Wigilia bez glutenu :)

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Baby » 14 gru 2013, 12:12

Czy ktoś z Was ma jakieś sprawdzone przepisy na potrawy wigilijne i dania świąteczne bezglutenowe? Jeśli tak podzielcie się proszę. Zależy mi na przepisach sprawdzonych przez Was bo w sieci jest ich sporo a ja nie mam czasu na eksperymenty. W tym roku Wigilię robię ja i zamiast gotować na "2 garnki" wszystkie będzie bezglutenowe :)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2013, 12:27 przez Baby, łącznie zmieniany 1 raz.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Latek
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:13
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Latek » 14 gru 2013, 16:31

Bigos - przepis wypróbowany :)
2 kg kapusty kiszonej własnej roboty (wg. przepisu Futrzaka - http://obiadoweinspiracje.blogspot.com/ ... y-dni.html )
1 kg świeżej białej kapusty
0,5 kg wołowiny na gulasz
0,5 kg szynki, schabu, karkówki lub łopatki wieprzowej (zastąpiłem wielbłądziną, bo wieprzowina jest w Arabii Saudyjskiej zabroniona)
0,5 kg dziczyzny (zastąpiłem jagnięciną)
0,5 kg wędzonego boczku (użyłem surowego boczku wołowego, bo innego tutaj nie ma)
0,5 dobrej wędzonej kiełbasy (dodałem carpaccio, do wyboru miałem tylko to lub wędliny drobiowe) - ja dodałam bezglutenową kiełbasę z indyka z Organic Farma Zdrowia
5 dużych mięsistych pomidorów lub 2 puszki krojonych pomidorów lub 5 łyżek stołowych przecieru pomidorowego
2 duże cebule pokrojone w drobną kostkę
60 g suszonych grzybów leśnych przywiezionych z Polski (z shitake wolałem nie eksperymentować)
6 - 9 wędzonych śliwek (ale mogą być też śliwki suszone) lub 2-3 łyżki stołowe powideł śliwkowych bez cukru
1 strąk suszonej bardzo ostrej papryki
1 łyżka stołowa miodu (użyłem czarnego egipskiego, a Ola lipowego, ale może być dowolny)
1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
pół łyżeczki mielonego kardamonu albo całe ziarna wyjęte z 2 strąków (to nie jest pomyłka, kardamon doskonale komponuje się z bigosem)
pół łyżeczki mielonego kminku
pół łyżeczki mielonej wędzonej papryki (słodkiej lub ostrej w zależności od preferencji, w przypadku braku wędzonej papryki może być zwykła)
3-4 liście laurowe
3-4 ziarenka ziela angielskiego
3 ziarenka jałowca (pominąłem, bo nie mam)
duża szczypta gałki muszkatołowej
sól i mielony pieprz do smaku (zamiast soli użyłem sosu sojowego)

Przygotowanie
W osobnych naczyniach zalać gorącą wodą śliwki i grzyby i odstawić, żeby napęczniały (najlepiej byłoby zrobić to dzień wcześniej).
Kapustę kiszoną drobno pokroić, jeśli jest zbyt kwaśna przepłukać zimną wodą, przełożyć do dużego garnka, zalać wrzątkiem, tak, żeby kapusta była prawie zakryta i gotować bez przykrycia na niewielkim ogniu około 1 godziny
Świeżą białą kapustę poszatkować i dodać do kiszonej kapusty, uzupełniając wodę. Dodać liście laurowe, pieprz w ziarnach, ziele angielskie, jałowiec (jeśli macie), cały strąk suszonej ostrej papryki oraz kminek i gotować około godziny.
Mięso pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni na ostrym ogniu, do silnego zrumienienia. Na drugiej patelni podsmażyć pokrojone w drobną kostkę boczek i cebulę.
Mięso, boczek z cebulką i pokrojoną w kostkę kiełbasę (można ją wcześniej także zrumienić na patelni) dodać do kapusty.
Śliwki i grzyby odsączyć, pokroić w paseczki i wraz z wodą z nich dodać do kapusty.
Dodać pozostałe przyprawy - wędzoną paprykę, kardamon, miód, gałkę muszkatołową oraz sól (lub sos sojowy) i pieprz do smaku.
Gotować na wolnym ogniu około 3 godziny.
Drugiego dnia do bigosu dodać obrane i pokrojone w kostkę pomidory lub przecier pomidorowy rozrobiony z niewielką ilością wody oraz łyżkę stołową miodu i gotować na wolnym ogniu kolejne 3 godziny.
Gotowanie powtarzać przez 3 kolejne dni

Zioła zamiast soli - mieszkanka przypraw
4 łyżeczki suszonej mielonej cebuli (nie prażonej)
2 - 3 łyżeczki majeranku
2 łyżeczki suszonej natki pietruszki
2 łyżeczki czosnku w proszku
1 łyżeczka mielonej papryki (w zależności od upodobań ostrej lub słodkiej)
1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka suszonej bazylii
1 łyżeczka chili w proszku
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka suszonego szczypiorku (opcjonalnie)
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/2 łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki lubczyku
1/2 łyżeczki mielonej gorczycy
1/4 łyżeczki mielonej kurkumy
1/4 łyżeczki mielonego kminku
1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej lub estragonu (opcjonalnie)
Przygotowanie
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i ... gotowe :)

ta mieszanka pasule dokładnie do wszystkiego :razz:

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: kalatos » 14 gru 2013, 17:24

I my to wszystko aby napewno możemy?
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

alva_alva
Początkujący ✽✽
Posty: 81
Rejestracja: 11 lis 2013, 13:00
Choroba: inna choroba jelita
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: polskie

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: alva_alva » 14 gru 2013, 18:01

kalatos pisze:I my to wszystko aby napewno możemy?
Nie wydaje mi się. Po takim daniu ktoś z chorym układem pokarmowym ma szansę ciężko znieść święta. Przynajmniej ja bym tego lekko nie przeżyła.Wiele z tych proponowanych przypraw bardzo drażni przewód pokarmowy, pomijając fakt, że sam bigos też nie jest zbyt idealnym daniem na chore jelita. Proponuję zajrzeć na blog naszej koleżanki z forum celiakii, która jest ekspertem w potrawach bg: http://www.natchniona.pl/, jest tam nawet osobna zakładka bożonarodzeniowa.
Na naszym forum jest także wiele przepisów bg na Boże Narodzenie(barszcz, pierogi itd.)Wszystkie przepisy są wielokrotnie sprawdzane. Adres:http://forum.celiakia.pl/index.php

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: obyty.z.cu » 14 gru 2013, 18:03

Strona nie została znaleziona
Natchniona» Archiwum Kategorii:
Błąd 404, nie znaleziono wpisów!

a juz ok.

spoko

http://www.natchniona.pl/category/swiet ... narodzenia
Ostatnio zmieniony 14 gru 2013, 18:06 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Latek
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:13
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Latek » 14 gru 2013, 18:04

kalatos pisze:I my to wszystko aby napewno możemy?
Glutenu nie zawiera, laktozy i białego cukru też nie :)
Mięso przed dodaniem do bigosu obsmażyłam na suchej patelni czyli bez tłuszczu
Bigos zaczęłam robić wczoraj - zostały mi jeszcze dwa dni podgrzewania, później trafi do zamrażalnika. Miałam dylemat co zrobić z miodem ze względu na mój przerost droźdżaków w jelitach, ale jednak dodałam.
Na chwilę obecną żadnych sensacji typu bieganie do :wc: nie mam, a co chwila sprawdzam, czy już ma odpowiedni smak :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: obyty.z.cu » 14 gru 2013, 18:58

Baby pisze:potrawy wigilijne i dania świąteczne bezglutenowe?
Egzistenz pisze:Dieta przecież jest kwestią indywidualną i nawet z chorym przewodem pokarmowym można jeść ciężkie rzeczy.
bo tu o gluten chodzi a nie ograniczenie w jedzeniu potocznie zwanym dieta.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Baby » 14 gru 2013, 19:27

Ok dziękuje i może doprecyzuje :) W tym roku chciałabym zrobić dania bg ale także cześć z nich lekkostrawna. Znalazłam przepis na "bigos" z cukinii. Szukam sprawdzonego przepisu na barszcz czerwony, pierogi i uszka bezmięsne ale bez kapusty i grzybów, piernik i pierniczki oraz inne ciasta. Będę piekła i gotowała mięska oraz ryby. Trochę przepisów znam, trochę poszukałam w necie inne zmodyfikuje. Chciałam sie dowiedzieć, czy może ktoś z Was także będzie robił Wigilię z potrawami bg w wersji dla CUDaka. Macie jakieś potrawy które koniecznie muszą pojawić sie na liście potraw?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: kalka_96 » 14 gru 2013, 19:36

Baby pisze:pierogi i uszka bezmięsne ale bez kapusty i grzybów
ja zawsze mam z ziemniakami i serem białym albo żółtym, albo ze szpinakiem
Baby pisze:barszcz czerwony,
ja robię tak że dwa,trzy buraczki, do tego jedno jabłko kwaśne, np szara reneta, trochę octu jabłkowego, majeranek, ziele,pieprz i czosnek, to się odstawia na trochę, potem można tylko zagotować, lub wlać do jakiegoś wywaru z jarzyn lub rosołku
mi po tym nic nie jest, a smak pyszny :)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Baby » 14 gru 2013, 19:44

kalka_96, dziekuje za przepis :) Ocet mnie trochę stresuje ale może warto zaryzykować. Na ile wody są te proporcje?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: obyty.z.cu » 14 gru 2013, 19:58

Baby pisze:Ocet mnie trochę stresuje ale może warto zaryzykować.
nie używam octu,lepsza cytryna,choć dobry ocet winny może być wyjściem.
Musiałbym jednak sam go zrobić.
Cytryna nadaje się do wszystkiego.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: kalka_96 » 14 gru 2013, 20:10

Baby, Nie trzeba dawać octu, wystarczy kwaśne jabłko, a wody tyle żeby ..zapłynęło''
jabłko i buraka w plasterki trzeba pokroić, można dodać też trochę cukru

Awatar użytkownika
Latek
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:13
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Latek » 14 gru 2013, 20:13

obyty.z.cu pisze:
Baby pisze:Ocet mnie trochę stresuje ale może warto zaryzykować.
nie używam octu,lepsza cytryna,choć dobry ocet winny może być wyjściem.
Musiałbym jednak sam go zrobić.
Cytryna nadaje się do wszystkiego.
Do barszczu albo ryb można też dodać kiszone cytryny - może komuś przyda się przepis

Składniki

5 - 6 niewielkich cytryn + sok z trzech - czterech cytryn
1/4 do 1/2 szklanki gruboziarnistej soli morskiej (w przybliżeniu - 1 łyżka stołowa soli na 1 cytrynę)
1-2 laski cynamonu
1-2 liście laurowe
2 goździki
1 suszone chilii (opcjonalnie)
kilkanaście ziaren czarnego pieprzu
kilka nasion kolendry (opcjonalnie)


Przygotowanie
Cytryny bardzo dokładnie umyć i przekroić na ćwiartki do 3/4 głębokości.
Do środka każdej cytryny wsypać około 1 łyżki stołowej soli.
Cytryny bardzo ciasno ułożyć w czystym wyparzonym wrzątkiem słoiku
Dodać przełamaną na kilka części laskę cynamonu, goździki, liść laurowy, po kilka ziaren pieprzu i ewentualnie kolendry oraz opcjonalnie papryczkę chilii.
Ułożone w słoiku cytryny zasypać solą i zalać sokiem wyciśniętym z cytryn, tak aby wszystkie cytryny były dokładnie zakryte
Słoik zakręcić i postawić w ciepłym, zacienionym miejscu na 4-5 tygodni, aż skórka zrobi się bardzo miękka.

Po otwarciu, kiszone cytryny można przechowywać w lodówce przez około 6 miesięcy.
Przed użyciem opłukać z nadmiaru soli i usunąć pestki.

Zastosowanie:
Drobno pokrojoną skórkę możemy używać do sałatek.
Do tajine, gulaszy i sosów można użyć zarówno całe ćwiartki, jak i samą skórkę w zależności od tego czy chcemy uzyskać słabszy czy mocniejszy aromat cytrynowy.
Do rosołu wkładamy tylko skórkę w całości, którą później wyjmujemy.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2013, 10:26 przez Latek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
Posty: 1499
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:34
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Newbury
Kontakt:

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Lemoni » 14 gru 2013, 20:22

a przepisów na potrawy bezglutenowe jest w internecie mnóstwo, aż miło się szuka. możesz poprzeglądać takiego bloga http://bezokruszka.pl - wydaje się być fajny. masz tam m.in. przepis na piernika i ciasteczka korzenne ;).
może też tutaj znajdziesz coś ciekawego: http://www.mojewypieki.com/tag/bezglutenowe

polecam ciasto na mące kukurydzianej, robiłam kiedyś cytrynowe i bardzo mi smakowało :). zdarzyło mi się też piec fasolowca (zmielona fasola zamiast mąki), wyszło dobre i nie było jakoś strasznie ciężkostrawne. makowiec japoński też jest jakimś tam rozwiązaniem, chociaż nie wem, czy chcesz przyjąć w siebie tyle maku :D.

barszcz możesz zakwasić bezpieczniejszą wersją, czyli cytryną - jaki pisze obyty ;)

przepraszam, że tylko o słodkościach, ale ja ciastowa jestem zdecydowanie :razz:

powodzenia :)!

Yucami
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 14 lis 2011, 15:10
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Wigilia bez glutenu :)

Post autor: Yucami » 14 gru 2013, 22:05

ja bardzo polecam blog http://smakoterapia.blogspot.com/

większość przepisów jest nie tylko bezglutenowa, ale i bezmleczna i bezjajeczna

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”