Renta socjalna i co dalej?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: taloca » 29 lis 2011, 16:52

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Jeszcze trochę pociągnę ten temat bo mnie zaciekawił. Istnieje jakiś konkretny przepis mówiący, że o rentę mogą się ubiegać (otrzymać ją) tylko osoby uczące się? (szukam i znaleźć nie mogę ;) ) czy chodzi tutaj, o to że zazwyczaj tak jest i są to wnioski z orzecznictwa?
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: taloca » 29 lis 2011, 17:14

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
no właśnie nie wyjaśnia bo ja dalej nie rozumiem ;) dla mnie naruszenie sprawności organizmu musiało powstać przed 18 rokiem lub w trakcie nauki. Przykład naruszenie powstało jak miałam np. 19 lat i uczyłam się. Skończyłam szkołę i już się nie uczę dalej. Chcę się starać o rentę socjalna bo jestem w fatalnym stanie nie mogę się uczyć bo nie dam rady, czy to oznacza, że nie mam prawa ubiegać się o rentę socjalna bo się aktualnie nie uczę?
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: taloca » 29 lis 2011, 17:25

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
bo mam diagnozę i np wypisy ze szpitala z diagnozą np. byłam chora ale jakoś dawałam radę chodzić do szkoły i nagle mój stan bardzo pogorszył się. Bądź w przypadku gdy cały czas brałam rentę i ponownie muszę się starać ale już nie uczę się. Trudno mi powiedzieć czy takie coś w ogóle jest możliwe chodziło mi tylko o to czy ten przepis zamyka drogę do starania się o rentę osobom aktualnie nieuczącym się.
Dzięki za wyjaśnienie :)
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Dżordż » 02 sty 2012, 19:31

taloca pisze:chodziło mi tylko o to czy ten przepis zamyka drogę do starania się o rentę osobom aktualnie nieuczącym się.
nie zamyka, pod warunkiem udowodnienia tego o czym pisałam powyżej.
Możliwa jest też sytuacja, że ktoś w młodym wieku był na rencie socjalnej, potem ją utracił bądź sam zrezygnował.... taki ktoś mógł potem pracować nawet wiele lat, płacą oczywiście składki do ZUS... i np. po 20 lata choroba się zaostrza i taka osoba może wrócić, tzn ZUS na komisji może ponownie orzec przyznanie renty... niestety dalej socjalnej, bo wynika z choroby mającej początek w młodym wieku , chociaż uważam to za niesprawiedliwe, bo skoro przez lata całe płaci się składki do ZUS, to ta późniejsza renta powinna być o wiele wyższa niż te marne 540 zł


Żabusia jeżeli taka osoba pobierając rentę socjalną w młodości będzie pracowała dalej i nie ma prawa do normalnej renty z tytułu niezdolności do pracy, takiej gdzie trzeba się wykazać okresami składkowymi i nieskładkowymi to jakiś absurd chyba??
Ostatnio zmieniony 03 sty 2012, 12:21 przez Dżordż, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Alis » 03 sty 2012, 11:09

A ogólnie ciezko jest dostać taką rente socjalną?? Bo to w końcu trzeba do zusu się zwrócić... No i mam jedną koleżankę, która o trzymuje rente socjalną, gdyż ma jedna nogę troszkę krótszą, ale normalnie sie porusza i zupełnie tego nie widać.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Dżordż » 03 sty 2012, 11:13

W moim przypadku dostałem rentę za pierwszym razem, może to przez ten zabieg operacyjny. Korzystałem ok 5 lat ze świadczenia. Potem pracowałem 1,5 roku, teraz jestem zarejestrowany w urzędzie pracy i mam takie pytanie: czy bedę mógł się starać o normalną rentę czy tylko o socjalną?
Ostatnio zmieniony 03 sty 2012, 11:38 przez Dżordż, łącznie zmieniany 1 raz.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Dżordż » 03 sty 2012, 18:55

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Dżordż pisze:Żabusia jeżeli taka osoba pobierając rentę socjalną w młodości będzie pracowała dalej i nie ma prawa do normalnej renty z tytułu niezdolności do pracy, takiej gdzie trzeba się wykazać okresami składkowymi i nieskładkowymi to jakiś absurd chyba??
Dżordż pisze:dostałem rentę za pierwszym razem, może to przez ten zabieg operacyjny. Korzystałem ok 5 lat ze świadczenia. Potem pracowałem 1,5 roku, teraz jestem zarejestrowany w urzędzie pracy i mam takie pytanie: czy bedę mógł się starać o normalną rentę czy tylko o socjalną?
Czyli nie warto zbyt pochopnie iść na rentę socjalną warto możę popracować jakiś czas a potem iść na normalną chorobową :wink:

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Alis » 04 sty 2012, 14:37

martita, a ty miałaś zabiegi operacyjne, brałaś sterydy??
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Alis » 05 sty 2012, 12:26

martita pisze:
Alis pisze:a ty miałaś zabiegi operacyjne
ropień
Alis pisze:brałaś sterydy??
całymi latami
No właśnie Tobie napewno renta się należy, moja koleżanka z CU też brałam sterydy też była na rencie, ale jak miała remisję to jej zabrali.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Anne » 06 sty 2012, 00:49

Żabusia, chętnie pomogę. Jak trzeba będzie to się zaskarży przepis do Trybunału Konstytucyjnego.
A kto z tego korzysta? Lepiej nie wiedzieć, bo nam się choroba uaktywni... :wink:
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Anne » 06 sty 2012, 21:10

Żabusia, nie analizowałam tych przepisów, bo nie miałam takiej potrzeby. Ale jeśli jest tak jak mówisz, to znaczy, że przepisy są błędne i trzeba coś zrobić w sprawie ich zmiany. Jeśli możesz to prześlij mi na priv podstawy prawne wskazane przez ZUS w decyzji, poczytam i może coś wspólnie wywalyczmy. W końcu niech te x lat nauki na studiach i aplikacji się przydadzą:) Bo w sprawach medycznych to ja nic nie wiem, dzisiaj czytałam co to probiotyk:) Więc na tej płaszczyźnie korzystam z Waszych doświadczeń.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Awatar użytkownika
Alfea
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 07 cze 2012, 22:02
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Klecza Dolna

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Alfea » 02 wrz 2012, 18:44

Chyba zależy to od tego, które to było podejście komisyjne. Co nie?

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Natuśka » 04 sty 2013, 13:43

A ja z perspektywy czasu myślę, że głupia byłam, że się o nic nie starałam... :neutral:

Teraz babki z MOPSu czy tam czegoś w tym rodzaju napastują moją mamę, żeby koniecznie składać o rentę socjalną. Ja szczere mówiąc nie wierzę, że mi ją przyznają, tym bardziej, że jestem po operacji i jest lepiej, ale już nie super...

Babki powiedziały, że jak jest możliwość to składać, tym bardziej, że mam powikłania pozajelitowe, stawowe i neurologiczne, i że jestem po operacji na kręgosłup, brałam rehabilitację, teraz składam o to dofinansowanie rehabilitacji (fundacja TVN) i że cały czas coś mnie ogranicza.

Mam ciotkę w ZUSie, wypisała z moją mamą wniosek i złożyły. Teraz kazała mi pozabierać ksera od wszystkich lekarzy u których byłam i teraz rodzą się we mnie pytania:

1. czy mam brać dokumentację również z wizyt prywatnych? Bo częściowo chodziłam na NFZ, i z uwagi na długie terminy chodziłam też na priv.

2. Czy z POZtu też mam brać dokumenty? Nagadały mi, że tak, że wszędzie, gdzie chodziłam z dolegliwościami, ale do lek. POZ z bólem brzucha byłam chyba ostatnio z 3 lata temu, jeszcze zanim postawiono mi diagnozę.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: Natuśka » 24 sty 2013, 22:13

A przepraszam... Teraz wyjadę...
Co zrobić w wypadku, gdy lekarz orzecznik podważy chorobę podstawową???

Mimo, że we wszystkich papierach widnieje CD, on powiedział, że na podstawie histopatu nie można jednoznacznie określić, że to Crohn i że w jego mniemaniu to nie jest Crohn. Nie spojrzał nawet na zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego, gdzie wyraźnie jest napisane "chora na chorobę Leśniowskiego-Crohna". Ja powiedziałam swoje zdanie, on swoje i gadka się skończyła- w tym momencie wiedziałam, że jestem na spalonym.

Co najlepsze doczepił się do tego, że operacja na kręgosłupie nie była przeprowadzona metodą klasyczną,, lecz laserową. Wtedy to mnie już poniosło i nie pozwoliłam już jego myśli rozwijać i powiedziałam, czy to zmienia postać rzeczy?
Wynik RM został załączony do dokumentacji, to niczemu nie przeczy, że zmiany w kręgosłupie są i noga do końca nie wróciła do normy... I się zamknął...

Zrobię mu na złość i się odwołam :evil:

A i co ja mam tam przedstawić nadzwyczajnego- Crohnowego, żeby kolejny "mądry" mi tego nie podważył? :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Renta socjalna i co dalej?

Post autor: kasinp » 25 sty 2013, 11:01

Natuśka pisze:Mimo, że we wszystkich papierach widnieje CD, on powiedział, że na podstawie histopatu nie można jednoznacznie określić, że to Crohn i że w jego mniemaniu to nie jest Crohn.
Matko !! :w00t: Cudowne uzdrowienie , brawo dla tego pana :brawo:
Natuśka złoto moje , - jesteś zdrowa!! :super:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”