Gdy tracimy pracę ...

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: obyty.z.cu » 27 paź 2011, 19:00

mam pytanie do aktualnych "personalnych" czy kadrowych,albo znawców tematyki.
Kodeks Pracy
Rozdział II
Umowa o pracę
Oddział 3
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest

uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

§ 11. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres

zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach

określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy
pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio

zatrudniającego tego pracownika.
Dawno się tym tematem nie zajmowałem,czytam ten rozdział i tak do końca nie rozumiem.
Te 3 lata stażu pracy liczy się u aktualnego pracodawcy,czy stażu pracy wogóle ?
Jak się ma wogóle przepracowany okres pracy w życiu do tych okresów wypowiedzeń?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: obyty.z.cu » 28 paź 2011, 15:41

dzięki...
tutaj widać,że jednak najlepiej samemu być pracodawcą :roll:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Dżordż » 26 lis 2012, 19:37

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale jestem w następującej sytuacji: mam umowę na czas określony do końca listopada 2012, pracodawca chce mi po tym okresie na 3 tygodnie dać umowę o dzieło albo zlecenie z odprowadzeniem wszystkich składek. Mam orzeczenie o niepełnosprawności całkowitej - jestem na rencie socjalnej. Fakt nie przedstawiałem tego pracodawcy. Czy mogę teraz przedstawić, żeby dostać dodatkowe 10 dni urlopu czy trzeba było to przedstawić na początku jak podejmowałem pracę?

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Dżordż » 26 lis 2012, 21:36

Dzięki pawelhks tak taż zrobię, chociaż w tej branży raczej krzywo się patrzy na chorych :mad:

Tzn chce mi dać tą śmieciową na 3 tygodnie bo tylko tyle będę potrzebny albo dłużej. A jak okaże orzeczenie to dostanę te urlopy bodajże 10 dni w skali roku czy liczy sie od kiedy pokaże orzeczenie . Jestem zatrudniony tu od kwietnia taka praca że sezonowo zakład funkcjonuje.

Anne chce dać śmieciową bo tak drugą musiałby dać na czas nieokreślony

pawelhks a pracodawca zyskałby tylko na moim zatrudnieniu czy też i innych pracowników bo wiem że zatrudnia parę osób i jedna też jest niepełnosprawna :wink:
Ostatnio zmieniony 27 lis 2012, 09:25 przez Dżordż, łącznie zmieniany 3 razy.

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Anne » 27 lis 2012, 00:30

Pytanie tylko dlaczego pracodawca chce zamienić umowę o pracę na umowę śmieciową... Ja takim gadom nie wierzę. Ale trzymam kciuki za utrzymanie pracy.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Anne » 27 lis 2012, 17:15

Chce dać śmieciówkę na 3 tyg więc raczej chodzi aby przerwać ciągłość pracy. Ale w razie czego każdy Sąd pracy to uwali, bo to ewidentne ominięcie prawa. Powalcz o umowę o pracę, a jeśli uprze się przy tych 3 tyg, to zlecenie, ale z odprowadzeniem wszelkich składek. A jak coś to dawaj na priv, pomyślimy co z tym zrobić.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Dżordż » 27 lis 2012, 18:51

Chce dać śmieciówkę na 3 tygodnie i tyle potem zakład nie będzie szedł i trzeba zgłosić się na wiosnę jak ruszy. A tą śmieciówkę chyba dlatego ,że nie może dać kolejnej na czas określony, bo druga musiała by być na czas niekreślony

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Mamcia » 27 lis 2012, 20:27

To nie takie proste - składki na PFRON płacą tylko ci, którzy zatrudniają powyżej 25 pracowników i liczone są tak
"Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Dlatego do obliczenia wpłat na PFRON w danym okresie przyjmuje się ww. kwotę".
Natomiast dofinansowanie do zatrudnienia tylko wtedy gdy spełniony jest warunek zachęty o czym piszemy w najnowszym kwartalniku.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Dżordż » 27 lis 2012, 21:32

Mamcia pisze: Natomiast dofinansowanie do zatrudnienia tylko wtedy gdy spełniony jest warunek zachęty o czym piszemy w najnowszym kwartalniku.
Chętnie poczytam jak ukaże się kwartalnik
Jak myślicie nawet jak pod koniec umowy zgłoszę niepełnosprawność ( 2 stopień) to będę miał prawo do tych 10 dni urlopu?

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: kasinp » 28 lis 2012, 11:14

Dżordż, prawo do dodatkowych 10 dni urlopu z tyt. niepełnosprawności pracownik uzyskuje po roku od daty złożenia orzeczenia o niepełnosprawności u pracodawcy .

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: mgiełkaa » 28 lis 2012, 14:09

Teoretycznie tak, moja umowa o pracę została podpisana w kwietniu 2012, od maja do października byłam na zwolnieniu lekarskim, a w październiku rozwiązałam umowę o pracę za porozumieniem stron. Wcześniej tj. przed zawarciem umowy o pracę wykonywałam umowę zlecenie u tego samego pracodawcy (od października 2011 do marca 2012).
Pracodawca dowiedział się, że mam orzeczenie i od razu zaproponował umowę o pracę. Niestety tak niefortunnie złożyło się, że od razu wypadłam na zwolnienie.
Wypłacono mi wszystko co należy, łącznie z dodatkowym urlopem 10 dni z tytułu niepełnosprawności, oczywiście proporcjonalnie do etatu 5/8.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: Dżordż » 28 lis 2012, 18:00

kasinp to prawo nabywa się po roku ale od daty orzeczenia data złożenia nie ma chyba znaczenia: http://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy ... wnika.html
Nie wiem, czy orzeczenie z zusu też jest w tym wypadku ważne? To ostanie mam od marca 2012, ale wcześniejsze mi się skończyło bodajże w listopadzie 2011. Czyli prawo do dodatkowego urlopu nabędę w marcu 2013, czy się mylę?

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: kasinp » 30 lis 2012, 12:54

Mnie powiedziano , że od daty złożenia u pracodawcy . To wydaje mi sie logiczne . Przykład: otrzymujesz orzeczenie o niepełnosprawności np: 01/01/2012 a do pracodawcy zanosisz je 02/01/2013 i co ? od razu pracodawca ma ci dac 10 dni urlopu ?? przeciez wcześniej nie miał o tym pojęcia . Takie informacje dostałam od mamy która pracuje w zakładzie pracy chronionej , również poinformowano mnie w moim zakładzie pracy , gdzie złożylam w czerwcu moje orzeczenie , ze otrzymam dodatkowy urlop w czerwcu 2013 r. Pytała również o interpretację przepisu w kilku innych zakladach pracy i powiedzieli jednym chórem ze od daty złożenia w pracy

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: kasia38 » 19 lut 2013, 23:35

Poszłam dziś do pracy po 3 tygodniach zwolnienia i na dzień dobry otrzymałam "świetną" propozycje, bu rozwiązać mowę o pracę i zastąpić ją umową - zlecenie, bo nie będzie mi płacone za zwolnienia tylko za pracę. Żadnych konkretów, mam przemyśleć, do jutra a potem ustali się warunki.
Pracuję tam 4 lata więc mam 3 msc wypowiedzenia, ale mam wrażenie, że będzie nacisk by rozwiązać umowę już z 1 marca. Nie pójdę na to, chyba nie zmusi mnie by zrzec się 3 msc wypowiedzenia, tym bardziej, że za tą u-z to chyba podziękuje bo to będą pewnie grosze i i za chwilę papa.
Czy po rozwiązaniu umowy o pracę jest szansa, że zus wypłaci mi chorobowe w razie zwolnienia jak mam rentę na czas określony?
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdy tracimy pracę ...

Post autor: mgiełkaa » 20 lut 2013, 01:56

Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się, że takie działanie nie jest zgodne z prawem pracy przynajmniej jeżeli dotyczyć to będzie tego samego stanowiska u tego samego pracodawcy (nazwy firmy)chyba, że każde przepisy można obejść.
Nie chcę namawiać Cię do złego ale jestem cięta na tego rodzaju praktyki w stosunku do pracownika i gdyby na mnie trafiło to poszłabym właśnie na zwolnienie lekarskie i tyle by mnie widzieli. Przerabiałam podobny temat (odwrotna kolej rzeczy) i akurat był to uczciwy pracodawca, fakt faktem mój stan zdrowia nie pozwalał mi wówczas na pracę, byłam na zwolnieniu 5 m-cy pobierając równolegle rentę okresową. Pracodawca ten nie chciał mnie zwalniać, sama rozwiązałam umowę za porozumieniem stron. Ekwiwalent za urlop również został mi wypłacony. Nie daj się więc wyrolować.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”