Co zaznaczyć we wniosku?

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
foga
Debiutant ✽
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2017, 12:45
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ***

Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: foga » 21 lut 2017, 10:33

Witam

Mam pytanie odnośnie wniosku o wydanie orzeczenia.. Jest tu podobny temat ale odpowiedz na pytanie jest usunięta, więc byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
Pytanie 1:
Czy jeżeli w każdym wypisie, opisie kolonoskopii i innych dokumentach mam napisane: podejrzenie choroby Crohna a nie choroba Crohna - mam w ogóle szanse na stwierdzenie tego stopnia? Bo mimo wszystko mam nawroty choroby, lekarze leczą mnie jak chora na Crohna no ale w tym papieracgh wszędzie piszą "podejrzenie"..

Pytanie 2:
Który z punktów zaznaczyć przy pytaniu "dla jakich celów wnoszę prośbę o wydanie orzeczenia:
1.Odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości osoby
2.Szkolenia, w tym specjalistycznego
3.Zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej
4.Uczestnictwa w terapii zajęciowej
5.Konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie osoby
6. Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, tj. korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki
7.Konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
8.Konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji
i edukacji
9.Spełniania przesłanek z art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)
10.Niepełnosprawność osoby wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju tak/nie*
11. Inne

Będę bardzo wdzięczna za pomoc, gdyż nigdy nie prosiłam o nic PCPR ani żadnej instytucji..W sumie teraz nawet bym nie wpadła na to, iż mogę się o orzeczenie starać ale.. mój szef jak tylko się dowiedział, na co choruję bardzo nalega bym spróbowała z tym stopniem.. ech
"Prowadź mnie losie tam dokąd iść trzeba,
bo gdzie nie trzeba, to ja sama wlezę..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: obyty.z.cu » 21 lut 2017, 10:57

foga pisze: nawet bym nie wpadła na to, iż mogę się o orzeczenie starać ale.. mój szef jak tylko się dowiedział, na co choruję bardzo nalega bym spróbowała z tym stopniem.. ech
szef może mieć z tego tytułu konkretne pieniądze z dopłat PEFRON, Im wyższy stopień, tym większa kasa, czyli pracownik prawie za darmo. To wiąże się jednak z prowadzeniem dokumentacji i składaniem papierów w konkretnych terminach inaczej ..wpadka.Nie wszyscy szefowie zdają sobie z tego sprawę, ale jeśli w Twojej firmie już są tacy pracownicy to spoko. No bo i dla Ciebie to korzyści, 7 godzinny dzień pracy, p]dodatkowe przerwy w pracy, dłuższy urlop o 10 dn ,odpisy od podatku na różne ulgi itd.. czyli warto.
foga pisze:dokumentach mam napisane: podejrzenie choroby Crohna a nie choroba Crohna - mam w ogóle szanse na stwierdzenie tego stopnia?
mała uwaga: stopnia nie przyznają za jakąś chorobę, ale za powstałe z tego powodu kłopoty w życiu codziennym,w pracy itd..To ,że nie ma konkretnie napisane że to CD to "norma" dla wielu, u których brak możliwości jednoznacznego określenia jednostki chorobowej, bo ciągle nie ma pewności czy to np. CD,czy CU, czy inne NZJ. Czasami na diagnozę czekamy kilka lat, aż się to wyklaruje.Tu raczej jest problem z refundacją leków, a te nie są tanie bez diagnozy !
Tak więc, na komisji masz wykazać, że chorujesz, że sprawia to wiele kłopotów wTwoim życiu, że utrudnia pracę, dużo zwolnień chorobowych, konieczność biegania do wc i co tam jeszcze ...

A co do oznaczeń, to już sama musisz odpowiedzieć sobie, ale to tak z "wyprzedzeniem", czyli to co wydaje sie teraz niepotrzebne, za jakiś czas może być potrzebne.
Lepiej zaznaczyć więcej niż za mało, żeby ponownie nie występować o te brakujące, np. dofinansowań do jakiś wyjazdów, itd. Pewnie pkt 1 do 6 wydają się odpowiednie.
No i niektóre z tych punktów wynikają z stopnia niepełnosprawności, czyli np. 7 to chyba przy znacznym, a pkt.9 z kolei to "karta parkingowa" wymagająca tak odpowiedniego stopnia niepełnosprawności jak i odpowiedniego stwierdzenia przez lekarza ograniczeń. Przy CD odpada.
Pomocna będzie osoba , która na komisji będzie robić wywiad z Tobą, ona dużo podpowie, wyjaśni, ale problem w tym, czy będzie przed wizytą u lekarza, a najczęściej to lekarz jest Przewodniczącym Komosji i to on przyznaje te "punkty".

Moja rada, wejdź na stronę www Powiatowego Zespołu d/s Niepełnosprawności w Twoim mieście/powiecie i tam znajdziesz wszystko, łącznie z dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku o taki stopień.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: alate » 21 lut 2017, 14:09

złożyć możesz zawsze, to nic nie kosztuje przecież, tylko troszkę czasu..
a jeśli chodzi o cel to ja zawsze zaznaczam odp. 1-odpowiedniego zatrudnienia... punkt 6 też możesz
Crohn ? Z tym da się żyć !

foga
Debiutant ✽
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2017, 12:45
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ***

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: foga » 21 lut 2017, 15:12

Dzięki bardzo za cenne wskazówki i odpowiedzi.
Co cen leków to niestety przekonałam się po ostatniej wizycie u dr, kiedy to w aptece zostawiłam parę setek...
Ogólnie dziwnie się czuję wnosząc o przyznanie stopnia niepełnosprawności, no ale jak mus to mus...
"Prowadź mnie losie tam dokąd iść trzeba,
bo gdzie nie trzeba, to ja sama wlezę..."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Tubisia » 21 lut 2017, 19:10

foga pisze:Ogólnie dziwnie się czuję wnosząc o przyznanie stopnia niepełnosprawności, no ale jak mus to mus...
W naszych chorobach wiele się może popsuć, szczególnie w CD, które może objąć różne organy. Popatrz na mnie :wink: Ciągłe bieganie do WC w pracy może być źle widziane, ale jak masz orzeczenie, nikt się Ciebie wtedy o to nie pyta i nie ma pretensji (no prócz plotek niektórych... :wink: ). A na wypisach nie miałaś diagnozy crohn?
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

foga
Debiutant ✽
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2017, 12:45
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ***

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: foga » 21 lut 2017, 20:43

Tubisia pisze:
foga pisze:Ogólnie dziwnie się czuję wnosząc o przyznanie stopnia niepełnosprawności, no ale jak mus to mus...
W naszych chorobach wiele się może popsuć, szczególnie w CD, które może objąć różne organy. Popatrz na mnie :wink: Ciągłe bieganie do WC w pracy może być źle widziane, ale jak masz orzeczenie, nikt się Ciebie wtedy o to nie pyta i nie ma pretensji (no prócz plotek niektórych... :wink: ). A na wypisach nie miałaś diagnozy crohn?
Nie, wszędzie jest podejrzenie...
Po przesłaniu dziś do dr maila z aktualną morfologią ( aza) dostałam odpowiedź, ze wyniki rewelacyjne nie są, mogłyby być dużo lepsze i trzeba rozważyć ponowny pobyt w szpitalu w celu ustalenia dalszego postępowania...
Asa już się boję..ja nie chce kolejnej kolo..toż to tortury :cry: :cry:
"Prowadź mnie losie tam dokąd iść trzeba,
bo gdzie nie trzeba, to ja sama wlezę..."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Tubisia » 21 lut 2017, 21:37

foga, zażądaj w pełnym znieczuleniu kolonoskopii, masz prawo.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: alate » 22 lut 2017, 12:13

ta, jasne, jak zapłaci...niestety, nie wszystkie ośrodki gwarantują to badanie w narkozie, tym bardziej jeśli jest wykonywane ambulatoryjnie...
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Tubisia » 22 lut 2017, 20:53

alate, za granicą chyba jest inaczej, chyba zależy od kraju?
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Anette28 » 22 lut 2017, 21:40

Tubisia pisze:alate, za granicą chyba jest inaczej, chyba zależy od kraju?
przeważnie krótka narkoza jest, taka płytka nie wiem jak to nazwać
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Tubisia » 22 lut 2017, 21:54

Pandziaak, ale zapewne zależy to od kraju i ubp?
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

foga
Debiutant ✽
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2017, 12:45
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ***

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: foga » 22 lut 2017, 22:35

Tubisia pisze:Pandziaak, ale zapewne zależy to od kraju i ubp?
Taaaaa, Polak wszystko zniesie, więc po co mu znieczulenie...
A tego "głupiego Jasia" o kant dupy mogą sobie rozbić, bo na mnie on działa odwrotnie...odczucie bólu mam zwielokrotnione...
Masakra...
"Prowadź mnie losie tam dokąd iść trzeba,
bo gdzie nie trzeba, to ja sama wlezę..."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Tubisia » 22 lut 2017, 23:13

foga, jednak Polska to nie takie średniowiecze :mrgreen:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

foga
Debiutant ✽
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2017, 12:45
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ***

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: foga » 23 lut 2017, 07:48

Tubisia pisze:foga, jednak Polska to nie takie średniowiecze :mrgreen:
W sumie jak czytam na forum, jak większość z Was jest leczona to ja mam wrazenie, ze tylko u mnie taki ćwieczkogród...Ale trudno..co bedzie to bedzie..
"Prowadź mnie losie tam dokąd iść trzeba,
bo gdzie nie trzeba, to ja sama wlezę..."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Co zaznaczyć we wniosku?

Post autor: Tubisia » 23 lut 2017, 11:37

foga, a gdzie, jeśli możesz powiedzieć? Może tylko szpital taki i zmienić trzeba?
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”