dostęp do dokumentacji medycznej

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dostęp do dokumentacji medycznej

Post autor: Mamcia » 03 cze 2009, 13:55

kraju; 2009-06-02; "Rzeczpospolita";
Czy przychodnia może nie udostępnić dokumentacji medycznej pacjentowi?


Kto jest właścicielem dokumentacji medycznej przechowywanej w przychodni? Czy przychodnia może zakazać udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi?

Gromadzona przez przychodnię dokumentacja medyczna jest własnością zakładu opieki zdrowotnej do którego należy przychodnia. Definicja zakładu opieki zdrowotnej zawarta jest w art. 2 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Zakład opieki zdrowotnej ma zatem obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładu. Wynika to z art. 18 ust. 1 ustawy.

Na zakładzie opieki zdrowotnej spoczywa również obowiązek ochrony danych zawartych w dokumentacji.

Dostęp do dokumentacji może mieć jedynie pewna grupa osób. Należą do niej m.in. pacjent oraz osoba przez niego upoważniona. Wykaz podmiotów uprawnionych do udostępnienia im dokumentacji zawarty jest w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy.

Ograniczanie pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej jest naruszeniem przepisów ustawy. Dyrektor zakładu (kierownik zakładu opieki zdrowotnej) nie ma uprawnień do wydawania zarządzeń dotyczących regulowania zasad dostępu do tej dokumentacji osobom uprawnionym. Może on jednak odmówić udostępnienia dokumentacji osobie nieuprawnionej lub w sposób inny niż jest to uregulowane w przepisach ustawy.

Zgodnie z par 53 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania dokumentacja udostępniana jest na podstawie decyzji kierownika zakładu lub osoby przez niego upoważnionej. Odmowa udostępnienia dokumentacji wymaga zachowania formy pisemnej oraz podania przyczyny.

Udostępnianie dokumentacji uregulowane jest także w art. 18 ust 4a ustawy. Dokumentacja medyczna jest udostępniana osobom uprawnionym do wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej, poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii lub poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeśli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

W pewnych przypadkach za udostępnianie dokumentacji medycznej podmiotom uprawnionym, zakład opieki zdrowotnej pobiera opłatę. Wysokość opłaty ustala dyrektor (kierownik zakładu opieki zdrowotnej).

Za naruszenie prawa pacjenta do dostępu do jego dokumentacji i do jej ochrony, osoba odpowiedzialna może ponieść odpowiedzialność służbową.("Rzeczpospolita")
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: dostęp do dokumentacji medycznej

Post autor: Natuśka » 06 lut 2012, 23:16

Odkopałam :razz:

A co jeśli od prawie roku nie mogę się od szanownego szpitala doprosić swojego wypisu i całej dokumentacji medycznej powstałej w czasie mojego nieszczęsnego tam pobytu?
Rozumiem, że wyszłam na własne żądanie ale chyba jakiś wypis etc. mi się należy, prawda? No chyba, że się mylę... :zastanawia:
Nawet kuzyna, który pracuje w szpitalu swego czasu wysyłałam, lecz i jego zbywali.
Odpuściłam dla świętego spokoju, aczkolwiek jak sobie pomyślę to... :mad:
Reputacji już sobie u mnie nie odbudują... :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: dostęp do dokumentacji medycznej

Post autor: Mamcia » 07 lut 2012, 18:46

Napisz pismo z kopią do rzecznika praw pacjenta i odziału NFZ - zwykle od razu działa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: dostęp do dokumentacji medycznej

Post autor: Mamcia » 26 lip 2012, 19:48

Takie sprawy załatwia się na piśnie, od razu z odpisem do PRR (to fazada, ale zawsze) i wojewódzkiego NFZ. Zwykle złożenie pisma na dziennik z listą do wiadomości wystarczy, aby odnalazły się rzeczy zagubione.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: dostęp do dokumentacji medycznej

Post autor: Mamcia » 27 lip 2012, 21:48

Jak lekarzowi to z poświadczeniem otrzymania, ale istnieją faxy, poczta i maile.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”