Oddział NFZ na recepcie

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Oddział NFZ na recepcie

Post autor: patkaas » 13 lip 2017, 10:24

Czy ktoś może wyjaśnić wpisywanie numeru oddziału NFZ na recepcie? Sytuacja wygląda następująco. Wcześniej miałam wpisywany nr 09 (Podkarpacie), ubezpieczona byłam u rodziców. Na Podkarpaciu się leczyłam, tam też byłam zameldowana. Od zakończenia studiów na początku lipca pracodawca w Małopolsce zaczął odprowadzać za mnie składki zdrowotne. Chciałam sobie wyrobić ostatnio kartę EKUZ i okazało się, że w oddziale podkarpackim nie jest to już możliwe, bo z racji tych składek w Krakowie zaczęłam przynależeć do oddziału Małopolskiego i to tu mogę ją wyrobić. Pytanie czy taka sama zmiana będzie z numerem oddziału na recepcie, czyli teraz obowiązywać mnie będzie 06 (Małopolska) bez względu na miejsce leczenia? W ciągu dalszym zameldowana jestem w podkarpackim, tam też jeszcze mam rodzinnego.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: Tubisia » 13 lip 2017, 14:03

A u pracodawcy podałaś jakie miejsce zamieszkania? Jeśli Kraków - to masz odpowiedź. Na chwilę obecną (od 2014r. bodajże) liczy się miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, zapewne o to chodzi, recepty pewno też będą pod 06.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: patkaas » 13 lip 2017, 15:38

Popatrzyłam na oświadczenie odnośnie tych składek i podałam tam miejscowość z podkarpackiego. Wygląda na to, że kadry wpisały sobie Kraków :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: Tubisia » 13 lip 2017, 15:51

To sprostuj w kadrach :) Pewno babki z przyzwyczajenia wpisały. W sumie lepiej dla Ciebie byłoby przenieść rodzinnego do Krk, na w razie czego na szybko jakaś pomoc by była to raz, dwa mniej biurokratycznych problemów :D
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: patkaas » 13 lip 2017, 22:00

Pewnie tak w końcu zrobię, ale muszę się zorientować. Wiem, że oddział wojewódzki NFZ mogę zmienić bez problemu u pracodawcy. Na Podkarpaciu mam super rodzinną, która przepisze mi wszystko tak jak powiem i bez problemu da skierowania do specjalistów czy na badania. Poza tym w tej przychodni nie ma możliwych zapisów w przód. Na dany dzień są tego dnia, więc jak czegoś potrzebowałam to bez problemu rano się rejestrowałam. No i co najważniejsze, wiedziała czym jest moja choroba :) Chciałabym kogoś takiego znaleźć w Krakowie. Jak kogoś znasz, to możesz podesłać na pw, żeby tu nie robić OT.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: patkaas » 25 lip 2017, 22:09

Zmiana oddziału może jednak przynieść tylko problemy. Byłam dziś u lekarza, informując że zmieniłam oddział. Na recepcie był tam akurat nadrukowany numer, więc dr go skreśliła, ale nie przybiła tam pieczątki... No i w aptece się dowiedziałam, że muszę wrócić do lekarza po pieczątkę w tym miejscu, co oczywiście już możliwe nie jest i recepta do kosza :mad: Poza tym dr mówiła, że na recepcie musi się zgadzać adres z oddziałem nfz, więc nie mogłam tam mieć tego zameldowania z poprzedniego oddziału. Chociaż to wydawało mi się dziwne. Zawsze wolę podawać ten adres niż tymczasowy zamieszkania. Eh same problemy jakby to nie mogło być ogólnokrajowe rozliczenie...
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: Tubisia » 25 lip 2017, 22:16

Bo od 2014 roku obowiązującym adresem jest adres zamieszkania, nie zameldowania. A co do recepty, niestety trzeba zawsze przed wyjściem od lekarza sprawdzać ja 3x. Receptę możesz pokazać jakiemuś innemu lekarzowi się spytać czy Ci wystawi nową ze zniżkami (po opowiedzeniu całej sytuacji).
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: patkaas » 25 lip 2017, 22:24

Czyli na recepcie musi być adres zamieszkania? Bardziej zastanawia mnie czy wpisany adres musi pokrywać się z kodem oddziału, w sensie to samo województwo.

W ostatnim czasie to już druga moja "uszkodzona" recepta :D Wcześniej rodzinna przez przypadek nie wpisała dawkowania, a ja nie byłam świadoma konsekwencji i zamiast 400 sztuk tabsów wyniosłam 100. Za to recepta z dziś w ogóle nie może być zrealizowana. Z przepisaniem nie problem, ale muszę ogarnąć na miejscu tego rodzinnego. Może jeszcze uda mi się z raz udać do obecnego i wziąć ile wlezie :twisted:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: Tubisia » 25 lip 2017, 23:21

Mi zawsze wpisywali adres zamieszkania na recepcie zgodny z kodem NFZ. Ale w sumie ciekawa sprawa, aż poczytam sobie na ten temat :)
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: Noelia » 26 lip 2017, 00:24

Ja kiedyś miałam inny adres zameldowania, a inny zamieszkania i lekarz mi wtedy powiedział, że wpisze ten zamieszkania na recepcie, bo "to ma służyć pacjentowi" - tzn. jak np. zgubię receptę to ktoś mi odeśle tam, gdzie faktycznie przebywam albo jak w aptece się pomylą i wydadzą złą dawkę (albo lek jakiś "uszkodzony", przeterminowany czy coś) to będą wiedzieli, gdzie mnie szukać.
I zawsze myślałam, że adres wpisany na recepcie swoją drogą, a oddział NFZ swoją.
Ogólnie to nienawidzę biurokracji :lol:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: patkaas » 26 lip 2017, 10:46

Trochę poczytałam i w sumie lepiej bym na tym wyszła, gdyby lekarz tam nic nie kreślił, a potem fundusz sam to poprawił.
Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia, że z par. 15 pkt 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 62) wynika, iż osoba wydająca leki może zrealizować recepty także w przypadku, gdy adres pacjenta nie jest zgodny z numerem oddziału wojewódzkiego funduszu.

Korekta numeru jest dokonywana już przez NFZ. System informatyczny Funduszu zezwala na właściwe przyporządkowanie numeru PESEL pacjenta do właściwego oddziału i właściwe rozliczenie.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Co- ... 250,6.html
• pacjent ze Śląska leczący się w Małopolsce będzie miał receptę z numeracją recepty (numer i kod paskowy) z Małopolski, ale w okienku „oddział NFZ” powinien być numer 12;

• pacjent z Małopolski leczący się na Śląsku, będzie miał wystawioną receptę na Śląsku, ale w okienku „oddział NFZ” musi być numer 06.

Apteka ma prawo poprawić ewentualny błąd w tym zakresie:

§ 16. 1. Jeżeli na recepcie nie wpisano danych niezbędnych do wystawienia recepty, wpisano je w sposób nieczytelny albo niezgodny z rozporządzeniem, osoba wydająca lek może ją zrealizować w następujących przypadkach:

1) jeżeli na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem:

a) identyfikator oddziału wojewódzkiego Funduszu lub kod uprawnień dodatkowych pacjenta - osoba wydająca lek może określić te dane na podstawie odpowiednich dokumentów dotyczących pacjenta przedstawionych przez osobę okazującą receptę lub po ich uzyskaniu z Funduszu; osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis,
Źródło: http://www.rynekaptek.pl/prawo/o-recept ... ,1624.html
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Oddział NFZ na recepcie

Post autor: Tubisia » 26 lip 2017, 14:36

Teraz spróbuj to jeszcze wyegzekwować u farmaceuty...
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”