renta

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jasia157
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 04 gru 2007, 16:53
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk

Re: renta

Post autor: jasia157 » 11 lut 2012, 14:53

to ja juz się nie nadaje ,bo nie pracuj od 1987, bo zajmowałam się dzieckiem niepełnosprawnym,a od roku nie mam nic na siebie , mam z mopru gr. umiarkowana ale nic nie dostane bo przekraczam dochod ,to co rozumuje to musze byc na utrzymaniu meza, a do emerytury.dziekuje bardzo. nadmieniam , ze do pracy nie nadaje ,bo za duzo lata do :wc:
:( Jasia

jasia157
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 04 gru 2007, 16:53
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk

Re: renta

Post autor: jasia157 » 12 lut 2012, 15:42

to ja choruje nata chorobe
:( Jasia

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: renta

Post autor: obyty.z.cu » 08 maja 2012, 13:02

to jest ciekawe orzeczenie Sądu Najwyższego o "orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności" w ocenie ZUS przy przyznawaniu renty.
To zupełnie nowe spojrzenie na sprawę.
Sędziowie sądu apelacyjnego nie dopuścili jako dowodu orzeczenia o niepełnosprawności, bo nie jest dokumentem, na podstawie którego ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu człowiekowi renty. Tak wynika z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten uchylił wyrok sądu apelacyjnego i kazał mu ponownie rozpoznawać sprawę po uwzględnieniu orzeczenia o niepełnosprawności.

Zdaniem sędziów przy ocenie niezdolności do pracy warunkującej prawo do renty nie mogą być pomijane orzeczenia o niepełnosprawności sprzed wydania decyzji przez ZUS, jak i po tym fakcie, ale przed wydaniem wyroku przez sąd pierwszej instancji.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytur ... nosci.html
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 08 maja 2012, 17:30

Jest to bardzo istotna zmiana. Orzecznicy ZUS z naciskiem powtarzali, że stopień niepełnosprawności (czy ktoś ma czy nie ma) ich kompletnie nie interesuje. Podczas jednej z moich komisji w ZUS Pani doktor orzecznik podkreśliła to dwukrotnie w sposób delikatnie mówiąc olewający dobitnie.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 08 maja 2012, 20:39

Tez tak myślę... .
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Bartek1896
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 28 sie 2012, 12:50
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Re: renta

Post autor: Bartek1896 » 12 lut 2013, 17:30

Witam serdecznie , mam do Was pytanko :) Jestem chory na Chrona od 2006 roku.Przez 3 lata ( 2009-2012 ) miałem kurację biologiczną a w grudniu 2012 operację , która polegała na wycięciu fragmentu jedlita grubego i cieńkiego + utowrzenie na nowo zastawki bauchina.W lutym 2014 kończę 18 lat , czy będę mógł starać się o rentę.Obecnie moje wyniki się bardzo poprawiły np. OB z 80 na 20 :) Czy po 18 będę mógł starać sie o rentę ? W ogóle mam jakieś szanse żeby mi ją przyznali ?

Awatar użytkownika
Alfea
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 07 cze 2012, 22:02
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Klecza Dolna

Re: renta

Post autor: Alfea » 12 lut 2013, 17:40

Sądze, że masz, w porównaniu ze mną masz o wiele bogatsze kartoteki, a ja miałam po osemnastce rente socjalną przez dwa lata.

Bartek1896
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 28 sie 2012, 12:50
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Re: renta

Post autor: Bartek1896 » 12 lut 2013, 17:47

A jeśli mogę spytać , jakie to są mniej więcej kwoty ? Jest o co walczyć ?

Pisanka40
Debiutant ✽
Posty: 35
Rejestracja: 08 gru 2011, 09:11
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: renta

Post autor: Pisanka40 » 13 lut 2013, 09:37

Witam!mam takie pytanie;sąd przyznał mi prawo do renty ale ZUS ma 7dni żeby się odwołać ;skąd będę wiedziała że się odwołał?gdzie mogę się zapytać oto? w sekretariacie?czy muszę składać wniosek o doręczenie wyroku jeśli wygrałam?Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi :roll:

Bartek1896
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 28 sie 2012, 12:50
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Re: renta

Post autor: Bartek1896 » 13 lut 2013, 15:37

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Oczywiście że kwota nie jest jedynym kryterium :) Powiem inaczej , sprawa wygląda tak że narazie ucze się w technikum.Skończę je dopiero w wieku 22 lat...potem raczej studia a więc zanim pójdę do pracy to minie bardzo dużo czasu.A pieniążki przydadzą się nawet na naukę.Z tego co czytałem to jeżeli przyjmuje się rentę socjalną to nie można zarabiać więcej niż jakaś tam kwota więc i tak całe życie nie będę renty pobierał gdyż kształcę się w dość dobrze płatnym zawodzie a ona będzie mnie tylko ograniczała. Dobrze mówię ?

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 13 lut 2013, 17:50

mnie Pracodawca odprowadzał składki (łącznie 30%) w przypadku umowy o pracę w związku z tym byłam wręcz stratna przechodząc z umowy zlecenie na typową umowę o pracę (Pracodawca zyskiwał dzięki mojemu umiarkowanemu stopniu niepełnosprawności).
Podobno miałam lepiej wyjść na tym przy rozliczaniu podatku - pożyjemy, zobaczymy ponieważ jeszcze PIT-u mi nie przysłali.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2013, 17:52 przez mgiełkaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 13 lut 2013, 17:53

Nie zabierają tylko zawieszają chyba lub pomniejszają.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: renta

Post autor: mgiełkaa » 13 lut 2013, 18:25

Oczywiście, po to są limity aktualizowane na dany rok (niestety), mnie nigdy nie groziło przekroczenie :wink:
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Bartek1896
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 28 sie 2012, 12:50
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Re: renta

Post autor: Bartek1896 » 13 lut 2013, 21:55

No dobrze , wszytsko rozumiem.Ale jak to jest że choroba krona jest zaliczana do całkowitej niezdolności do pracy ? To my dostajemy taką samą rentę co np. osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ?

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: renta

Post autor: Natuśka » 13 lut 2013, 22:08

Manniek66, byłbyś zdolny do pracy w totalnym zaostrzeniu, że ledwo masz siłę, aby wykonywać ruchy klatką piersiową, albo stawy opuchnięte jak buły, czy nawet nie tyle opuchnięte co bolące jak 150, albo jesteś po operacji? Czy nawet jeśli chodzi o śmiganie co chwilę do toalety i przez najbliższe pół godziny z niej nie wychodzisz? Bo ja nie :neutral:

To oczywiście niektóre przytoczone powody związane z naszymi chorobami...

I to nie jest tak, że sam fakt, że chorujesz kwalifikuje Cię do pobierania renty. Zależy jaki jest Twój aktualny stan. Tak jak Żabusia już gdzieś to przytaczała najlepiej starać się o rentę w zaostrzeniu.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”