renta socjalna - odwoływać się?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 13 lip 2013, 21:32

Hej, jakiś czas temu zaczęłam się starać o rentę socjalną, głównie po to, żeby mieć ubezpieczenie, bo wiadomo, że za takie pieniądze nie jestem w stanie wyżyć.
Dodam, że przygotowuję się do kolektomii i poucha (kolektomia prawdopodobnie na jesień). Teraz udało mi się zdobyć pracę na 3 miesiące, no ale nie wiem, czy przedłużą ze mną umowę, a poza tym jeśli mam mieć operacje, to nie wiem, czy to by było fair, gdybym przedłużyła umowę i poszła na L4...
Próbowałam tej lekarce wytłumaczyć, że są to operacje, po których jest długi okres rekonwalescencji i ciężko normalnie pracować. No ale kobieta stwierdziła, że nie jestem całkowicie niezdolna do pracy. I teraz się zastanawiam, czy się odwoływać, czy po prostu złożyć wniosek po operacji. Co myślicie?

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Natuśka » 13 lip 2013, 21:44

gabriella pisze:I teraz się zastanawiam, czy się odwoływać, czy po prostu złożyć wniosek po operacji. Co myślicie?
Ja bym się odwołała (z resztą zaczynam się z tym oswajać, bo sama oczekuje na sądowe rozstrzygnięcie sprawy :p). Kombinowałabym, aby wniosek złożyć tak, żeby ewentualna komisja była po operacji- chyba najlepsze rozwiązanie :wink:
A komisja po operacji- w dodatku rozległej chyba nie będzie się pastwić nad Tobą :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 13 lip 2013, 23:43

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
jestem na urlopie zdrowotnym, żeby mieć ubezpieczenie, więc teoretycznie się uczę, a w praktyce już raczej na studia nie wrócę.
A choruję 4 lata.
Może się źle zabrałam za to, ale nie moja wina, że teraz się świetnie czuję, ale muszę mieć operacje, po których będę długo dochodzić do siebie.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 14 lip 2013, 16:30

czyli bez sensu się odwoływać, lepiej złożyć jeszcze raz wniosek po operacji?

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 14 lip 2013, 22:11

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
tylko że wiesz, ja mam zaostrzenie. Jak byk jest napisane Mayo 3 i że się przygotowuję do kolektomii. Tylko po prostu się w miarę dobrze czuję jeszcze...

Awatar użytkownika
Noire
Początkujący ✽✽
Posty: 159
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Śrem
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Noire » 15 lip 2013, 16:06

ZUS to zlo. Mi lekarka powiedziała, że renta socjalna przysługuje mi tylko dlatego, że mam stomię, a jak nie mi ją zlikwidują to ona nie będzie mogła mi jej przyznać bo sama choroba nie powoduje całkowitej niezdolności do pracy... Sorki że się wcinam :)

Awatar użytkownika
Noire
Początkujący ✽✽
Posty: 159
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Śrem
Kontakt:

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Noire » 15 lip 2013, 16:28

Egzistenz pocieszyłaś mnie :) Ale mam nadzieję, że na razie nie będę musiała się z nimi użerać bo w przyszłym roku mam zamiar zdać maturę i iść na studia, a z tego co się orientuję to wtedy będę mogła być na ubezpieczeniu taty (bo głównie dlatego starałam się o rentę socjalną). A ta lekarka podobno słynie z tego, że trudno od niej dostać rentę...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: obyty.z.cu » 15 lip 2013, 17:01

Noire pisze: A ta lekarka podobno słynie z tego, że trudno od niej dostać rentę...
musisz sie nauczyć,że w działaniu ZUS nie ma "osobowych" zastrzeżeń,tylko orzecznicy bezosobowo oceniają niezdolność do pracy.
Choroba ma raczej mały wpływ,liczy sie to, co orzecznik widzi w papierach,badaniach itp.
Nie ma sensu brać do siebie co oni mówią.
Oni codziennie takich spraw załatwiają kilkanaście,stąd ich takie podejście,
inna sprawa, ze nie są zainteresowani "produkowaniem" osób na rencie,raczej wprost przeciwnie. :wink:
Po prostu rób swoje,co uważasz za słuszne w danej chwili,co ma być to będzie :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: mgiełkaa » 15 lip 2013, 19:19

Noire, ZUS to przecież urzędnicy, poza tym kto mówi o całkowitej niezdolności do pracy, jest też częściowa... .Ja mam częściową niezdolność do 2014-go. Potem walka od nowa.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: mgiełkaa » 15 lip 2013, 19:47

Ups... :oops: dobrze Żabusiu, że czuwasz. Faktycznie pomyliłam się, sprawa dotyczy renty socjalnej. Przepraszam.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 16 lip 2013, 08:03

ale coś czuję, że się odwołam jednak. Bo wg badania mam zaostrzenie, jeszcze czuję się w miarę dobrze i jakoś funkcjonuję, ale następnym razem na komisji po prostu zacznę jęczeć.

gwiaaazdkaaa
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2011, 22:19
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gwiaaazdkaaa » 16 lip 2013, 16:27

W lipcu 2012 byłam na komisji Zus-u.Dostałam za pierwszym razem z tego względu że nigdzie nie pracowałam,byłam po operacji wyłonienia stomii .Przyznano mi rentę na 5 lat lecz z całkowitą niezdolnością do pracy.Oczywiście zadała ze 3 pytania.Gdy dała mi papiery Pani orzecznik to powiedziała do mnie "Masz lecz się i wracaj do zdrowia :) ".Trafiła mi się miła Pani orzecznik :) . gabriella, myśle że warto odwołać się a najlepiej jest składać papiery o rentę socjalną gdy przebyło się operacje i stan zdrowia jest kiepski. Wtedy raczej renta zostanie przyznana.
28.03.2012 -wyłonienie ileo i kolo-stomi ,07.06.2013-przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego leki:Pentasa 500 mg 3 x 2 tabl,wzrost 165 cm,waga 57kg

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gabriella » 16 lip 2013, 19:12

gwiaaazdkaaa pisze:gabriella, myśle że warto odwołać się a najlepiej jest składać papiery o rentę socjalną gdy przebyło się operacje i stan zdrowia jest kiepski. Wtedy raczej renta zostanie przyznana.
no tak, ale skąd mam mieć ubezpieczenie na czas operacji?
teraz udało mi się podłapać pracę na 3 miesiące, ale nie wiem, czy ze mną podpiszą dalej umowę, jak mam mieć operacje. Niby mam ubezpieczenie z uczelni jeszcze, bo jestem na urlopie zdrowotnym, chociaż nie wiem, teraz mi rodzice coś mówią, że możliwe, że już nie jestem ubezpieczona z uczelni, skoro podjęłam pracę.
Mam bardzo duży mętlik.

gwiaaazdkaaa
Początkujący ✽✽
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2011, 22:19
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: gwiaaazdkaaa » 16 lip 2013, 21:49

gabriella, zarejestruj się w urzędzie pracy jako bezrobotna.
28.03.2012 -wyłonienie ileo i kolo-stomi ,07.06.2013-przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego leki:Pentasa 500 mg 3 x 2 tabl,wzrost 165 cm,waga 57kg

Awatar użytkownika
Marcelo12
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2011, 20:07
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Re: renta socjalna - odwoływać się?

Post autor: Marcelo12 » 01 sie 2013, 21:52

Największy nonsens związany z rentą socjalną to przyznawanie jej osobom które są całkowicie niezdolne do pracy mimo, że ustawowo do renty można dorobić nawet 3000zł. Jaki jest w tym sens? :neutral:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”