Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 06 wrz 2009, 16:35

Witam wszystkich:-)

Proszę o radę, zdiagnozowano u mnie CU kilka dni temu, moje problemy zaczęły się jednak wcześniej już w trakcie studiów pracowałem na pół etatu w sklepie i w sumie nadal pracuje, jednak z racji, że przez ostatnie 12 miesięcy ponad 4 byłem na zwolnieniu lekarskim mój pracodawca chce mnie zwolnić tzn daje mi wybór albo wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron albo zwolnienie z pracy....co powinienem wybrać zważywszy na fakt, że poszukuje nowej pracy po studiach mam jednak kłopoty z jej znalezieniem i będę zmuszony zarejestrować się w UP żeby mieć ubezpieczenie....czy jeśli sam odejdę z pracy to Urząd Pracy będzie miał jakieś ale do mnie, nie będę mógł się zarejestrować itp. z drugiej jednak strony szukając nowej pracy na rozmowach kwalifikacyjnych lepiej będzie wyglądało że sam odszedłem a nie że zostałem zwolniony......proszę o radę może ktoś był w podobnej sytuacji, że choroba spowodowała utratę pracy:-(z góry dziękuję i pozdrawiam
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: exa » 06 wrz 2009, 17:08

Jaras pisze:mój pracodawca chce mnie zwolnić tzn daje mi wybór albo wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron albo zwolnienie z pracy...
jaka ta umowa? na czas określony czy na czas nieokreślony?
kiedy miałeś ostatnie zwolnienie?
pewnie jakiś specjalista się wypowie, ale póki co może te linki coś ci nieco rozjaśnią:
http://prawo.money.pl/porady-prawne/por ... 90897.html
http://www.pracaizdrowie.com.pl/content/view/290/3/
http://www.grupy.egospodarka.pl/zwolnie ... 144,8.html
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 06 wrz 2009, 17:23

umowę mam na okres 2 lat kończy mi się w styczniu 2010 roku na zwolnieniu byłem od września do grudnia 2008 i teraz cały sierpień, na wrzesień pracodawca rozpisał mi cały urlop jaki miałem i pod koniec miesiąca mam się zgłosić albo podpisać porozumienie stron albo odebrać wypowiedzenie.......może do tego czasu uda mi się znaleźć jakąś nową pracę ale już pracodawcy na rozmowach się pytają czemu odchodzę ze sklepu, a nie wiem czy lepiej ukrywać fakt, że mam CU czy mówić o tym na rozmowach, lekarz powiedział, że chorobę mam zostawić dla siebie i chyba miał rację bo kto będzie chciał zatrudnić młodego człowieka z przewlekłą chorobą:-(
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: exa » 06 wrz 2009, 17:28

czy zamiast wypowiedzenia lub porozumienia, nie lepiej byłoby posiedzieć ten czas do końca umowy na zwolnieniu lekarskim?
czemu praca w sklepie? piszesz, ze jesteś po studiach, dlaczego nie szukasz innej pracy, np w domu...mobilnej, o nieregulowanym czasie....

sorki, już doczytałam w powitalnym wątku...

[ Dodano: 06-09-2009 ]
już doczytałam...

po pierwsze, jak poczytałeś forum - nigdy nie jest tak źle by nie mogło być gorzej- ale! zawsze może być lepiej.. :wink:
cu to nie koniec świata i znalezienie pracy też nie jest czymś szczególnym..
nie powinieneś rezygnować z tego co w życiu chciałbyś robić...najpierw jednak jedno - najważniejsze - ustabilizuj swój stan - dlatego jak pisałam, może lepiej pociągnąć na zwolnieniu tak długo jak się da....i nie wchodzić w żadne układy z tym pracodawcą...
ten czas można dobrze wykorzystać...na dogadanie się ze sobą, by inaczej spojrzeć na swoje możliwości i do nich dostosować swoje plany, na rozglądanie się za nową pracą, ale zgodnie z twoimi zainteresowaniami....to też element, który pomaga uporać się z chorobą - zaczynasz żyć i powoli schodzi ona na dalszy plan...

nie wiem dlaczego zgodziłeś się na rozpisanie urlopu...
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Natalka » 06 wrz 2009, 19:05

Jaras pisze:pracodawcy na rozmowach się pytają czemu odchodzę ze sklepu, a nie wiem czy lepiej ukrywać fakt, że mam CU czy mówić o tym na rozmowach
nie musisz nic mówić o swojej chorobie, a na takie pytanie możesz odpowiedzieć, że zmieniasz pracę, bo szukasz czegoś bardziej ambitnego i rozwojowego niż ta praca.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:54
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Linda123 » 06 wrz 2009, 19:10

Jeżeli pracodawca chce Cie zwolnic, to zapewnie masz w umowie o pracę klauzule o dwutygodniowym wypowiedzeniu. Jeżeli nie masz takiej klauzuli pracodawca może Cie zwolnic tylko za porozumieniem stron.
Ja bym wybrała porozumienie stron z terminem np. dwu miesięcznym albo i dluższym bez świadczenia pracy. Nie wiem na ile z Twoim pracodawcą da się negocjowac te warunki. Warto by było porozmawiac na ten tamat.
Jeżeli to nie w chodzi w gre to mniej też miec na uwadze, ze jeżeli zgodzisz sie na wypowiedzenie umowy przez pracodawcę będziesz miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych a to też jest ważne, w razie gdybyś nie mógł przez dłuższy okres znaleśc pracy.
Jeżeli się źle czujesz to narazie sobie odpóśc ten temat i idz na zwolnienie lekarskie. Dojdź do siebie, żebys miał sily na szukanie nowej pracy. Ja tak zrobiłam i to chyba było najlepsze wyjście z sytuacji. Powodzenia
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 06 wrz 2009, 20:50

zasiłek mi się nie należy bo pracuje na pół etatu:-( czuje się już coraz lepiej i nawet wróciłbym do sklepu ale ze względu na fakt, że oprócz CU mam też zdiagnozowane Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa muszę odpuścić sobie stojącą pracę tym bardziej, że do sklepu chodziłem tylko w weekendy i to po 12 godzin:-( jeszcze mam trochę czasu więc przemyśle wszystko i podejmę decyzję, a może do tego czasu znajdę pracę, w sumie mam rozmowę we wtorek więc trzymcie kciuki:) dziękuję bardzo za porady .......pozdrawia
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 13 wrz 2009, 22:30

chorobę kręgosłupa zdiagnozowano kilka miesięcy temu jak przyjmowałem się do pracy w sklepie nie miałem praktycznie żadnych dolegliwości, dlatego na badaniach wstępnych nic lekarzowi nie mówiłem, CU zdiagnozowano kilka dni temu ale faktycznie problemy pojawiły się praktycznie w czasie problemów z kręgosłupem.......piszesz, że jeśli coś się zmieniło w moim zdrowiu na tyle, że nie mogę pracować dłużej na tym stanowisku co pracuje to pracodawca musi przenieść mnie na inne stanowisko, a co w sytuacji jeśli nie ma możliwości pracy na innym stanowisku, mój pracodawca to firma z siedzibą w Gdańsku a ja pracuje w sklepie w Poznaniu i raczej nie ma możliwości żeby przejść na inne stanowisko:( pomyśle jednak o tym żeby iść do lekarza zakładowego i rozłożyć te godziny ale póki co mam rozpisany urlop na cały wrzesień i intensywnie szukam pracy może się uda znaleźć do końca urlopu coś nowego, w końcu po studiach mam większe możliwości choć łatwo nie jest z pracą:-(dziękuję bardzo za poradę...pozdrawiam

[ Dodano: 13-09-2009 ]
na rehabilitacji teraz nie jestem bo jak już pisałem dostałem zaostrzenia i wskoczyłem na sterydy i lekarz narazie kazał zaprzestać ćwiczeń, ale za 2 dni mam wizytę u reumatologa czuje się już o wiele lepiej więc pewnie już powoli basenik i ćwiczenia zacznę:-)
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: leila » 13 wrz 2009, 23:57

ja wole za porozumieniem stron ale to kwestia kazdego osobno
a w up nie ma znaczenia czy pracownik sam sie zwolnił czy go zwolniono
czasami pracodawca tak woli niz płacic za okres wypowiedzenia
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 14 wrz 2009, 09:52

Faktycznie teraz jak się wszystkiego dowiaduje to zrobiłem błąd idąc na urlop:-(pracuje dokładnie dla ETOS S.A. w salonie DIVERSE, nie podpisywałem nic odnośnie dyskryminacji czy nietolerancji:-( skoro pisze Pani że mam takie prawo to faktycznie jeśli nie znajdę nowej pracy (lepiej płatnej bo za pensję w sklepie bez pomocy rodziców nawet by mi na leczenie i lekarzy nie starczyło) to będę próbował tak jak Pani radzi załatwiać przeniesienie na inne stanowisko... mam nadzieje, że coś się uda załatwić bo już brak mi sił na moją sytuację, w jakiej się znalazłem :-( nie dość, że problemy z chorobą a nawet dwiema jednostkami chorobowymi to jeszcze z pracą i pieniędzmi:( jeszcze raz dziękuję za wsparcie i pomoc
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: exa » 14 wrz 2009, 20:28

na zwolnienie.....nie ma co się zastanawiać....
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 15 wrz 2009, 12:26

tak w umowie jest klauzula o dwutygodniowym okresie rozwiązania umowy, podjąłem już decyzję i odchodzę z tej pracy, pracodawca nie ma możliwości przenisienia mnie na inne stanowisko bowiem tylko stanowisko sprzedawcy wchodzi w gre, siedziba firmy jest w Gdansku wiec musialbym sie przeniesc do Gdanska jesli znalazlo by sie miejsce w centrali a tak daleko nie wywedruje:-( zasilek nie nalezy mi sie z racji tego ze pracuje na pol etatu:-( z tych wszystkich nerwow dostalem chyba zaostrzenia:( musze wszystko na spokojnie uporzadkowac i spokojnie szukac nowej lepszej pracy......pozdrawiam
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: exa » 15 wrz 2009, 12:48

Jaras pisze:( z tych wszystkich nerwow dostalem chyba zaostrzenia
nie mam pojęcia, przy tym wszystkim co opisujesz, czemu nie idziesz po prostu na zwolnienie.......
ZUS sprawdza teraz, ale chłopak jest ewidentnie chory.....bez paranoi....tym bardziej, że nie przysługuje zasiłek.....
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 15 wrz 2009, 13:05

bylem na zwolnieniu caly sierpien, wrzesien dostalem swoj caly urlop do wykorzystania i nie ide do pracy wogole a nie chce wracac do tej pracy, ze wzgledu na problem z kregoslupem gdyby moim problemem byly tylko jelita to bym wrocil ale chodzi glownie o kregoslup bo lekarz nie karze tylko godzin na stojaco:-(na zwolnieniu tez nie chce siedziec bo widze po sobie im wiecej siedze w domu i mysle tym gorzej dla mnie musze zaczac cos robic, zeby przestac myslec, tylko z drugiej strony jak nie znajde nowej pracy do konca miesiaca to nie mam za co zyc tylko pozostaje pomoc rodzicow a nie po to skonczylem studia zeby patrzec ciagle na nich, i tu jeszcze moje pytanie czy jesli nie znajde pracy do konca misiaca pojde zarejestrowac sie na bezrobocie to czy moge sie starac o jakies swiadczenia z tytulu choroby??? jakis zasilek, obecnie jestem w trakcie skladania wniosku o orzeczeniu o niepelnosprawnosci tak jak mi niektorzy polecili i lekarz rowniez to polecil....
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

Awatar użytkownika
Jaras
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:20
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Kontakt:

Re: Odejść samemu z pracy czy zostać zwolnionym???

Post autor: Jaras » 15 wrz 2009, 17:16

dziekuje bardzo za slowa otuchy:)tak wyszlo ze na glowe mi sie zwalilo od razu wszystko ale co nas nie zabije to nas wzmocni wiec trzeba walczyc do konca:-)wierze ze uda mi sie znalezc prace i dam rade jakos.....pozdrawiam
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.......

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”