Służba wojskowa

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vincig
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2013, 23:30
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Służba wojskowa

Post autor: vincig » 03 lis 2013, 23:46

Witam, obecnie uczę się w liceum. Moim marzeniem jest by po maturze udać się do Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. I tu jest problem. Chorobę Crohna zdiagnozowano u mnie 4 lata temu. Na początku było ciężko, nawet bardzo (psychika), kilka miesięcy później ożyłem na nowo. Przez cały ten czas miałem tylko jedno zaostrzenie podczas którego wciąż zdolny byłem do ćwiczenia i ogólnie czułem się dobrze. Obecnie jestem w remisji od 2 lat, biegam, ćwiczę kondycyjnie jak i siłowo i niczym nie odstaje od rówieśników. Czy myślicie, że stając do komisji wojskowej dostanę kat. A ? Nawet podczas zaostrzeń nie mam sytuacji z ganianiem do toalety i tego typu rzeczy - występuje ból brzucha, który miałem ostatnio 3,5 lata temu. Jest to dla mnie ważne, wiążę z wojskiem swoje nadzieje i przyszłość. Psychicznie jestem mocno zdeterminowany do osiągnięcia celu. Co o tym sądzicie ? Oczekuję fachowych odpowiedzi :) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: Służba wojskowa

Post autor: szelest_świderków » 04 lis 2013, 01:16

moze nie osobiste doswiadczenia, ale z doswiadczen kolegi:
lat temu wiele, gdy jeszcze ludzie starali sie unikac wojska na wszelkie sposoby. kolega moj w ramach wyjatku chcial sie tam jednak dostac - problemem dla niego bylo posiadanie choroby przewleklej jaka posiadal (cukrzyca)
w ksiazeczke wbito mu przeniesienie do rezerwy z kat. D i adnotacja o chorobie przewleklej

nie wiem jak ta historia ma sie do czasow obecnych, ale znalazlem cos takiego:
http://www.wojskowe.info/wykazy-chorob/

dla niektorych jednostek paragraf 43.1 daje (N)iezdolny oraz (Z)dolny
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

McCarty

Re: Służba wojskowa

Post autor: McCarty » 04 lis 2013, 11:31

jamaroo pisze:nie wiem jak ta historia ma sie do czasow obecnych
Do czasów obecnych historia się ma tak, że niestety choroba przewlekła, jest traktowana dość poważnie, Mówię z własnego doświadczenia, bo byłem przecież na komisji lekarskiej (2012 bodaj).

@vincig, zapewne dostarczysz komisji lekarskiej, która tam będzie, papiery, że się leczysz i cały przebieg twojej choroby, oni (w liczbie 3) zdecydują jaką kategorię ci wystawić., Pewnie cię zbadają. Mnie sprawdzili tylko wzrok, resztę mieli ze szpitala. No i wpisali, że choroba Crohna wyklucza z służby wojskowej.
Mi tam i tak było to obojętne, z wojskiem nie wiązałem żadnej przyszłości, a chętnych było wtedy może dwóch... :roll:
Natomiast zdaję sobie sprawę, że są ludzie, którzy chętnie by poszli do wojska, jak np. ty :wink:

Trzeba mieć też na uwadze, jak wygląda życie żołnierza, ciągły ruch, a jak do tego dojdzie jakiś wyjazd na misję, i wtedy choroba da o sobie znać, również psychika. Może dostałbyś kat. A, ale jak by nie wiedzieli na co się leczysz. Czyli nie dostarczyłbyś dokumentów.

Pozdrawiam i, życzę powodzenia :wink: .

vincig
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2013, 23:30
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Re: Służba wojskowa

Post autor: vincig » 04 lis 2013, 15:32

Nie spodziewałem się tak wielu odpowiedzi. Dziękuję Wam bardzo :) Mój organizm nie reaguje źle na jedzenie, obecnie jestem na diecie ale jem rzeczy typu spaghetti itd. Mam nadzieję, że do matury choroba wyciszy się totalnie albo nastąpi ,,Boży cud ". Widzę, że niestety muszę wziąć pod uwagę szarą rzeczywistość. Dziękuję raz jeszcze i trzymajcie za mnie kciuki :)

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Służba wojskowa

Post autor: Natuśka » 04 lis 2013, 19:36

vincig, a może nie koniecznie wojsko? Może jakieś inne służby mundurowe?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Służba wojskowa

Post autor: deth » 04 lis 2013, 19:38

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
a ja mieszanine herbaty ze zbozówką :mrgreen: kolega za to był świadkiem, jak stare wojsko robiło puree wchodząc do gara w butach :lol:

ale zaliczyłem tez kilka centrów szkolenia i we Wrocławiu np, jedzonko było bardzo dobre.
także porównanie do zasadniczej służby ma sie nijak.

jak widać trudno o kat. A z przewlekłą chorobą, trudno też żyć z niezrealizowanym marzeniem. Trzymam kciuki vincig, za jakiś złoty środek :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Służba wojskowa

Post autor: obyty.z.cu » 04 lis 2013, 19:47

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
pewnie byłbyś zaskoczony,tam nie ma niezdrowej chemii :!:
technologia,opakowanie,proces konserwcjii itd.
Ten chleb był zapakowany w hermetyczne puszki blaszane.
Swoją droga,ten chleb z białym serem,twarożkiem,albo po naszymu "z gzikiem" ,to był nie zapomniany smak :wink: super ...
WrednaTubisia pisze:No przecież wojsko to nie tylko poligon. Można pracować jako cywilny pracownik WP.
żeby byc pracownikiem cywilnym,nie trzeba kończyć uczelni wojskowych,
więc jest to jakaś alternatywa.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: Służba wojskowa

Post autor: szelest_świderków » 04 lis 2013, 20:04

WrednaTubisia, ale jako pracownik cywilny traci wszystkie przywileje zwiazane z praca z WP, nie podlega takze wewnetrznym komisjom lek, a jak wiekszosc z nas pod milosciwie nam panujacy ZUS
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: Służba wojskowa

Post autor: szelest_świderków » 04 lis 2013, 20:47

WrednaTubisia, z autopsji (pare mcy 10 lat temu) i rodzina (obecnie)
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: Służba wojskowa

Post autor: Agula84 » 04 lis 2013, 22:33

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

no niestety to nie jest prawda.

jako żona żołnierza sił powietrznych oraz synowa i bratanica żołnierzy sił lądowych chce powiedzieć że i jeden i drugi siedzi za biurkiem. mąż na poligonie od studiów nie był- czyli już 8 lat, a nie kojarze zeby wujek na poligonie w ciagy ostatnich 5 latach byl. zalezy jaka formacja, jakie miasto,jaki stopien. i wtedy moze byc klopot. ale mozesz trafic na stanowisko za biurkiem, zdawac wf od czasu do czasu i robic swoje.

Problem moim zdaniem jest taki, że nie wiesz gdzie trafisz,

Teraz moi drodzy wojsko do szkolenia, inwestycja w kadry- mowie o oficerach, bo byc moze inaczej jest z kadra podoficerską.

moim zdaniem wiekszym przeciwskazaniem jest stres, i permanentna dyspozycyjnosc, mimo powiedzmy pracy od 7.30 do 15.30.
jamaroo pisze:WrednaTubisia, ale jako pracownik cywilny traci wszystkie przywileje zwiazane z praca z WP, nie podlega takze wewnetrznym komisjom lek, a jak wiekszosc z nas pod milosciwie nam panujacy ZUS
można być zołnierzem a nie pracownikiem cywilnym i siedziec za biurkiem. nie opłaca się w ogole byc pracownikiem cywilnym,chyba ze ktos nie ma wyjscia- tak robia z reguly zony zolnierzy. Z tego co wiem, to wiekszosc ma podstawe minimum, a chyba tylko informatycy dobrze sa opłacani.

REasumując, da się być oficerem wojska polskiego zza biurka, robiąc swoje.
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Służba wojskowa

Post autor: cordo » 04 lis 2013, 23:51

nie wiem po co kobiety się wypowiadają jak one na komisji wojskowej nigdy nie stawały :twisted: no ALE :razz:

sam miałem kiedyś z tym problem bo chciałem iść do policji, a tam trzeba mieć kat woj. A

1. idąc na komisję i nie przyznając się do choroby dostaniesz A. tutaj tylko jest takie coś, że podpisujesz na dole, że bierzesz odpowiedzialność karną za złożenie nieprawdziwych zeznań. nawet gdyby to w przyszlości gdyby wystąpiła choroba mógłbyś mieć problem. chociaż nie wiem jak to jest. żyjemy w polsce. ostatnio nawet poznałem gościa z wojska który nie dowidział na jedno oko i mówił że ukrywał to przez całe wojsko :) ta sprawa należy po prostu do Ciebie. coś za coś. musisz to wszystko przemyśleć jak zagrać i tyle.


2. mówiąc że chorujesz na crohna dostajesz z marszu "niezdolny do sluzby w czasie pokoju i wojny"

pozdro
z niektórych rzeczy niestety trzeba rezygnować w naszej chorobie, tak jest w moim przypadku :(

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Służba wojskowa

Post autor: Natuśka » 05 lis 2013, 00:21

cordo pisze:nie wiem po co kobiety się wypowiadają jak one na komisji wojskowej nigdy nie stawały
Heh, ja czekam na wezwanie :razz: Jedna trzecia dziewczyn u mnie z roku owe dostało i na komisji stawało :wink:

Ale powiem Wam jeszcze na przykładzie mojego brata, który tylko za chudość dostał niezdolność do służby wojskowej- zaznaczę, że zdrowy jest jak byk :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: Służba wojskowa

Post autor: szelest_świderków » 05 lis 2013, 00:24

Natuśka pisze:na przykładzie mojego brata, który tylko za chudość dostał niezdolność do służby wojskowej
bali sie, ze go tuczyc beda musieli :P
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Służba wojskowa

Post autor: cordo » 05 lis 2013, 01:22

Natuśka pisze: cordo napisał/a:
nie wiem po co kobiety się wypowiadają jak one na komisji wojskowej nigdy nie stawały

Heh, ja czekam na wezwanie Jedna trzecia dziewczyn u mnie z roku owe dostało i na komisji stawało
no czekasz, czyli nie byłaś na komisji wojskowej

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Służba wojskowa

Post autor: Natuśka » 05 lis 2013, 14:59

Czyli to są przebierańce z Holołina wg Ciebie? - zapraszam do Łodzi i rzuć im takie hasło jak tu,
Nieee, no ale cordo, to chyba ma uwagi do kobiet, które wypowiadają się w tym temacie, choć nie stawały na komisji wojskowej. Co do kobiet w wojsku to On chyba nie ma wątpliwości (chyba? :neutral: ).

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Aktualnie do tego wracają :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”