Crohn ,lekki stopień niepełnosprawności a umiarkowany.

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
henex
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2008, 19:53
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: jasło

Crohn ,lekki stopień niepełnosprawności a umiarkowany.

Post autor: henex » 19 cze 2014, 16:06

Witam. Dawno nie zaglądałem na forum ale wiem że nigdzie indziej jak tutaj otrzymam odpowiedź na moje pytania.Od 15 lat mam przedłużany lekki stopień. Schorzenie to pokrzywka cholinergiczna oraz alergie. Od 2005r diagnoza crohh i od tego czasu mam dwa schorzenia chorobowe na orzeczeniu. Od pół roku czuję się gorzej. W kwietniu tego roku zrobiłem kolonoskopie oraz biorezonans. Wszystkie badania wykazują zaostrzenie choroby,nasilone zmiany zapalne. W opisie jest również potwierdzenie przetoki około odbytniczej oraz płyn w otrzewnej. To myślę najistotniejsze informacje z tych badań. Orzeczony lekki st. mam do końca 2015r. I moje pytanie dotyczy sytuacji w której chciałbym teraz złożyć ponony wniosek na komisje w celu uzyskania umiarkowanego stopnia. Jak to wygląda? Czy komisja może mnie nagle ozdrowić i cofnąć obecne orzeczenie? W moim przypadku nastąpiło pogorszenie zdrowia,w pracy mam czasem nie miłe sytuacje,zwalniałem się z powodu złego samopoczucia,biegunek itp. objawów. Pracuję na zmiany ale wiem że posiadając st. umiarkowany będę miał możliwość zmiany miejsca zatrudnienia na bardziej spokojną i stabilną placówkę,głównie chodzi mi o dostępność toalety i mniej obciążającą fizycznie pracę. Nie kryję że moja pozycja w Firmie również będzie stabilniejsza z tego względu że uzyskam takie orzeczenie. Proszę Was o pokierowanie mnie,co i jak. Jakie argumenty użyć podczas rozmowy na komisji? Czy wypełniając dokumenty mam konkretnie wskazać że usiłuje zmienić lekki st. na umiarkowany? Proszę o pomoc. Dziękuę.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Crohn ,lekki stopień niepełnosprawności a umiarkowany.

Post autor: Tubisia » 19 cze 2014, 16:32

henex pisze:Czy wypełniając dokumenty mam konkretnie wskazać że usiłuje zmienić lekki st. na umiarkowany?
Pogorszył się stan Twojego zdrowia, więc dlatego składasz wniosek :) ale nie powinieneś komisji w żaden sposób sugerować jaki chcesz mieć stopień.
henex pisze:I moje pytanie dotyczy sytuacji w której chciałbym teraz złożyć ponowny wniosek na komisje w celu uzyskania umiarkowanego stopnia. Jak to wygląda? Czy komisja może mnie nagle ozdrowić i cofnąć obecne orzeczenie?
To komisja zawsze może niestety. Mi nawet sprawdzali czy rzeczywiście miałam operację (a byłam na komisji miesiąc po niej...)Mając wyniki badań, które dowodzą, że Twój stan zdrowia się pogorszył, szalę zmiany stopnia na umiarkowany możesz przechylić.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

henex
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2008, 19:53
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: jasło

Re: Crohn ,lekki stopień niepełnosprawności a umiarkowany.

Post autor: henex » 19 cze 2014, 16:46

Dziekuje za zainteresowanie. Jak pamietam w druku do wypełnienia jest opcja " w celu odpowiedniego zatrudnienia" Zawsze to zaznaczałem. Teraz chyba też powinienem,ten wywiad socjalny z psycholog dotyczy sytuacji osobiste itd. Tam nie poruszać tematu pracy? To że mogę mieć lżejsze zajęcie ale pracodawca oczekuje takiego orzeczenia. To nie jest jakiś sensowny argument? Powiedzmy pod warunkiem gorszego stanu zdrowia otrzymuję st. umiarkowany,pracodawca przesuwa mnie na inne stanowisko pracy gdzie po prostu mam lżej. Wiem że może już lekarza orzecznika to nie interesuje ale ten wywiad z psychologiem jest chyba istotny.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Crohn ,lekki stopień niepełnosprawności a umiarkowany.

Post autor: Tubisia » 19 cze 2014, 16:58

henex, chodziło mi o to, że nie powinno się podawać się, że chce się konkretny stopień ( no wiesz, mówić wprost, ze należy Ci się umiarkowany), ale naciskać na fakt pogorszenia stanu zdrowia i możliwości jakie masz w pracy.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Crohn ,lekki stopień niepełnosprawności a umiarkowany.

Post autor: obyty.z.cu » 19 cze 2014, 17:48

henex pisze: Czy wypełniając dokumenty mam konkretnie wskazać że usiłuje zmienić lekki st. na umiarkowany?
W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=213
http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=384
Chodzi o to,że w każdej chwili możesz złożyć wniosek o podniesienia stopnia niepełnosprawności.Trzeba pobrać wniosek plus opinie lekarskie o pogorszeniu stanu zdrowia i składasz w http://www.pzonjaslo.info/
Na komisji przedstawiasz wszystko i już,znaczy dokumentację medyczną,opinie lekarskie itd. z tym,że pokazujesz te negatywne.Tam gdzie piszą ,że masz remisje to nie pokazuj.

Teraz komisje są zawalone takimi wnioskami ,no bo zmieniono przepisy o dofinansowaniu itd.,a za chwile będą zawalone wnioskami o nowe karty parkingowe.
No i uwolniono rynek dofinansowań,czyli kasę dopłat dostają już nie tylko firmy ZPCHR.
Wniosek składaj,opowiadaj że od lat stan zdrowia jest coraz gorszy,po tylu latach chorowania,a w ogole to już coraz gorzej z tą pracą,potrzebujesz pomocy choćby w lepszym dostępie do wc,pracy lżejszej,więcej urlopu,itd...
Bądź kreatywny :wink:
Tam takie sprawy to normalka.

Warto żebyś przeczytał to
http://www.pfron.org.pl/ftp/publikacje/ ... h_2014.pdf
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”