Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Arbuzik0
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2014, 18:22
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Świnoujście

Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: Arbuzik0 » 01 sty 2015, 19:57

Witam wszystkich!
Rezolutna nastolatka z CD ma bardzo ważne pytanie. Otóż moim postanowieniem noworocznym jest zrzucenie do czerwca ok. 8kg.
Problemy z żywieniem miałam tylko przy zaostrzeniu, wtedy schudłam 5 kilo i nie miałam ochoty absolutnie na nic.
Teraz jestem na leczeniu biologicznym i jem wszystko co popadnie, wiadomo, stęskniłam się za dobrym jedzeniem, co widać po tym jak staję na wagę (67kg). W porównaniu do moich szkolnych koleżanek to całkiem sporo, dlatego postanowiłam wziąć się za siebie aby na balu kończącym gimnazjum wyglądać ładnie.
Około miesiąc temu intensywnie biegałam na orbitreku. Przez ponad tydzień biegałam codziennie po 50 minut. Problem zaczął się w czwartym dniu, kiedy po wejściu na orbiego dopadł mnie silny ból w kolanach i brzuchu. Ten brzuch to było z pewnością niezadowolenie moich jelit, natomiast w kolanach zrobiło mi się chyba coś w stylu zwyrodnienia, nie mam pojęcia.
W każdym razie z tymi bólami dałam radę biegać jeszcze kilka dni, ból brzucha zignorowałam, a ból w kolanach uznałam jako normalne, do czasu kiedy pewnego dnia nie mogłam wstać z łóżka bez pomocy taty.
Zadzwonili na oddział a lekarze kazali kupić jakąś maść, nazywa się "Neoxen" i po 5 dniach stosowania ból był (w sumie to dalej jest) jedynie lekko odczuwalny przy schylaniu się.
Właściwie nie wiem, czy powinnam to tu dodawać, ale na wszelki wypadek dodam, że bóle w nogach pojawiły się także przy pierwszych trzech dawkach Remsimy (przedwczoraj byłam na piątej podaży).
Wczoraj postanowiłam, że nie będę zwlekać z moim celem i znów poszłam na orbitrek. Przebywałam na nim tylko 40 minut bo znów pojawił się ten perfidny ból w kolanach. Na noc posmarowałam nogi maścią i dzisiaj było okej, do póki nie wymyśliłam sobie cudownego skalpela z Chodakowską :(
Po dwudziestu minutach automatycznie osunęłam się na podłogę i jakimś cudem dowlokłam się do krzesła. Kolana bolą mnie do teraz, a od tego treningu-niewypału minęła godzina. Zaczynam wątpić w moje umiejętności i zrealizowanie planu z tymi głupimi stawami.
Ostatnio miałam podobną sytuację - szłam do kościoła i postanowiłam pościgać się ze swoim młodszym bratem. Po pięciu metrach lewa noga odmówiła mi posłuszeństwa i bezwładnie upadłam na chodnik, do dziś nie wiem jak to się stało.
Stąd moje pytanie do Was - czy znacie jakieś sporty, programy czy ćwiczenia które pomogą mi schudnąć bez obciążania kolan? Bardzo mi na tym zależy i będę niewymownie wdzięczna za każdą odpowiedź :)
A z racji tego, że jest również dzisiaj pierwszy dzień Nowego Roku pragnę złożyć Wszystkim najserdeczniejsze życzenia! :razz:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: Mamcia » 01 sty 2015, 21:13

1. przy CD lekka nadwaga nie jest problemem
2. biologia wg badąń powoduje wzrost masy ciała
3. przy NZJ zmiany stawowe i bóle szczególnie dużych stawów to jeden z częstych objawów pozajelitowych
4. możesz mieć też nieodwapnione kości (osteopenia to w CD częste powikłanie) i tak reagują nie tyle kolana co końcówki kości długich na przeciążenie.
5. ćwiczenia dość jednostronne to nie jest metoda uzyskania smuklej sylwetki. To urządzenie jak i bieganie dość mocno obciąża kolana. Jeśli chodzisz na ćwiczenia zmieniaj sprzęty.
6. obejrzyj, czy ci stary nie napuchły i czy bolą na pewno stawy, a nie np powięzi z przetrenowania.
7. zrewiduj trochę dietę
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: atabe » 02 sty 2015, 12:49

Może na przykład zamiast biegania intensywny marsz lub nordic walking. Moja siostra jako trener fitness radzi najpierw schudnąć , a dopiero biegać, żeby stawy nie siadły. No i do tego jakaś dieta , np ograniczająca słodycze i niezdrowe żarcie. W twoim wieku to powinno wystarczyć :wink:

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: Filifionka » 02 sty 2015, 14:11

Zdecydowanie zacznij od diety. To podstawa. Jeśli będziesz ćwiczyła i jadła śmieci, to nie osiągniesz sukcesu.
Po prostu odżywiaj się zdrowo i oczywiście zgodnie z zaleceniami w Twojej chorobie. Posiłki częste co 2-3 h, a nieduże porcje.

Może ze sportu wybierz pływanie, woda odciąży stawy. A co do biegania zgadzam się z atabe. Skoro organizm protestuje, to trzeba go słuchać.

Możesz się zaopatrzyć też w opaski elastyczne, które możesz zakładać na stawy przed wysiłkiem (np jakiś dłuższy spacer, o ile wiąże się to z bólem kolan).

Arbuzik0
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2014, 18:22
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: Arbuzik0 » 02 sty 2015, 15:17

atabe pisze:Może na przykład zamiast biegania intensywny marsz lub nordic walking. Moja siostra jako trener fitness radzi najpierw schudnąć , a dopiero biegać, żeby stawy nie siadły. No i do tego jakaś dieta , np ograniczająca słodycze i niezdrowe żarcie. W twoim wieku to powinno wystarczyć :wink:
Z dietą to jest po prostu tak, że na śniadanie, obiad i kolację jem w miarę racjonalnie, tylko moim problemem są słodycze, od których jestem uzależniona :(
Śmieciowego żarcia nie ruszam, nie lubię smażonego jedzenia i tłuszczu, którym ocieka :D

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: Mamcia » 02 sty 2015, 15:42

To zastąp słodycze czymś zdrowym - np. suszone jabłka. Ja przestałam jeść słodycze w twoim wieku i do dziś nie zaczęłam. Teraz mi już nie smakują.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Ćwiczenia przy Crohnie i bólach w kolanach

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2015, 17:00

Arbuzik0 pisze:Około miesiąc temu intensywnie biegałam na orbitreku. Przez ponad tydzień biegałam codziennie po 50 minut. Problem zaczął się w czwartym dniu, kiedy po wejściu na orbiego dopadł mnie silny ból w kolanach i brzuchu.
Każde ćwiczenia zaczyna się od rozgrzewki,a później następuje ćwiczenie dopasowane do stanu zdrowia i ..stanu przygotowania organizmu do wysiłku.Czyli należy zaczynać od podstaw i stopniowo zwiększać obciążenie.W skrócie zaczynasz od spaceru,później marszobieg,a później bieg.Podobnie z dystansem,zaczynasz krótko by dokłądać większe dystanse.Tak samo na siłowni.Powoli i odpowiednie ćwiczenia.
Arbuzik0 pisze:Wczoraj postanowiłam, że nie będę zwlekać z moim celem i znów poszłam na orbitrek. Przebywałam na nim tylko 40 minut bo znów pojawił się ten perfidny ból w kolanach
no właśnie,...po co ładować się w ponowne tego typu ćwiczenie,gdybyś podeptała na rowerze treningowym wysiłek ten sam bez takiego obciążenia kolan.
Chcąc schudnąć trzeba ćwiczyć też ogólno-rozwojowo,jest wiele takich ćwiczeń do których nie potrzeba przyrządów.
Arbuzik0 pisze:moim problemem są słodycze, od których jestem uzależniona
problem wygląda tak- chcesz schudnąć odstaw słodycze,poprawisz wszystkie parametry,w głowie też.
Wiek: 15
no tak...cóż,przechodzisz szybki kurs dojrzewania i chorowania ..i ...atrakcyjności.
dasz radę ,tylko musisz wszystko poukładać sobie w głowie .
Przecież żeby być zdrową musisz się dobrze odżywiać,a to znaczy zdrowo.Nie wszystkie słodycze są złe,znajdź dla siebie odpowiednie !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Aktywność”