Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BartoszB
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:24
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Post autor: BartoszB » 13 maja 2014, 16:17

Witam
Moja sytuacja wygląda następująco, ponad 6 lat już choruję na CU, początki były bardzo trudno, chyba ze 3 razy mało nie straciłem całego jelita grubego. Wersja sterydozależna, żadne z leków z rodziny biologicznych nie działały, obecnie poza asamaxem jest jeszcze azathiopryna w dużej dawce, i tak powiedzmy 2 lata.
Ostatni raz byłem w szpitalu coś właśnie koło 2 lat temu w grudniu. Wirus EBV, połaczony z CU wykończył mnie doszczętnie, przez pół roku nie mogłem się zupełnie pozbierać. O dalszym studiowaniu oczywiście nie było mowy. Od tamtej porty względny 'spokój'.
To znaczy cały czas hemoglobina na poziomie 10, są dni że mogę wziąć udział w maratonie, a są całe tygodnie gdzie nie mogę normalnie wyjść z domu. Powiedzmy, że nauczyłem się żyć z tą chorobą, samemu kontrolować stan na tyle ile mogę i obchodzę się przez ten cały czas bez lekarza, szpitali, tylko morfologia i leki regularnie w zmiennych dawkach.
W międzyczasie tylko kilka USG, jakaś tomografia, bo mam zmiany na wątrobie o których nikt mi nic nie może powiedzieć. Była biopsje dwie i dalej nic nie wiem.

Więc jak to jest? Są szanse, gdy nie mam żadnych wypisów ze szpitala od 2 lat, ale za to baaardzo pokaźną dokumentację z przed tych 2 lat. Kilkadziesiąt pobytów w szpitalu, ogólny wygląd mogę na czas komisji podkręcić na wyglądanie na bardziej chorego, bez uszczerbku na zdrowiu.

No i pytanie nr 2:
Jestem w Krusie, rodziców mam daleko, co mam zrobić aby skierować się na komisję? Gdzie się udać, co jest mi potrzebne? Da radę bez ściągania rodziców do mnie, albo wyjazdu do nich? Czy może lepiej przenieść się do zusu?
Czytałem co nieco o tym i szczerze jak niewiele wiedziałem, tak dalej niewiele wiem, a mam w głowie większy mętlik.

Pozdrawiam

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Post autor: Szaraja » 13 maja 2014, 17:58

Generalnie, jeśli nie miałeś ostatnio pobytów w szpitalu, badań typu rezonans, kolonoskopia, gastroskopia z których wynikałby Twój zły stan zdrowia, to raczej marne szanse na rentę. Oczywiście próbować można, ale trzeba się liczyć z problemami.
Co do miejsca złożenia wniosku, to możesz wysłać go pocztą do właściwego KRUS.
Poniżej link do warunków jakie należy spełnić aby o rentę się ubiegać
http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/swi ... -do-pracy/
a tutaj link do formularza
http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_d ... 0_2010.pdf

jak przejrzysz i będziesz dalej potrzebował pomocy to pytaj.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Post autor: obyty.z.cu » 13 maja 2014, 18:05

to trochę pomieszane.bo grupe inwalidzką przyznaje ,tu poczytaj
http://ptsr.olsztyn.pl/wane-informacje/ ... prawnienia
no może troche zmienione te uprawnienia,bo ostatnio wiele się zmienia w tym zakesie.
Ale daje obraz,...
a ZUS czy KRUS to sprawy rentowe.
Dwie różne komisje i różne uprawnienia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

BartoszB
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:24
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Post autor: BartoszB » 13 maja 2014, 20:14

Generalnie nie mam zamiaru ubiegać się o rentę, potrzebuje tylko aby dostać stypendium zdrowotne i ewentualnych zniżek, no i może tej karty parkingowej, bo w warszawie ciężkie życie gdy trzeba coś załatwić koniecznie, a nie ma miejsca.W końcu moje życie znacznie trudniejsze jest, to czemu mam nie korzystać :)

A powiedzcie mi Zus czy Krus? Do celów pozarentowych. Lepiej być w krusie, czy zusie?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Post autor: obyty.z.cu » 13 maja 2014, 21:40

krus to niższe składki
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Ocena szansy na uzyskanie grupy inwalidzkiej

Post autor: Szaraja » 15 maja 2014, 17:17

Poplątanie z pomieszaniem, do stypendium zdrowotnego potrzebne jest tylko orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez centrum pomocy rodzinie - przedstawiasz je na uczelni jak je masz. Jeśli nie to jak masz czasowy meldunek w Warszawie, to załatwisz w Warszawie, jak nie to w swojej miejscowości będziesz się musiał stawić na komisję lekarską. Napisz szczegółowo co chcesz osiągnąć i czy masz orzeczenie. Co do karty parkingowej to rewolucja w tym zakresie jest od lipca, poczytaj sobie w temacie.
Napisz też co teraz robisz łatwiej wtedy ocenić czy KRUS czy ZUS, a może masz jednak ubezpieczenie, bo jak inaczej byś się bezpłatnie leczył?
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”