Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Natalka » 16 mar 2009, 16:39

Udało się, dostałam stopień lekki na 2 lata (do 31 marca 2011) :smile:
Najpierw lekarka mnie zbadała, pogadała chwilę ze mną, a potem komisja w składzie dwóch pań miłych. Orzeczenie dostałam "od ręki", a o tym że dostanę to wiedziałam już po badaniu, bo mi powiedziała lekarka :mrgreen:
nie wiem po co ja się tym stresowałam, no ale to pierwszy raz był więc miałam prawo :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Natalka » 17 mar 2009, 14:22

martita pisze:a powiedz mi-masz zaostrzenie teraz czy remisje?
remisja jak marzenie :]
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Duduś
Początkujący ✽✽
Posty: 325
Rejestracja: 24 sty 2009, 21:10
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: wadowice
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Duduś » 14 cze 2009, 14:51

Dostałem stopień umiarkowany na 3 lata bez problemów :roll:
Pentasa 500 2x2
Imuran 50 2x1
Entocort 3 1x1

Awatar użytkownika
Izabelka
Początkujący ✽✽
Posty: 134
Rejestracja: 21 kwie 2009, 10:51
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: ...
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Izabelka » 15 cze 2009, 15:00

Ja rownież dostalam umiarkowany na 3 lata teraz bede probowc starac sie o rete
Po kilku letniej REMISJI, uczę się żyć na nowo z ZAOSTRZENIEM ... Człowiek tak szybko się przyzwyczaja do dobrego ...

Awatar użytkownika
Fred
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 18 maja 2009, 23:23
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Fred » 15 cze 2009, 16:46

Hmmm. W sumie to chyba spróbuję się ubiegać o orzeczenie. Niby chorobę rozpoznano u mnie niedawno i jakoś szczególnie okrutnie się ze mną nie obchodzi, ale to chyba nie ma znaczenia. Orzeczenie pomogło by mi nieco w studiowaniu( stypendium plus możliwość otrzymania indywidualnego trybu studiów). 1 lipca mam akurat wizytę u mojej Pani Doktor - czy muszę wziąć od niej jakieś dokumenty(zaświadczenia, skierowanie na komisje etc.)?

Awatar użytkownika
Artur M
Początkujący ✽✽
Posty: 88
Rejestracja: 24 cze 2008, 23:48
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Artur M » 15 cze 2009, 22:38

Ja dostałem umiarkowany na 4 lata. Ale to połowa sukcesu. Teraz ważne jest co z tym zrobię ;)
Pozdro
Artur

krzysiudragon

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: krzysiudragon » 09 lip 2009, 19:18

Mój 16 letni syn dostał umiarkowany stopień niepełnosprawności i wskazania dotyczące "konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki"
W uzasadnieniu zapisano, że "zaliczono do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w związku z częściowo ograniczoną możliwością do samodzielnej egzystencji."
Bardzo proszę o podpowiedź co z tymi wskazaniami można zrobić. Syn jest chory na CD

krzysiudragon

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: krzysiudragon » 11 lip 2009, 17:55

Najpierw wyjaśnię, że jestem mamą Krzysia.
Dziękuję za odpowiedź, zastanawia mnie przede wszystkim wskazanie "konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby" czy to rzeczywiście chodzi o możliwość zakupienia sprzętu typu komputer? Bo na pewno nie chodzi o protezę.
Co do drugiego wskazania "wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych", jeżeli u mojego syna skończy się remisja, na co niestety zanosi się, to ja będę się nim opiekować.
Moja wypowiedź na pewno świadczy o braku wiedzy na ten temat. W związku z tym jeżeli jest to możliwe proszę o przybliżenie mi sytuacji, do których te dwa wskazania mogą się odnosić. Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Fred
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 18 maja 2009, 23:23
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Fred » 07 wrz 2009, 14:51

Zdobyłem się w końcu na złożenie wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Zaskoczyło mnie jak szybko to wszystko poszło(tydzień od złożenia wniosku wyznaczyli mi Komisję). Jutro idę przed Jej oblicze i zobaczymy co z tego będzie. Przełożona na wrzesień sesja plus 'zabawa' z uzyskaniem orzeczenia chyba niekorzystnie wpływają na crohna(a właściwie na zdrowie bo crohn się pewnie cieszy :wink: )...

Oby udało się dostać chociaż stopień lekki i to przed październikiem :roll:

Edit: No to się pochwalę - komisja w Toruniu bardzo przyjazna, dostałem na rok stopień umiarkowany :wink: Czyli ważne aby trafić na odpowiedniego lekarza - mi się udało.

Aga
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 07 lis 2005, 16:13
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: W.
Kontakt:

wniosek o uzyskaniu orzeczenia

Post autor: Aga » 12 lis 2009, 08:28

Mam pytanko bo mam orzeczenie o niepełnosprawności i upływa mi termin. jestem po leczeniu biologicznym i chemioprofilaktycznym chce ponownie wniosek złożyć ale tym razem nie wiem czy można złożyć od kilku lekarzy? Czy ktoś z Państwa tak praktykował? bo obecnie leczę się w Bydgoszczy i główne schorzenie to choroba Crohna ale współistniejace to:
- fobia społeczna ( stały kontakt z psychiatra i psychologiem)
- zwyrodnienia kręgosłupa ( udział w ciagłych zabiegach rehabilitacyjnych bo w przeciwnym wypadku stały bół wszystkich kości)- zaświadczenie o tym mógłby wydać mi ortopeda lub z ośrodka rehabilitacyjnego.
Wobec powyższego to wniosek składam jeden czy od każdego lekarza osobny?

Ostatnio lekarz prowadzący mnie w chorobie crohna wypisał mi jeden w którym nabaknął tylko o depresji ale szczegółów nie zna więc nie było to takie miarodajne.
Proszę o poradę może ktoś już miał taki przypadek?

Aga
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 07 lis 2005, 16:13
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: W.
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: Aga » 12 lis 2009, 19:38

dziękuję za poradę

dethleffs

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: dethleffs » 10 lut 2010, 20:15

Miska Ryżu, uspokój nerwy, w sumie nie jest chyba tak źle? :)
ale,nie znam się na tym i nie mam doświadczeń. W moim, z kolei zaświadczeniu o stanie zdrowia, pani gastrolog wpisała jedno zdanie: "rokowania, co do leczenia - złe" i oznajmiła, ze to wystarczy. Dołączyłem całe archiwum, jakie miałem i obecnie czekam, co dalej będzie się działo.
Stąd moje pytanko, jaką grupę mogę dostać ? bo jakąś, mniemam, że dostane. I jakich pytań mogę sie spodziewać na komisji?


ps. Miska Ryżu, bieg dookoła....? - rewelacja ;)

dethleffs

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: dethleffs » 10 lut 2010, 20:47

i tu trafiła w dychę, całkiem samodzielnie chadzam sobie nawet 10 razy dziennie, ba chadzam, częściej biegnę, a czy toaletą można nazwać najbliższe krzaki, bądź kalesony ? ;)

jeśli trafie na podobną orzekającą to kto wie, kto wie

ale, ale , sporo mi wyjaśniłaś, dziękuję Ci serdecznie :)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 17:28 przez dethleffs, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: maggie0278 » 11 lut 2010, 12:42

Miska Ryżu pisze:zeby miec stopien umiarkowany osoba musi przy danym stanie zdrowia być niezdolna do samodzielnej egzystencji lub jej stan zdorowia uniemożliwia jej normlane funkcjconowanie
czy to oznacza, że dzieci z racji tego, że są dziećmi i same nie podają sobie leków, nie robią wlewów, mają obligatoryjnie spełniony ten punkt, niezdolność do samodzielnej egzystencji ?
( wiem, że do 16 r.ż nie rozgranicza się stopni, tylko po prostu orzeka się niepełnosprawność, czy jest czy nie, ale nie wiem, czy ten stan niezdolności, do samodzielnej egzystencji, jest zawsze przyznawany czy nie ).
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

dethleffs

Re: Crohn, a stopień niepełnosprawności ....

Post autor: dethleffs » 11 lut 2010, 14:00

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
widzisz Miska, nie naciągniemy naszego państwa na przywileje :P
ja sobie obiecałem, że skorzystam z miejsca do parkowania, tylko wtedy, kiedy bede musiał. ale widze, ze chyba nie skorzystam wcale :P
na reszcie specjalnie mi nie zależy, ale chce mieć jakiś wstęp, gdyby to mój stan zdrowia za pare lat pogorszył sie i musiałbym stanąć np przed komisja zus - kiedys tam zaś ho ho ho :)
śliczne dzięki:)
ile przyjemniejsze jest face to face ;) niz grzebanie w archiwach, w których i tak nie umiem nic znależć :razz:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”