Renta

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gregtech

Renta

Post autor: gregtech » 25 mar 2011, 12:16

Witam serdecznie ludzi dobrego serca i proszę o pomoc bo w tym gąszczu informacji trudno mi znaleźć to czego szukam. Opiszę moją sytuację.

TAK WYGLĄDA SYTUACJA:

1. Zostałem zwolniony z pracy bo jak to pracodawca stwierdził chorych ludzi nie chce mieć w pracy. Nie miałem zamiaru już się z nim użerać (podawać do sądu itp), bo tyle zdrowia i stresu w tej dzikiej pracy straciłem że ręce opadają. Normalnie katorga codzienna i mobbing maksymalny. Nie mogłem przez niego sie leczyć i tak prawie 2 lata z Crohnem chodziłem nie wiedząc że go mam. Tak więc z dniem 1 grudnia nie pracowałem. Ale od 1 grudnia dostawałem L4 żeby mieć tzw. ciągłość

2. Zostałem zwolniony i jestem na L4 mając ciągłość aż do dzisiaj. Dostaje z ZUS-u 80% należnego wynagrodzenia z pracy. Czyli GRUDZIEŃ, STYCZEŃ, LUTY i MARZEC mam zwolnienie lekarskie.

3. Gastrolog prosił żebym przyniósł wnioski z ZUS'u i będziemy się starać o rente i trzeba je powypełniać

A teraz pytanie co to za wnioski trzeba wypełnić, czy jako osoba już nie pracująca (zwolniona z pracy i mająca w ręce świadectwo pracy ale będąca na L4 ciągłość) muszę iść z wnioskiem do tego pierd.... pracodawcy żeby mi coś wypełnił ???? (nie chce go już na oczy widzieć !!! ). Czy wnioski wypełniam tylko ja i lekarz. I tak w ogóle jak wygląda cała procedura. Proszę nie krzyczeć że już gdzieś to było ale ciężko mi znaleźć :(.

Dziękuje z góry za pomoc.

Awatar użytkownika
pralf1
Początkujący ✽✽
Posty: 51
Rejestracja: 14 wrz 2009, 10:19
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice śląskie
Kontakt:

Re: Renta

Post autor: pralf1 » 25 mar 2011, 15:26

Na rentę musisz mieć :
1.Opinia lekarska
2.Rp7 z każdego zakładu pracy
3.świadectwa z każdego zakładu pracy
4ZUS Rp-1 wniosek o rentę (druk do pobrania ze strony zus)
5.ZUS Rp-6 Historia twojej przeszłości zawodowej (druk do pobrania ze strony zus)
7.Wywiad zawodowy (ankieta, wypełnia ją ostatni pracodawca)
8.Dokumentacja leczenia , najlepiej od specjalisty .

Z tą stertą papierów możesz iść po 120-tym dniu L4 do zus
Pamiętaj że zakład pracy może się nie śpieszyć z wydaniem druku Rp7 bo ja u jednego czekał koło miesiąca więc wcześniej sobie to załatwiaj.
Jeśli L4 masz od 1-go grudnia to w kwietniu składaj już papierki i jeśli uzyskasz niezdolnośc to po 186 -tym dniu L4 zostanie wypłacana renta.
I jeszcze jedno , może być tak że na komisji nie dostaniesz renty tylko świadczenia rechabilitacyjne .To tyle :wink:
Totalna śródbrzuszna kolektomia .Ileostomia na stałe

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Renta

Post autor: Tomy » 25 mar 2011, 15:30

Też kiedyś byłem w podobnej sytuacji, kiedy skończył mi się kilkuletni kontrakt z firmą, a dopadło mnie akurat mega zaostrzenie. Wykorzystałem maksymalnie L-4, potem rok świadczenia rehabilitacyjnego i potem rok renty. Pamiętam, że nie musiałem chodzić do byłego pracodawcy, wystarczyły świadectwa pracy. Tam jest jakiś jeden papierek który wypełnia firma, wywiad zawodowy czy jakoś tak, ale skoro już się nie pracuje, to nie trzeba go wypełniać.

No i druga sprawa, to myślę, że ze względów finansowych nie ma co się od razu starać o rentę, tylko pociągnąć maksymalnie na L-4, potem rok świadczenia rehabilitacyjnego (90% przez pierwsze 90 dni a potem 75% podstawy zasiłku chorobowego) a potem ewentualnie renta, która przy stosunkowo krótkim stażu pracy, zazwyczaj jest dużo niższa niż w/w świadczenia.
Tak było kilka lat temu, więc może jakieś szczegóły się zmieniły, ale myślę, że kolejność "opłacalności" poszczególnych świadczeń została zachowana.

W informacji ZUS wszystko powiedzą, można też poczytać na ich stronie.
Życzę powodzenia :)

gregtech

Re: Renta

Post autor: gregtech » 25 mar 2011, 16:26

Dziękuje wszystkim za fachowe odpowiedzi, jestem pod duuuużym wrażeniem Waszej wiedzy.

pralf1 pisze:2.Rp7 z każdego zakładu pracy
Palf7 chyba ma racje że trzeba Rp7 z każdego zakładu pracy :(
Tomy pisze:Pamiętam, że nie musiałem chodzić do byłego pracodawcy, wystarczyły świadectwa pracy. Tam jest jakiś jeden papierek który wypełnia firma, wywiad zawodowy czy jakoś tak, ale skoro już się nie pracuje, to nie trzeba go wypełniać.
Natomiast jak to by była prawda bardzo bym sie ucieszył :)

Tomy pisze:No i druga sprawa, to myślę, że ze względów finansowych nie ma co się od razu starać o rentę, tylko pociągnąć maksymalnie na L-4, potem rok świadczenia rehabilitacyjnego (90% przez pierwsze 90 dni a potem 75% podstawy zasiłku chorobowego) a potem ewentualnie renta
Dobrze myślisz, chyba tak zrobię, tylko muszę się najpierw dowiedzieć:
1. Ile maksymalnie mogę ciągnąć L4 ???
2. Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne i na czym to polega i znowu jakie papierki pozbierać

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
Posty: 1016
Rejestracja: 28 lip 2010, 18:35
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Renta

Post autor: Carl » 25 mar 2011, 17:05

gregtech pisze:1. Ile maksymalnie mogę ciągnąć L4
z tego co wiem, 6 msc. a dokładnie 182 dni

W drugim pytaniu Ci nie pomogę, ale pewnie zrobi to ktoś inny :-)
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Garek
Początkujący ✽✽
Posty: 301
Rejestracja: 18 mar 2010, 15:36
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Renta

Post autor: Garek » 25 mar 2011, 17:15

Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia jest wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania. Do wniosku o świadczenie powinno być dołączone:

•zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,
•wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10); wywiad zawodowy nie jest wymagany jeżeli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub osoba niezdolna do pracy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą,
•protokół powypadkowy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem,
•karta wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego innego niż pracownik,
•decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego - w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową.
O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli świadczenie jest wypłacanie przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych. Dodatkowo do wypłaty przez ZUS świadczenia za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia osoba ubiegająca się o świadczenie składa oświadczenie o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej, o nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz o niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

[ Dodano: 25-03-2011 ]
gregtech, Jesli chodzi o Rp 7 ja miałęm ino z jednego zakładu pracy a tak miałem swiadectwa pracy :) itp oczywiscie ZUS doliczył mi staze i przygotwania zawodowe :)
Grzegorz

gregtech

Re: Renta

Post autor: gregtech » 25 mar 2011, 17:45

DZIĘKI WIELKIE GAREK !!!

Garek pisze:Jeżeli świadczenie jest wypłacanie przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.


Tylko nie rozumiem tego -> niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 -> kim jest płatnik składek i kto wypełnia te zaświadczenie , bo jak jestem 182 dni na zasiłku chorobowym to składki płaci ZUS to czyli ZUS sobie sam wypełnia ten papierek (zaświadczenie ZUS-Z3) ????

Garek
Początkujący ✽✽
Posty: 301
Rejestracja: 18 mar 2010, 15:36
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Renta

Post autor: Garek » 25 mar 2011, 18:43

Wszystkiego dowiesz sie w ZUS zadzwoń sobie ..
Grzegorz

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Renta

Post autor: mgiełkaa » 28 mar 2011, 15:51

Przeraża mnie RP-7 z każdego zakładu pracy. W moim przypadku kobiety pracującej, która żadnej pracy nie boi się trochę tego będzie w dodatku większość zakładów nie istnieje już, a co z pracą na umowę zlecenie, nie wystarczą RMUA? Na większośći starych świadectw sprzed lat widnieją zarobki...
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

dead_feniks
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2011, 13:47
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Renta

Post autor: dead_feniks » 29 mar 2011, 09:33

nie doczytalem nic odnosnie poprawki do L4 :mrgreen: wiec gwoli scislosci L4 jest 6 miesiecy ale lekarz moze je wydluzyc do 9 jesli jest taka potrzeba :mrgreen: dopiero po 9 miesiacach trzeba wybrac renta albo powrot do pracy :mrgreen: (sprawdzone na sobie :lol: )
Bóg mnie stworzył bo nie wie co to piekło :D

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Renta

Post autor: mgiełkaa » 29 mar 2011, 11:06

po 6 m-cach lekarz orzecznik z ZUS może wydłużyć świadczeniem rehabilitacyjnym.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Renta

Post autor: Tomy » 29 mar 2011, 14:39

dead_feniks pisze:wiec gwoli scislosci L4 jest 6 miesiecy ale lekarz moze je wydluzyc do 9 jesli jest taka potrzeba :mrgreen: dopiero po 9 miesiacach trzeba wybrac renta albo powrot do pracy :mrgreen: (sprawdzone na sobie :lol: )
Tak faktycznie było kiedyś, bo też byłem na L-4 przez 9 miesięcy. Teraz już nie ma tak dobrze. 270 dni można być na L-4 tylko w przypadku grużlicy lub gdy chorej L-4 wypada w okresie ciąży. Bez tego L-4 tylko do 182 dni.

No i po L-4 najlepszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, bo nie trzeba zbierać tylu papierów jak do renty i finansowo jest bardziej opłacalne.
mgiełkaa pisze:po 6 m-cach lekarz orzecznik z ZUS może wydłużyć świadczeniem rehabilitacyjnym.

Lekarz orzecznik raczej sam nie przedłuży, trzeba złożyć wniosek o takie świadczenie.

gregtech

Re: Renta

Post autor: gregtech » 30 mar 2011, 13:09

To wszystko nie takie proste jak sie wydaję, okazuje że jak firma zatrudniała poniżej 25 pracowników to niektórych papierków donosić nie trzeba. Jak usystematyzuje wiedzę to wrzucę najwazniejsze informację. Bo na razie coś wiemy ale tez błądzimy po omacku.

P.S. Niektóre babki w ZUS'ie oprócz profesjonalnego mielenia buzią, zajadania się ciasteczkami i popijania kawki to dużo nie wiedzą albo nie chcą się podzielić informacjami wolą wpierdzielać pączusie. :lol:

Garek
Początkujący ✽✽
Posty: 301
Rejestracja: 18 mar 2010, 15:36
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Renta

Post autor: Garek » 13 kwie 2011, 17:51

Żabusia mam pytanie bo rente będe miec wypłacaną od 5 czerwca a co z moim urlopem mam zaległy za 2010 4 dni no i obecnie pare dni nowego . Jak to będzie rozliczone ??
Grzegorz

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Posty: 1414
Rejestracja: 24 mar 2010, 19:44
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Renta

Post autor: mgiełkaa » 28 maja 2011, 19:04

Złożyłam wniosek o rentę 13 maja. Do 26-go maja miałam świadczenie rehabilitacyjne. Jestem więc w trakcie oczekiwania na komisję .
Zastanawiam się co z moim ubezpieczeniem w tej chwili-to może potrwać 2-3 miesiące.
Z zakładu pracy jeszcze nie dostałam wypowiedzenia (spodziewam się drogą pocztową).
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”