xox pyta o rente

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 07 sie 2013, 04:23

Witajcie! Mam do Was pytanie odnośnie renty, a mianowicie właśnie skończyłam szkołę średnią - mam 20 lat, ale przez chorobę Leśniowskiego-Crohna (choruję od 6 lat), częste wizyty w szpitalu i dużo nieobecności na zajęciach nie byłam w stanie nadrabiać materiału i dlatego zakończyłam ją z 2-letnim opóźnieniem, dostałam indywidualne nauczanie, bo bez tego nie dałabym rady skończyć szkoły. Teraz nie wiem co robić, ponieważ chciałabym znaleźć pracę, ale z tym będzie problem - nie będę w stanie pracować na cały etat, ponieważ moja choroba jest w stanie czynnym. Nigdy nie pracowałam i nie składam jeszcze papierów na studia, ale jedyne jakie biorę pod uwagę to studia online - z wiadomego powodu. Czy mam szansę dostać rentę? Dzięki temu miałabym ubezpieczenie i pieniądze na leki…
Ostatnio zmieniony 08 sie 2013, 01:42 przez xox, łącznie zmieniany 1 raz.

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 08 sie 2013, 02:39

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Dziękuję za odpowiedź! Czy muszę osobiście udać się z wypełnionym wnioskiem i dokumentami do siedziby ZUS czy może to za mnie zrobić inna osoba (np. rodzic)? Jak długo trwa cała ta procedura aż do otrzymania renty? Mniej więcej jak długo trzeba czekać po wysłaniu wniosku na spotkanie z komisją, która zdecyduje o przyznaniu renty?

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 08 sie 2013, 07:25

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Aktualnie jestem za granicą i nie mam możliwości załatwienia tego osobiście, więc rozumiem, że rodzic mógłby złożyć wniosek za mnie?
Ostatnie badanie - kolonoskopie, miałam pod koniec maja tego roku i wykazała, że zmiany zapalane obejmują cały obwód jelita.
Ubezpieczenie kończy mi się we wrześniu i jeśli nie pójdę na studia to nie będę już go miała. W moim przypadku tylko te studia online, które są płatne wchodzą w grę, a bez pracy ciężko będzie je opłacić, nie chcę prosić rodziców o pomoc finansową, bo i tak przez te wszystkie lata na mnie i na leczenie łożyli…
Bez ubezpieczenie leki są bardzo drogie i nie będę w stanie ich opłacić, ewentualnie teraz zrobiłabym zapas by starczyło na kilka miesięcy…
Co poradzicie w tej sytuacji?

gwiaaazdkaaa
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2011, 22:19
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: xox pyta o rente

Post autor: gwiaaazdkaaa » 08 sie 2013, 10:04

xox, wyrób sobie stopień niepełnosprawności i staraj się z Pfronu o dofinansowanie na studia.Program "Aktywny samorząd".U mnie składanie wniosow jest od 2wrzesnia do 30 wrzesnia.Nie wiem jak jest w innych miastach.Będę składac wniosek bo warto skorzystać jesli jest taka możliwość :).
28.03.2012 -wyłonienie ileo i kolo-stomi ,07.06.2013-przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego leki:Pentasa 500 mg 3 x 2 tabl,wzrost 165 cm,waga 57kg

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 08 sie 2013, 17:08

Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Żabusia, jest to pobyt wyłącznie wakacyjny, mieszkam na stałe i od urodzenia w Warszawie. Wracam niedługo i właściwie sama mogłabym to załatwić, ale jak pisałaś, że dokumenty trzeba złożyć niezwłocznie to oznacza dla mnie TERAZ, a nie niedługo…
Nie wiem jednak co zrobić, ponieważ to właśnie przez szkołę i stres jaki mi przyniosła dostałam zaostrzenia choroby po bardzo długiej remisji. Szczerze mówiąc to przez co się wydarzyło mam teraz tak nieprzyjemne wspomnienia, że sama myśl o tym wywołuję u mnie ogromny stres i myślę, że wpłyneło to także na moje zdrowie psychiczne (nerwica, depresja).
Żabusia, piszesz, że ZUS będzie przeciągał procedury, ponieważ nie złożyłam aplikacji na studia, ale co jeśli to stres powoduje u mnie zaostrzenia, a szkoła jest powodem stresu i gorszego samopoczucia? Czy oni to biorą pod uwagę? Czy bez względu na nic złożyć aplikację i studiować pomimo zaostrzenia, które wpływa nie tylko na mój stan fizyczny (chudniecie), ale także na psychiczny - zauważyłam, że o wiele ciężej mi się koncentrować, uczyć itp. - prawdopodobnie z powodu braku składników odżywczych, stresu.

Misia, studia dziennie nie wchodzą w gre właśnie z powodu, który opisałam powyżej, obawiam się także, że przez opuszczanie zajęć nie dam rady skończyć studiów i stracę kolejne lata - już przez to przechodziłam i takiego stresu nie chcę przeżywać po raz kolejny, bo odbija się to na moim zdrowiu :( Jestem osobą niestety bardzo emocjonalną i słabą psychicznie. Dodatkowo większość szkół niezaocznych miała już rekrutację.

gwiaaazdkaaa dziękuję za informację! W takim razie złożę wniosek. Czy lepiej ubiegać się o to po dostaniu się na studia czy przed? Przyjęcia do szkoły, którą mam na oku są we wrześniu.

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 08 sie 2013, 23:44

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Dziękuję za wiadomość Misia! Wezmę sobie do serca Twoją opinię i rady. Rozumiem, że w takim razie lepiej byłoby zacząć załatwiać sprawy związane z rentą dopiero po dostaniu się na studia?

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 09 sie 2013, 03:40

dziękuję, tak też zrobię :) czy po opinię mogę udać się do gastrologa w prywatnej placówce? jeśli chodzi o badania to czy takie sprzed 3 miesięcy (kolonoskopia) będzie odpowiednia, czy już za stare? jakiego typu badania najlepiej zabrać ze sobą?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: xox pyta o rente

Post autor: obyty.z.cu » 09 sie 2013, 09:55

xox pisze: jeśli chodzi o badania to czy takie sprzed 3 miesięcy (kolonoskopia) będzie odpowiednia, czy już za stare? jakiego typu badania najlepiej zabrać ze sobą?
są ok. na czas składania wniosku...
pózniej na komisje doniesiesz resztę.
Zreszta u mnie w ZUS przyjmują tylko wniosek i opinie lekarskie,bez żadnych badań czy wypisów szpitalnych.Tą dokumentacje medyczna przedstawiam (przedstawiałem,teraz mam rente na stałe) dopiero na komisji.
I pamiętaj,pokazujesz dokumentacje którą chcesz pokazać,nie ma sensu pokazywać badań,w których będzie napisane,że np. zmian niema, itd...albo wyników z których nic nie wynika.
Na komisje przedstawisz też ksero swoich kartotek lekarskich,więc powinnaś przypilnować,aby coś w nich było.

Kiedy będziesz zberać te dokumenty to pamiętaj aby wszystko pokserować i będziesz miała gotowe papiery do uzyskania stopnia niepełnosprawności w Pow. Zesp.Orz. o Niepeł....
Tam z wnioskiem składa sie od razu cała domumentacje medyczną,a nowe papiery donosi się na komisje.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

gwiaaazdkaaa
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2011, 22:19
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: xox pyta o rente

Post autor: gwiaaazdkaaa » 09 sie 2013, 11:01

xox, do tych papierów co bedziesz składac musisz mieć wybraną uczelnie już bo musisz wziąc zaświadczenie ze bedziesz tam się uczyć .
28.03.2012 -wyłonienie ileo i kolo-stomi ,07.06.2013-przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego leki:Pentasa 500 mg 3 x 2 tabl,wzrost 165 cm,waga 57kg

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 10 sie 2013, 06:50

Misia, leczę się w prywatnej przychodzi i w szpitalu - ta sama Pani gastrolog przyjmuje, dlatego by nie czekać to po prostu najczęściej chodzę na wizyty prywatne…

obyty.z.cu czy w takim razie MUSZĘ robić kolejną kolonoskopię przed spotkaniem z komisją? czy może takie sprzed 3 miesięcy być w porządku, a zrobić jakieś inne badania? jak tak, to jakie? piszesz, że mam zrobić ksero, czyli nie trzeba oryginałów?

Żabusia, gwiaaazdkaa to zaświadczenie mam wziąć razem z dokumentami o chorobie i przedstawić komisji? czy oni w ogóle będą się tym interesować? czy oni mają możliwość jakoś sprawdzenia tego do tej szkoły się dostałam?

[ Dodano: 10-08-2013 ]
czy to w jakiej kolejności staramy się o rentę/stopień niepełnosprawności ma znaczenie?

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 10 sie 2013, 16:42

Żabusiu, bardzo dziękuję za odpowiedzi! Co do pytania o kolejność to zastanawiałam się nad tym, dlatego, że we wniosku o wydanie stopnia niepełnosprawności jest pytanie o pobieranie renty:
"Oświadczenia:*
1. Pobieram / nie pobieram* świadczenie z ubezpieczenia społecznego: renta / emerytura,*
od kiedy? ....................................................................................................................................................
2. Aktualnie toczy się / nie toczy się* w mojej sprawie postępowanie przed innym organem orzeczniczym, podać jakim ........................................................................................................................"

Żabusio, tylko, że jeśli teraz wypełnię wniosek o rentę to nie będę w stanie przedstawić zaświadczenia ze szkoły… W wniosku o rentę nie zauważyłam żadnych pytań o szkołę, ale jak pisałaś, że zobaczą, że nie dostałam się jeszcze do żadnej szkoły to nie chcę by przedłużali procedury…

gwiaaazdkaaa
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2011, 22:19
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: xox pyta o rente

Post autor: gwiaaazdkaaa » 10 sie 2013, 17:10

Żabusia, nie :)
28.03.2012 -wyłonienie ileo i kolo-stomi ,07.06.2013-przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego leki:Pentasa 500 mg 3 x 2 tabl,wzrost 165 cm,waga 57kg

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: xox pyta o rente

Post autor: obyty.z.cu » 10 sie 2013, 17:10

xox, możesz równocześnie złożyc wnioski ,do ZUS i do Pow.Zesp.d/s Orzek.o Niepeł.
.
Do ZUS : wniosek + orginały opini lekarskich o stanie zdrowia (pobiera się w ZUS),załączniki inne z dokumentacji medycznej w formie ksero przedstawisz na komisji.
Do PZid/sOoN : wniosek + orginał opine lekarskiej na ich druku + ksero wszystkiego innego,w tym także ksero opini lekarskich które złożysz w ZUSie.
Równoczesne składanie uprości ci zycie :wink:
Terminy rozpatrywania są różne,czyli komisja w ZUS pewnie w okresie do 60 dni od daty złożenia lub wcześniej, a komisja o niepełnosprawności pewnie będzie pózniej,bo oni są zawaleni wnioskami...ale pewnie do 3 miesięcy będziesz załatwiona.
Przyznanie lub nie przyznanie w ZUS renty nie ma nic wspólnego z oceną niepełnosprawności,choć jeśli ZUS przyzna ,to i wtedy łatwiej o stopień niepełnosprawności..
No i nie składaj wyników badań,z których nie wynika twoj zły stan,dobre wyniki zachowaj dla siebie.
W ogóle to musisz sie nastawić na mówienie na komisjach o twoich problemach,a nie o tym że sie polepszyło.
Jeśli będą chcieli potwierdzić twój aktualany zły stan,to wyślą ciebie do konsultanta :wink: więc nie ułatwiaj im życia.
Warto żebyś poczytała wpisy Żabusia, ona wiele pisała tutaj na ten temat.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 10 sie 2013, 17:52

Żabusia, obyty.z.cu, Misia, gwiaaazdkaaa - dziękuję Wam pięknie! Wszyscy mi bardzo pomogliście w rozumieniu jak to wszystko wygląda, bo szczerze mówiąc to mało co o tym wszystkim wiedziałam pisząc pierwszy post tutaj. Będę czytała posty tutaj na forum, by znaleźć jeszcze więcej informacji i być lepiej przygotowaną.

Tak jak pisałam już wcześniej, jestem za granicą i wracam do Polski pod koniec sierpnia, nie wiem czy poczekać i wypełnić wniosek od razu po powrocie czy może z pomocą rodzica wypełnić te wnioski i już wszystko załatwić (jeśli to oczywiście możliwe)?

xox
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 28 lip 2012, 15:36
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: xox pyta o rente

Post autor: xox » 17 sie 2013, 04:57

Żabusia, obyty.z.cu, Misia, gwiaaazdkaaa - dziękuję Wam pięknie! Wszyscy mi bardzo pomogliście w rozumieniu jak to wszystko wygląda, bo szczerze mówiąc to mało co o tym wszystkim wiedziałam pisząc pierwszy post tutaj. Będę czytała posty tutaj na forum, by znaleźć jeszcze więcej informacji i być lepiej przygotowaną.

Tak jak pisałam już wcześniej, jestem za granicą i wracam do Polski pod koniec sierpnia, nie wiem czy poczekać i wypełnić wniosek od razu po powrocie czy może z pomocą rodzica wypełnić te wnioski i już wszystko załatwić (jeśli to oczywiście możliwe)?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”