Renta

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Renta

Post autor: obyty.z.cu » 06 cze 2015, 20:19

angelika0103 pisze:ale czy wezmą to pod uwagę nie wiem.
z takim nastawieniem to wiesz...
Do ZUS popytać,pobrać wniosek i formularze dla lekarzy i co będzie to będzie.
Wyjaśnisz sobie na przyszłość.Diagnoza to odpowiedni termin,ale możesz mieć w dokumentach przecież i wcześniejszy okres leczenia.
Wykaż inicjatywę i u lekarza -orzecznika nie zdawaj się na niego,tylko opowiadaj od kiedy się zaczęło chorowanie.Lekarz opiniujący też powinien w swojej opinii pokazać od kiedy były problemy i zaczęło się diagnozowanie.
Niektórzy diagnozę mają i po 10 latach.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Renta

Post autor: izo.sim » 06 cze 2015, 20:39

angelika0103 pisze:Diagnozę postawili u mnie gdy byłam na stażu w 2010 roku. ale czy wezmą to pod uwagę nie wiem.
Diagnoza to nie to samo, co niezdolność do pracy, bo ludzie z CD i CU przecież pracują i miewają się całkiem OK.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

teresa256
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 03 cze 2014, 23:01
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: kielce

Re: Renta

Post autor: teresa256 » 11 cze 2015, 08:19

Umowa zlecenie też powinno się liczyć tak samo staż więc może uzbierasz 5 lat

Awatar użytkownika
angelika0103
Początkujący ✽✽
Posty: 178
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:53
Choroba: CD
województwo: opolskie
miasto: Prudnik
Lokalizacja: Wielowieś

Re: Renta

Post autor: angelika0103 » 11 cze 2015, 10:35

Więcej byłam na chorobowym niż w pracy,czyli kiepsko

teresa256
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 03 cze 2014, 23:01
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: kielce

Re: Renta

Post autor: teresa256 » 13 cze 2015, 22:20

Wybierz się do ZUS i się dowiesz .Jeśli chorobowe było w trakcie zatrudnienia też się liczy ,umowa, zlecenie ,staże itp

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Renta

Post autor: Brawurka » 11 lut 2016, 13:55

Ja właśnie czekam na ponowną komisję. Jestem od dziś na L4, ale w zatrudnieniu (do końca lutego).
Ciekawe jak się potoczy. Trzymajcie kciuki.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Renta

Post autor: obyty.z.cu » 11 lut 2016, 14:20

Brawurka, :spoko:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

majix
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 28 lis 2014, 21:15
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Renta

Post autor: majix » 13 lut 2016, 20:53

Ja rentę dostałam bez problemu, dlatego trzymam kciuki za tych co się starają ;)

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Renta

Post autor: Brawurka » 18 mar 2016, 10:27

Częściowa niezdolność. Czekam na decyzję, bądź podważenie, ale cisza od tygodnia, więc chyba przyklepią ;)
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Renta

Post autor: mosterdziej » 01 paź 2016, 20:32

Podepnę się, bo też chcę w końcu złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy (częściowej).
Dowiedziałem się tyle, ile mogę - obecnie ciężko mi cokolwiek czytać na ekranie (wystarczy parę minut i moje oczy mają dość) i mam kilka pytań (TAK, WIEM, że można poczytać, zadzwonić do ZUS-u i nie bez powodu piszę tutaj).
Po przyznaniu tego rodzaju renty dostaje się ubezpieczenie zdrowotne? Bo na stronie ZUS-u nie znalazłem o tym informacji, a na tym ubezpieczeniu mi zależy (przy socjalnej z kolei jest). W sensie mój zawód polega głównie na umowach autorskich, a obecnie jestem zatrudniony na 1/4 etatu i chciałbym z tego rezygnować po uzyskaniu odpowiedniej renty. Obecnie nie jestem w stanie pracować tyle, ile bym chciał (albo wręcz prawie wcale). Jeśli dostaje, to po rezygnacji z pracy automatycznie zostaje przyznane to w ramach renty?

I też zastanawia mnie to:
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
W moim obecnym stanie mój mózg ma problem z przetrawieniem tego. Jestem na umowie o pracę (1/4 etatu) od prawie trzech lat. Wcześniej studia i w międzyczasie i do teraz umowy autorskie. Nie wiem, jak mam to rozumieć, spełniam wymóg czy się tym nie przejmować? Na Crohna zachorowałem już w liceum, na drugą chorobę podczas studiów licencjackich.

Te zaświadczenia od lekarzy to tylko od specjalistów? Czy od lekarza rodzinnego także?
Karty z poradni/lekarza rodzinnego też są potrzebne czy wystarczą wypisy ze szpitali + wszystkie zaświadczenia (n9, n10, rp1a, rp1r, rp6,rp7)?
Byłbym wdzięczny za pomoc, bo pewnie wielu z Was ma już to za sobą, a dla mnie nie wszystko jest jasne (jak już będę w ZUS-ie to najwyżej dopytam się, ale byłbym wdzięczny za cokolwiek). ;)

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Renta

Post autor: Brawurka » 01 paź 2016, 20:55

mosterdziej pisze:1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Pierwszy raz spotkałam się z takimi wytycznymi. Trzeba było mieć przepracowanych 5 lat, bez względu na wiek, chyba, że niepełnosprawność powstała chyba przed 16 rokiem wieku.
Mam nadzieję, że Żabcia wyjaśni.

Mając rentę jest się ubezpieczonym.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Renta

Post autor: Brawurka » 01 paź 2016, 20:57

Duz sobą szpitali? Powikłania? Brak jelita? Stomia? Aktualnie zaostrzenie? Jakieś operacje? Jakie leki?
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Renta

Post autor: mosterdziej » 01 paź 2016, 21:01

No to są wytyczne ze strony ZUS-u.
Nie wiem właśnie, co mam rozumieć przez "niezdolność do pracy". Okres pojawienia się choroby (mam dwie nieuleczalne, powstałe w różnym czasie)?

Brawurka, a to zaświadczenie zdrowotne wypełniał w Twoim przypadku także lekarz rodzinny? Czy po prostu dać do wypełnienia lekarzom-specjalistom?

Co do chorób:
- jedna operacja (szczeliny/przetoka odbytu) z tych powiedzmy znaczących (chociaż wycięcie migdałków miało związek z choroba nerek)
- Crohn, początkowo przez lata w pełnej remisji, ale obecnie powikłania polekowe, uczulenia na leki, coraz gorsze perspektywy (nic nie toleruję/uczulenia/nie pomaga). Obecnie zacząłem teraz leczenie biologiczne, choroba aktywna od paru lat, z roku na rok coraz gorzej (ostatnio miałem większe zaostrzenie).
- przewlekła niewydolność nerek 3 stadium od paru lat, zmiany w nerkach zaawansowane i już się nie zmienią.
- wizyt w szpitalu sporo od końca 2010 roku, wcześniej raptem parę razy.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2016, 21:05 przez mosterdziej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Renta

Post autor: Brawurka » 01 paź 2016, 21:04

mosterdziej, musisz wiedziec, że reny nie dostaje każdy i w sumie ciężko ją dostać. Dają ją raczej osobom mocno chorym które ciągle zmagają się z objawami. Tak jak mówię, może to jakieś nowe wytyczne, bo rok temu były takie jak napisałam, ale nie jestem pracownikiem ZUS.
Mi papiery wypisywali różni specjaliści.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Renta

Post autor: mosterdziej » 01 paź 2016, 21:06

Ja o tym wiem, ale z tego, co się wstępnie orientowałem, to rentę przyznają osobom z przewlekłymi chorobami nerek bez problemu (rozmawiałem z takimi osobami).
A ja jeszcze mam Crohna, obecnie aktywnego, z przetoką. W moim obecnym stanie nawet nie jestem w stanie praktycznie pracować...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”