Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ESka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: ESka » 17 maja 2010, 19:11

Keymaker_2005 pisze:Jak dla mnie, to ja się kwalifikuje na rejestrację jako osoba poszukująca pracy.
Tak możesz zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy.

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Posty: 113
Rejestracja: 16 lip 2007, 00:27
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Keymaker_2005 » 18 maja 2010, 00:02

I jako osoba poszukująca pracy, będąca na rencie i dorabiająca pracując na umowę o zlecenie, starać się o dofinansowanie na własną firmę ? :)

ESka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: ESka » 18 maja 2010, 15:19

Keymaker_2005 pisze:I jako osoba poszukująca pracy, będąca na rencie i dorabiająca pracując na umowę o zlecenie, starać się o dofinansowanie na własną firmę ?
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może jednorazowo otrzymać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na:
1) podjęcie po raz pierwszy działalności:
a) gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
b) rolniczej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w tym polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, bez względu na formę prawną jej prowadzenia,
2) wniesienie po raz pierwszy wkładu do spółdzielni socjalnej,
3) ponowne podjęcie działalności, o której mowa w pkt 1, jeżeli zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy upłynęło co najmniej 12 miesięcy od zaprzestania prowadzenia tej działalności.
Źródło: http://www.pup.katowice.pl/index.php?go=niep_fp
Moje wątpliwości wzbudziło określenie niepozostająca w zatrudnieniu. Zaczęłam się zastanawiać jak to się ma do Twojej pracy na umowę zlecenie. Poszukałam w Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy, że zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Dlatego uważam, że możesz ubiegać się o przyznanie środków z PFRON. Nie jestem jednak na 100% pewna więc może lepiej zadzwoń lub idź do PUP i dowiedz się czy rzeczywiście tak jest. Potem możesz napisać może komuś się to jeszcze przyda. Wydaje to się być zbyt piękne żeby było prawdziwe ;)

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Posty: 113
Rejestracja: 16 lip 2007, 00:27
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Keymaker_2005 » 18 maja 2010, 23:43

A czy jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, otworzę własną działalność gospodarczą i dostanę dofinansowanie, to czy mogę sobie dorabiać pracując na umowę o pracę ?

ESka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: ESka » 19 maja 2010, 15:20

Wiem, że w przypadku dotacji z Funduszu Pracy nie można podjąć zatrudnienia w formie umowy o pracę przez 12 miesięcy. Jeżeli podejmie się pracę w ciągu tych 12 miesięcy trzeba zwrócić dotację. Przypuszczam, że w przypadku środków z PFRON również tylko, że przez okres 24 miesięcy. Natomiast są to tylko moje przypuszczenia, aby się dowiedzieć na 100% musisz zadzwonić lub iść do PUP. Przykro mi, ale mało wiem o dotacjach dla osób niepełnosprawnych, lepiej orientuję się w przypadku dotacji z PUP.
Jak sam widzisz magdalene, myśli inaczej, a ja inaczej (która z nas ma rację nie wiem) więc musisz sam się dowiedzieć u bardziej kompetentnych osób lub poszukać w regulaminie być może tam pisze. Może później postaram się tego jeszcze poszukać.

ESka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: ESka » 19 maja 2010, 16:44

magdalene pisze:No aleeee.... miedzy umową o pracę a umową zlecenie jest spora różnica...
Różnicę miedzy tymi umowami na prawdę znam, ale Keymaker_2005, pytał o umowę o pracę
Keymaker_2005 pisze: czy jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, otworzę własną działalność gospodarczą i dostanę dofinansowanie, to czy mogę sobie dorabiać pracując na umowę o pracę ?
Poza tym nie sprzeczam się o to, czy można, czy nie tak jak napisałam najlepiej żeby dowiedział się u źródła. Wiem jak jest przy dotacji z FP i troszkę nie rozumiem czemu osoby niepełnosprawne miałby mieć taki przywilej. Ale jak wiadomo prawo nie zawsze jest sprawiedliwe więc być może i mają. Faktem jest, że o dofinansowaniu z FP informację tą sprawdziłam przed chwilą w internecie natomiast dla osób niepełnosprawnych nie potrafię odnaleźć.

ESka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: ESka » 19 maja 2010, 19:08

magdalene pisze:Hmmmm.... wydaje mi sie, ze gdybym nie mogla podjac innej pracy to by mi ktos o tym poiwedzial albo napisal w umowie...
Taż mi się tak wydaje, a skoro nie zostałaś poinformowana i nie ma o tym nic w umowie pewnie można podjąć inną pracę. W końcu są znaczne różnice miedzy środkami z PFRON a Funduszu Pracy. Co do umowy zlecenie to raczej na pewno można dorabiać :)

Olimpijka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Olimpijka » 28 sty 2011, 15:16

Jakoś w zeszłym tygodniu wyczytałam w Gazecie Prawnej (teraz oczywiście nie mogę tego znaleźć), że od czerwca 2011 obniży się zwrot kosztów składek na ubezpieczenia społeczne dla osób z lekkim i z umiarkowanym stopniem (mających działalność gosp.). Teraz wszyscy dostają 100% zwrotu, a od czerwca ci z umiarkowanym będą dostawać 50%, a z lekkim 30%. Tylko mając znaczny stopień będzie 100% zwrotu. Super :neutral:
To samo jest z doplata do wynagrodzen, zmieniaja sie stawki. Nasz rzad jest wspanialy, wszedzie zmiany i to negatywne :evil: :neutral:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: obyty.z.cu » 16 cze 2011, 17:39

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/8 ... 16.06.2011 http://www.pfron.org.pl/portal/pl/47/11 ... eczne.html
Nowe zasady refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
Autor: oprac. Natalia Łyczko, Źródło: www.pfron.org.pl
1 czerwca br. uległy zmianie wysokości wypłat refundacji składek na ubezpieczenia społeczne dla osób z niepełnosprawnością, które prowadzą własną działalność gospodarczą - przypomina Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”