renta socjalna - odwoływać się?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
patrykp32
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2013, 23:10
Choroba: CD
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Mrągowo

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: patrykp32 » 17 gru 2013, 23:29

Na jaki okres najczęściej przyznają renty socjalne? Jak to było w waszym przypadku?

McCarty

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: McCarty » 19 gru 2013, 12:21

patrykp32 Ale co odwołujesz się, bo ci nie przyznali?

Możliwe jest przyznanie renty stałej, ale niezdolność do wykonywania pracy musi być trwała. U mnie za pierwszym razem dostałem na półtora roku, a potem znowu musiałem stawać na komisję. Wydaję mi się, że raczej nie dają stałej renty z CD, przecież zawsze może nadejść remisja i wtedy teoretycznie jesteś zdrowy i zdolny do pracy.

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: kasia38 » 03 lut 2014, 14:10

w piątek 7.02 komisja odwoławcza, coś czuję, ze tylko wycieczkę sobie zrobię do Warszawy ...
:(
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: kasia38 » 06 lut 2014, 22:42

to jutro :placze: :placze: :placze:
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 07 mar 2014, 14:35

ile dostajecie renty socjalnej? teraz od 1 marca są jakieś zmiany

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Mamcia » 07 mar 2014, 15:35

Nie wiem jaka była, ale Renta socjalna od 1 marca 2014 r. 709,34 zł. (źródło http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52)

Jej wysokość rośnie gdy rosną zwykłe renty i stanowi jak poniżej
Wysokość renty socjalnej

Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje prawo do obydwu tych świadczeń. Tym samym osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty.

Renta socjalna jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak więc z kwoty renty odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z kwoty renty mogą być także potrącane inne należności wskazane w art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej, np. kwoty nienależnie pobranych świadczeń, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych czy też na pokrycie należności innych niż alimentacyjne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 07 mar 2014, 18:52

no właśnie, a ja dzisiaj dostałam za dużą kwotę i teraz nie wiem, co ten ZUS kombinuje... czy to po prostu zwykła pomyłka czy co. Ktoś miał może taką sytuację?

Egzistenz
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 12 sie 2006, 20:43
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Egzistenz » 07 mar 2014, 18:58

gabriella, a skonczyła Ci się renta i miałas nową komisję czy w kolejnej rencie otrzymałaś zbyt dużą kwotę?
apokalipsa, armagjedon, koniec świata.

http://nzjforum.pl/ ^^

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 07 mar 2014, 19:02

Egzistenz, nie skończyła mi się, po prostu dostałam za dużą, potem sobie sprawdziłam w necie, że były podwyżki, no ale to i tak za duża kwota...

martita
Początkujący ✽✽
Posty: 93
Rejestracja: 26 paź 2007, 22:58
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: już nie Sosnowiec :D
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: martita » 07 mar 2014, 19:18

Bo masz za 3 miesiace zwrot.od stycznia do teraz

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 07 mar 2014, 19:52

martita, to tak czy siak wydaje mi się za dużo. A Ty dostajesz może?

martita
Początkujący ✽✽
Posty: 93
Rejestracja: 26 paź 2007, 22:58
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: już nie Sosnowiec :D
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: martita » 07 mar 2014, 20:14

ja na 20 mam dopiero, także sama czekam, ale ja mam z rodzinną połączoną, także nie wiem ile będzie teraz

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Szaraja » 07 mar 2014, 21:03

Mogło być kilka przyczyn, że wypłacono wyższą kwotę, na pewno masz decyzję z ZUS odnośnie wysokości renty, zacznij od sprawdzenia czy kwota się pokrywa z tą z decyzji. Kolejna sprawa mogło to być wyrównanie od dnia złożenia wniosku. W przypadku pomyłki, czyli wypłacenia przez ZUS zbyt dużej kwoty, zostanie ona potrącona przy wypłacie kolejnego świadczenia. Jeśli sama się zwrócisz o sprawdzenie tej kwoty i okaże się że ZUS się pomylił możesz na piśmie zwrócić się o rozłożenie na raty tych potrąceń, np, 5 lub więcej, aby nie stanowiło to zbyt dużego obciążenia dla Ciebie.
Jak masz pytania odezwij się na pw, pogadamy konkretnie.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 07 mar 2014, 22:36

Szaraja pisze: Jeśli sama się zwrócisz o sprawdzenie tej kwoty i okaże się że ZUS się pomylił możesz na piśmie zwrócić się o rozłożenie na raty tych potrąceń, np, 5 lub więcej, aby nie stanowiło to zbyt dużego obciążenia dla Ciebie.
o to super, że piszesz, nawet fajny pomysł :)

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Szaraja » 07 mar 2014, 22:39

Nie wiem o jaką kwotę chodzi, bo jeśli jest niewielka to może być problem z tymi ratami, ale jak kilkaset złotych to idź i rozmawiaj z kierownikiem oczywiście dodatkowo wszystko na pismie - bez tego ani rusz.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”