Płaca minimalna

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rush
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:27
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Płaca minimalna

Post autor: Rush » 03 wrz 2013, 14:53

Hej

Dzisiaj dostałem umowę na której mam 5 zł brutto, praca po 12h 168 godzin w miesiącu.
Jest to praca na umowę o pracę na pełen etat, i teraz tak z moich obliczeń nie mam szans nawet na minimalne wynagrodzenie, jednak Pani w kadrach zapewnia mnie że dostanę 1136 zł.
I teraz pytanie do was, czy to w ogóle możliwe żebym dostał minimalne wynagrodzenie ?
Praca o tyle fajna że mogę w niej albo iść spać albo czytać książki dlatego mi jak narazie odpowiada, jednak wydaję mi się że nie dostanę nawet tego tyś i zastanawiam się czy jutro nie zanieść wypowiedzenia.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rush
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:27
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Płaca minimalna

Post autor: Rush » 03 wrz 2013, 15:05

praca w budce ochrony ;P

Awatar użytkownika
Rush
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:27
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Płaca minimalna

Post autor: Rush » 03 wrz 2013, 15:49

magdalene pisze:Minimalne wynagrodzenie to 1600 brutto, a Tobie wychodzi 840, także coś tu jest nie tak.
No właśnie, ale skoro jestem zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze to muszę dostać to 1600 brutto, dobrze myślę ?

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Posty: 2859
Rejestracja: 24 maja 2010, 11:31
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin/Bełżyce/Łuszczów

Re: Płaca minimalna

Post autor: malapkasia » 03 wrz 2013, 20:02

bankowo to będzie zlecenie... na "prawdziwych" umowach nie widzialam, zeby bylo rozpisane ile za godzine jest... a na "zleceniu" nie musi być minimalna.. tylko tyle ile wyjdzie z godzin.. chyba, że jest to umowa "o dzieło" wiec za wykonana prace jest dokladna suma... :neutral: :roll:
Rush, przejrzyj ta umowę dokładnie ;)
Egzistenz, niestety, w moim regionie też płacą bardzo mało za godzinę.... więc jestem w stanie zrozumieć kwotę, która Rush, podał :(
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: Płaca minimalna

Post autor: noodle » 03 wrz 2013, 21:37

Od razu wiedziałam, że to praca w ochronie. Tam są niestety takie marne stawki. Ale o dziwo to i tak nie jest najniższa kwota, jaką można dostać. Ja, pracując w dziale rekrutacji w jednej z uczelni, dostawałam nieco ponad 4 zł na rękę. To dawało jakieś 500-600 zł miesięcznie.

A to i tak nie jest najniższa stawka. Ostatnio czytałam na http://www.hotmoney.pl/Najgorzej-platna ... ine-a31745, że za pracę przy pilnowaniu budowy w systemie 24-godzinnym można było otrzymać "atrakcyjne" wynagrodzenie w kwocie 2,40 zł brutto za godzinę!
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Płaca minimalna

Post autor: Orzelek » 03 wrz 2013, 23:36

168 godzin w miesiącu wrześniu wychodzi z mnożenia 21 dni roboczych we wrześniu i przeciętnej dobowej normy czasu pracy wynoszącej 8 godzin. W umowie o pracę można wpisać wynagrodzenie za godzinę.

Jeśli ta umowa jest umową o pracę na podstawie kodeksu pracy, to wynagrodzenie za nią musi wynieść 1600 brutto. Tylko, że zastanawia mnie te 12 godzin. Musiałbyś mieć tak ułożony grafik, by mieć zapewniony co najmniej 11godzinny odpoczynek w każdej dobie pracy.

Dziwne też, że osobie w tak młodym wieku i w tym zawodzie od razu etat proponują :?:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Rush
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:27
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Płaca minimalna

Post autor: Rush » 04 wrz 2013, 10:17

Niszka pisze:Dobrze rozumiem - to jest umowa o pracę (nie zlecenie) i masz napisane na niej, że to pełen etat oraz stawkę 5 zł brutto/godzinę?
malapkasia pisze:bankowo to będzie zlecenie... na "prawdziwych" umowach nie widzialam, zeby bylo rozpisane ile za godzine jest... a na "zleceniu" nie musi być minimalna.. tylko tyle ile wyjdzie z godzin.. chyba, że jest to umowa "o dzieło" wiec za wykonana prace jest dokladna suma... :neutral: :roll:
Rush, przejrzyj ta umowę dokładnie ;)
Egzistenz, niestety, w moim regionie też płacą bardzo mało za godzinę.... więc jestem w stanie zrozumieć kwotę, która Rush, podał :(
Tak jest na niej napisane Umowa o pracę nr xxxx
na okres próbny od 02.09 do 30.11 ( więc są 3 miesiące)
Wymiar czasu pracy : pełny wymiar czasu pracy 1.00 etat
Wynagrodzenie : pięc zł brutto według regulacji wynagrodzeń paragraf 10 p.2

No i na odwrocie mam informację do umowy o pracę
podstawa prawna art 29 paragraf 3 ustawy z dnia 26.06.1974 kodeksu pracy
(więc jest to normalna umowa o pracę)
Dodatkowo mam informację o okresie wypowiedzenia i urlopie jaki mi przysługuję.

Jak składałem podanie do pracy wypełniałem też podania do ZUSU itp
Poza tym jest to praca przy monitoringu w galerii handlowej więc miałem nadzieję że nie za jakieś 4 zł ...

Na forum prawnym wyczytałem że dają taką stawkę żeby mieć mniejszą podstawę do wypłacania nadgodzin.
Juto idę do pracy więc zapytam innych pracowników jak to u nich wygląda, ale skoro to jest normalna umowa o pracę to muszę mieć tą najniższą krajową.

lorema

Re: Płaca minimalna

Post autor: lorema » 04 wrz 2013, 17:11

Gdyby to była pierwsza praca, to pracodawca może wypłacać 80 % minimalnego wynagrodzenia brutto.
Tak na szybko poszukałam takie informacje:
http://pit.wieszjak.pl/pracownik/310701 ... malna.html
http://ksiegowosc.infor.pl/zmiany-prawa ... 013-r.html

Awatar użytkownika
Rush
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:27
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Płaca minimalna

Post autor: Rush » 07 wrz 2013, 17:12

Porozmawiałem z kilkoma pracownikami, wszyscy mają koło 4-5 zł a jednak dostają tą najniższą. Przerażające jest to jak wiele osób godzi się pracować za takie pieniądze.
Dzięki wszystkim za pomoc ;)

SZymon86
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 30 lis 2012, 16:07
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Płaca minimalna

Post autor: SZymon86 » 08 wrz 2013, 16:55

Takie rzeczy tylko w Polsce chyba... mimo to nie rozumiem jak tak może być skoro jest przepis,który mówi że minimalną płacą jest 1600 zł brutto czyli na chłopski rozum w każdej umowie musi być tyle wpisane.Żadnych kontroli nie ma,które sprawdzają umowy?
Ja się bulwersowałem że mam na umowie tą podstawową krajową mimo że dostaję po cichu więcej i przez to jest problem np przy kredycie,ale ten przypadek to już dramat...
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”