Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

Powiadomienia i informacje o takich wydarzeniach jak:
Dni Edukacji NZJ i Światowe Dni NZJ oraz inne akcje i spotkania.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

Post autor: Baby » 18 mar 2016, 22:12

Szanowni Państwo,

Ponieważ objęliśmy patronatem organizowaną akcję chcemy do wszystkich naszych członków skierować kilka słów. Z racji naszych podstawowych chorób jakimi są wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna ufamy, że jesteście Państwo czujni i regularnie wykonujecie badania kontrolne z pobraniem wycinków histopatologicznych. W nieswoistych chorobach zapalnych jelita to bardzo ważne dlatego zapraszamy i zachęcamy do kontrolnych badań, które uchronią nas od niebezpiecznej choroby nowotworowej jelita o której napisany jest poniższy tekst.

Ten nowotwór nie ma prawa cię zaskoczyć

Przez wiele lat nie daje o sobie znać. Nie dokucza i wtedy jest zwykle jeszcze niegroźny. Z jednej strony usypia naszą czujność, bo nie daje się zauważyć. Z drugiej – jak mało który – pozostawia dużo czasu, by go odpowiednio wcześnie wykryć i skutecznie się go pozbyć.

Rak jelita grubego, bo o nim mowa, daje nam na wyproszenie – jeśliby chciał się u nas rozgościć – od 5 do 10 lat. Wystarczy tylko pamiętać o badaniach profilaktycznych, które są najbardziej skuteczną bronią w walce z tym nowotworem. Przypomina o tym Szpital Specjalistyczny Brzeziny, w którym leczy się pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza z chorobami nowotworowymi jelita grubego.

- Mówimy o tym przez cały rok, ale w marcu informacje na ten temat dominują na naszej stronie i profilu facebookowym, ponieważ marzec jest Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego – mówi Monika Trojanowska ze szpitala w Brzezinach. – Chcemy przekonać jak najwięcej osób, by pomyślały o badaniach profilaktycznych, chcemy przełamać przekonanie, że do lekarza, na badania idzie się dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Chcemy wszystkim przypomnieć, że na przykład wykonana odpowiednio wcześnie kolonoskopia, może uratować życie. I że nie jest to dziś badanie strasznie kłopotliwe, że warto się zmobilizować, nie odkładać decyzji.

Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego został ustanowiony przez Parlament Europejski. Ten nowotwór każdego roku rozpoznaje się u coraz większej liczby osób. To trzeci na świecie, a w Polsce drugi, najczęściej występujący nowotwór, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Każdego roku rak jelita grubego diagnozowany jest w naszym kraju u ponad 15 tysięcy osób, około 10 tysięcy osób umiera z powodu tej choroby.

Jednocześnie skuteczność leczenia raka jelita grubego w Polsce jest prawie dwa razy niższa niż w Europie. Między innymi dlatego, że rak jelita grubego jest u nas późno wykrywany, co ma związek z tym, że nie korzystamy z badań profilaktycznych, lekceważymy informacje na ten temat. W 60% przypadków chorzy trafiają do specjalisty w późnym stopniu zaawansowania choroby. Z tego powodu u wielu z nich niemożliwe jest skuteczne leczenie – przeżywalność w pierwszym stopniu zaawansowania wynosi bowiem 90%, spadając do zaledwie 5% w stopniu czwartym.

Badania profilaktyczne, które trzeba wykonać po ukończeniu 50. roku życia to test na krew utajoną w kale, a także – po konsultacji z lekarzem – kolonskopia. Jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu jelita grubego, badania należy zrobić po 40. roku życia. Jeśli podczas kolonoskopii zostaną wykryte jakieś nieduże zmiany w jelicie – na przykład niewielkie polipy – zostaną one od razu podczas tego badania usunięte. Wszystko trwa około godziny, a mamy spokój przez następnych 5-10 lat, nie dajemy szans rakowi jelita grubego na to, by był dla nas problemem. O dokładne informacje na temat badań profilaktycznych, o to, jak je wykonać, na czym polegają, gdzie można zrobić je bezpłatnie, zapytajmy lekarza pierwszego kontaktu.

Oprócz badań profilaktycznych należy prowadzić zdrowy tryb życia, eliminować czynniki ryzyka chorób nowotworowych jelita grubego. Należy unikać nadwagi, zdrowo się odżywiać, nie jeść w pośpiechu, unikać stresu, być aktywnym fizycznie, nie nadużywać alkoholu, rzucić lub ograniczyć palenie tytoniu. W przypadku konieczności leczenia choroby nowotworowej jelita grubego dobrze jest też wiedzieć, że można i trzeba leczyć się w wyspecjalizowanym szpitalu, szukać placówki, gwarantującej najwyższą skuteczność terapii.

Zrób sobie ankietę

• Czy dokuczają ci przewlekłe bóle brzucha?

• Czy zaobserwowałeś zmianę rytmu wypróżnień?

• Czy masz zaparcia?

• Czy zaobserwowałeś krwawienie z odbytu?

• Czy tracisz na wadze?

• Czy któryś z twoich bliskich chorował na raka jelita grubego?

Każdy z przytoczonych objawów może sygnalizować chorobę jelita grubego, kolonoskopia jest także wskazana wtedy, gdy ktoś w rodzinie chorował na raka jelita grubego.

Dlatego jeśli choć jedna z odpowiedzi na pytania w ankiecie jest twierdząca, poradź się lekarza. Zapytaj, czy nie powinieneś wykonać badania kolonoskopowego jelita grubego.

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś negatywnie po ukończeniu 50. roku życia wykonuj kolonoskopię profilaktycznie raz na 5-10 lat.

[center]Obrazek [/center]
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Wydarzenia”