czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: kaskaaa1502 » 06 cze 2014, 19:42

bardzo prosiłabym kogos dobrze zorientowanego o kontakt na priw, przedstawię swoja sytuację itd, nie wiem czy jest sens zawracac sobie głowę skladaniem wniosku do ZUS-u

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: obyty.z.cu » 06 cze 2014, 21:52

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16227
Informator dla osób niepełnosprawnych 2014
poczytaj.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: kalatos » 06 cze 2014, 22:55

26 lat młoda dziewczyna, walczyć i nie poddawać się... NZJ to nie wyrok...
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: kaskaaa1502 » 07 cze 2014, 20:11

przeczytałam informator i dalej nic nie wiem, bo tak na dobrą sprawe pojecie nie mam od kiedy dolkadnie choruje (nie pamietam), ani od kiedy jestem niezdolna do pracy wiem kiedy postawiono diagnoze i tyle.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: Szaraja » 09 cze 2014, 07:19

Nikt z nas nie jest w stanie ocenić Twoich szans na rentę, po prostu trzeba złożyć dokumenty, jeśli chcesz to napisz na pw, ale mnie też będzie to bardzo trudno ocenić.
Pozdrawiam
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: izo.sim » 12 cze 2014, 22:13

kaskaaa1502 pisze: wiem kiedy postawiono diagnoze
Wydaje mi się, że komisja ZUS będzie brała pod uwagę właśnie tą datę.
Czemu właściwie chcesz się ubiegać o rentę socjalną? Jesteś w tak złym stanie, że nie dasz rady pracować? Renta socjalna ciągnie się za człowiekiem właściwie całe życie, bo nawet jak kiedyś podejmiesz pracę, a potem np. będziesz się starać o rentę, to nie dostaniesz "pracowniczej", tylko z powrotem socjalną. Przynajmniej tak tu kiedyś ktoś pisał.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
audrey923
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 16 mar 2014, 13:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3city

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: audrey923 » 29 wrz 2014, 13:08

Podbijam temat. Jak to wygląda z tą całą rentą socjalną? Jest więcej plusów czy minusów? I jak to w praktyce wygląda z szansami na jej dostanie?
Ja aktualnie jestem studentem (co prawda na urlopie zdrowotnym, ale zawsze ;p), mam znaczny stopień niepełnosprawności przyznany do września 2017 r., ponadto przyjmuję takie leki, jak widać w podpisie, jestem po resekcji 26 cm jelita cienkiego, mam ileostomię czasową. Czuję się dobrze, jelita są raczej też w dobrym stanie. Warto się starać czy lepiej oszczędzić sobie stresu?
Kolejna kwestia, nad którą się zastanawiam, to ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczona jestem na uczelni, więc zastanawiam się też, co stanie się, jeżeli renta zostanie mi przyznana na czas krótszy niż studiowanie? Wówczas wygaśnie ubezpieczenie zdrowotne z tytułu renty i automatycznie powróci to z uczelni czy zostanę bez żadnego ubezpieczenia?
10.02.2014 - diagnoza CD.
25.05.2014 - perforacja jelita -> resekcja 26 cm jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.
18.02.2015 - odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.
8.07.2016 - "Brak cech wznowy" :D

2 g Pentasa
100 mg Azathioprine

Źle już było, teraz musi być tylko lepiej.

blazej109
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 07 sie 2013, 13:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: blazej109 » 01 paź 2014, 15:05

Minusów chyba nie ma, oprócz tego że musisz stać w kolejkach.
Ja mam crohna+byłem na żywieniu pozajelitowym i dostałem rentę socjalna.
Jak masz rentę socjalną to jest też tam składka na ubezpieczenie, jeżeli renta się skończy, a studiujesz i masz max 26lat to jesteś ubezpieczony z tytułu studenta(nie wiem jak dokładnie to się nazywa, po prostu studiujesz=masz ubezpieczenie).

Aha ubezpieczenie NNW kupione na uczelni nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem zdrowotnym (niektórzy to mylą).

To czy dostaniesz rentę zależy od lekarza, ja akurat trafiłem na miłego.

Awatar użytkownika
audrey923
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 16 mar 2014, 13:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3city

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: audrey923 » 11 cze 2015, 09:03

Hej, znowu wracam do tematu. Chciałam zapytać, czy na komisji o rentę socjalną przedstawia się całą dokumentację czy tylko tę, która przybyła od ostatniego spotkania? W zasadzie to będzie dokumentacja pozytywna, bo wskazująca na przywrócenie ciągłości, co prawda z małym epizodem podniedrożności, ale jednak.
Kolejne pytanie: czy ktoś dostał rentę socjalną tylko dlatego, że ma Crohna, bez żadnych dodatkowych atrakcji typu stomia, przetoki, ropnie, żywienie - czyli innymi słowy w remisji? Pytam, bo na ostatniej komisji pani doktor nawet mnie nie badała, tylko kazała pokazać worek.

Następna kwestia, jeśli renta została przyznana do końca września, to kiedy najwcześniej można składać kolejny wniosek?
10.02.2014 - diagnoza CD.
25.05.2014 - perforacja jelita -> resekcja 26 cm jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.
18.02.2015 - odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.
8.07.2016 - "Brak cech wznowy" :D

2 g Pentasa
100 mg Azathioprine

Źle już było, teraz musi być tylko lepiej.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: obyty.z.cu » 10 lip 2015, 14:30

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2 ... 09.07.2015
Informator ZUS - Renta socjalna
07.07.2015
Autor: Artykuł powstał we współpracy z ZUS, fot. sxc.hu
Źródło: Integracja 2-3/2015
Komu przysługuje renta socjalna? Jak ją uzyskać? Jaka jest jej wysokość? Kiedy następuje jej zawieszenie? Przeczytaj nasz poradnik, przygotowany wspólnie z ZUS, w którym tłumaczymy zasady przyznawania renty socjalnej.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: leila » 11 lip 2015, 18:32

czy na rente socjalną trzeba byc całkowicie niezdolnym do pracy i miec wysoki stopień niepełnosprawności?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: obyty.z.cu » 11 lip 2015, 19:09

leila pisze:czy na rente socjalną trzeba byc całkowicie niezdolnym do pracy
z wyżej podanego linku
Komu przysługuje renta socjalna?

Renta socjalna przysługuje osobie, która jest:

pełnoletnia oraz
całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Osobą pełnoletnią jest osoba, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS na zasadach i w trybie określonych w Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W myśl tej ustawy za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, które powstało w wymienionych wyżej okresach.

Renta może być przyznana na stałe (jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała) lub na wskazany okres (jeśli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa). Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat. Jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań do odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat.

Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie i pobieranie jest uzależnione od zamieszkania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Renta socjalna przysługuje także osobom, które przebywają czasowo za granicą (np. w celu nauki, pobytu u rodziny).
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Anonymous_13ece955

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: Anonymous_13ece955 » 26 lip 2016, 19:48

czy składając w okienku wniosek o rentę socjalną, wraz z wypełnionym zaświadczeniem lekarskim oraz dołączoną dokumentacją medyczną i orzeczeniem o niepełnosprawności, mam pokazać pani urzędniczce ORYGINAŁY, czy dołączone kserokopie są wystarczające?

Awatar użytkownika
audrey923
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 16 mar 2014, 13:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3city

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: audrey923 » 31 lip 2016, 09:26

Z tego co pamiętam, Panią w okienku oryginały nie interesowały. Ale nie zaszkodzi jak weźmiesz je ze sobą, nie chwaląc się zbytnio ich posiadaniem. :)
10.02.2014 - diagnoza CD.
25.05.2014 - perforacja jelita -> resekcja 26 cm jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.
18.02.2015 - odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.
8.07.2016 - "Brak cech wznowy" :D

2 g Pentasa
100 mg Azathioprine

Źle już było, teraz musi być tylko lepiej.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: czy jest szansa na przyznanie renty socjalnej?

Post autor: obyty.z.cu » 31 lip 2016, 12:43

orginały trzeba "pilnować" w domu.Dawać ksero co najwyżej potwierdzone przez np. rejestracje Poradni itd.Co najwyżej, można mieć je w zapasie do pokazania.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”