Praca, a staranie się o rentę

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Praca, a staranie się o rentę

Post autor: xox » 22 wrz 2013, 17:07

Witajcie!
Mam pytanie, a mianowicie czy jeśli staram się aktualnie o rentę i czekam na termin komisji to mogę iść do pracy? Czy to czasami nie będzie dobrym powodem do nieprzyznania mi renty? Siedzę teraz w domu i dostałam propozycję pracy na pół etatu, studia zacznę dopiero od listopada, więc pomyślałam, że mogłabym spróbować coś robić, bo nie chcę marnować czasu. Jest to bardzo prosta praca i nie wymaga ode mnie za dużo, gdybym się gorzej czuła to bez problemu byłby ktoś by mnie zastąpić. Moja choroba jest aktualnie w stanie czynnym, ale siedzenie w domu działa na mnie depresyjnie, wolałabym mieć kontakt z ludźmi, czy robić cokolwiek, by poczuć się lepiej psychicznie.
Jednak gdy w zaświadczeniu wpisałam, że nigdy nie pracowałam i nie pracuję to nie wiem czy zmiana statusu teraz byłoby w porządku… Proszę o rady kochani!

Awatar użytkownika
kubec3
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 18 wrz 2013, 14:16
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: kubec3 » 28 wrz 2013, 12:53

Podejmujac prace i tak musisz to zglosic w zusie(sklada sie odpowiedni formularz)Na komisji zawsze mozesz powiedziec ze dopiero podjelas prace.Naj lepiej w zakl.pracy chronionej.Zus traktuje to nioe jako prace a, zatrudnienie.Wola pracującego renciste(skladki :razz: )niż siedzacego w domu :razz: :wink:
Jacek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: obyty.z.cu » 28 wrz 2013, 13:24

xox pisze:Siedzę teraz w domu i dostałam propozycję pracy na pół etatu, studia zacznę dopiero od listopada, więc pomyślałam, że mogłabym spróbować coś robić, bo nie chcę marnować czasu.
renta nie jest rozwiązaniem na życie,co najwyżej jakimś uzupełnieniem kasy i ubezpieczeniem,prawem korzystania z opieki zdrowotnej.
Z drugiej strony,renta bardzo uzależnia,tzn. ktoś kto raz ją dostał,to potem zbiera papiery na następną komisje i tak w kółko.
Zamiast żyć normalnie,staje się "rencistą na etacie".
Praca jest jednak najlepsza ,póki można.
No i musisz myśleć co będzie później...trzeba sobie wypracowywać lata pracy,
oczywiście oskładkowanej :wink:
Podejmując prace wchodzisz w jej tryby,poznajesz ludzi,układy,życie ...
a to później się bardzo przydaje.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2014, 13:22

to zależy co orzeknie orzecznik
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2014, 22:35

kota pisze:imho przy naszej chorobie praktycznie niemożliwe jest uzyskanie renty stałej..
ja mam stałą rentę więc wszystko jest możliwe.
Fakt,że po kilku wczesniejszych rentach na krótsze okresy.
Orzecznik orzeka.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: kalatos » 06 sty 2014, 22:45

Nie wiem ile macie lat, ale uważam, że nasza choroba to nie upośledzenie ani psychiczne, ruchowe okresowo i trzeba się starać żyć jak najnormalniej. Ja się tam na żadną rentę nie wybieram, zamierzam normalnie żyć i pracować tak jak przed wyrokiem, który usłyszałem w zeszłym roku.
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2014, 22:55

trzeba się starać żyć jak najnormalniej. Ja się tam na żadną rentę nie wybieram, zamierzam normalnie żyć i pracować tak jak przed wyrokiem, który usłyszałem w zeszłym roku.
_________________
i to jest właściwe podejście,pracowac póki sie da.
Niestety z czasem jest coraz trudniej.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: kalatos » 06 sty 2014, 23:22

Tak iść na rentę, zaszyć się w domu i odciąć od społeczeństwa. to chyba najgorsze co można zrobić. Poza tym chyba taka renta normalnych pieniędzy nie pozwala zarobić? Są jakieś duże limity jeżeli się przekracza to zabierają. Nie wiem, osobiście się nigdy nie interesowałem bo dopóki zdrowie pozwoli będę pracował, ale chyba coś takiego istnieje.
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: cordo » 07 sty 2014, 09:12

kalatos pisze:Nie wiem ile macie lat, ale uważam, że nasza choroba to nie upośledzenie ani psychiczne, ruchowe okresowo i trzeba się starać żyć jak najnormalniej. Ja się tam na żadną rentę nie wybieram, zamierzam normalnie żyć i pracować tak jak przed wyrokiem, który usłyszałem w zeszłym roku.
hehe, masz rację, trochę też krótko chorujesz, ale uwierz mi, że są różne osoby które różnie przechodzą chorobę. Ja widziałem już 2 takich kolegów z moją chorobą, w moim wieku 20 lat, którzy byli tak wykończeni chorobą, że w ich przypadku renta wcale mnie nie zdziwiła...

co jednocześnie nie oznacza, że trzeba się poddawać. tak warto walczyć o godność, ale czasami po prostu lepiej odpuścić

McCarty

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: McCarty » 07 sty 2014, 12:05

kota pisze:ja z kolei jestem tego zdania, że jak ma się szansę, to trzeba z niej korzystać.
Jak najbardziej się zgadzam. Ja korzystałem i nie czuje się gorszy.
cordo pisze:warto walczyć o godność, ale czasami po prostu lepiej odpuścić
Ja od początku prawie biorę rentę odkąd zachorowałem, ale teraz chyba sobie odpuszczę już. Byłeś kiedyś na komisji? Zawsze musiałem się tłumaczyć, że jestem chory, chory Polski system, nikomu nie życzę, żeby musiał się o rentę starać, to na pewno nie jest nic przyjemnego.

Awatar użytkownika
kubec3
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 18 wrz 2013, 14:16
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Praca, a staranie się o rentę

Post autor: kubec3 » 28 sty 2014, 09:58

Ja po okresowej rencie(1 rok ,druga grupa inwalidzka)obecnie jestem dalej na rencie (na 2 lata ,trzecia grupa).Niestety sprawność po 4 operacjach ograniczona(osłabione miesnie brzucha)Pracuje w Z.P.CH. :wink:
Jacek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”