ponowne nadanie stopnia

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rampampam
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 mar 2016, 18:51
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lubelskie

ponowne nadanie stopnia

Post autor: Rampampam » 15 sty 2017, 17:49

Hej
Mam kilka pytań do Was, bardziej doświadczonych. Mam stopień lekki przyznany do 12.03.2017 roku w związku z czym chciałem zapytać o to czy:
1) Składając wniosek o ponowne przyznanie stopnia, komisję będę miał wyznaczoną przed 12 marca czy po? A może nie ma reguły?
2) Otrzymując ponownie stopień będzie on przyznany od 13 marca na okres x lat niezależnie od daty komisji lekarskiej?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
"Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"
E. Hemingway

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Orzelek » 15 sty 2017, 18:32

U mnie w Zespole ds. Orzekania wniosek o wyznaczenie posiedzenia trzeba złożyć na najpóźniej 30 dni przed upływem ważności starego orzeczenia.

Zasadą jest że w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku trzeba wyznaczyć termin posiedzenia. Termin ten może się przesunąć w zależności od liczby rozpatrywanych spraw.

Stopień będzie przyznany od dnia wydania orzeczenia. ALE ważniejsze jest wskazanie od kiedy istnieje niepełnosprawność. Na moim orzeczeniu jest punkt pt. Niepełnosprawność istnieje od ... ( u mnie od 1999 roku). Jest też punkt pt. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od ..... (ja mam od 2012 roku) .
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

teresa256
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 03 cze 2014, 23:01
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: kielce

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: teresa256 » 17 sty 2017, 19:53

wniosek składasz nie wcześniej niż 30 dni od ustania obecnego .Jesli złożysz w trakcie ważności obecnego orzeczenia to dostaniesz nowe od dnia kiedy ci się kończy obecne .Czas oczekiwania zależy od ilości wniosków

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Baby » 17 sty 2017, 22:38

teresa256, czyli jeśli złoże w przyszłym tygodniu np.25 stycznia a orzeczenie mam ważne do 30 stycznia to rozumiem, że będę miała ciągłość orzeczenia?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Tubisia » 18 sty 2017, 01:29

Baby, masz ciągłość do komisji. Ale mogą Ci wniosku nie przyjąć, bo za późno składasz.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Baby » 18 sty 2017, 13:15

Tubisia, jak to nie przyjąć? To ich obowiązek.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Tubisia » 18 sty 2017, 13:54

Baby, wiesz masz termin na to, 30 dni przed upływem orzeczenia, a nie chwilę przed. To urząd.
Orzelek pisze:U mnie w Zespole ds. Orzekania wniosek o wyznaczenie posiedzenia trzeba złożyć na najpóźniej 30 dni przed upływem ważności starego orzeczenia
teresa256 pisze:wniosek składasz nie wcześniej niż 30 dni od ustania obecnego .Jesli złożysz w trakcie ważności obecnego orzeczenia to dostaniesz nowe od dnia kiedy ci się kończy obecne .Czas oczekiwania zależy od ilości wniosków
Te 30 dni to ustawowy termin na odpowiedź urzędu, w której mają przypisać Ci termin komisji lub wytłumaczyć się czemu ulegnie on opóźnieniu.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Baby » 18 sty 2017, 14:40

Tubisia, wczoraj Pani w Urzędzie kazała złożyć jak najszybciej wniosek ale nic nie mówiła że już za późno. Czyli co jestem niepełnosprawna ale nie złożyłam wniosku na 30 dni przed więc już mogę pożegnać się z orzeczeniem?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Tubisia » 18 sty 2017, 14:59

Baby, złóż jak najszybciej po prostu, skoro Ci tak powiedziała. Może nie tyle pożegnać na stałe, ale może być przerwa, czyli ustanie prawo do stopnia, ale wyznaczą Ci datę komisji, na której powinnaś dostać znowu stopień. Ciężko mi Ci dokładnie powiedzieć. Co miasto to inaczej robią, mimo wyznaczonych procedur. Jakby co możesz zadzwonić do urzędu i się dopytać jeszcze.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: obyty.z.cu » 18 sty 2017, 15:48

Tubisia pisze:Może nie tyle pożegnać na stałe, ale może być przerwa, czyli ustanie prawo do stopnia, ale wyznaczą Ci datę komisji, na której powinnaś dostać znowu stopień.
nie sądzę.
Nie jest tak że 30 dni to obowiązek. Wprowadzili ten termin po to, by były jasne zasady.Wcześniej bywało różnie, ludzie składali dużo wcześniej.No i tu jest jeszcze inny problem. Bo często jest tak, że ze wzgl. na dużą ilość wniosków, albo np. wcześniej odwołane terminy komisji, ilość składanych wniosków się powiększa, a powiedzmy możliwości komisji są ograniczone.Tak więc, składać i nie myśleć,..
Przyznanie stopnia będzie po prostu przedłużeniem istniejącego, co najwyżej zmienią stopień i tyle. Miałem komisje po ponad 2 miesiącach po upływie poprzedniej decyzji,choc wniosek składałem dużo wcześniej. Wiem jednak, że bywało i tak, że złożony wniosek po upływie (z małym przegięciem) był tak samo rozpatrywany. Tu jak wszędzie..urzędnik zrobi co chce.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Tubisia » 18 sty 2017, 16:01

obyty.z.cu, przecież to napisałam:)
Ciężko mi Ci dokładnie powiedzieć. Co miasto to inaczej robią, mimo wyznaczonych procedur
obyty.z.cu pisze:Przyznanie stopnia będzie po prostu przedłużeniem istniejącego, co najwyżej zmienią stopień i tyle
Chyba tak, ale... urzędnik wie lepeij :mrgreen:

Co do tego, że składałeś wcześniej, a i tak czekałeś - tak samo miałam w zeszłym roku - tylko tu był przymus, bo zmieniła się procedura wydawania kart parkingowych i ludzie jak oszalali składali wnioski, by je zdobyć. Wtedy urzędy były rzeczywiście mocno obciążone. Standard to informacja (jakakolwiek, czy o terminie, czy też przesunięciu go w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Brawurka » 18 sty 2017, 16:02

Ja składałam nawet po wygaśnięciu stopnia i nie było żadnego problemu.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Baby » 18 sty 2017, 20:54

Tubisia, obyty.z.cu, Brawurka, dziękuje kochani. Ja w tym roku miałam składać zaraz po nowym roku i się rozchorowałam. W tym tygodniu się pozbierałam i chciałam wniosek zawieźć ale dr może dopiero wniosek wypisać mi we wtorek :( Wczoraj brat był i dowiadywał się co i jak - kazano złożyć jak najszybciej. Najgorsze jest to że 16.02 mam termin pobytu w szpitalu - wczoraj się dowiedziałam i boje się aby nie wyznaczyli mi w tym czasie terminu komisji. Ogólnie jest słabo - stan zdrowia od ostatniej komisji pogorszył się znacznie - prócz nerek i płuc chyba nie mam już zdrowego organu :(
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Tubisia » 18 sty 2017, 21:45

Baby, wtedy zanosi się zaświadczenie ze szpitala (znaczy ktoś za Ciebie z upoważnieniem od Ciebie etc.), że nie możesz się stawić na komisję, bo leżysz w szpitalu. Mogą wtedy przełożyć komisję albo zaocznie wydać orzeczenie (raczej na Twoją korzyść, bo byłaś w szpitalu).
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: ponowne nadanie stopnia

Post autor: Baby » 18 sty 2017, 23:29

Tubisia, dziękuje :*
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”