ubezpieczenia za granica - dluzszy wyjazd

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marb
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2014, 20:43
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk

ubezpieczenia za granica - dluzszy wyjazd

Post autor: marb » 10 maja 2014, 21:09

Witam,
planuje wyjazd na 2 miesiące na praktyki, a następnie na pół roku na Erasmusa Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia. Wcześniej byłam we Włoszech i na kartę EKUZ miałam zapewnioną opiekę lekarza rodzinnego, również byłam w szpitalu w tym czasie i nie było problemu. Czy w innych krajach również tak to wygląda? Czytałam różne informacje, ale może ktoś potrafiłby opisać z własnego doświadczenia? Szczególnie interesuje mnie Rumunia i Portugalia.
Też mam pytanie odnośnie wyjazdów poza UE, mimo iż planuje jedynie turystyczne wyjazdy, zastanawiam się, czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia związanym z następstwem naszych chorób. Jakie są Wasze doświadczenia? Nie zdarzyło mi się jeszcze nagłe pogorszenia, kiedy potrzebowałabym natychmiastowej pomocy. Trudno mi ocenić, czy na kilkudniowe wyjazdy tego typu sytuacja może mieć miejsce.
Napisze jeszcze, że choruje na cu od 5 lat i jak narazie raz zdarzyło mi się zaostrzenie,które wymagało hospitalizacji(zresztą miało to miejsce tylko dlatego, że troche zignorowalam chorobe).
Z góry dziękuję za wszelkie porady;)

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: ubezpieczenia za granica - dluzszy wyjazd

Post autor: Szaraja » 12 maja 2014, 21:38

Na szybko nie odpowiem, czy są takie same zasady dla praktyk jak i dla Erasmusa, najlepiej zadzwoń do NFZ, tam dostaniesz wyczerpujące informacje czy to ten sam dokument. Jeśli byłby problem to sama pogrzebię i odpowiem.
Generalnie przy tego typu wyjazdach działa EKUZ we wszystkich krajach UE , problemem jest tylko zakres świadczeń. Czasem uczelnie w ramach Erasmusa dają dodatkowe ubezpieczenie, ale to rzadka sprawa. Generalnie w Twojej sytuacji ( osoby chorej), proponuję abyś rozeznał temat dodatkowych ubezpieczeń. Choć to długi okres, a zwykle stawki są dzienne, to być może uda się coś znaleźć w przyzwoitej cenie. Z doświadczeń wakacyjnych wiem, ze inaczej traktowane są osoby z takim ubezpieczeniem, a inaczej w przypadku korzystania z powszechnej służby zdrowia.
Poniżej link do odpowiedzi na Twoje pytania
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/faq/nauka-w ... ch-ue-efta
https://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapa ... za-granica
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”