Colitis a renta?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sonia

Colitis a renta?

Post autor: Sonia » 29 lut 2004, 21:12

Witam serdecznie:-)) mam pytanko bo pewnie ktos bedzie znal na nie odpowiedz..czy przy chorobie colitis ulcerosa przysluguje renta? czy mozna sie o nia starac? po jakim czasie od poczatku choroby?...jesli ktos cos na ten temat wie to bylabym bardzo wdzieczna za imformacje.

Kolec

Re: Colitis a renta?

Post autor: Kolec » 29 lut 2004, 22:22

Nie, ale moze przys3ugiwaa grupa. Dzieki niej mozna odpisywac leki od podatku (chociaz tyle). Ja wlasnie o to zabiegam. Za pierwszym razem pewnie nie przyznaja ale pozniej mozna sie odwolywac. Lekarka powiedziala ze sie nale?y.

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: papuas » 01 mar 2004, 10:44

Ja dostalem umierkowany stopien (2 grupa). Co to daje? Bo oprocz darmowych busow to chyab nic...

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: Colitis a renta?

Post autor: Jari » 01 mar 2004, 10:55

WOW 8O darmowe autobusy to? to ?wietna wiadomo?a.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: papuas » 01 mar 2004, 11:46

Darmowe MPK ale tylko do 24 roku zycia... Potem ulgowe

Sonia

Re: Colitis a renta?

Post autor: Sonia » 01 mar 2004, 12:20

Skoro mowicie ze na to nie przysluguje renta to jakim cudem kolezanka mojej znajomej ma rente wlasnie na CU?? Pani ta choruje od 4 lat-bierze tabletki i regularnie co rok robi kolanko.
Jesli jest to choroba nieuleczalna,przewlekla..taka przy ktorej nie zawsze da sie po prostu pracowac..to dlaczego nie ma na nia renty?????????? nic juz nie rozumiem w tej cholernej Polsce...na szczescie poki co i poki dam rade pracuje za granica:) ale co bedzie kiedys...

Handzia

Re: Colitis a renta?

Post autor: Handzia » 01 mar 2004, 13:17

Musze wyjasnia , ?e wed3ug ostatnich przepisów renta przys3uguje w zale?no?ci od stanu zdrowia ,a nie stwierdzonej choroby .—eby dostaa rente a nie tylko grupe ,trzeba przepracowaa okre?lon? ilo?c lat w zale?no?ci od wieku.Je?eli kto? z was spe3nia te kryteria ,miewa czesto zaostrzenia choroby ,ma nisk? wage i nienajlepsze wyniki ,to powinien j? dostaa.Ja jestem na rencie na Cu ju? ponad 10 lat, dosta3am ja bez ?adnego problemu ,ale przedtem pracowa3am.
Pozdrowienia!

Marta
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 18 lut 2004, 12:22
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Colitis a renta?

Post autor: Marta » 01 mar 2004, 13:28

hej:) a czy mog3abym sie dowiedziea na jakiej zasadzie nale?y sie staraa o te ulgowe bilety??? Bede bardzo wdzieczna...
jestm chora na CU i dopiero zaczynam poznawaa i oswajaa sie z t? chorob?.....nie wiem czy bede umia3a sobie poradzia:(

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: papuas » 01 mar 2004, 13:37

w kazdym miescie jes Miejski osrodek do spraw orzekania o niepelnosprawnosci. I wlasnie tam powinny sie udac osoby ktore nie podlegaja pod swiadczenie ZUS. Sklada sie podanie, za 2-3 misieace jest komisja i orzekaja. Sciemniajcie, a najlepiej jak znajomy lekarz gastro wypisze Wam ladna opinie:)

Marta
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 18 lut 2004, 12:22
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Colitis a renta?

Post autor: Marta » 01 mar 2004, 14:23

czyli warunkiem jest miea Orzekanie o stopniu niepe3nosprawno?ci??? a jakie s? szanse otrzymania tego za pierwszym podej?ciem??? Przecie? to chyba nie wydaj? tak 3atwo.. a ja na CU choruje dopiero 2 lata jak mam to zdjagnozwane:(
jestm chora na CU i dopiero zaczynam poznawaa i oswajaa sie z t? chorob?.....nie wiem czy bede umia3a sobie poradzia:(

tomato
Początkujący ✽✽
Posty: 81
Rejestracja: 01 lut 2004, 11:23
Choroba: CU
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: tomato » 01 mar 2004, 14:25

Ja jetem na recie od ponad roku i jeszcze dodatkowo pracuje. Ale u mnie nie by lo tak 3atwo dostaa rente, stara3em sie o ni? 8 miesiecy a i tak niedosta3em na czas okre?lony, tylko na 1 rok, i teraz w3?snie jestem w okresie nieustaj?cych komisji. Mo?e przed3u??, po?yjemy zobaczymy. Chcia3em jeszcze powiedziea, ?e w wieku szkolnym, je?li kto? choruje to te? mo?e ubiegaa sie o tzw. rente uczniowsk?.
Głowa do góry, niedajmy sie.

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: papuas » 01 mar 2004, 14:26

Najgorzej tak jak ja:
23 lata, szkola skonczona, nie pracuje - zadnej renty, znadnej kasy...

Marta
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 18 lut 2004, 12:22
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Colitis a renta?

Post autor: Marta » 01 mar 2004, 14:33

ja pracuje...jeszcze, ale w bardzo stresuj?cych warunkach:( renty bym chyba nie chcia3a, ale ulgi na bilety i to abym mog3a odliczya lekarstwa...bo to z?era du?o kasy:(
jestm chora na CU i dopiero zaczynam poznawaa i oswajaa sie z t? chorob?.....nie wiem czy bede umia3a sobie poradzia:(

Sonia

Re: Colitis a renta?

Post autor: Sonia » 01 mar 2004, 14:42

A co zrobic jesli ktos pracowal kiedys ale od okolo6 lat nie pracuje?? czy w takim przypadku renta sie nie nalezy? czy nie ma w tym przypadku renty np.socjalnej z Opieki Spolecznej?
Czy ZUS takich ludzi nie bierze wogole pod uwage???

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Colitis a renta?

Post autor: -Ania- » 01 mar 2004, 17:51

Drodzy Forumowicze
Mam rente i drug? grupe inwalidzk? na CD i CU ale czasow?- w 2005 roku sie skonczy. Lekarz na komisji - wtedy jeszcze w MOPSie sprawdza3 przy mnie co to crohn. 8O Tym lepiej dla mnie, bo powiedzia3am mu najgorsze rokowania etc. :D Teraz od wrze?nia renty przej?3 ZUS trza sie rozliczaa itp. a podobno bed? cudowne uzdrowienia. Po?yjemy, zobaczymy. Przy rencie i orzeczeniu o niepe3nosprawno?ci nie wolno pracowaa za wynagrodzenie powy?ej naszej renty- z tego co pamietam.

Co do rozliczen za leki- wygl?da to tak: z apteki bierzemy rachunki imienne wypisane na nas. To na koncu roku zsumujemy i dzielimy przez 12- je?li liczba jest wieksza ni? 152 PLN to mo?emy sobie nadwy?ke odliczya od podatku (np. wysz3o nam 170 z3 wiec odliczmy 20 z3). Ja zbieram recepty i rachunki nie tylko moje ale Taty, Siostry etc. na moje nazwisko. 8)

Do Marty- mieszkam w Jaworznie i nie ma u nas mo?liwo?ci darmowych biletów, bo sie pyta3am. S? tylko ulgowe, ale musisz wyrobia sobie legitymacje osoby niepe3nosprawnej. Je?li chcesz- chetnie sie z Tob? spotkam i obgadamy to w rzeczywisto?ci.

pozdrawiam
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”