WZJG a własna działalność

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Harry
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:52
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

WZJG a własna działalność

Post autor: Harry » 12 mar 2018, 21:10

Witam,

Niedługo pojawi się przede mną wybór pozostania na umowie o pracę a przejściu na własną działalność. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności i wiem, że w przypadku działalności mogę starać się o dofinansowanie do składek z PFRON-u. Na UOP mam natomiast 7-godzinny dzień pracy oraz dodatkowe 10 dni urlopu.

Jednak zastanawia mnie inna kwestia. Będąc na umowie b2b kiedy nie pracuję to również nie zarabiam. Wprawdzie w ciągu 8 lat mojej choroby w szpitalu byłem tylko 2 razy, jednak nigdy nie wiadomo jak będzie w przyszłości. Jak wygląda sprawa w przypadku własnej działalności? Czy jestem w stanie jakoś się zabezpieczyć w inny sposób niż chorobowe lub ewentualne śmiesznie niskie ubezpieczenie. Czy chorobowe będzie działać tak samo jak w przypadku UOP?
Czuję pustkę w środku

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Orzelek » 18 mar 2018, 00:42

Na początku dodam, że nie jestem pewien na 100% co do trafności informacji, które podam. Powodem jest to, że każda działalność jest inna.

Wszystko zależy od tego jak są zredagowane postanowienia umowy na podstawie której prowadzisz działalność (dalej jako DG) . Co do zasady to prawda, że nie pracujesz - nie zarabiasz. Jak jesteś chory, to pobierasz zasiłek chorobowy. Do tego potrzebne jest ubezpieczenie chorobowe, które co prawda jest dobrowolne ( przy etacie jest obowiązkowe), ale przy naszych chorobach lepiej je mieć . Przy DG są jakieś okresy wyczekiwania, ale o to lepiej pytać osób, które lepiej znają temat.

Jest jeszcze kwestia urlopu, którego na DG de facto nie ma. Jeśli DG to typowe samozatrudnienie (tj. usługi dla jednego zleceniodawcy), to można w umowie wpisać, że strony uzgadniają iż zleceniobiorca ma prawo do iluś dni płatnej przerwy w wykonywaniu czynności. Tyle, że może to podpadać pod stosunek pracy i lepiej, żeby skonsultować to z prawnikiem.

Jeśli rozpoczyna się DG jako samozatrudnienie, to nie można skorzystać od razu z opodatkowania podatkiem liniowym i "ulgowego" ZUSu.

Od kwietnia ma obowiązywać nowa ulga dla nowych firm. Pierwsze pół roku bez składek ZUSowskich, potem 2 lata ZUSu ulgowego. Ta ulga nie obejmuje składek na NFZ.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Tubisia » 18 mar 2018, 12:02

Dodam jeszcze, że składki w DG MUSISZ opłacać terminowo, bez żadnej zwłoki inaczej nie dostaniesz wynagrodzenia za L4.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: obyty.z.cu » 18 mar 2018, 13:16

a ja dodam, że warto też sprawdzić jak to jest, kiedy "chce" się przejść na rentę .
Bo idąc z pozycji pracownika, to kiedyś była duża różnica na plus między naliczaniem jej, a osoby przechodzącej z działalności swojej.
No i okresy przejściowe.
Przy naszych chorobach trzeba sie i z tym liczyć, ja na rencie wylądowałem wbrew sobie.
Tak więc warto i to sprawdzić.
U mnie byłaby to naprawdę duża różnica ;)
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Orzelek » 18 mar 2018, 14:49

Tubisia pisze:
18 mar 2018, 12:02
Dodam jeszcze, że składki w DG MUSISZ opłacać terminowo, bez żadnej zwłoki inaczej nie dostaniesz wynagrodzenia za L4.
:tak:

Dodam, że od tego roku składki opłaca się jednym przelewem na jeden dedykowany rachunek w ZUS. W razie niedopłaty wszystkich składek w całości są one rozliczane proporcjonalnie między poszczególne ich rodzaje . Wówczas może powstać niedopłata zarówno w ubezpieczeniu chorobowym jak i ubezpieczeniu zdrowotnym. Tym samym można się pozbawić ich obu. Problem ten został opisany niedawno w Dzienniku Gazecie Prawnej. Dziennikarze czekają na odpowiedź ZUSu i NFZu.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Tubisia » 18 mar 2018, 15:13

Można też dostać z ZUsu potwierdzenie o niezaleganiu ze składkami i ...zalegać nimi mimo to.. moja lekarka tak miała... oczywiście to jej wina, a nie urzędnika, który wydał pismo :doh:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Baby » 18 mar 2018, 19:50

Temat ciekawy. Jeśli będziecie wiedzieli coś więcej dajcie znać. Z tego co wiem koledzy mojego męża są zatrudnieni na umowę B2B i mają w umowie zaznaczone 26 dni urlopu i jest dobra wola pracodawcy.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Tubisia » 18 mar 2018, 20:16

Baby, ale umowy B2B są troszkę inaczej sformułowane niż tradycyjna DG.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Harry
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:52
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Harry » 18 mar 2018, 23:57

Pisząc temat miałem na myśli bardziej umowę b2b. Zdaję sobie sprawę jak to wygląda dodam jeszcze jedną kwestię - przechodząc z UoP na b2b u tego samego pracodawcy traci się prawdo do niższego ZUS-u oraz nie można przejść o razu na podatek liniowy. Na podatek liniowy przejść można dopiero z początkiem nowego roku. Co do rent - nie interesowałem się tym.

Co do samego chorobowego, poniżej moje wyliczenia:

Chorobowe zaczyna "działać" dopiero jeśli będzie płacić się 90 dni bez przerwy. Każdy dzień opóźnienia skutkuje zerowaniem licznika i tracimy prawo do zasiłku. Będąc na zasiłku jesteśmy zwolnieni z płacenia składek za ten okres.

W przypadku "dużego" ZUS-u opłacajamy składki społeczne od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w 2018r. Wynagrodzenie to wynosi 4 443,00 zł. Składka chorobowa to 2,45% podstawy wymiaru. Czyli wysokość składki wynosi = 4 443,00 * 60% * 2,45% = 2665,8 * 2,45% 65,31zł. Oczywiście podstawę można zwiększyć, ale tylko maksymalnie do 250% średniego wynagrodzenia. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że wzrastają wtedy wszystkie składki dlatego większość przedsiębiorców wybiera najmniejszą podstawę.

Na podstawie:
http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczen ... arcza.html

Kod: Zaznacz cały

Podstawę wymiaru zasiłków dla osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za przychód przyjmuje się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tej podstawy.
Czyli (w uproszczeniu) [2665,8 - (2665,8 * 13,71%)] * 12 miesięcy : 12 miesięcy = 2300,31zł

I teraz kwota zasiłku będzie dodatkowo pomniejszona o pewną wartość. Otrzymamy:
- 100% - jeśli jesteśmy np. w ciąży
- 70% - będąc w szpitalu
- 80% - w pozostałych przypadkach (zwykła choroba)

Kwotę dzielimy jeszcze przez liczbę dni w miesiącu kiedy jesteśmy na chorobowym i otrzymujemy dzienną stawkę. Zakładając pobyt w szpitalu oraz że miesiąc ma 30 dni:
2300,31zł * 70% : 30 dni = 53,67zł

Zakładając, że pobyt trwał 5 dni otrzymamy:
53,67zł * 5 = 268,37zł

Wniosek jest chyba taki, że na własnej działalności nie opłaca się przebywać w szpitalu. Oczywiście mogłem tu popełnić jakieś błędy i jest dużo uproszczeń, ale mniej więcej chyba tak to wszystko działa.
Czuję pustkę w środku

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: WZJG a własna działalność

Post autor: Orzelek » 26 mar 2018, 19:22

Korzystając z okazji zapytam na czym polega wspominana tu umowa B2B (rozumiem, to od skrót Business to Business) czy umowa o współpracę? Czy to jest w ramach działalności gospodarczej (tzn. rejestracja w CEIDG) czy jest to w ramach umowy zlecenie ?
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”