Świadczenie rehabilitacyjne czy renta?

Dyskusje o zasiłkach pielęgnacyjnych, świadczeniach pielęgnacyjnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
teresa256
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 03 cze 2014, 23:01
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: kielce

Świadczenie rehabilitacyjne czy renta?

Post autor: teresa256 » 19 paź 2015, 19:40

Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym ze względu na kręgosłup ,stan po usunięciu przepukliny 01.01.2014r ,obecnie zrobiła mi się następna ,robione miałam badanie EMG w które też nie za dobre wyszło .ZUS mnie wysłał do sanatorium z kąt mnie tydzień wcześniej odesłano ze względu na stan zdrowia zaostrzenie CU spowodowane zabiegami . ,Najpierw przyznano mi na 4 miesiące ,obecnie mi przedłużono je na następne 4 miesiące w sumie 8 miesięcy . W lutym mi się kończy i nie wiem co dalej czy jest możliwość przedłużenia jeszcze świadczenia rehabilitacyjnego czy zostaje mi powrót do pracy ewentualnie staranie się o rentę ? Co dalej mam robić ,wiem że na pewno nie jestem w stanie wrócić do pracy bo z dnia na dzień jest gorzej czasami nie jestem w stanie kontrolować nogi . Na rehabilitację nie jestem w stanie jeździć a do szpitala mam termin na 2021 rok [w trybie polnym mnie zakwalifikowano ]

Zgodnie z regulaminem, zmiana tytułu tematu.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 21:03 przez teresa256, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Świadczenie rehabilitacyjne czy renta?

Post autor: obyty.z.cu » 19 paź 2015, 20:03

teresa256 pisze: ,Najpierw przyznano mi na 4 miesiące ,obecnie mi przedłużono je na następne 4 miesiące w sumie 8 miesięcy . W lutym mi się kończy i nie wiem co dalej czy jest możliwość przedłużenia jeszcze świadczenia rehabilitacyjnego czy zostaje mi powrót do pracy ewentualnie staranie się o rentę ?
świadczenie rechabilitacyjne może być przyznane do 12 miesięcy,czyli możesz wystąpić o dalszy okres składając wniosek do ZUS. Temat jest w tym,że świadczenie przyznaje się osobom u których jest szansa powrotu do pracy.
Jeśli nie,to można wystąpić z wnioskiem o rentę,czyli od Ciebie zależy z jakim wnioskiem wystąpisz.Orzecznik podejmie decyzje,a tu jest pułapka....
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435
Trzeba jednak pamiętać,że świadczenie przyznaje się na jedną jednostkę chorobową i w wnioskach nie można składać innej "głównej" choroby.
Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na maksymalnie 12 miesięcy. Decyzja ZUS wskazuje na jaki okres zostaje przyznane świadczenie rehabilitacyjne i ustala się to na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które określa w jakim okresie stan zdrowia ubezpieczonego rokuje na odzyskanie zdolności do pracy (podstawowa przesłanka). Istotne jest w tym wypadku ustalenie, na jaki okres czasu lekarz orzecznik określił pierwotnie odzyskanie zdolności do pracy.
Okres pobierania świadczenia musi być faktycznie nieprzerwany, jakkolwiek pierwsza decyzja nie musi obejmować całego okresu 12-miesięcznego. Decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego może być wydana na okres kilku miesięcy i następnie przedłużana. Świadczenie musi być pobierane jednak w sposób nieprzerwany i cały czas z powodu tej samej choroby (por. I. Jędrasik-Jankowska, Pojęcia i konstrukcje prawne, s. 362)
Wobec braku przepisów szczególnych określających procedurę przedłużenia okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należałoby uznać, że ubezpieczony musi złożyć taki sam wniosek, jaki składał przed przyznaniem świadczenia rehabilitacyjnego, opisany poniżej. Ważne jest również zachowanie terminu do złożenia wniosku. W niektórych komentarzach pojawia się wskazanie na termin 6 tygodni przed zakończeniem pobierania świadczenia, w innych 4 tygodnie.
http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/ar ... -zatrudnic
teresa256 pisze:Co dalej mam robić ,wiem że na pewno nie jestem w stanie wrócić do pracy bo z dnia na dzień jest gorzej czasami nie jestem w stanie kontrolować nogi .
aby wrócić do pracy trzeba mieć zdolność do pracy !!
No i jeszcze jest przepis który mówi,że do 6 mcy na świadczeniu -> pracodawca nie może zwolnić pracownika,ale już po tym okresie może zwolnić.(kiedyś to było 9 mcy)...to akurat trzeba by sprawdzić , :oops:
W sytuacji, w której ubezpieczony wystąpiłby z wnioskiem o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego, a nie uzyskałby prawa do takiego świadczenia, a otrzymał zgodę na powrót do pracy to pracodawca powinien w miarę możliwości go zatrudnić. Obowiązek ten wynika z treści art. 20 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p., który odsyła do art. 53 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.
Zgodnie z treścią art. 20 u.ś.p. przepis art. 53 § 5 k.p. stosuje się odpowiednio do pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi on swój powrót do pracodawcy niezwłocznie po wyczerpaniu tego świadczenia, choćby nastąpiło to po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy. Z kolei art. 53 § 5 k.p. wskazuje, iż pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2 zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.
Jarosław Masłowski,
autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 17 marca 2015 r.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadczenia”