wypieki,ciasta,gotowanie

czyli to, co możemy jeść zebrane w pyszne dania - pomysły kulinarne własne i ściągnięte. Zapraszamy i życzymy smacznego :)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: irek » 28 cze 2015, 05:49

Te gnioty mają bardzo ochrzczone paliwo.Trzeba mieć niezłe rezerwy witamin i minerałów,żeby je z metabolizować.Ale kto zabroni bogatemu w zdrowie. :razz:
Ja bynajmniej omijam,je szerokim łukiem.
Ciekawie wygląda coś takiego:
http://zwegowani.pl/sernik-malinowy-z-n ... a-i-jajek/
Wszyscy mówili,że się nie da zrobić,ale przyszedł jeden,który nie wiedział,że się nie da i to zrobił.

Aby być mądrym,nie wystarczy mieć wiele ksiąg:
Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: alate » 28 cze 2015, 14:41

a jednak wychodzi mi coś czasem oprócz gniotów :wink:
znalazłam w swoim zdjęciowym archiwum zdjęcie takiego ciasta jogurtowego, tylko bez kruszonki, z trzema rodzajami owoców: jagody, zwane w niektórych regionach kraju borówkami, morele i truskawki chyba, a może to porzeczki były...
to dziś będzie powtórka, jagódki i trochę truskawek mam, właśnie nabyłam kilka moreli
no to do dzieła..
Załączniki
1315 - Kopia.JPG
1315 - Kopia.JPG (30.22 KiB) Przejrzano 4208 razy
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: patkaas » 28 cze 2015, 16:32

alate pisze:jagody, zwane w niektórych regionach kraju borówkami
u mnie też są to borówki :D ale rzeczywiście po wpisaniu w google jagoda pokazują się najpierw borówki :neutral: to jak nazywacie te jagody z pestkami na drzewach? :P

takie placki bardzo dobre są z rabarbarem, którego teraz dużo i można korzystać, kompoty też super :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Filifionka » 28 cze 2015, 17:10

alate pisze:znalazłam w swoim zdjęciowym archiwum zdjęcie takiego ciasta jogurtowego
Ale wygląda smakowicie!

Zmotywowaliście mnie tymi postami, też coś upiekę w najbliższym czasie :mrgreen:

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Filifionka » 15 lip 2015, 23:30

Jakiś czas temu wpadł mi w oko przepis na Rafaello z kaszy jaglanej i jako, że już po sesji to nabrałam ochoty na mały eksperyment :grin:

Zrobiłam już 2 razy, zrobię jeszcze na pewno nie raz, bo jest na prawdę smaczne, ale muszę przyznać, że za pierwszym razem mniej mi smakowało, bo nazwa może dawać zbyt duże nadzieję :grin:

Aczkolwiek polecam, mój brzuch jest mi wdzięczny, że jem to, zamiast jakiegoś słodycza ze sklepu.

Jeśli jest ktoś zainteresowany, to podrzucam przepis:
Składniki na ok. 20 sztuk:
- pół szklanki kaszy jaglanej
- szklanka mleka (w moim przypadku bezlaktozowego)
- 2,5 łyżki miodu
- 120 g wiórek kokosowych
- łyżka masła
- aromat migdałowy

Wykonanie:
1. Kaszę płuczemy pod zimną i wrzącą wodą, a następne wsypujemy do garnka.
2. Do kaszy dolewamy mleko i gotujemy na bardzo małym ogniu do momentu, aż kasza wchłonie całe mleko! To istotne, bo jeśli wasza kasza będzie rzadka, kulki nie udadzą się.
3. W międzyczasie na patelni podprażamy wiórki kokosowe (100 g) do momentu, gdy nabiorą pomarańczowego koloru.
4. Do ugotowanej gorącej kaszy od razu dodajemy wiórki kokosowe - mieszamy.
5. Następnie dodajemy łyżkę masła oraz 2,5 łyżki miodu - ponownie mieszamy.
6. Dodajemy także kilka kropel aromatu migdałowego.
7. Jeszcze ciepłą masę nabieramy łyżką i formujemy kulki, które obtaczamy w pozostałych wiórkach kokosowych (20 g).
8. Kulki układamy - jedna obok drugiej i schładzamy w lodówce.

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
Posty: 1499
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:34
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Newbury
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Lemoni » 16 lip 2015, 20:58

Ciekawe i proste!
Może zrobię niedługo, w sumie mogłabym nawet dzisiaj, bo mi w domu zjedli całe rafaello i muszę obejść się smakiem :cry: :mrgreen:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: patkaas » 16 lip 2015, 22:44

Lemoni pisze:Ciekawe i proste!
Może zrobię niedługo
też mam ochotę :D
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Rafaello » 19 lip 2015, 13:01

A dałbym głowę, że składam się z czegoś innego :smiech:

Gdyby tak każdy mógł sobie w ten sposób zrobić swojego Rafaello, to świat z pewnością wyglądałby inaczej.
Niekoniecznie piękniej :lol: ale na pewno inaczej.

Postaram się także, żeby nigdy mnie dla was nie zabrakło :szczesliwy:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: patkaas » 21 lip 2015, 20:15

Orajt! Podjęłam wyzwanie rafaello z kaszy jaglanej :roll: Mimo iż przepis jest prosty, to i tak napotkałam problem. Nie jestem dobra w robieniu słodkości. Otóż nie mogłam uformować masy w kulki, bardzo kiepsko się trzymała. Po ostygnięciu kulki są dosyć kruche mimo wszystko. Filifionka, czy tak miało być? W smaku są za to super i smakują nie tylko mi ;)

A tak poza tym, to w mojej kuchni króluje teraz cukinia. Mamy jej pełno z własnej działki i trzeba robić na różne sposoby. Wczoraj zrobiłam z makaronem, kurczakiem i papryką, a dziś cukinia jako kotlet. Było też leczo z cukinią. W planie jeszcze mam zrobić taką nadziewaną mięsem mielonym. Jak ktoś ma jakiś dobry przepis, to poproszę! :eat:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: Filifionka » 21 lip 2015, 22:25

patkaas pisze:W smaku są za to super i smakują nie tylko mi
Cieszę się, że przepis się przydał :grin:
patkaas pisze:Otóż nie mogłam uformować masy w kulki, bardzo kiepsko się trzymała. Po ostygnięciu kulki są dosyć kruche mimo wszystko. Filifionka, czy tak miało być?
Raczej nie powinno tak być.
Wydaje mi się, że to zależy od proporcji kaszy i mleka. Mi poprzednio wyszły zbyt miekkie, więc tym razem dałam trochę więcej kaszy i wprawdzie całkiem dobrze formowało mi się kulki, ale już trudniej niż poprzednimi razami i siłą rzeczy po ostudzeniu są przez to bardziej kruche.
Może więc spróbuj zwiększyć odrobinę ilość mleka i może tym razem wyjdą lepsze :smile:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: patkaas » 22 lip 2015, 11:12

Filifionka pisze:Raczej nie powinno tak być.
Wydaje mi się, że to zależy od proporcji kaszy i mleka. Mi poprzednio wyszły zbyt miekkie, więc tym razem dałam trochę więcej kaszy i wprawdzie całkiem dobrze formowało mi się kulki, ale już trudniej niż poprzednimi razami i siłą rzeczy po ostudzeniu są przez to bardziej kruche.
Może więc spróbuj zwiększyć odrobinę ilość mleka i może tym razem wyjdą lepsze
Mleka dałam calutką szklankę po brzeg. Kaszy nawet dałam trochę mniej niż pół szklanki, bo wiem, że sporo jej wychodzi po ugotowaniu. Ta masa po prostu była trochę sypka, ale być może trzeba było więcej mleka, bo jak się wchłonęło całe, to kasza nie była jeszcze idealnie miękka i potem jeszcze nieźle mi się dno przypaliło :D Zauważyłam ponadto, że kulki trochę lepiej się formowało pod koniec, jak masa już trochę ostygła.

Aha i taka uwaga, jak ktoś lubi słodsze, to miodu niech nie żałuje. Ja dałam trzy łyżki na tę porcję, a i tak mogłoby być jeszcze trochę słodsze :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

BlueEyedGirl
Początkujący ✽✽
Posty: 93
Rejestracja: 12 mar 2015, 19:16
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Tarnów

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: BlueEyedGirl » 17 lut 2016, 22:01

Filifionka, ciekawy przepis :) muszę go wypróbować :)
There is nothing people who suffer from a chronic illness want more than to be out everyday, feeling well and enjoying life.
— Marisa Troy

https://colitisulcerosasite.wordpress.com/ - mój CUdaczny blog :)

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: chrzanovy » 06 mar 2016, 12:56

niewiem czy to dobre miejsce, ale przepis zacny, spróbujcie

małe co nieco dla podreperowania szczątków doczesnych. Nasiona CHIA - czyli Szałwia hiszpańska, Nasiona zawierają 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego, nie zawierają glutenu, Olej z nasion chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 – około 64%. Wielce utalentowana kulinarnie żona, namoczyła je w mleku bezlaktozowym, zblendowała brzoskwinie robiąc mus. Bardzo dobre, jest moc!
Obrazek
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: wypieki,ciasta,gotowanie

Post autor: obyty.z.cu » 16 cze 2016, 14:01

przygotowałem się na przyjazd dzieciaków ..lubię piec ciasta
https://picasaweb.google.com/1028022244 ... directlink

no tak, wchodząc w Galerię zdjęc, pokazuja się stare albumy z gotowania i nie tylko.
To tak gdyby ktoś nie widział ich wcześniej.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

ciastka piwoszki

Post autor: obyty.z.cu » 02 lip 2016, 21:19

żona wynudziła się w szpitalu, po operacji kolana, więc ogląda TV no i wypatrzyła..
Mi robotę ale odbiłem piłeczkę, więc wyszło wspólne pieczenie i wyszły ciastka piwoszki.
Kto dodaje piwa do ciasta ?
Ręka w górę !
U nas jeszcze tego nie było, więc próba generalna się odbyła i ok...
Marmolada z różą, albo powidła, albo czereśnie, i cos tam jeszcze było w tych ciastakach włożone.
http://www.ewawachowicz.pl/przepisy,378.html
Załączniki
ciasteczka piwne z marmolada, czereśniami.jpeg
rogaliki piwne z marmoladą.jpeg
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy kulinarne”