wypieki,ciasta,gotowanie

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: taloca » 05 kwie 2012, 22:34

tola pisze:w ogóle nazywało się to "mazurek migdałowy"
hmmm to dziwne, ale to ciasto to chyba mój mazurek :E nie wiedziałam, że to ma nazwę ciasto czeskie :P nazywam je mazurkiem lub miodownikiem czasem orzechowcem (jeśli robię z górą orzechową) i będzie u mnie na święta :D piekę je od wielu lat i też smaruję powidłami bo daje to fajny kwaskowaty posmak :) ale jeszcze porównam przepisy bo na razie stwierdziłam to tylko na oko ;)

[ Dodano: 06-04-2012 ]
Sprawdziłam jednak trochę inaczej robię więc to jednak nie całkiem to ale bardzo podobne.
MIODOWNIK
Składniki na ciasto:
0,5 kg maki
20 dek cukru (niecała szklanka)
20 dek margaryny
2 jajka
2 łyżki miodu
2 łyżeczki sody
Sodę i miód rozpuścić w 2 łyżkach mleka. Wyrobić ciasto ze wszystkich składników. Podzielić na 3 części. Rozłożyć na blachy piec ok. 25 minut 180-200 stopni.
Masa składniki:
¾ l mleka
5 łyżek kaszy manny (grysik)
Zagotować to na gęsto. Wystudzić.
½ kostki masła
1 szklanka cukru
olejek cytrynowy
Utrzeć masę aż będzie biała.
Upieczone placki przełożyć powidłami a następnie masą grysikową. Górę posypać cukrem pudrem lub zrobić polewę kakaową. Jeśli chce się mieć orzechowca to na jeden placek ten górny (jeszcze nie upieczony) robi się masę orzechową i to się dopiero piecze. No i to ciasto musi trochę wcześniej być zrobione poleżeć wtedy dopiero zmięknie.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Naobie » 06 kwie 2012, 09:45

tola pisze: już raz próbowałam,wyszło :) Kupne spróbowałam jeden ,jedyny raz.Zamiast powideł był dżem i w ogóle nazywało się to "mazurek migdałowy".
To chyba jednak nie to ciasto;) kupna marlenka jest tylko jedna i wygląda tak: http://mamia.cz/files/1/coko_07_v.jpg jest mega niezdrowa bo można ją kupić w pudełkach i ma długą przydatność :P jednak jak oglądałam na nią przepisy (a pojawiają się właśnie też pod nazwą 'ciasto czeskie') to wyglądały tak jak to Twoje. No ale jak widać to co innego - dopisze jednak do listy 'do zrobienia'

a żeby już nie było marlenkowego OT to dodam że u mnie dużo kobiet na święta zatem każda coś piesze mnie przypadł sernik czekoladowy (z nowego przepisu) i 3bita którego uwielbiam :)

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Naobie » 06 kwie 2012, 18:51

tola pisze: to ja poproszę o ów przepis :)
Tak jak pisałam to nowy przepis zatem nie wiem co z niego wyjdzie - jutro wieczorem mogę ogłosić czy sukces czy porażka :D mnie osobiście przepis średnio się podoba no ale że mama jest fanką serników bez ciasta to się uwzięła że chce z tego no to niech ma :)

Sernik czekoladowy:
1kg sera
1 szklanka cukru
1 szklanka mleka
1 szklanka śmietany 30%
½ szklanka oleju
2 opakowania budyniu śmietankowego
6 jajek
4 łyżki kakao
1 gorzka czekolada
Białka ubić na sztywno. Żółtka utrzeć z cukrem, dodać ser, śmietanę, mleko, olej, budynie i kakao. Do masy dodać pianę z białek i poszatkowaną lub startą na tarce czekoladę i wymieszać. Piec około 90 min w 180 stopniach.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

KRUSZON

Post autor: obyty.z.cu » 20 lip 2012, 19:23

wiśnie dojrzały,więc idą w konfitury i ... wypieki :wink:
Dziś :
KRUSZON
Składniki:
mąka - 500 g
masło (margaryna) - 250 g
cukier - 1 szklanka (niecała)
jajka - 4 szt.
proszek do pieczenia- 1 porcja
kakao - 1 łyżeczka

Owoce – jakie są ,u mnie świeże wiśnie prosto z drzewa.

Przygotowanie:
1.ciasto-zagnieść ciasto i podzielić na 3 równe części,do 1 części dołożyć łyżeczkę kakao, ciasto włożyć do lodówki na ok. 1 godz.
2.ubić białka ,do sztywnej piany dodać 1 szklankę cukru i ubić razem.

Wykonanie:
Blachę wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartką lub wyłożyć papierem do pieczenia.
Jedna część ciasta utrzeć na tarce na blachę (do jarzyn wiórki),na to utrzeć drugą część ciasta z kakao,wyłożyć owoce (świeże ,mrożone lub z kompotu),na owoce wyłożyć pianę z białek i na to utrzeć 3 część ciasta.
Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 50 min. w temp. 175 C.

SMACZNEGO !
Załączniki
KRUSZON 2.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: obyty.z.cu » 26 lip 2012, 15:45

Rano upiekłem placek,szybko,ze świeżymi owocami,czyli u mnie wiśnie prosto z drzewa (oczywiście wydrylowane i odsączone na sitku z soku),ale niedawno jadłem taki sam,tyle że z jabłkami-papierówkami,Był naprawdę super.
Mój próbowałem na ciepło,jest super,jaki będzie na zimno to nie wiem,bo chyba on "nie doczeka" :razz:
Ten placek upiecze każdy,nawet kiedy będzie to pierwszy w życiu :wink:

Smacznego !

PLACEK JOGURTOWY

Składniki:

Ciasto :
2,5 szklanki mąki
1,0 szklanka cukru
1/2 szklanki oliwy
1,0 szklanka maślanki lub jogurtu,kefiru itp.
3 szt.jajek
cukier waniliowy lub olejek
proszek do pieczenia

Kruszonka:
1,0 szklanka mąki
1/2 szklanki cukru
1/2 koski margaryny
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Owoce – jabłka pokroić w plasterki grubsze,lub inne owoce świeże.

Przygotowanie:

Wysmarowana tłuszczem lub wyłożona papierem do pieczenia forma .
Składniki na kruszonke wymieszać,dodać rozpuszczona margaryne,wymieszać.
Składniki na ciasto wymieszać mikserem,wylać na blachę.
Na ciasto wyłożyć owoce,na owoce wyłożyć kruszonke.
Piec w temp.200 C przez 30 minut.

Po 30 min. wyłączam piekarnik i uchylam drzwiczki,placek wyjmuje po około 10 minutach.
Załączniki
P7268226.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: kasinp » 27 lip 2012, 12:37

obyty.z.cu, narobiłeś mi smaku , chyba zrobię w weekend, teraz na metypredzie jem wszystko i szukam non stop nowych smaków , ciekawe jak mi wyjdzie z jagodami ;)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: maggie0278 » 28 lip 2012, 21:50

Ostatnio w czerwcu piekłam taki placek z truskawkami, lubimy go bardzo bo dzięki maślance nie jest suchy ale lekko wilgotny :roll:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Kruche ciasteczka z dżemem

Post autor: obyty.z.cu » 24 wrz 2012, 12:35

Dziś zrobiłem to o czym wczoraj myślałem,czyli kruche ciasteczka.
Wyszły super,naprawdę polecam ,zrobi je każdy,nawet ktoś kto nigdy jeszcze nie piekł niczego !!

KRUCHE CIASTECZKA Z DŻEMEM

Składniki:

3 szklanki mąki (ok.0,5 kg)
1/2 kostki masła
3 jajka
1 szklanka cukru (wg uznania,ale nie za dużo,bo dżem jest słodki)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sodu oczyszczonej
4 łyżki śmietany kremówki (lub ciut więcej)

Przygotowanie:

Oddzielić żóltka od białka,białka odstawić do innego wykorzystania (np.bezy :)), żółtka i cukier zmiksować do białości,dodać śmietanę,dodać masło (ciepłe lepiej się miksuje),miksować,dodać przesianą mąke,proszek,sode, zmiksować,na końcu trzeba ciasto rękami dognieść,ale krótko (im dłużej tym mniej kruche ciasto).Odstawić do lodówki na ok.1 godz..
Z ciasta kawałeczki urywane ciasta "utoczyć" w rękach na kuleczki,kuleczki ułożyć na blache,na papier do pieczenia,ręką przydusić tak,aby wyszło kółeczko-ciastko.
Następnie w ciasteczkach "wydusić" dołek (najlepszy trzonek od jakiegoś narzędzia kuchennego),w dołek łyżeczką nakładamy dżem,pamiętając,że w trakcie pieczenia płyn w dżemie się wygotuje,więc tego dżemu ciut więcej dać.
Pieczemy ok.12 minut w temp.170 C , w zależności jakie chcemy uzyskać ciasteczka.

Uwaga:pilnujemy czasu,tu 1 minuta ma znaczenie !
Dżem wg uznania,lub inne dodatki np.powidła,nuttela,marcepan itd.
Dobre będą też same ciasteczka bez dodatków.
Uwaga na ilość cukru,nie za dużo.

Stanowczo radzę robić więcej niż się planuje,bardzo szybko ubywają :) z talerza.

Smacznego !

a tu zdjęcia z akcji pieczenia,czyli co robić kiedy się nic nie chce po nieprzespanej nocy :razz: :wink:
https://picasaweb.google.com/1028022244 ... directlink

Daty w aparacie nie umiem zmienić,więc jest jaka jest :razz:
Załączniki
SSL17158.JPG
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

lorema

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: lorema » 24 wrz 2012, 15:00

obyty.z.cu, podziwiam Twoje wypieki, na pewno są smakowite. :)
Sama też dużo piekę a raczej piekłam, bo zawsze większa część ciasta była moja,
ta ilość ciasteczek, które są na zdjęciu też byłaby tylko moja :razz:

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃
Posty: 1034
Rejestracja: 30 sty 2011, 13:01
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: nataliak71 » 06 paź 2012, 11:09

http://www.domowe-wypieki.pl/przepisy-c ... s-na-3-bit polecam! ja oprócz wiórek czekolady dodaje wiórki kokosa i prażone płatki migdałów :) ciacho jest pyszne i szybko się je robi :)
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:


Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Posty: 459
Rejestracja: 15 mar 2009, 19:22
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: toczka » 06 paź 2012, 16:30

oto czego sie dzisiaj podjelam :))

http://www.kwestiasmaku.com/desery/bezy ... zepis.html

ma chyba milion kcal ale raz na jakis czas w cycki moze pójsc :)
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: obyty.z.cu » 06 paź 2012, 19:02

pięknie wygląda,smakuje też pewnie odpowiednio "dekadencko" :razz:

Dla mnie niestety kremy to zbyt duże wyzwanie dietetyczne,
ale na pewno bym spróbował ciutkę :oops:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Posty: 459
Rejestracja: 15 mar 2009, 19:22
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: toczka » 06 paź 2012, 19:19

Zrobilam... moje nie jest dekadenckie a turpistyczne :mad:
Masa zaczela wypływać ze wszystkich stron i spód się w niej utopił. Poprostu górna wartwa jest za ciężka i przygniata delikatny krem.
Dół sie zmieścil do tortownicy, górę troche połamałam polepiłam masą i wylądowała całośc w zamrazarce. Nie chce tego dzisiaj widzieć!

Jutro dopiero skosztuje, ale już wiem, że przepis wylatuje z mojej ksiązki kucharskiej, zostaje przy sprawdzonych sernikach i szarlotkach :evil:
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

sernik bez tłuszczu :)

Post autor: obyty.z.cu » 19 cze 2013, 11:13

są problemy z jedzeniem ,więc starym zwyczajem trzeba piec placki.
Ale.... żona się odchudza ,więc odmawia jedzenia,czyli mam zrobić je bardzieć "odchudzone".
Sernik zjem zawsze,nawet wtedy gdy nic innego...
Po odchudzeniu przepisu wyszedł taki :

SERNIK BEZ TŁUSZCZU

ciasto na spód:

1 szklanka mąki
2 łyżki cukru
1 jajko
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
5 dkg margaryny lub masła
Wszystkie składniki zagnieśc (można na chwile do lodówki) i wyłożyc na blachę .
Ciasta nie powinno być grubo,ok.2-3 mm,
jak zostanie to można "kleksy" ciasta wyłożyć na góre, na mase serową.
Podpiec przez chwilę by było rumiane ok.7 min w temp.150 C,
ale też można bez podpiekania,wtedy mase serową wylac bezpośrednio na świeże ciasto.

Masa serowa:

700 dag twarogu
6 jajek (zależnie jaka wielkość,małych to z 7)
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej lub dwie łyżki budyniu waniliowego
3/4 szklanki cukru pudru (lub mniej,jak kto lubi)
olejek waniliowy (lub cukier waniliowy)
bakalie:rodzynki,orzechy włoskie,skórka pomarańczowa czy morele (pokrojone,pokruszone) w zależności od upodobania.

Żółtka zmiksować z cukrem ,aż powstanie jednolita biała masa.
Dodawać po troche twaróg i BLENDEREM miksować do gładkości,nastepnie dodać obie mąki i zblenderować.
Dodac namoczone rodzynki ( obtoczyć je w proszku budyniowym lub mące,albo i nie) i wymieszac .
Pianę z białek ubic z 1 łyżeczką cukru pudru i dodaac do masy serowej .
DELIKATNIE wymieszac .
Przełożyc całośc na podpieczony spód i piec 50-60 minut w temperaturze 150 C,
przez ostatnie 15 minut uważać aby sernik za mocno się nie zrumienił i wysuszył,
lepiej wyłączyć wcześniej niż za póżno.

To jest wersja bez upiększeń,a można też wykończyć go np.płatkami migdałowymi przed włożeniem do piekarnika, albo po wystudzeniu polewą czekoladową.
Można też na wierzch dać warstwę orzechów włoskich polanych masą kajmakową i mamy snikers .

Piekłem w formie tarty silikonowej śred.22 cm,masy serowej było więcej,więc wyszły mi też 6 babeczki (także w silkonowej formie).

Wszystko w zależności pod potrzeb ....i kalorii :)

Naprawdę smaczny i lekki serniczek ...polecam !

[ Dodano: 14-09-2013 ]
Załączniki
sernik bez tłuszczu.jpg
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: obyty.z.cu » 14 wrz 2013, 12:58

wczoraj oberwałem gruszki klapsy.Naprawdę było ich duża,ale nie wszystkie wyrośniete,czyli najlepiej je od razu przerobić.Część po obraniu i krótkim (ok.20 min.) zagotowaniu i przesmażeniu z cukrem i sokiem z cytryny poszła w słoiki .
Część poszła od razu w ciasto.Wyszło super !!
TARTA GRUSZKOWA
Ciasto kruche z zamrażarki (przepis tu :mąka,cukier,proszek do pieczenia,masło lub margaryna,jajka,szczypta soli).

Gruszki (ok.5 szt) obrać,pokroić na ćwiartki,jeśli większe to na ósemki,włożyć do garnka,podlać 100 ml wody,sok z połówki cytryny,cukier wg potrzeby ok. 3 łyżek,wanilia –ja dałem kilka kropel olejku, przykryć podrywką, gotować do czasu aż się zagotuje ,odkryć i podsmażyć dalej ok.10 min..mają być twardawe i całe.
Zalewa:2 jajka,cukier ok.3 łyżek,jogurt naturalny mały (albo kremówka),3 łyżki mąki tortowej,1 łyżka mąki ziemniaczanej.

Ciasto wykleić na formie i piec w piekarniku ok.10 min w temp.170 C.
Wyjąć,ułożyć gruszki,zalać zalewą,ewentualnie dekoracja wg uznania,
Do piekarnika i piec ok. 35 min. w temp.175 C.
Najlepiej smakuje ciepłe  jak wszystkie szarlotki.
Załączniki
tarta gruszkowa.jpg
tarta gruszkowa.jpg (6.22 KiB) Przejrzano 3934 razy
tarta gruszkowa ...jpg
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”