choruje. Ale dieta pokrywa się z innymi, które przyczytałem dla naszych chorób. Ogólnie odkąd sie tak odżywiam według jej zaleceń czuje się dużo lepiej psychicznie i fizycznie . Więc myślę, że będe się stosował dalej.
Ale chodziło mi właśnie o gotowe przepisy bo czasem mi się wena twórcza kończy.
w innym temacie piszesz że chodzisz na siłownie,grasz w piłkę.czyli organizm ma wysiłek to potrzebuje,temat w tym by mu dostarczać tego co potrzebuje,a nie to co lubi !!
Trzeba ogarniać podstawy,białko,tłuszcze,węglowodany itd...to wszystko trzeba dostarczyć w takiej czy innej formie,więc przepisy muszą to uwzględniać.
No i Ty jesteś w remisji,a to znaczy że możesz więcej i inaczej.
Na forum wiele przepisów,musisz nauczyć się wybierać te właściwe,nie ma sensu wpisywac tu to co jest już w innych tematach.
"Te pofolgowania" to najczęsciej efekt tłuszczy i cukrów,więc i tu chyba by pomyśleć,za to więcej owoców i warzyw.Ale,to też trzeba kontrolować w kaloriach,bo łatwo tu namieszać.

kiedyś dużo pisałem http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=10659
i wiele przepisów,pewnie że i ciasta,ale i inne,choćby tarty warzywne czy ryba z foli i piekarnika.
Musisz poszperać i samemu gotować.
http://crohn.home.pl/foru...er=asc&start=15
https://picasaweb.google.com/1028022244 ... directlink
https://picasaweb.google.com/1028022244 ... directlink
Cytat:
Przygotować pstrąga każdy umie :oczyścić (u mnie musi być bez glowy :wink: znaczy żona inaczej nie zje,bo przecież nie będzie jadła ryby która "patrzy" na nią :razz: ),przygotować folie aluminiowa na długość ryby,posmarować olejem z oliwy "miejsce" przeznaczone na rybe,rybe skropić cytryna, srodek osolić,ciutke pieprzu,troche masła,kawalek koperku zielonego,zielony rozmaryn z ogródka,na zewnatrz podobnie,skropic cytryną,osolić,opieprzyć,obłożyć gałązka rozmarynu,dołożyć marchewki cienko skrojone,i coś jeszcze,np. ja dodaje seler naciowy skrojony w plasterki.
Folie złożyć na pół,uzyskując kopertę zamkniętą,z ryba w środku,zawinąć boki szczelnie.
Całość do piekarnika na 30 - 35 minut w temperaturze ok.200 C.


Dziękuje bardzo za przepisy na pewno je użyje. Zastanawiam się nad jednym bo masz tutaj np. kurczaka przesmażonego. A w naszych chorobach smażone jest niewskazane niby. I zastanawiam się czy chodzi o typowo smażenie na głębokich tłuszczach i np. z panierkami? Czy właśnie takie lekko podsmażane potrawy czy grilowane na patelni np. ryby, wołowina, krewetki piersi z kurczaka na odrobinie oliwy z oliwek czy nawet bez tłuszczu będą traktowane jako zdrowe bo nie mogę tego doczytać. Dzięki za odpowiedz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Przepisy

Post autor: obyty.z.cu » 10 gru 2014, 22:24

pacino pisze:bo masz tutaj np. kurczaka przesmażonego
"smażony" kurczak to raczej taki skrót myślowy.Ale,co innego smażyć długo i na tłuszczach,a co innego obsmażyć kawałki kurczaka z każdej strony,to raptem z 3 minuty,w ten sposób uzyska się jego soczystość ,soki w nim zostaną i nie będzie suchy,.Odnośnie smażonego,polecam na wyposażenie patelnie grillową,jest naprawdę super dla każdego.
I tak jak piszesz,mało tłuszczu i bardzo krótko,aby nie tracić tego co cenne,no i smaku.
pacino pisze:na odrobinie oliwy z oliwek
oliwę z oliwek spożywamy na surowo,do smażenia będzie najlepszy olej rzepakowy,może mniej słonecznikowy.Tu chodzi o temperaturę smażenia ,żeby to był tłuszcz zdrowy,a nie taki ...niezdrowy.
Więcej o tłuszczach tutaj
http://cojesc.net/tluszcz-do-smazenia/
tabela ze średnimi punktami dymienia dla najczęściej używanych olejów roślinnych – uwzględnia ona podział na oleje tłoczone na zimno oraz rafinowane, czyli tłoczone na gorąco – myślę, że różnica jest znacząca. Wiele osób wręcz zaleca smażenie na oliwie z oliwek, wskazując na bardzo wysoki punkt dymienia. Niestety często zapominają dodać, że powinna być to oliwa z oliwek rafinowana!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: chrzanovy » 10 gru 2014, 23:04

Konraaad pisze:Nawiązując do dietetyka, to jutro się wybieram :wink:
Ciekawe co ciekawego mi powie ??
Powodzenia, napewno nie zaszkodzi. ale ja miałem 2 doświadczenia z dietetykami. Jedno z kobitką która nie była szpitalnym dietetykiem tylko ogólnym i okazało się że one nie ma czegoś takiego jak dieta na przybranie wagi, generalnie moja petycja spotkała się z daleko pojętym niezrozumieniem :)

i druga przygoda jak najbardziej pozytywna z Panią dietetyk ze szpitala MSWiA w Wawie, i ta Pani super się w temacie poruszała, dostałem fajne proste przepisy po których przybrałem, a wcześniej wydawało mi się to już chyba niemożliwe
pacino pisze:czy chodzi o typowo smażenie na głębokich tłuszczach i np. z panierkami?
kolego zapomnij o panierkach, jeśli już to ogranicz to minimum i to do jak najmniejszych, to działa jak pumex na jelito.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: patkaas » 10 gru 2014, 23:13

Do tego dietetyka wybieram się jutro z Konradem i ja :D Generalnie to jest jakiś program w naszej przychodni z Instytutu Żywności i Żywienia i wymieniane są w nim też choroby przewlekłe, także mam nadzieję, że wyniesiemy pożyteczne informacje :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: chrzanovy » 10 gru 2014, 23:24

patkaas pisze:Do tego dietetyka wybieram się jutro z Konradem i ja :D Generalnie to jest jakiś program w naszej przychodni z Instytutu Żywności i Żywienia i wymieniane są w nim też choroby przewlekłe, także mam nadzieję, że wyniesiemy pożyteczne informacje :)
super , a ja postaram się odgrzebać gdzieś te przepisy co miałem rok temu, jak znajde to dam cyne i moge przesłać mailem, ale to że jestem w trakcie przeprowadzki może leciutko pokrzyżować moje plany znalezienia tego teraz bo jestem w fazie pudełkowo wszytskonajednejkupnej
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: patkaas » 10 gru 2014, 23:29

chrzanovy pisze:a ja postaram się odgrzebać gdzieś te przepisy co miałem rok temu
o świetnie, dawaj znać koniecznie. po kolei wszystko na swoje nowe miejsce i znajdziesz spokojnie ;)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Przepisy

Post autor: obyty.z.cu » 11 gru 2014, 00:15

moje przepisy zapisane w kompie poszły w ......
po spaleniu się dysku.To efekt odkładania zapisu na dysku rezerwowym zewnętrznym.
Taka nauka na przyszłość,chorowanie nie zwalnia z robienia tego co trzeba.
Kopie papierowe zostały spalone,bo wg żony= po co tyle papierów,tylko się kurz zbiera,wszystko nasz w kompie :smutny:

Chodzi o to,że najlepiej samemu się nauczyć,a zacząć trzeba od podstaw,czyli nauki o żywności,składnikach ,kaloriach itd..

Przygotowując sie na wizytę do dietetyka przygotowałbym pytania na kartce,to bardzo pomaga,szczególnie gdy to dietetyk z odpowiednią dla nas chorych wiedzą.Problem z dietetykami których znałem był jeden = znali odpowiedź na wiele pytań,ale już jak ma wyglądać dieta dla chorego na CU,cukrzyce,wątrobe,problemy krążeniowe itd = > jakoś powtarzali regułki i sie gubili.
W tym problem.
Znaleźć dietetyka znającego się na chorobach przewlekłych to jednak wielka sprawa i warto to wykorzystać.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mewas
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2021, 21:08
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Re: Przepisy

Post autor: Mewas » 26 lut 2022, 15:06

obyty.z.cu współczuję stary przepisów kulinarnych. Ważniejsze dokumenty i zdjęcia mam zapisane na zewnętrznym dysku. Teraz to kosztuje grosze, ale ratuje życie w przypadku awarii sprzętu Ja te ważniejsze przepisy dodatkowo drukuję i strzegę w segregatorze jak oka w głowie. Aby nie stracić przepisów, kobiety zakładają blogi. Teściowa zapisuje przepisy kulinarne na https://przepis-babci.pl/. Z czasem powstaje wokół bloga społeczność i daje dużą satysfakcję. Odnośnie dietetyków, nikt tak nie zna się .na dolegliwościach jak my sami. Mamy czas czytać sprawdzać, a taki dietetyk czy lekarz ma w głowie setki dolegliwości i chorób.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”