Sprzedaż auta,podpis na umowie

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
SZymon86
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 30 lis 2012, 16:07
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: SZymon86 » 20 sty 2013, 13:20

Moje pytanie dotyczy sprzedaży auta a konkretnie chodzi o to czy jeśli mama jest właścicielem a ja współwłaścicielem to czy na umowie musi być mamy podpis?wystarczy mój?czy i mamy i mój?
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

loczek
Początkujący ✽✽
Posty: 488
Rejestracja: 14 lis 2012, 19:00
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: prawie lublin

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: loczek » 20 sty 2013, 13:25

powinny być oba podpisy, plus na początku umowy:

Współwłaściciel:
Imię..................................................................................................................................................................
Nazwisko
Seria i numer dowodu osobistego
Wydany przez
Adres zamieszkania
NIP

Współwłaściciel:
Imię..................................................................................................................................................................
Nazwisko
Seria i numer dowodu osobistego
Wydany przez
Adres zamieszkania
NIP
Zwani dalej łącznie „Sprzedający”

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: Baby » 20 sty 2013, 13:46

SZymon86, w takiej sytuacji sprzedaży auta jak pisze loczek na umowie powinny widnieć dane i podpisy właściciela i współwłaściciela. Tak samo w przypadku wyrabiania dowodu rejestracyjnego do urzędu muszą zgłosić się dwie osoby (jeśli jest właściciel i współwłaściciel).
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: kasinp » 20 sty 2013, 14:02

Baby, absolutnie nie , mój brat kupił samochód i zrobił tetę współwłaścicielem , więc samochód ma dwóch właścicieli , ściągał ojca do starostwa do działu komunikacji aby zarejestrować samochód i zmienić tablice bo były z innego województwa , ojciec przyjechał ponad 200 km a babka w starostwie zapytała po co sciągał tatę skoro sam mogl to zalatwic tak ze do rejestracji wcale nie potrzeba wszystkich wlascicieli auta

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: Baby » 20 sty 2013, 14:25

kasinp pisze:Baby, absolutnie nie , mój brat kupił samochód i zrobił tetę współwłaścicielem , więc samochód ma dwóch właścicieli , ściągał ojca do starostwa do działu komunikacji aby zarejestrować samochód i zmienić tablice bo były z innego województwa , ojciec przyjechał ponad 200 km a babka w starostwie zapytała po co sciągał tatę skoro sam mogl to zalatwic tak ze do rejestracji wcale nie potrzeba wszystkich wlascicieli auta
U mnie w UG jest tak jak napisałam, bo mąż jako współwłaściciel musiał zwalniać się z pracy i jechaliśmy ponownie. Co innego gdybyśmy mieli spisane pełnomocnictwo (oczywiście w urzędzie i odpłatnie).
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: Anne » 20 sty 2013, 20:11

Koniecznie muszą podpisać się wszyscy współwłaściciele. Przecież to umowa, do czegoś się ten człowiek zobowiązuje. Można sprawę rozwiązać pełnomocnictwem, ale to trochę strata czasu i pieniędzy.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Posty: 1030
Rejestracja: 05 kwie 2008, 12:53
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Nibylandii:)

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: ewkunia » 21 sty 2013, 16:10

Można udzielić pełnomocnictwa w zwykłej formie pisemnej- nie trzeba iść do notariusza.
Do zawarcia umowy - obydwoje współwłaścicieli, co do urzedu-lepiej zadzwonić wcześniej i się upewnić ;)
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

SZymon86
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 30 lis 2012, 16:07
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: SZymon86 » 26 sty 2013, 13:25

Dziękuję za odpowiedzi,autko sprzedane w umowie wpisałem dane mamy czyli właściciela i moje czyli współwłaściciela i wszystko gra :) Co do wydziału komunikacji to dają specjalny druczek albo można wydrukować sobie z ich strony na którym właściciel upoważnia współwłaściciela np do zarejestrowania albo wyrejestrowania pojazdu i nie trzeba wtedy nikogo ze sobą zabierać.
Takie jeszcze jedno szybkie pytanko trochę nie w temacie,co trzeba przesłać ubezpieczalni poza kopią umowy kupna sprzedaży?
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

SZymon86
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 30 lis 2012, 16:07
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprzedaż auta,podpis na umowie

Post autor: SZymon86 » 26 sty 2013, 14:02

Niby trzeba ponieść jakąś opłatę skarbową 17zł jak dobrze pamiętam za to że jako pełnomocnik załatwiam,ale na druczku upoważnienia jest notka że z opłaty zwolnieni są małżonkowie,wstępni,zstępni i rodzeństwo więc by wychodziło że najbliższa rodzina nie ponosi opłaty ale to się dowiem jak pójdę.Nie pamiętam właśnie jak to było jak rejestrowałem auto,bo też takie upoważnienie mama pisała.
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”