L4 w szpitalu

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 02 kwie 2010, 21:39
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

L4 w szpitalu

Post autor: Missgrey » 14 maja 2010, 20:36

Jestem aktualnie na 3 p w MWSiA i w zaistniał tu następujący temat: w jakiej wysokości jest wypłacane szpitalne L4? Na chwilę bieżącą dysponujemy aż trzema wersjami: 100%, 80% i 70% i lekko od tego zgłupiałyśmy! Byłybyśmy baaardzo wdzięczne za kompetentną odpowiedź! :prosze:

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: L4 w szpitalu

Post autor: exa » 14 maja 2010, 20:53

chyba zwolnienie to zwolnienie i 80 %.....ale pewna nie jestem, tak mi się zawsze zdawało...
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

ESka

Re: L4 w szpitalu

Post autor: ESka » 14 maja 2010, 22:01

Potwierdzam zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Wysokość zasiłku
Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroba zawodowa lub też przypada na okres ciąży, a także jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).
źródło: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
Ostatnio zmieniony 15 maja 2010, 02:58 przez ESka, łącznie zmieniany 1 raz.

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: L4 w szpitalu

Post autor: exa » 14 maja 2010, 23:04

znaczy się zdawało;)
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: L4 w szpitalu

Post autor: ita71 » 14 maja 2010, 23:14

Odnośnie zwolnienia:
Po miesięcznym pobycie z dzieckiem w szpitalu,w ciągu 5 dni (od dnia wypisu)
dostarczono do ZUS zwolnienie wystawione przez szpital,jednak ZUS
przyznał chorobowe zmiejszone o 25% z powodu zbyt późnego dostarczenia
zwolnienia,czy miał do tego jakieś podstawy?
Nigdy nie mów nigdy...

ESka

Re: L4 w szpitalu

Post autor: ESka » 15 maja 2010, 03:33

ita71 pisze:Po miesięcznym pobycie z dzieckiem w szpitalu,w ciągu 5 dni (od dnia wypisu)
dostarczono do ZUS zwolnienie wystawione przez szpital,jednak ZUS
przyznał chorobowe zmiejszone o 25% z powodu zbyt późnego dostarczenia
zwolnienia,czy miał do tego jakieś podstawy?
Z tego co pamiętam (a mam nadzieję że dobrze pamiętam ;) ) istnieje obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Przy czym za datę otrzymania zaświadczenia uznaje się się datę jego wystawienia przez lekarza, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał zaświadczenie w terminie późniejszym. Dlatego wszystko zależny od tego kiedy to zaświadczenie zostało wystawione. Jeśli nie spełni się tego warunku (dostarczenie w ciągu 7 dni od wystawienia lub nie udowodni się, że otrzymało się zaświadczenie później) ZUS ma prawo obniżyć świadczenie o 25%.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:54
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: L4 w szpitalu

Post autor: Linda123 » 15 maja 2010, 08:54

Kochani jeżeli chodzi o wypłate wynagrodzenia za chorobę nie ważne czy w szypitalu czy nie zawsze będzie to 80 % średniej wynagrodzenia wyliczonej z 12-stu miesięcy. Są wyjątki np. ciaże gdzie jest 100%. Jeżeli dana osoba chorowała w roku kalendarzowym więcej niż 33 dni, przechodzi na tzw. zasiłek chorobowy. I tu się sprawa zaczyna zmieniac, bo jeżeli jesteśmy na zasiłku w szypiatu i nie w ciąży to przysługuje nam 70% wynagrodzenia liczonego jak wyżej.
25% odejmuje sie, za nieterminowe dostarczenie zwolnienia tz. powyżej 7 dni, tak jak gelnialnie wyjaśniła Eska.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

ESka

Re: L4 w szpitalu

Post autor: ESka » 15 maja 2010, 09:03

A no tak bo przecież jest różnica między zasiłkiem chorobowym, a wynagrodzeniem chorobowym. Przy wynagrodzeniu chorobowym za szpital nie pomniejsza się. W przypadku wynagrodzenia stosowane jest 80% i w wymienionych przypadkach 100% ( teraz jestem mądra bo doczytałam :P ) Dobrze, że Linda czuwała bo zrobiło się niezłe zamieszanie :)

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 02 kwie 2010, 21:39
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: L4 w szpitalu

Post autor: Missgrey » 16 maja 2010, 09:44

Dzięki wielkie za odpowiedzi, aczkolwiek nie ucieszył mnie taki stan rzeczy, no ale z ZUS się przecież nie dyskutuje!

Garek
Początkujący ✽✽
Posty: 301
Rejestracja: 18 mar 2010, 15:36
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: L4 w szpitalu

Post autor: Garek » 22 wrz 2010, 11:07

MAm pytanko po 33 dniach choroby ile wypłacaja tego zasiłku 80 % czy 100 % ??
Grzegorz

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:54
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: L4 w szpitalu

Post autor: Linda123 » 22 wrz 2010, 12:49

80% a zwolnienia szpitalne 70%. A 100% w przypadku wypadku przy pracy, ciąży, chorób zawawodwych.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”