CD a bieganie, dokuczajaca kolka , bolacy brzuch

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anormalnie
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 24 lip 2014, 13:12
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

CD a bieganie, dokuczajaca kolka , bolacy brzuch

Post autor: anormalnie » 24 lip 2014, 15:09

Hej,

Od siedmiu lat choruję na chorobę Leśniowskiego-Crohna, przy czym już od pięciu mam remisję. Moje objawy nigdy nie były wyjątkowo silne, jednak teraz w trakcie remisji, również nie czuję się całkiem dobrze, ale może to też przez to że prócz Crohna mam także refluks.

Ostatnio postanowiłam jednak, że warto zacząć uprawiać rekreacyjnie jakiś sport i postanowiłam biegać, szczególnie że zanim zaczęłam chorować miałam nawet do tego predyspozycje. Niestety mam pewien problem, który wydaje mi się nieco dziwny. Prawie od razu łapie mnie kolka, najpierw po jednej stronie, potem po drugiej, potem już bolą mnie obydwie, ale raczej na większym polu, jakby to już nie była zwykła kolka. Na końcu mojego 4,5 km biegu boli mnie już cały brzuch i czuje się trochę tak jak wtedy gdy miałam zaostrzenie. Nic nie zmienia to, że biegam interwałami, a wręcz mam wrażenie, że boli mnie bardziej jak idę niż jak biegnę. Nie jest to też sprawa oddechu, bo nie mam żadnych zakwasów (uczono mnie w szkole, że kolka bierze się od niedotlenienia i tak samo zakwasy). Gdy wracam do domu wszystko się uspokaja i czuję się jak gdyby nigdy nic.

Dziwne jest też to, że gdy biegam wieczorem to następnego dnia podczas zwykłego spaceru z psem mam kolkę, a nawet nie czuję się zmęczona (przecież tylko idę!). Nigdy wcześniej tak nie miałam.

No i stąd bierze się moje pytanie: czy ktoś może wie coś na temat związku CD z bieganiem, albo jakimś innym wysiłkiem fizycznym? Czy może nie powinno się za bardzo męczyć, a ja o tym nic do tej pory nie wiedziałam (co jest niewykluczone, skoro jestem blondynką;))? Albo ewentualnie moje bóle świadczą o jakimś nawrocie choroby? Normalnie jeśli już mnie coś boli to żołądek, a w tym przypadku to zdecydowanie coś innego.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2014, 18:25 przez anormalnie, łącznie zmieniany 1 raz.


Patrycja45
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2018, 16:55
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Re: CD a bieganie, dokuczajaca kolka , bolacy brzuch

Post autor: Patrycja45 » 29 wrz 2018, 17:33

Przy chorobach autoimmunologicznych niewskazane jest przesilanie, bo to zmusza organizm do wytwarzania przeciwciał. Trzeba oczywiście ćwiczyć, ale z rozsądkiem. Przy bólu brzucha, jelit, kolce, czy hemoroidach w trakcie ćwiczeń trzeba pić dużo wody, tak żeby odciążyć jelita. Ja też rzuciłam się z motyką na słońce i zaczęłam biegać za dużo jak na moje możliwości i do tego wszystkiego doszły hemoroidy :oops: Teraz już wiem i stosuję profilaktykę, zamiast później leczyć. Na tym blogu są sposoby jak zapobiegać hemoroidom. Wydaje mi się, że niestety nie każdy sport będzie dobry przy problemach z jelitami :smutny:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Aktywność”