renta

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jusss
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 09 lip 2011, 17:02
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: zg
Kontakt:

renta

Post autor: jusss » 10 wrz 2011, 18:56

witam:) ja mam takie pytanie...przepraszam jezeli gdzies juz bylo na forum ale szukałam i niestety znalezc nie moge... od 4 lat choruje na cd i tak naprawde nie wiem w jakim ja swiecie zyje....ale nic nie wiedzialam od zadnym stopniu niepełnospr ani o rencie...a kurcze przydaloby sie:) zawsze to cos ale...chcialabym teraz złożyc ale nie wiem czy moge starac sie o rente bo: jestem studentka (ostatni rok) i przyjmuje rente rodzinna po tatusiu (kwota dla mnie wynosi 410zł) i czytałam "gdzies" ze jezeli ma sie rente rodzinna to zus moze nie przyznac renty dla osob ze stopniem niepeln...prosze o odpowiedz jak to naparwde z tym jest

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 19 sie 2007, 19:54
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: pomorskie

Re: renta

Post autor: joko25 » 10 wrz 2011, 21:37

Hej
jesli chcesz postarac się o stopień niepełnosprawnosci to musisz zglosić się do miesjcowego PCPR-u, a jesli chodzi o rentę to znalazłam cos takiego na stronie ZUS-U

Renta socjalna nie przysługuje jednak osobie, która:

-ma ustalone prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
-pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
-jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności,
-ma ustalone prawo do renty rodzinnej [/b](części renty) przez jednostkę organizacyjną Zakładu lub przez inny niż ta jednostka organ emerytalno-rentowy (np. KRUS), w wysokości przekraczającej 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
-jest właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych lub - jako współwłaściciel - ma udział w takiej nieruchomości, który przekracza 5 ha przeliczeniowych.

tu masz linka http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

jusss
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 09 lip 2011, 17:02
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: zg
Kontakt:

Re: renta

Post autor: jusss » 11 wrz 2011, 16:56

dziekuje slicznie:)

jusss
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 09 lip 2011, 17:02
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: zg
Kontakt:

Re: renta

Post autor: jusss » 12 wrz 2011, 13:10

no to dzisiaj zadzwoniłam do zus-u włąsciwie to nie ja tylko ktos to za mnie zrobił::)no mniejsza z tym ale "przemily" pan powiedział ze zadna renta socjalna sie nie nalezy dosłownie .....renta socjalna przysługuje tylko ludziom jak to pan swierdził "ludziom roślinom" którzy sa zupelnie niezdolni do pracy a ich choroba jest z nimi od urodzenia ...a i jeszcze powiedział ze najczescie z paralizem czy cos tam....aj juz nie wiem.....:cenzura:,,.....wiec juz sama nie wiem czy jakies zmiany nastały czy jak:(

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 12 wrz 2011, 14:13

Wszystkie info w celu zniechęcenia starania się o świadczenie więc zbieraj papiery i składaj. na komisji też nie jest miło i człowiek ma ochotę po 2 minutach wyjść. Właśnie będę starać się o przedłużenie renty, którą mam do listopada.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 13 wrz 2011, 23:07

studenci studiują i mają jakoś renty socjalne więc nie rozumiem.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: renta

Post autor: tom-as » 04 lis 2011, 17:19

tak z ciekawości... można tego typu rozmowy nagrywać? tak oficjalnie? w celu 'polepszenia jakości usług' ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: renta

Post autor: obyty.z.cu » 04 lis 2011, 17:29

tom-as pisze:tak z ciekawości... można tego typu rozmowy nagrywać? tak oficjalnie?
za obopólna zgoda pewnie tak :wink:
inaczej ... to już różnie.
Bo tak po prawdzie ,co z tym zapisem byś zrobił?
Tu chyba tkwi haczyk...
Znaczy,prawne opowieści,....i kto by był wtedy pokrzywdzony !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: renta

Post autor: tom-as » 04 lis 2011, 18:03

obyty.z.cu pisze:Bo tak po prawdzie ,co z tym zapisem byś zrobił?
Tu chyba tkwi haczyk...
mam na myśli sytuację absolutną wredność i paskudne traktowanie pacjenta.
i może jakiś od praw pacjenta cyz coś w tym stylu. Właśnie tak sobie głośno myślę czy takie coś miało by sens :-)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: renta

Post autor: Mamcia » 04 lis 2011, 22:05

Niby nie można nagrywać, ale ja uważam, że w sytuacji służbowej można. I mi mili nagrywajcie. jakie są inne możliwości wyeliminowani z orzecznictwa niekompetentnych chamów.
Oczywiście można nie przyznać renty, ale nie można pacjentem poniewierać.
Niestety na studiach medycznych kształci się Wielkich Lekarzy Medycyny, ale nikt nie uczy ich podstawowych zasad - szacunku do do pacjenta, jego autonomii i prawa do decyzji.
Wszelkie "Świadome zgody" w naszym kraju to w większości fikcja.
Musicie walczyć o swoje.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 05 lis 2011, 15:58

Mam przyznaną rentę do 30.11 br więc 11-go października złożyłam papiery o przedłużenie. 28-go miałam wizytę u lekarza orzecznika ZUS, tym razem była miła osoba, która powiedziała, że mam za mało papierów na czas aktualny ale rentę przyznaje nadal, tym razem na dłuższy okres (pewnie rok) i mam się nie denerwować. Natomiast orzeczenia mi nie może wydać ponieważ ZUS w dniu 18 października wystąpił do MSWiA o nadesłanie dokumentacji choroby ( stamtąd miałam zaświadczenie o stanie zdrowia i mają ponoć sprawdzić czy faktycznie tam się leczę). Mam czekać na decyzję renty...

Na 100% więc nie wiem... w końcu ZUS to urzędnicy, a oni lubią dużo papierów, ja etatowo po lekarzach nie chodzę - widać błąd...

....żeby chodzić trzeba mieć trochę zdrowia i pieniędzy...u mnie ostatnio z jednym i drugim kulawo...
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 16 lis 2011, 18:19

Wczoraj otrzymałam orzeczenie z dnia 08.11.11 : renta przedłużona na 3 lata więc jestem miło zaskoczona . Teraz czekam na decyzję i nową legitymację (poprzednia do 30.11.11)
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 23 lis 2011, 12:27

Ja też się cieszę :wink: dziś prześlą papiery do rejonu więc wkrótce będę mieć decyzję i nową legitkę. 3 lata - mam czas na zbieranie zaświadczeń itd. Poszłam na komisję z aktualną morfologią, zaświadczeniem od lekarza i starą dokumentacją, którą mieli w aktach. Ludzie byli z 2-3 grubymi segregatorami...
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
Marcelo12
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2011, 20:07
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Re: renta

Post autor: Marcelo12 » 09 lut 2012, 14:21

WItam. Postanowilem ze na pisze wtym temaci bo czesci jest o podobnym problemie.
Na Crohna choruje juz od 5 lat, a tak wlasciwie od 1,5 rok poniewaz wczsniej bylem zdjagnozowany na wrzodziejace zapalenie jelita grubego. Mialem juz operacje ( resekcje jelita). Po szpitalu mialem porazenie nerwu strzalkowego pzez pilegniarki ktory oparly mi nogi o barierki kiedy bylem w spiaczce pooperacyjnej :mad: .
Bylem dzis na komisji byl bardzo niemily lekarz. Zamiast wypytywac mnie o historie choroby przegladal sobie losowo wypisy ze szpitala przy czym obgryzal paznokcie :?: :!:
Wogole mnie nie zbadal, kazal tylko podniesc koszulke zeby zobaczyc blizne po operacji ( nie wiem czy mi nie wierzyl czy co :?: )
Oczywiscie renty mi nie przyznano :smutny:
Uzasadnienie jest takie ze poprostu czuje sie lepiej i troche przytylem :neutral: Dla mnie to jest straszne bo wychodzi na to ze trzeba sie czuc gorzej i miec gorsze wyniki by otrzymac rente. W mojej chorobie jak napewno u wiekszosci z was stres ma bardzo wazna role i moge dac sobie rece uciac ze gdybym podjal teraz prace choroba momentalnie by powrocila w stan zaostrzenia. Poprostu nie czuje sie jeszcze na silach by isc do szkoly lub pracy, a za cos trzeba zyc :cry:
Moje pytania sa takie czy warto sie odwolywac ?
Jest szansa na otrzymanie renty?
Jak wygladaja dzialania po odwolaniu czy idzie sie do sadu i jak to wyglada?


PS. Przepraszam za taki balagan w wypowiedzi ale jestem bardzo zdenerwowany calym tym zajsciem :smutny:

jasia157
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 04 gru 2007, 16:53
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk

Re: renta

Post autor: jasia157 » 11 lut 2012, 10:59

znalazłam to jeżeli udowodniłas okres składkowy i nie skladkowy 20 lat dla kobiet, a dla mezow 25 i jestes calkowicie niezdolny nie ma znaczenia kiedy niezdolnosc powstala do pracy. Jezeli niezdolnosc powstala w wyniku w drodze do pracy lub z pracy nie musisz udowadniac lat pracy. Czy moglby mi ktos wytlumaczy czy nadal mam szanse uzyskac rente
:( Jasia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”