Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Dyskusje o zasiłkach pielęgnacyjnych, świadczeniach pielęgnacyjnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Natuśka » 29 lip 2013, 08:14

Znaczy się... Jeśli już do może załatwiłabym sobie papiery na wizyty lekarskie :p
Ale jeszcze nie wiem, czy chce mi się "płaszczyć" przed jakimś lekarzem- za leniwa jestem :neutral:
Co do kupowania w kasie. Zazwyczaj kupuje u kierowców, bo zazwyczaj biegnę na ostatnią chwilę i na zakup w kasie nie ma szans, a zazwyczaj jeżdżę PKS-ami, co nie zmienia faktu, że kiedyś ktoś mądry w temacie mi się tam trafi (podobnie z kanarami)... :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Brawurka

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Brawurka » 29 lip 2013, 09:44

Natuśka, a na jaką zniżkę chcesz jechać PKSem? Jeśli masz umiarkowany to nie masz zniżki. To działa tylko w PKP.

Brawurka

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Brawurka » 29 lip 2013, 12:38

Żabusia, nie mylę się. Zobacz sobie regulamin PKS. 78% zniżki ma dziecko niepełnosprawne. Wiem, bo korzystałam ze zniżek i znam przepisy PKP i PKS.

Brawurka

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Brawurka » 29 lip 2013, 16:53

Żabusia, to ja poproszę podstawę prawną, która uprawnia studenta o stopniu umiarkowanym do przejazdu na zniżce 78% w PKS. PKS ma swój regulamin zniżek, PKP ma swój.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Natuśka » 29 lip 2013, 17:08

Brawurka pisze:, to ja poproszę podstawę prawną, która uprawnia studenta o stopniu umiarkowanym do przejazdu na zniżce 78% w PKS.
A to nie jest ustawowa zniżka? Jak często podróżuje i korzystam z usług różnych przewoźników, tak jeszcze z tym problemu nie miałam :neutral:
Brawurka pisze:PKS ma swój regulamin zniżek, PKP ma swój.
Ja Ci powiem: owszem- czasem przewoźnicy dają sobie swoje "regulaminy". Np. jeden zamiast dawać zniżkę studencką na 51% daje 30% i do to 24 r.ż., z nie do 26, ale z 78% zniżką jeszcze ze mną nikt nie dyskutował, że nie mają :wink:
Brawurka pisze:78% zniżki ma dziecko niepełnosprawne.
I tego określenia się trzymaj. Ja, gdy kupuję bilet to właśnie proszę dla dziecka niepełnosprawnego- kiedyś mi to wytłumaczył kierowca w PKSie.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2013, 21:16 przez Natuśka, łącznie zmieniany 1 raz.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Brawurka

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Brawurka » 29 lip 2013, 17:27

Natuśka, to ja się spotykałam za każdym razem z tym problemem w PKS. Każdy mi mówił, że nie ma zniżki przy umiarkowanym stopniu.
Prosze przykład zniżek ustawowych w PKS http://web.pks.rzeszow.pl/przewozy_kraj ... 93&lang=pl

Brawurka

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Brawurka » 29 lip 2013, 19:51

No dobrze, więc ja sie nie znam na przepisach i to też tyle z mojej strony. Niech każdy żyje w swoich przekonaniach i na bazie swoich doświadczeń.

Brawurka

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Brawurka » 29 lip 2013, 21:33

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
no nie...... :oops:
poprostu ręce mi opadły....
bez sensu tego szukałam jak widać...[/quote]
Słucham? :neutral: A ja to co? Już nieważne, że się naszukałam? Skoro piszę, że nie zdarzało się aby ktoś reflektował tę zniżke to chyba oczywiste, że nagle nie zacznie. Policje mam wzywać? Mają swoje regulaminy i koniec. Nie należy mi się zniżka, tylko dziecku niepełnosprawnemu ze stopniem umiarkowanym się należy.
Kończę tę rozmowę, bo nie ma ona sensu.

[ Dodano: 29-07-2013 ]
WrednaTubisia pisze:Żabusia, nie, z sensem, przyda się innym :wink:
To się okaże, bo mi się nie przyda. Chciałam dowodu, ale dla mnie to nie jest dowód, bo tam nie ma konkretów JAKA wysokość zniżki, co i jak.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: CatAnn » 25 wrz 2013, 18:35

Proszę o pomoc, bo nie znalazłam, mam wrażenie, że w ustawie i w regulaminie PKP jest różnie, więc dlatego pytam.
Czy legitymacja o niepełnosprawności jest niezbędna, żeby uzyskać ulgę w PKP, czy wystarczy orzeczenie? Posiadam jeszcze legitymację szkolną, a chodzi o przejazd dom-uczelnia (z tym, że studenckiej jeszcze nie mam).
W sumie, to będzie to jednocześnie przejazd dom-szpital (bo mam wizytę w poradni).
Chodzi mi o przejazd pociągiem.


A tak jeszcze drugie pytanie. Nie do końca rozumiem.
Dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 26. roku życia

a) ważnej legitymacji według wzoru określonego przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (wzór MENiS-II/182/2/ lub MENiS-II/181/2, MEN-I/52/2 lub MEN-I/51/2) albo Ministra Kultury (wzór ART-II/293/3), wydanej przez placówkę oświatową dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
b) ważnej legitymacji wydanej przez Krajowy Komitet Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,
c) ważnej legitymacji wydanej przez Polski Związek Głuchych,
d) orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidów, albo orzeczenia zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności,
e) orzeczenia właściwego organu, na podstawie przepisów prawa polskiego, o co najmniej częściowej niezdolności do pracy,
f) orzeczenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej niepełnosprawność zgodnie
ze wzorem określonym przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Powyższe to wyciąg z regulaminu ZTM Warszawa. Który z punktów a-f dotyczy posiadacza orzeczenia o niepełnosprawności? F? Czy to oznacza, że legitymacja o niepełnosprawności nie jest niezbędna, a wystarczy orzeczenie? Do czasu wyrobienia legitymacji, oczywiście.
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Orzelek » 25 wrz 2013, 19:02

Czytam pliczek z Intercity

http://intercity.pl/pl/dokumenty/Przepi ... 062013.pdf

"Dzieci i młodzież (...) niepełnosprawne do ukończenia 24 r.ż. wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do szkoły, szkoły wyższej (...), zakładu opieki zdrowotnej". Dokumenty potwierdające prawo do ulgi to legitymacja szkolna/studencka i legitymacja osoby niepełnoprawnej (jeśli orzeczenie jest z ZUSu, to wystarczy samo orzeczenie).

ZTM Warszawa

Przejazdy bezpłatne

"Dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 26. roku życia". Dokument to albo legitymacja os. niepełnosprawnej albo samo orzeczenie o niepełnosprawności. Tylko, że jeśli chcesz mieć wyłącznie orzeczenie, to ma ono być w oryginale albo kopia poświadczona notarialnie!

W ZTMie jest infolinia 801 044 484, gdzie dzwoniłem po informacje w tej sprawie :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: Natuśka » 25 wrz 2013, 22:49

Moja koleżanka miała raz nieprzyjemną sytuację, bo legitymację niepełnosprawną miała nie ważną, bo była po nowej komisji, nie miała jeszcze wyrobionej nowej legitki- tylko najnowsze orzeczenie.

Najpierw wlepili jej mandat, potem poszła do jakiegoś biura, wszystko wytłumaczyła i mandat cofnęli :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: ita71 » 26 wrz 2013, 07:15

CatAnn pisze:ważnej legitymacji według wzoru określonego przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (wzór MENiS-II/182/2/ lub MENiS-II/181/2, MEN-I/52/2 lub MEN-I/51/2) albo Ministra Kultury (wzór ART-II/293/3), wydanej przez placówkę oświatową dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
Dastin nosi przy sobie obie legitymacje, ale jeszcze nie zdażyło się aby chcieli
legitymację o niepełnosprawności.
Zawsze wystarczyła ta wydana w szkole, ale co ważne z symbolem/wzorem
MENiS-II/182//2
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: CatAnn » 26 wrz 2013, 07:59

Orzelek, dzięki. No to na pociąg kupię jeszcze zwykły bilet na legitymację szkolną :)

Żabusiu, wiem. Sęk w tym, że jeszcze legitymacji nie mam i pewnie mieć nie będę. Bo nawet jak złożę papiery o wydanie (co zrobię dzisiaj), to zanim ją wyrobią, to ja już wyjadę na studia. No. :/

ita, czy to oznacza, że legitymacja szkolna/studencka, jeżeli jest posiadana przez osobę niepełnosprawną, czymś się różni od zwykłej?
Doczytałam się, że szkolna rzeczywiście się różni. Czy studencka też? Bo wiem, że moja studencka została wyrobiona i ma być do odbioru 30 IX. Ja im niepełnosprawności nie zgłaszałam, bo ją mam od wczoraj :D Ergo będę musiała wyrabiać nową? Czy u studentów to tak nie działa.

Pytanie!
Co to jest wypis z treści orzeczenia? Bo przerzuciłam całe forum i nie znalazłam.
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: CatAnn » 26 wrz 2013, 13:17

Po to, żeby mieć ulgę (albo bezpłatny przejazd) w komunikacji miejskiej. Zamiast orzeczenia oryginalnego można nosić wypis z orzeczenia. Dowiedziałam się, że według pcpru wypis z treści orzeczenia to kserokopia orzeczenia poświadczona przez organ, który wydał orzeczenie. Takie coś dostałam więc od nich.
Dopóki nie mam legitki, to muszę jakoś sobie radzić :) A w Warszawie komunikacja droga.
Na legitymację mam czekać tydzień. Czyli będę czekać prawie dwa tygodnie, aż mi ją tata do Warszawy dostarczy. No bo ja nie mam możliwości na nią czekać w Wejherowie, skoro już się studia zaczynają.


Dodane.
Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym oraz towarzyszący takiej osobie opiekun (osoba pełnoletnia) – na podst. legitymacji osoby niepełnosprawnej z wpisem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wypisu z treści orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo niezdolności do samodzielnej egzystencji) wraz z dokumentem tożsamości osoby niepełnosprawnej i dokumentem tożsamości potwierdzającym wiek opiekuna
O, tu jest o wypisie z treści. Na przykład. To Gdynia. W Warszawie chyba musi być oryginalne orzeczenie - ale zapytam ich, jak tam pojadę.
A co do powyższego - czy to oznacza, że muszę jechać z opiekunem, żeby jechać bezpłatnie?
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: Ulgi PKP,PKS i komunikacji miejskiej

Post autor: CatAnn » 26 wrz 2013, 14:03

A ja nie wiedziałam. I Ci w pcprze też nie byli pewni. W końcu jedna z pracujących tam osób zasugerowała, że to może być to. I takie coś dostałam.
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadczenia”