Colitis a renta?

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: Colitis a renta?

Post autor: inkaska » 25 sie 2005, 13:51

a jakie sa profity z tej II grupy?
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Gość

Re: Colitis a renta?

Post autor: Gość » 25 sie 2005, 14:24

Ja dostaję na Olę zasiłek pielęgnacyjny w wys. 144 zł (zawsze to coś- choćby na leki) - ale warunkiem jest czas powstania choroby, tj w przypdaku powstania choroby przed 21 rokiem życia (czy coś takiego...). Ponadto mam też kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, więc łatwiej zaparkuję samochów. No i jeszcze mam szansę na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla Oli i korzystanie z programów pomocowych dla niepełnosprawnych. Jeśli zda na studia, wtedy obejmie ją program STUDENT. Poza tym obowiązuje naszą rodzinę wyższy próg w przyznawaniu świadczeń rodzinnych. Acha jeszcze zniżki na bilety autobusowe PKS i PKP w rzaie potrzeby.

mała

Czy tak trudno?

Post autor: mała » 31 sie 2005, 17:33

Witam Wsa Wszystkich bardzo serdecznie :D
Jestem na tym forum nowa.
Powiedzcie mi kochani czy po poł roku choroby można starać się o rentę na CU? :?: Mam jeszcze inne schorzenia :
- przepukline rozworu przelyku
- wrzody żołądka
- cos dodatkowymi pobudzeniami serca
Powiedzcie moi mili jak myślicie czy mam szansę ( a pracuje zawosowo 25 lat) :arrow:

I jeszcze jedno ciężko mi się czyta jak zamiast literek sa jakieś cyferki
( klikacie i klikacie :D nie patrząc na tekst 8O hi hi) :P
Źlę Wam wszystkim pozdrowionka ! Siemanko

mala

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: Mamcia » 31 sie 2005, 17:43

Cyferki nie są od klikania, ale skutkiem zwalenia się Forum. Niestety jego przeniesienie spowodowało utratę polskich liter. Jak chcesz poczytać stare posty to się pomęcz.
Co do renty, to od długości trwania choroby ważniejsze są rokowania oraz spowodowana nią niepełnosprawność.
Życzę powodzenia w staraniu się o rentę i proszę zaloguj się
Mamcia

cleo
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 22 cze 2005, 12:59
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Colitis a renta?

Post autor: cleo » 01 wrz 2005, 08:49

Co do renty to i owszem- mie na Crohna dali na 2,5 roku no ale na byłam po solidnych przejściach-zapalenie mózgu, głuchota, stan po sepsie i kłopoty neurologiczne po śpiączce
cleo
Bierz życie jakim jest...

cleo
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 22 cze 2005, 12:59
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Colitis a renta?

Post autor: cleo » 01 wrz 2005, 09:52

miała takie kwity i byłam w tyakim stanie, że dali
cleo
Bierz życie jakim jest...

ewa13
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2005, 19:59
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: ewa13 » 18 wrz 2005, 21:54

papuas przy 2 GRUPIE Możesz starać się o rentę socjalną przez ośrodek opieki społecznej w twoim miejscu zamieszkania sama to załatwiam dla syna

Gość

Re: Colitis a renta?

Post autor: Gość » 28 sty 2006, 16:19

Witam wszystkich zainteresowanych. Jest możliwość otrzymania renty ale tylko w bardzo ciężkim przypadku wrzodziejącego zapalenia jejita grubego.

_Adamo_
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 10 lut 2006, 16:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: _Adamo_ » 13 lut 2006, 22:09

Jola Damek pisze:To nie chodzi o to czy się jest w ciężkim stanie tylko o to czy chory umie się bronić. ZUS to państwo w państwie i sama choroba ich nie przekonuje. Nie przyznali oli renty socj. i teraz musimy się odwoływać. :( Kolejne stresy przed Olą.
To chyba w ostatnich latach zaszły jakieś zmiany w przepisach odnośnie renty socjalnej... Ja w połowie 2003 roku ukończyłem 18. rok życia. Do tego czasu przysługiwał mi (albo moim rodzicom, nie wiem jak dokładnie) zasiłek pielęgnacyjny, ale z tytułu astmy z alergią i problemów nerwicowych, bo Crohna jeszcze wtedy nie miałem... I jak ukończyłem te 18. lat, a miałem jeszcze ważne orzeczenie o niepełnosprawności, to nie była potrzebna dodatkowa komisja, tylko świadczenie zamieniło się z zasiłku pielęgnacyjnego w rentę socjalną, którą jeszcze przez rok, do poł. 2004 r., pobierałem.
Po paru miesiącach zdiagnozowano chorobę Crohna i .. no właśnie. Chciałbym na nowo starać się o jakieś świadczenie z tego tytułu. Jeśli dobrze zrozumiałem wcześniejsze treści z tego tematu (przeczytałem cały, słowo harcerza), to najpierw powiniem starać się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w powiatowym urzędzie do tych spraw, czy tak? Ehhh... trochę to skomplikowane jest według mnie... Wiecie może, czy poprzednie orzeczenia i pobieranie zasiłku/renty mają jakieś znaczenie, jeśli teraz chodzi już o inną chorobę? Czy załączać to do dokumentów? W sumie to mam spory mętlik w głowie w tych sprawach i byłbym wdzięczny za ewentualne wskazówki.. Pozdrawiam

_Adamo_
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 10 lut 2006, 16:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: _Adamo_ » 14 lut 2006, 13:08

Uff.. od paru godzin brnę przez teksty ustaw i rozpodządzeń związanych ze świadczeniami rentowymi i innymi z powodów zdrowotnych, trochę mi się powoli zaczyna rozjaśniać.
Dlatego te dwa lata temu dostawałem rentę socjalną, bo miałem ją przyznaną jeszcze właśnie przez GOPS (wtedy jeszcze nie mieszkałem w W-wie), a to przyznanie było na mocy ustawy z 1990 r. o pomocy społecznej, zanim jeszcze weszła ustawa o rencie socjalnej. Według ustawy o pomocy społecznej do uzyskania renty socjalnej wystarczało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i zaświadczenie ze szkoły, że się uczę - nie było potrzebne orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy - tak, jak to jest teraz. Po przeniesieniu kompetencji na ZUS dalej z urzędu otrzymywałem rentę socjalną, kiedy ustawa o rencie socjalnej weszła w życie z dniem 1.10.2003 r. - od tego czasu do połowy 2004 r. miałem rentę z ZUS.
A co do sytuacji obecnej, to chyba będę się starał o tę rentę, przynajmniej spróbuję, tylko muszę jeszcze zrozumieć wszystkie zasady, żebym niczego nie przeoczył, co może mieć wpływ na orzeczenie. Nawet jeśli nie otrzymam prawa do renty, to chyba spróbuję wykorzystać wszelkie inne możliwości (jak je poznam), bo w końcu leki kosztują itp.
To chyba tyle na teraz, dziękuję za wszystkie informacje i życzę powodzenia w drugiej instancji w sprawie Twojej córki.
Pozdrawiam.

Misia

Re: Colitis a renta?

Post autor: Misia » 14 lut 2006, 17:18

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: Mamcia » 20 lut 2006, 14:25

To powinna być nasza mantra. Pisać, skarżyć się, włazić oknem, żądać itp oczywiście jak sprawy mają się źle.
Zawsze bojowa
Mamcia

Zygfryd
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 11 sie 2004, 18:03
Choroba: CD
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: Zygfryd » 20 lut 2006, 16:18

Witam
Byłem dziś na komisji orzekającej niepełnosprawność. Od razu lekarz orzecznik powiedział mi że dostaję umiarkowaną grupę na rok.
Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem wystąpienia o rentę socjalną, jednak nie wiem jak się za to zabrać. Gdzie musze papiery złożyć? Jakie papiery? Czy są jakieś konkretne warunki? Oczywiście niepełnosprawność wystąpiła przed 18, mam crohna, jestem po operacji.

Mam jeszcze jedno pytanie.
Moja kariera zawodowa dopiero przede mną i boję się że pracodawca jak się dowie że byłem w przeszłości na rencie odrzuci moje podanie. Czy za kilka lat jak już ten roczny okres od wystawienia orzeczenia o niepełnosprawności minie, to pracodawca będzie miał jakąś możliwość sprawdzenia że byłem na rencie?

Gośka
Początkujący ✽✽
Posty: 466
Rejestracja: 05 mar 2004, 11:38
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Brzeźnica/Kraków
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: Gośka » 20 lut 2006, 17:47

http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm
poczytaj tutaj i jeszcze dodatkowo na stronach J-elity "prawa pacjęta"
Napewno musisz wziąć odpowiedni wniosek z ZUS ewentualnie pobrać go ze strony ZUS. Zwrócić się do lekarza prowadzącego o odpowiednie dokumenty.Przygotować całą dokumentację leczenia.Oddać do ZUS i czekać na termin wizyty u orzecznika.O więcej szczegółow zwróć się do Joli Damek bo ona jest z rentą socjalną na bieżąco.

_Adamo_
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 10 lut 2006, 16:00
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Colitis a renta?

Post autor: _Adamo_ » 20 lut 2006, 20:56

Zygfryd pisze:Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem wystąpienia o rentę socjalną, jednak nie wiem jak się za to zabrać. Gdzie musze papiery złożyć? Jakie papiery?
Ostatnimi czasy przygotowuję się do złożenia wniosku. Oto, co jest potrzebne:

a) sam wniosek o przyznanie renty socjalnej (druk do wypełnienia można pobrać w jednostce ZUS-u, a może też ze strony internetowej);
b) do wniosku:
- zaświadczenie od lekarza prowadzącego o stanie zdrowia - też na druku ZUS-owskim do pobrania w ZUS;
- oświadczenie na druku ZUS-u o tym, czy się pracowało, czy nie, a jeśli tak, to od kiedy do kiedy;
- zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o pobieraniu nauki;
- dokumentacja medyczna, możliwie jak najbogatsza: karty leczenia z przychodni, wyniki wszelkich badań, karty leczenia szpitalnego itp.

Skoro masz już orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to również możesz je dodać do przekazywanej ZUS-owi dokumentacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”